Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

    След като си набавих необходимите материали времето застудя а доколкото знам на всяка химия и трябва топло време.Е днес беше топло и забърках малко от сместа за проба на един 48(четиредесет и осем)годишен калник с доста качествена и дълбоко проникнала ръжда.
    Та....първо за сместа:
    солната киселина


    уротропина



    и дестилирана вода



    трите елемента



    и предпазните средства





    не работете без предпазни средства.


    Малииийй колко съм грозен.........явно от химикалите нещо.....

    Сместа я забърках в съотношение 70/30 солна киселина-вода в едно бирено шише.
    Това е водата:



    добавих и около половин супена лъжица уротропин



    и останалото долях с киселина.
    Предварително бях си направил концентриран разтвор от сода бикарбонат за неутрализиране на киселината.300гр сода бикарбонат разтворена в около 5л вода.Просто водата не поемаше повече сода.



    Като направих сместа пристъпих към деиствие.Ето и детайла с красивата ръжда





    и ето реакцията при намазването



    след известно време се получи това



    нещо като "гъста кал". Добавих още от сместа и търкайки от време на време с четката взе да се показва чист метал



    след около час и четиредесет минути "калта" ставаше по гъста и се налагаше разреждатнето с препарата



    два часа след началото на операцията реших да измия и проверя калника ето какво излезе



    не много идеално но като се има в предвид че ръждата беше доста дебела и не беше зачиствано и антикорозионното покритие резултата не е никак лош.
    П.П.В същото време беше подложен на тест без да искам и един друг препарат.Български преобразовател на ръжда с който още Ноември месец бях мазал зачистени с телена четка и шкурка места.За Мен Той се представи много добре.На намазаните дори незащитени по друг начин места нямаше и следа от наченки на корозия и след измиването на калника обилно с вода и разтвор на сода бикарбонат обработените с БГ преобразовател на ръжда места не си промениха състоянието.



    Утре продължавам ще има втора серия на филма борба с ръждата.
    Последно редактирано от dino412; 18-03-12, 21:59.
    0887284106-Митко
    http://www.youtube.com/watch?v=6Fdg05yHhKk&NR=1
    http://www.youtube.com/watch?v=wnMy5yek-ks&feature=more_related

    Коментар


    • #47
      От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

      Втора серия борба с ръжда.
      Забърках същата смес и реших не само да довърша почнатия калник но едновременно да работя и по левия който беше маааалко по-добре от тоя.



      Тъй като бях оставил обработения десен обработен калник на пройзвола на съдбата без защитно покритие се беше получило ето това:

      за три дни не много по-зле от колкото след обработката.
      Процедурата е вече описана мазане с четка търкане пак мазане и търкане само че вече като е по-малко ръждата разтвора не става на "кал" а стои почти прозрачно жълт:



      след около 2часа постигнах това:







      всичко бе подсушено с кърпа и оставено на слънце. Докато още съхне голата повърхност се покри с един едва забележим пласт ръждица който пада при изтриване с ръка което ме накара да третирам всичко с преобразовател на ръжда преди нанасянето на друга защита.




      За сега е това дано на някой е полезно горното писание.
      0887284106-Митко
      http://www.youtube.com/watch?v=6Fdg05yHhKk&NR=1
      http://www.youtube.com/watch?v=wnMy5yek-ks&feature=more_related

      Коментар


      • #48
        От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

        Здравейте колеги, края на седмицата ми предстои обработка на купето и шасито на Витара-та ми, която има доста добър слой ръжда, както и две дупки отдолу.
        Та питането ми е, какво да ползвам - българският Протекта 3в1 на Оргахим, Вюрт-ският, или да си разбъркам горепосоченият разтвор?
        Hyundai Terracan 2.9 crdi 163 hp,2007
        Suzuki Vitara ДБ - 1.6 16v, G16BS, 1998 ex
        Hyundai Galloper- 2.5 tdi, 1998, ex
        Продавам гуми 205х70х15!

        Коментар


        • #49
          От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

          Каквото и да избереш първо си иска механично премахване на ръждата,доколкото е възможно.Шкурка,телена четка,чак след това каквото остане го третирай с химикали.
          Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

          Коментар


          • #50
            От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

            Все още не съм опитвал почти-всички от горните рецепти(поне в пълния им вариант).За отделни детайли и ако имаш време да чакаш много добър ефект от много години получавам чрез накисване в оцет и леко механично отстраняване от време на време-преди много години така почиствахме охл.с-ма.Сега няколко пъти виждам за охл.с-ма със свален термостат и загрял двигател сипват 1 пакетче тубофло(за отпушване на канали),системата е разхерметизирана-капачката на разш.съд или радиатора е отворена-има бурно газоотделяне,парното включено,работи десетина минути и след това се промива няколкократно с вода-да протече бистра.Ефекта винаги беше много кал и какво ли не,а после имаш парно и охл.с-ма като нова.Мисля,че тази концентрация не уврежда нищо-поне от три години до сега на третираните автомобили няма проблем.
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • #51
              От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

              В охладителната система няма ръжда, а варовик, който чудесно си реагира с оцета. Тубофло не е ли с натриева основа? Ако е така ще катлизира и увеличи ръждясването без да премахне никаква ръжда. Но пък чудесно и бързо разяжда алуминиеви детайли като водни помпи и глави, примерно.
              Още обяснения за състава и действието на тубофло са много интересни, моля пишете!

              Коментар


              • #52
                От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

                Първоначално публикуван от taran Преглед на мнение
                Каквото и да избереш първо си иска механично премахване на ръждата,доколкото е възможно.Шкурка,телена четка,чак след това каквото остане го третирай с химикали.
                Това е истината. Химията е крайната обработка. И аз исках по мързеливата схема, но е трудно. Дълбоките язви трябва да ги киснеш и пак не излизат лесно.
                Ти си решаваш, но ние сме пробвали и не става само с химия. Сваляш всичко, което може и ти е достъпно за машина, трупче с шкурка, почистваш добре, после разтворът за чистене на ръжда като яко търкаш с четка с твърд и къс косъм - процесът се ускорява много. Неутрализираш добре, може да измиеш и с обезмаслител, примерно "Медикс" или още по-добре "Меглио". Така почистената повърхност ръждясва много бързо, така че веднага след подсушаването - миниум или грунд. Ако калникът е на болтове и няма да се заварява, лично аз бих го дал на прахово боядисване.

                Лодкарят е прав. Избягвай да наливаш каквото и да е в охладителната система на алкална основа, еле пък сода каустик. Алуминиевите детайли стават направо на трътка, все едно си ги гърмял с дребни сачми. Оцетът е подходящ, вярно, че стават по-бавно нещата, но поне няма риск от увреждане. А може да направиш голяма беля, повярвай ми. Да, първоначално ше имаш яко и парно и охлаждане, и всичко, но за сметка на какви щети...
                Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                имат право да гласуват на избори.

                Коментар


                • #53
                  От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

                  Лимонтозу също е подходящо за промивки.

                  А най-подходящо е да се кара с пресен и качествен антифриз. Тогава от друго няма да има нужда, защото нито има ръжда, нито отлагания.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Лимонтозу също е подходящо за промивки.

                    А най-подходящо е да се кара с пресен и качествен антифриз. Тогава от друго няма да има нужда, защото нито има ръжда, нито отлагания.
                    За повече от 20 години почти не видях кола втора употреба и най-вече от Италия със сменяни масла и антифризи,просто се чудя как не се чупят(напоследък вече се чупят).А иначе като се вкара един път в пътя,всичко това се спазва точно.Проблема е за първия път,но то май във всичко е така.
                    А тези простотии се правят от името на всички ни.
                    Даника
                    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                    Коментар


                    • #55
                      От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

                      Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                      За повече от 20 години почти не видях кола втора употреба и най-вече от Италия със сменяни масла и антифризи,просто се чудя как не се чупят(напоследък вече се чупят).А иначе като се вкара един път в пътя,всичко това се спазва точно.Проблема е за първия път,но то май във всичко е така.
                      На тераното ми антифриза беше перфектен. Все пак го смених де. Единствено май беше карал с някакви боклуци за гориво и горивния филтър бехз с 2 пръста тиня на дъното.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

                        При италианците няма пет-шест. Не пипат нищо като купят колите щом изтече гаранционната поддръжка. Почти никой не сменя масло или антифриз, само доливат.
                        Повярвайте ми, имам роднина там, живее в Карара от 30 години. Хубавото е, че не хвърлят по пътищата гнусотии като нас или западноевропейците.
                        Колите ръждясват по-бавно - сегашната ми кола е от Италия, 17-годишна е, и няма никъде ръжда. За разлика от 8-годишен Мерцедес, докаран от Австрия - вече е за пребоядисване, изби му ръжда по вратите, багажника и предния капак.
                        Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                        имат право да гласуват на избори.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

                          да дам и аз скромният си принос в общото дело- след като се запознах с темата и тръгнах по магазини. Два адреса на една и съща фирма в София.
                          ул. Акад. Георги Бончев № 20 тлф 029793092 0877432004 р.в.- 10- 17ч понеделник- петък
                          ул. Христо Максимов №64 тлф 029733132 0877431993 р.в. 09- 19 ч понеделник- петък
                          5 л солна киселина, 1 кг сода бикарбонат и 1 кг уротропин за 16 лв и стотинки. Най- малката разфасофка на уротропина е 1 кг. Солната киселина има и 1 и 10 л. Има и каустик и още какво ли не- звъните, питате, а има и мейл chim_spectar@dir.bg приятно готвене на "вкусни" манджи.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

                            А най-подходящо е да се кара с пресен и качествен антифриз. Тогава от друго няма да има нужда, защото нито има ръжда, нито отлагания.
                            Ставаме двама на едно и също мнение.
                            Карах известно време камиона с вода и като налях първия антифриз след няколко дни беше станал от син на кафяв.Три пъти го точих и филтрирах и нищо не става пак потъмнява макър и по-леко.Като го смених се пооправиха нещата.При втората смяна вече не променя цвета.
                            0887284106-Митко
                            http://www.youtube.com/watch?v=6Fdg05yHhKk&NR=1
                            http://www.youtube.com/watch?v=wnMy5yek-ks&feature=more_related

                            Коментар


                            • #59
                              От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

                              а мога ли вместо mеглио за неутрализатор мога ли да използвам безконтактно

                              Коментар


                              • #60
                                От: Премахване на ръжда със солна киселина и уротропин

                                Специално за промивка на охладителната система се ползва препарат Антикалц. В София го продава Марвин ООД.
                                Във форума на Рено има писано в много теми, предполагам с Гугъл ще излязат.

                                Преди него съм правил всякакви промивки с временен и незадоволителен резултат, но и задължително Long Life антифриз след това - българските нямат антикорозионни добавки и течността става кафаява пак.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X