Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се нарязват резби на струг

    А как да обера този луфт колега?

    Коментар


    • От: Как се нарязват резби на струг

      Колко е дълбочината на резба м18*2,5 и колко трябва да е детайла преди нарязването както на външна така и на вътрешна резба?

      Коментар


      • От: Как се нарязват резби на струг

        Първоначално публикуван от perdeee Преглед на мнение
        Това за смазката е ясно,по скоро исках да знам къде мога да сбъркам при направата на резба,правя фаска,подавам по 0.2мм на ход,обороти от 45 до 180 и не се получават и това е. Най-много стигнах до вариант да се навива 2-3 оборота и това е.
        Дали правиш заготовката за гайката с верния диаметър?Като я докараш да се навива 2-3 оборота,пусни един шабър на гайката и след това пусни още едн ход на ножа с 1 десета.
        Това,че ножа трябва да е добре и правилно заточен,пък и на точния градус,не го коментираме.
        Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

        Коментар


        • От: Как се нарязват резби на струг

          Е за това попитах като за пример на резба 18*2,5 подаването до 2.5 + една десета или аз бъркам? Сега ще прозвуча глупаво но какво е шабър?

          Коментар


          • От: Как се нарязват резби на струг

            Писали сме по едно и също време.За диаметрите на вътрешните резби си има таблици,ама може да използваш следния принцип:от диаметъра на резбата вадиш стъпката и получаваш вътрешния диаметър за гайката.18-2.5=15.5
            за болта оставяш външен диаметър 17.8.
            Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

            Коментар


            • От: Как се нарязват резби на струг

              Благодаря,тъкмо гледах тази таблица а ако съдим по нея трябва да се подаде до 3.25,кое е вярното? Има ли разлика в ножовете за лява и дясна резба?
              Последно редактирано от perdeee; 30-03-17, 22:35.

              Коментар


              • От: Как се нарязват резби на струг

                Забрави за тая таблица.
                Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                Коментар


                • От: Как се нарязват резби на струг

                  Като начало, задачата е проста геометрия. Абсолютната дълбочина на резба с ъгъл 60 градуса е стъпката, умножена по корен от 3 върху 2 (височина в равностранен триъгълник), или иначе казано 0.86 по стъпката.

                  ...обаче резбата не се прави с височина 100%, а с колко точно се прави зависи от материала. При алуминий например се прави с височина 90%, при някои по-твърди материали с по-малко, примерно 75% - с толкова се застъпват резбите на гайката и болта. Всеки материал при рязането освен че се реже, се и сплесква и раздува. Това налага още редуциране на размера. Например, отвора за въпросната вътрешна резба M18 x 2.5, при 100% припокриване трябва трябва да се намали с 2*2.5*0.86 = 4.3мм или диаметъра на дупката да стане 13.7мм. На практика за алуминий бих я направил нещо като 14.2 - 14.5, за стомана нещо като 14.8 - 15, а за неръждавейка дори повече, примерно 15.2-15.5.

                  Самия материал си показва какво иска. Ама усета идва с практика. Затова и таблиците са само ориентировъчни. В хубавите такива има размерите за няколко материала - аз съм си свалил и ламинирал една такава от американски сайт с инчови и метрични размери за стомана и алуминий, че да не се налага да смятам наум едно към гьотере, особено за инчовите размери. Случва се да се допуснат грешки.

                  ...и не на последно място - резби до 20мм правя изцяло с метчик и плашка, освен ако материала не е нещо гаден, или прекалено твърд. Тогава само дозачиствам с плашка или метчик. Стига да имам въпросния размер плашка или метчик, естествено. В общия случай резба, направена с качествен метчик или плашка е по-качествена и по-точна от тая дето си правил само на нож.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Как се нарязват резби на струг

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

                    ...и не на последно място - резби до 20мм правя изцяло с метчик и плашка, освен ако материала не е нещо гаден, или прекалено твърд. Тогава само дозачиствам с плашка или метчик. Стига да имам въпросния размер плашка или метчик, естествено. В общия случай резба, направена с качествен метчик или плашка е по-качествена и по-точна от тая дето си правил само на нож.
                    Много често се случва да няма точния размер метчик или плашка. Не е оправдано за един брой да се купува инструмент. Аз пък имам доста стари такива и не нарязват добре резби на по-големи диаметри. За това си я правя на 80-90% резбата на нож и след това с плашката изкарвам резбата. При външни резби обикновено от 12мм нагоре правя така. С метчик се работи по-лесно. Там има първи, втори, че и трети номер и си излиза доста по-леко резбата. На нож вътрешни правя и аз от 18-20. Нямам подходящ нож за по-малки диаметри за резба.

                    Коментар


                    • От: Как се нарязват резби на струг

                      Мен даскала ми по практика в техникума ме светна, че дълбочината която трябва да се подаде при правене на резба се получава като се умножи стъпката по 1.3, правя ги по този начин когато не разполагам с нещото в което се завива правената резба или няма как да се пробва по време на нарязването и съм се уверил че работи този начин. А за размерите и аз както колегата по горе външния го охлабвам с 2-3 десети, а вътрешния като извадя стъпката от външния диаметър.

                      Коментар


                      • От: До: Как се нарязват резби на струг

                        Eдин въпрос относно заземяване на корпуса на струга.Пробих дупка в пода и забих 1.2м 1/2" тръба в земята (пръстта) .Въпроса е с какъв проводник да го изпълня? Баща ми каза,че е едно време в завода струговете са били заземени с дебел,преплетен ,многожилен,меден проводник.Аз нямам такъв а и ми звучи доста скъпо за закупуване. Ще ми трябват около 5м проводник от струга до тръбата.Въпроса е например моножилен алуминиев (САВТ) 1х35 подходящ ли е за целта? Цената ме устройва и не ми изглежда слаб (35квадрата ) .Заземяването е сериозен въпрос и ме интересува вашето мнение.

                        Коментар


                        • От: Как се нарязват резби на струг

                          Квадратурата е екстра ,но трябваше да направиш по-широка дупка и да налееш няколко литра солена вода около пръта за по-добър контакт с почвата и периодично да навлажняваш с вода.
                          "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
                          Ат.Буров.

                          Коментар


                          • От: Как се нарязват резби на струг

                            Благодаря за отговора.Почвата под струга е постоянно напоена със солена (морска) вода,защото е на 15м от морето и на 0.5м надморска височина А тръбата е поцинкована.

                            Коментар


                            • От: Как се нарязват резби на струг

                              Мери се съпротивлението на тези съоръжения. Една тръба обикновено не е достатъчна. С алуминиевия проводник, ще ти трябва байонетна връзка. По добре вземи меден проводник 4 квадрата и ще ти е достатъчен. Сложи и хулата към заземяването и няма да имаш ядове. Аз моя струг не съм го заземявал, а само с нула на корпус е направен. Отделно че всичките ми трифазни двигатели са направени с нула на копрус.
                              Като си вземах струга и се мъчих да подкарам охлаждането, ми изгоряха бушоните на струга по този начин. Помпата на водното пускаше вода и направи късо. Така и не го възстанових. Направих го на гравитичен принцип.

                              Коментар


                              • От: Как се нарязват резби на струг

                                Сега и аз да се похваля,днес направих над 20 различни по диаметър и стъпка резби а също така леви и десни и всички станаха годни.Както колегата сподели че ги прави като умножава стъпката по 1.3 стават чудни резби и годни най-важното. Рецептата за мен е задължително хубава фаска,умножаване на стъпката по 1.3 и смазване със свинска мас. Благодаря ви че помогнахте,живи и здрави.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X