Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
    Единственото дървено нещо, което може да е връстник на динозаврите, е дървена траверса за влакови линии. Ако не ме лъже паметта, импрегнирането се правеше с креозотно масло а в краищата се набиваха едни S-образни шини, против цепене
    Там, дето се ползват, се ползват върху чаъл. Постоянна влага няма. Хич не съм сигурен че в почва ще издържат пак толкова. Във всеки случай ще издържат доста повече от обикновена чамова греда, нетретирана с нищо, но и със сигурност няма да изкара толкова, колкото на влакова линия.

    Дървените стълбове, третирани по същия начин, са вързани към беттонни колци в основата си - и те не са забити в земята. Смятам че не е съвсем случайно.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #92
      Дървените стълбове се чупеха точно около отворите за шпилките. Виждал съм изгнил дървен стълб, но никога не съм виждал даже и наченки на загниване при траверси. В казармата съм нацепил сигурно 15-тина кубика траверси като награда за примерно поведение. Вервай ми не би искал да пробваш това упражнение в къщи. Двама души с вария и секач от ресор на Краз, за около 2 часа оглозгваха малко повече от половин траверса.

      П.П. Имаше двама братя врачани, като трикрилни гардероби. Те се справяха с цяла траверса за 2 часа
      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
      Из "Златния телец"

      Коментар


      • #93
        Първоначално публикуван от zmiori Преглед на мнение
        Явно не съм обяснил точно.
        гредите ще оформят правоъгълник легнал на земята. На тях ще стъпят арките на фермата.
        ще играят ролята на фундамент. ... .
        Разбраха те колегите и ти дадоха съвети. Нищо не ти пречи този дървен правоъгълник да легне върху чакъл или някакви бетонни елементи, така че да няма контакт с почвата.

        Ако има ...

        Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20180912_142229.jpg Прегледи:0 Размер:1.07 МБ ID:6703185

        Това на снимката не е обработвано с нищо, просто защото е било неволно затрупано. Ама и да е обработвано, процесът на гниене просто ще се позабави
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #94
          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

          Там, дето се ползват, се ползват върху чаъл. Постоянна влага няма. Хич не съм сигурен че в почва ще издържат пак толкова. Във всеки случай ще издържат доста повече от обикновена чамова греда, нетретирана с нищо, но и със сигурност няма да изкара толкова, колкото на влакова линия.

          Дървените стълбове, третирани по същия начин, са вързани към беттонни колци в основата си - и те не са забити в земята. Смятам че не е съвсем случайно.
          Траверсите се правят от дъб или черен бор , дъба няма нищо общо с греда 10х10 купена от склада и с неясен произход. Дървените стълбове се правеха от специално засадени за целта дървета от определен вид , расли при точно определени условия , кастрени на нужния етап , и отсечени в правилния сезон. При нас има останали , забити са в земята , но най-вероятно при полагането в дупката , около тях е изсипан чакъл и някаква химия. Другата голяма разлика от гредата е , че са кръгли , не са прекъснати годишните пръстени , и това прави дървото изключително здраво и устойчиво на гниене.
          Аз ако ползвах греди за основа , щях да изкопая част от почвата в 30см. ивица , да насипя чакъл , през 60-80см. ще наредя плочи 30х30 , нивелирани , и върху тях 5х12 бял бор или ела , третирани с бохемит на водна основа. Така ще изкарат поне 20 години.
          В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

          Коментар


          • #95
            Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
            ...При нас има останали , забити са в земята , но най-вероятно при полагането в дупката , около тях е изсипан чакъл и някаква химия.
            Не съм специалист, но факта че си играят да правят бетонни захвати към земята вместо направо да го забият говори за решаване на някакъв проблем.

            Сега прочетох и за забитите директно - проблемите с тия стълбове се слуичват на до 50 сантиметра над почвата и там се третират допълнително, понякога се и обгарят.


            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #96
              А колко ли е скъпо и трудно да си излееш малко бетон за фундамент

              Е може и каменен зид да си сделаш ама иска материал и време.
              Land Rover Discovery II, V8 4.0
              VW Golf VI variant
              Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

              Коментар


              • #97
                Битум , от тези ролки за покриви , залепен около гредата ( долу и странично ) с горелка , няма нужда да е с посипка , горната страна може да се лакира с акрилен лак , или намаже с маслено покритие на бохемит или др. подобни ( може и другите страни да се намажат преди облепването ).

                Коментар


                • сто
                  сто коментира
                  Редактиране на коментар
                  Хубаво битум, но водата влиза отгоре надолу и там си остава. Което мисля че е проблем.

              • #98
                Има импрегнатори за дърво стоящо на открито (огради) и за дърво, което е в досег с почвата - колове, подпорни на лехи и т.н. Има класове на импрегнация на дървото според условията на експлоатация - в масовия случай с потапяне или в камера с вакум и налягане. Препоръчвам второто. В общи линии индустрията отдавна е намерила лесни, безопасни и достъпни решения на тези проблеми и няма нужда да се открива топлата вода с креозот, горено масло и прочие чалъми от времето на соц-немотията.

                Коментар


                • #99
                  Първоначално публикуван от m_markovski Преглед на мнение
                  ... или в камера с вакум и налягане. Препоръчвам второто. ...
                  В общи линии, въпреки капитализЪма, импрегниране с автоклав се предлага на малко места, поради което това упражнение става практически неприложимо в повечето случаи на отдалеченост от въпросните места, предвид на съществените транспортни разходи.



                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • От 2005/6 имам дървена ограда. Бетонна ивица, излята под оградата, с оставени отвори за вертикалните колове. Те, коловете, първоначално бяха чамови греди 10х12, забетонирани допълнително в отворите. Импрегнирани и намазани с някаква течна гума. Ми, изкараха няма и десетина години най държеливите. И това в бетона изгни. Смених ги поетапно с метални. Останалата част от оградата, това отгоре, живее все още. Макар и то от чам, макар и по тъничко. Та, дърво в земята от влагата няма как да го защитиш. Слагай, евентуално, някакво по издържливо, от типа на акацията, ама да се знае, че ще изгние някъде във времето.

                    Коментар


                    • Първоначално публикуван от m_markovski Преглед на мнение
                      Има импрегнатори за дърво стоящо на открито (огради) и за дърво, което е в досег с почвата - колове, подпорни на лехи и т.н. Има класове на импрегнация на дървото според условията на експлоатация - в масовия случай с потапяне или в камера с вакум и налягане. Препоръчвам второто. В общи линии индустрията отдавна е намерила лесни, безопасни и достъпни решения на тези проблеми и няма нужда да се открива топлата вода с креозот, горено масло и прочие чалъми от времето на соц-немотията.
                      Да се чуди човек , как са здрави още , къщи на повече от век в Копривщица , Елена , Несебър , ......Без дървенията им да е виждала продуктите на капитализма. От опит ще ти кажа , че 90% от това което се предлага сега , е пълна измама. Да сме живи и здрави та след сто години да разберем дали са толкова добри и импрегнантите на капитализма.
                      В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                      Коментар


                      • pan_rt
                        pan_rt коментира
                        Редактиране на коментар
                        аз,ще ти кажа,защото заради клиенти ми се е налагало да изследвам строителството на такива сгради(постройки) и ................ никъде в конструкцията дървото не е изложено на директно обливане с вода, възможни са само пръски в това число гредореди, порти,врати ,сачаци и дори огради и понеже това са къщи на заможни по онова време хора се е използвало дъб с обелена беловина

                      • m_markovski
                        m_markovski коментира
                        Редактиране на коментар
                        Да де, къщи!
                        Дървенията им е под покрива, а не в земята, не я вали. Отделно не ползват чам, а дъб или акация, може би бук, все видове с плътна дървесина.

                      • motor_men
                        motor_men коментира
                        Редактиране на коментар
                        Има и много чам , но не спорим за материала , а за липсата на капиталистически имппрегнанти.

                    • В някои страни е на мода обгарянето на дървесината. Твърдят, че не гние и трае доста по-дълго, и не го закача дървояд. И тук съм виждал да обгарят колове, забити в земята и май има смисъл. Естетиката е друга, обаче.
                      Нещо подобно:
                      "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                      Коментар


                      • motor_men
                        motor_men коментира
                        Редактиране на коментар
                        Правил съм го много пъти , но от всяко дърво свирка не става.

                    • Това с обгарянето предопределя липсата на гадове, според мен де. Ама дали помага против гниене?

                      Преди полвин година закупих една стара къща и като рових да видя как се запазват гредите. Та попаднах на видео в което някакъв стар майстор с точно такава горелка грееше гредите на някаква доста стара къща.
                      Ако можеш да помогнеш на един човек , направи го и веднага го хвърли в морето.
                      freelander 1,8 2001g.

                      Коментар


                      • По-горе писах за обгарянето и то не чуто от тук-там. Бях около 15 годишен когато белихме и обгаряхме салкъмови колове с баща ми. След 35 години ги извадихме и ги нарязах за огрев. Солидно деформирани в частта под земята, но твърди и здрави.

                        Коментар


                        • pan_rt
                          pan_rt коментира
                          Редактиране на коментар
                          салкъма ,е доста рядък в момента в права дължина на 4 метра ,той е много добър вариант и спокойно надживява циментен кол обаче е дефицитен материал

                        • сто
                          сто коментира
                          Редактиране на коментар
                          Чак прави не бяха коловете и не са разцепвани, само обелени. Ама лозе - там става всякак. И какви четири метра, два и петдесет - три максимум

                        • pan_rt
                          pan_rt коментира
                          Редактиране на коментар
                          е човека иска за основа трябват дълги и да са греди

                      • Знам що е салкъм По нашенско му викаме Лиляк! Това и без да го пърлиш нема да изгние. А човека пита за чам.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X