Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се нарязват резби на струг

    За трудното не е трудно,но си иска ръчичка.За калиброването микрометъра се захваща в менгемето,ако нямаш нарочна стойка и нулираш на размер.Измама можеш да имаш от мързелив опипвач на часовника,трябва да реагира моментално и да връща на същото положение мигновенно.Ако се мисли,може да е от презатягане към тялото или засъхнала смазка,пръсни със ВД профилактично за да нямаш ядове.
    При големи размери(над Ф-150мм),когато опипвача е със опорни колелца,допустимо е да сбъркаш със 0,01 до 0,02мм максимум,зависи пак от калибровката и ръчичката.
    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

    Коментар


    • От: Как се нарязват резби на струг

      Имаше на времето едни механотехникуми, дето тия неща се учеха от А и Б...
      Няма вече нужда от грамотни специалисти, няма нужда от грамотни, няма нужда от специалисти...

      В първи курс учехме шлосерство..
      Във втори курс леярство, ковашка работа - ръчна и на автоматичен чук, заварки - електроженни и оксиженни..
      В трети стругарство, фрезова работа, хонинг, шепинг,щос, зъбонарезни машини, че дори ножовка учехме как се настройва.
      В четвърти - всичко, изработено от нас, трябваше да се сглоби в готово изделие. То се продаваше! Струг!

      Това вероятно не всичко, дето учехме, но всичко това се учеше теоретично, и после долу в работилниците. Практика, практика, и практика.
      Всеки срок получавахме нови работни дрехи, и си ги износвахме...
      И се работеше, и се учеше.

      То Пламен знае за какво говоря.

      Коментар


      • От: Как се нарязват резби на струг

        Вени, човека си е купил струг от любопитство. Интересува се от допусково поле, докато разглежда шайбата на новият си ел двигател. Ти искаш от него да знае Гаусово разпределение. Случаят не е такъв.

        Коментар


        • От: Как се нарязват резби на струг

          Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
          Имаше на времето едни механотехникуми, дето тия неща се учеха от А и Б...
          Няма вече нужда от грамотни специалисти, няма нужда от грамотни, няма нужда от специалисти...

          В първи курс учехме шлосерство...
          Славни времена бяха,от убит от служба стругарски нож трябваше да се произведе чук.Като инструментите бяха ножовка и пила по гладка от стъкло,автоматизацията включваше ползване на бормашина за пробиване на отвора,секач и после жулене с пилата до получаване на овал.Тарикатите занитвахме трите отвора и пробивахме още два,оставаше съвсем малко за пилене.

          P.S.Момите въобще не се впрегнаха,купИха си готови изделия със надпис 2,60лв,само ожулиха боята...


          Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
          То Пламен знае за какво говоря.
          Всеки техникум произвеждаше нещо,в нашия правехме три размера менгемета,беше ми писнало да правя винтове и гайки.Прецизните уреди най-вече се ползваха по техническо чертане,даскала беше и шеф на училището,Пашан Бешев се казваше.За чертане носеше един сандък със шибани и препокриващи се по размери детайли,които се рисуваха 1/1.Страшно много държеше на 100% изобразяване на детайла в три проекции със точност до стотна,контурни линии,спунктири,осеви и защриховка на точно 45гр.Уреди за мерене имаше всякакви,тоя имаше набито око и раздаваше двойки само като погледне чертежа,рядко мереше.От пръв поглед,само табличката на чертежа да си сбъркал и си аут,въобще не се напрягаше да гледа какво си нарисувал,може и да е перфектно,получаваш си 2 и тва е.
          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

          Коментар


          • От: Как се нарязват резби на струг

            Софисйката техническа гимназия я няма-миналия месец дадоха сградата и на прокуратурата. Няма нужда от техникуми, има нужда от съдии и прокурори. Баща ми е учил там навремето, вечерно, докато е работил в Завод 12.
            Шивашкия техникум в Лозенец и на него му видяха сметката. Нарекоха диващината "оптимизиране на мрежата от професионални училища в София".
            И никой не попита управляващия ни главен тиквеник за какво им е на спецсъда и спецпрокуратурата, след като наказателният съд си има сграда-"Военното НДК", а спецсъда е в сградата на ДАНС, където точно заради него потънаха милиони левове в ремонти.
            И това е положението с почти всички софийски техникуми.

            За вътромера...чистосърдечно си признавам, че в момента ако го взема в ръце, нищо няма да измеря с него. Учили са ме, чел съм, но там участва и моторната памет и ако ползваш инструмента веднъж на 10 години, няма да се справиш. Ако го правиш по-често ще свикнеш как се мери - точно-тоя инструмент трябва да го усещаш в ръце. По картинка не става.

            Радвайте се, че има млади хора, дето още ги влече да правят с ръцете си нещо, различно от злобарки в тоалетната или редене на "магистралки" по кръчмите. Не са просто застрашен, а изчезващ вид. Особено пък в металообработката.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • От: Как се нарязват резби на струг

              Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
              Радвайте се, че има млади хора, дето още ги влече да правят с ръцете си нещо, различно от злобарки в тоалетната или редене на "магистралки" по кръчмите. Не са просто застрашен, а изчезващ вид. Особено пък в металообработката.
              Така е,инак след 7-8 години трудно ще намериш някой,който да нареже болт за ей тая гайка...
              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

              Коментар


              • От: Как се нарязват резби на струг

                Блазе ви,че сте научили нещо в техникумите!Имам набори ,които завършиха "Студена Обработка" в бургаския Механотехникум.Скоро питах единия за престъргване на фланец на универсал очаквайки че го питам нещо,което му е пределно ясно и ще ми отговори без да се замисли ,но се оказа,че въобще не знае как се закрепва универсала към струга и че има фланец зад него,който подлежи на обработка.Каза ми също,че по практика играели на билички със сачмите и че въобще нищо не знае и не е научил.Може би има и изключения като вас,които са излезли с професия от училище,за което ви завиждам благородно.A на мен струга освен за игра ми върши и доста работа въпреки скромните ми умения.
                Последно редактирано от stypkata; 30-01-18, 22:54.

                Коментар


                • От: Как се нарязват резби на струг

                  Не знам кога са учили твоите набори, ама по мое време, ТМТ беше най-престижния техникум в Бургас. По време на практиката бяхме в работилниците, а в учебно време учехме. Аз учех там от '86 до '90 г. и то баш студена обработка.
                  Ама пък ако професията не те влече и не я работиш, предполагам от ученото нищо не остава в главата.
                  Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

                  Коментар


                  • От: Как се нарязват резби на струг

                    През шейсетте години в техникум "Сталин" дипломната работа е била двама завършващи техникума за 10 работни дни от голи железа и отливки да направят работеща шепинг машина като накрая машината се признава за готова като пред комисията си застърже сама масата . По мое време изпита беше в повечето случаи триходов винт . Последните години нивото толкова беше паднало че завършилите не можеха елементарни стругарски операции като рязане . Горе колегите обикновено на такива даваха да режат заготовките и после много псуваха щото най много на третата ножа е фира Накрая направих едни призми от винкел да ловя по 9 пръта и ги режем на хидравличната ножовка . На времето имаше идея в базата горе да обучаваме стругари ; фрезисти ; шлайфисти ; борвергисти и оператори на машини с ЦПУ направихме програма за всяка специалност по отделно като първия месец теоретичната подготовка беше обща а следващите два месеца се разделя практическата част по специалности . Не се яви нито един мераклия и идеята така си умря тихо както се роди .
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • От: Как се нарязват резби на струг

                      Тук https://www.youtube.com/watch?v=hO7ppuOcL04 и тук https://www.youtube.com/watch?v=nNxoVneySQs
                      Виктор Леонтиев разяснява съединение със стегнатост преходна и с хлабина. Всичко това го има във всеки каталог на SKF
                      Последно редактирано от i208; 31-01-18, 09:32. Причина: редакция

                      Коментар


                      • От: Как се нарязват резби на струг

                        Истината е ,че без основа трудно се гради.А сега няма и предприятия в които, като почнеш работа , да има кой да те научи.На времето имаше майстори, които да те научат или ти да си "откраднеш" от тях ,имаше стимул.Аз ,за три години и половина от 4-ти разряд стигнах до 7-ми.И желязото ме влечеше ,та и МЕИ-то не завърших (не че е голяма загуба) ,но научих занаят с киойто и сега се прехранвам.Отнесохме се от темата , но това е защото на всеки от нас ,който живее в занаята си му е болно ,че след време граденото от нас и знанията ще отидат по дяволите -няма кой да поеме щафетата.Тъжно -но факт!
                        "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
                        Ат.Буров.

                        Коментар


                        • От: Как се нарязват резби на струг

                          Първоначално публикуван от stypkata Преглед на мнение
                          Блазе ви,че сте научили нещо в техникумите!
                          Да, прави са колегите - завършването на техникум беше много престижно ниво в образованието, и после - в работата.
                          Пловдивкия ОТМТ - образцов техникум по механотехника, си беше действително образцов - що техника имаше. Та малката вагрянка, та стругарски цех, та фрезови цех, та зъбонарезна машина, хон, заваръчното - що карбид отиваше.., ковашкия цех - и на ръка се ковеше, и машинен чук имаше, и на него трябваше да можеш. Още си пазя и ползвам и чуковете, дето съм си фрезовал, и секачите, дето си изковах тогава..И преподавателите - все стари майстори, дето знаеха и можеха, и знаеха как да си предадат уменията. Във всички цехове и работилници се работеше - нямаше нито една затворена, и нямаше нито една, в която да не съм работил.

                          Но, колега, аз си мисля, че не бива да се притесняваш за себе си - любопитен си и ще се научиш.
                          Верно, че по по-трудния път, щото занаят се краде, пък ти ще трябва с питане и проба-грешка да откриваш някои неща.

                          Един човек е жив, докато е живо любопитството му.

                          Успех ти желая от сърце!

                          Коментар


                          • От: Как се нарязват резби на струг

                            От скоро забелязах,че струга тръпне при струговане .Предположих,че е защото не беше хванат към плочата ,но сега го нивелирах идеално и го хванах с анкери 10 анкера м20 /220мм но тръпненето остава.Много рядко се случва да не тръпне и тогава стругованата повърхност е идеално гладка и огледална,иначе резултата от тръпненето е груба и неравна повърхност (накъсана).На какво се дължи това според вас?

                            Коментар


                            • От: Как се нарязват резби на струг

                              Първоначално публикуван от stypkata Преглед на мнение
                              На какво се дължи това според вас?
                              Резонанс. Всяка механична система си има своя резонанса честота. Това е съчетание от движещи се маси луфтове, еластични и нееластични връзки и какво ли още не. Борбата с него от комп не става. Експериментирай кога го има и кога не, и отчитай какво си променил......
                              0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                              Коментар


                              • От: Как се нарязват резби на струг

                                Първоначално публикуван от stypkata Преглед на мнение
                                От скоро забелязах,че струга тръпне при струговане .Предположих,че е защото не беше хванат към плочата ,но сега го нивелирах идеално и го хванах с анкери 10 анкера м20 /220мм но тръпненето остава.Много рядко се случва да не тръпне и тогава стругованата повърхност е идеално гладка и огледална,иначе резултата от тръпненето е груба и неравна повърхност (накъсана).На какво се дължи това според вас?
                                Аз съм много далеч от стругар, но съм мераклия и когато имам време се занимавам. Резонанс и аз съм усещал. Ако няма луфт в шпиндела (повече от допустимото) значи започваш да си игареш с оборотите на шпиндела и скоростта на подаване (поне аз до този извод стигнах, може и други трикове да има)
                                I'm not Lost, I'm Discovering !

                                088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 4 потребители онлайн. 0 потребители и 4 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X