Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се нарязват резби на струг

    Първоначално публикуван от pgv64 Преглед на мнение
    В една друга тема бях публикувал снимки на моят шмиргел. За мен по добро от шаийба с диамантено покритие ,за точене на видирани ножове и фрезови глави, няма. С същите се заглаждат перфектно режещите ръбове на свредла ,кобалтови ножове и фрезери.Вярно ,че първоначалното вложение е по-голямо ,но то се изплаща с времето. Първата ми шайба с диамантено покритие е от 2002г (по спомени) и до сега се ползува без проблем (на снимката камбанката най в дясно).
    Да се върнем малко към заточването и диамантените дискове.
    След суперлативите които написа колегата, нямаше начин да не пробвам какво се получава с диамантен диск.
    Само че моят избор, по ясни финансови причини беше за Китайски. Ф100 /180 едрина.
    Поръчах си един конусообразен за проба.
    Не знам, моят късмет ли беше такъв, или това си е правило, но диска биеше яко.
    Не можех да повярвам на очите си, уж алуминий, обработен!
    Проверих с индикатор първо оста на шмиргела, но не, не е от нея.
    След това сложих диска в обратните челюсти на универсал 100.
    Там лъсна истината. Бой на отвора 0.1мм, бой на конусната повърхност 0.5мм. , плюс и някакво челно биене на дъното на "чашата".
    Изхода беше само един, Престъргване както е хванат на обратно в челюстите.
    Рисковано беше, защотото захвата беше на практика само за абразивния материал, и се опасявах да не се счупи. Но стана.
    Направих и допълнителна стъпална втулка с капачка, за монтиране в-у оста на шмиргела с минимални луфтове които мога да докарам.
    Чак сега вече нещата се получиха.
    Пробвах видия, кобалт, шабри и свредла. Получава се много гладка лъскава повърхност, почти полирана.
    Бъдъщата работа на инструментите ще покаже повече.
    За сега го виждам, със зеления камък грубото заточване, а с диаманта финно завършващо и заглаждане на връхчета, и т.н.
    Бих си взел и правия диск, въпреки първоналните неудачи.
    Последно редактирано от ctef; 05-01-18, 15:59.

    Коментар


    • От: Как се нарязват резби на струг

      Един съвет : купувай руски диамантени дискове.Те са даже и балансирани . А и цената им не е баснословна.
      "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
      Ат.Буров.

      Коментар


      • От: Как се нарязват резби на струг

        Тоя струва 8 долара.
        Това което съм виждал да се продава тук, не ме устройва като цена. Все пак трябва да се има предвид, че аз с тия инструенти няма да изкарам и 1 лев, а всичко отдлям от заплата.

        Коментар


        • От: Как се нарязват резби на струг

          Здравейте колеги.Проблема с точните размери за набиване на лагери се оказа,че е в неправилно измерване от мен с дигиталния шублер.Имало тънкост,която не знаех и сега всичко си дойде на мястото.Грешката му е 0.02мм.
          Но сега се появи друг по-сериозен проблем с универсала.Когато го слагах преди няколко месеца престъргах фланеца както вие бяхте казали и сложих универсала.БИенето беше 0.02мм и го оставих така.Вършеше ми работа,но от около седмица насам започна да бие много сериозно и забележимо с просто око.Днес отново свалих универсала и измерих повърхнините на фланеца с индикатор.Оказа се,че 2 от повърхнините бият 0.03мм а едната (външната) биеше 4-5стотни.Престъргах го отново и заспа,но след монтирането на универсала биенето продължи.На 40мм от универсала биенето е 0.22мм ! Ужасно много е.Правих ос за обтяжна ролка вчера,но след монтирането на лагерите същите не се въртят може би заради несъосието на леглата на двата лагера.Нищо не може да се прави на струга с такъв проблем.След като престъргах засечката (която си беше добре като размер) тя се изправи,но ми се стори ,а и е логично да съм избягал от размера на засечката и сега да хлопа.Дали от там е проблема и нова засечка ли трябва да правя?

          Коментар


          • От: Как се нарязват резби на струг

            Универсала ти е с проблем. Най вероятно спиралата му, и да престъргваш фланеца докато се довърши, все тая.
            При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

            Коментар


            • От: Как се нарязват резби на струг

              Ами ако универсала хлопа в засечката, то се обезсмисля цялото упражнение.
              Мой съвет на лаик, наварявай засечкат с СОто защото материала му е по-мек и се обработва по-лесно, и стържи на ново.
              Другото е нов фланец

              Коментар


              • От: Как се нарязват резби на струг

                Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                Ами ако универсала хлопа в засечката, то се обезсмисля цялото упражнение.
                Мой съвет на лаик, наварявай засечкат с СОто защото материала му е по-мек и се обработва по-лесно, и стържи на ново.
                Другото е нов фланец
                По принцип фланците са чугунени, не съм виждал още наваряван такъв. Може да има, аз не съм виждал въпреки че от 40 години насам съм видял много неща.
                При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                Коментар


                • От: Как се нарязват резби на струг

                  Преди да сложиш фланеца почисти конусните повърхнини на фланеца и на шпиндела.После монтирай. Извади трите челюсти и ги почисти.Почисти и спиралата и направляващите на челюстите и на универсала . Понякога от боклуци по спиралата и по челюстите дава отклонение (биене) . И ако хлопа ,правиш нова засечка.
                  "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
                  Ат.Буров.

                  Коментар


                  • От: Как се нарязват резби на струг

                    Да фланеца е чугунен.Не съм наварявал чугун с ЦО до сега а уж това ми е професия.По-скоро с неръждаеми електроди,но пак не ми звучи добре.На тази снимка се вижда дебелината на фланеца.Няма ли дебелина да се изчисти тази засечка и да се направи нова или ще изтънее прекалено?
                    pgv64 това е напълно възможно,защото с тези лагерни тела и оси които правя последните дни универсала се напълни със ситни стружи навиращи се навсякъде вкл. и около челюстите се задръсти със стружки.Тази спирала без да се отвори универсала може ли да се почисти? И как е възможно да го ползвам струга 5 месеца (вярно,че рядко ) и до сега да не биеше универсала а сега изведнъж от нищото да се разцентрова и то толкова много....
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG1181.jpg
Прегледи:1
Размер:538.6 КБ
ID:5777824
                    Последно редактирано от stypkata; 10-01-18, 16:56.

                    Коментар


                    • От: Как се нарязват резби на струг

                      Това е сдвоен универсал, изглежда нов, и предполагам че е Руски и са много добри. Нещо не е монтиран добре, и го почисти като го раздвоиш.
                      При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                      Коментар


                      • От: Как се нарязват резби на струг

                        По принцип моят го почиствам всеки ден .Махам челюстите и с четка за рисуване почиствам направляващите и спиралата на универсала ,като поставям четката в спиралата и въртя докато спиралата изхвърли четката .После с тънкото на четката с парцалче повтарям упражнението с завъртане и си готов. Почистваш хубаво задната част на челюстите . после нанасяш с четчица графитен прах на спиралата и направляващите за смазка и слагаш челюстите.Цялото упражнение отнема 5-10 мин.Веднъж в месеца или на два в зависимост от работата разглобявам основно универсала и го почиствам и смазвам с графит.
                        Последно редактирано от pgv64; 10-01-18, 17:40.
                        "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество - винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава!"
                        Ат.Буров.

                        Коментар


                        • От: Как се нарязват резби на струг

                          Първоначално публикуван от stypkata Преглед на мнение
                          Здравейте колеги.Проблема с точните размери за набиване на лагери се оказа,че е в неправилно измерване от мен с дигиталния шублер.Имало тънкост,която не знаех и сега всичко си дойде на мястото.Грешката му е 0.02мм.
                          Но сега се появи друг по-сериозен проблем с универсала.Когато го слагах преди няколко месеца престъргах фланеца както вие бяхте казали и сложих универсала.БИенето беше 0.02мм и го оставих така.Вършеше ми работа,но от около седмица насам започна да бие много сериозно и забележимо с просто око.Днес отново свалих универсала и измерих повърхнините на фланеца с индикатор.Оказа се,че 2 от повърхнините бият 0.03мм а едната (външната) биеше 4-5стотни.Престъргах го отново и заспа,но след монтирането на универсала биенето продължи.На 40мм от универсала биенето е 0.22мм ! Ужасно много е.Правих ос за обтяжна ролка вчера,но след монтирането на лагерите същите не се въртят може би заради несъосието на леглата на двата лагера.Нищо не може да се прави на струга с такъв проблем.След като престъргах засечката (която си беше добре като размер) тя се изправи,но ми се стори ,а и е логично да съм избягал от размера на засечката и сега да хлопа.Дали от там е проблема и нова засечка ли трябва да правя?
                          Преди ти бях писал, че фланеца трябва да влиза с леко почукване, а ти го беше млатил с чука за да го вкараш. Пак тогава ти писах, че така се получават пластични деформации или във фланеца или в универсала.
                          Като правиш такива оси или двете шийки ги стържи на една установка или ги уточнявай между центри.
                          Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

                          Коментар


                          • От: Как се нарязват резби на струг

                            Фланеца ти е дебел и има запас,престържи нова засечка за универсала,като преди това почистиш конусните повърхнини.Там не трябва а "хлопа",а да влиза със натяг от болтовете.Когато работиш вътрешни отвори,всички стружки попадат във спиралата и универсалът тръгва да се движи трудно.Това е първият признак,че трябва да извадиш челюстите и да го почистиш(продухаш),случвало се е да вадя челюсти по три-четири пъти на ден.Случвало се е и при работа с чугун,универсалът да блокира и се налага тотално разглобяване.Чист патронник се върти със един пръст,при най-малкото задържане трябва да се почисти,защото стружките попаднали в спиралата я надират и износват преждевременно и от това точността отива по-дяволите.
                            Ако(най-вероятно ще има)след престъргването на фланеца има биене,ще трябва да уточниш челюстите.
                            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                            Коментар


                            • От: Как се нарязват резби на струг

                              Първоначално публикуван от DIMILIEV Преглед на мнение
                              По принцип фланците са чугунени, не съм виждал още наваряван такъв. Може да има, аз не съм виждал въпреки че от 40 години насам съм видял много неща.
                              Мислех че е стоманен. Съжалявам.

                              Коментар


                              • От: Как се нарязват резби на струг

                                Не знаех,че универсала трябва периодично да се отваря и почиства.От както съм го сложил -5,6 месеца не е баран и наистина вървят трудно флашките и блокират на моменти.А последната седмица работих по-големи диаметри и съответно челюстите са в по-отворени и спиралата е открита за стружките....Може ли заради попаднали стружки там да даде такова голямо отклонение ? Утре ще го отворя и почистя и дано се оправи

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 4 потребители онлайн. 0 потребители и 4 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X