Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Огъване на месинг

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Огъване на месинг

    Здравейте,

    Налага ми се да огъна две месингови пръчки с d = 5 mm - като полудъга с R = 25 мм и кръг с D = 300 мм.
    Понеже ще се виждат, искам двете части да изглеждат много добре.
    Как бих могъл да го направя и трябва ли да нагрявам пръчките, за да не се деформират при огъването?
    Прикачени файлове

  • #2
    Трябва да ги нагрееш за да не се счупят.
    Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

    Коментар


    • #3
      Глупости, това да не е бронз че да се счупи.

      LR2014, намери си твръди цилиндри, най-добре стоманени, и си ги огъни внимателно на ръка. Без греене. За кръга ще трябва поне обиколка и половина, после прерязваш по-навътре от краищата

      Коментар


      • #4
        Стотачке, пак се излагаш и дрънкаш алабализми. Като за начало, не е упомената марката на месинга.
        По принцип бронза е "мазен" и мек а месинга "сух" и твърд. Като стържеш бронз, стружките са "мазни". Като стържеш месинг, стружките са буквално като летящи иглички! Ама какво ли ти говорят на теб тия неща! 😂
        Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

        Коментар


        • #5
          Каква марка е месингът (медно съдържание)?
          Черно, мирише и разваля характера!

          Коментар


          • #6
            Шаранче мамино, с бронза нямам опит, може и да си прав, ма колкото кила месинг са ми минали през ръцете, ти не си и сънувал.

            И пак към LR2014 - не се плаши от повреди и драскотини, полира се прекрасно след това и не е чак толкова трудно. Особено пък плътно фи.

            Коментар


            • #7
              Първоначално публикуван от drago_pishinkov Преглед на мнение
              Каква марка е месингът (медно съдържание)?
              При медно съдържание под 60% почти е невъзможно да се огъне над 45 градуса без да е термично третиран. При медно съдържание над 70% огъването е много лесно. И двете сплави са жълти и на око трудно се различават. Ако дадете марката на материала има кого да попитам за условия на огъване.

              Хубав ден,
              Черно, мирише и разваля характера!

              Коментар


              • #8
                Двете пръчки са купени от Баухаус, но не съм обърнал внимание на етикетите - възможно е да има информация за процентите.
                Ако не стане със студено огъване, нагряването с горелка (пропан-бутан) дали е достатъчно и как става - "на око", или трябва да следя температуратa по някакъв начин?

                Коментар


                • #9
                  Идеална е горелката. На око и усет следиш температурата.
                  Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

                  Коментар


                  • #10
                    Месинг 63 % може и да го стопиш с горелката.

                    Марката може да се разбере по плътността на материала. Ако ти се занимава става лесно с кантар, съд с вода и корда за завързване на пробичка от месинга.

                    Тези сплави, в зависимост от съдържанието на мед, почват да се топят при около 900 градуса. За познаване на температурата -имаше навремето едни маркери за заварчици - драсваш чертичка на метала и тя изчезва като се достигне нужната температура.

                    Последно редактирано от drago_pishinkov; 12-12-22, 19:39.
                    Черно, мирише и разваля характера!

                    Коментар


                    • #11
                      Този мой месингов проект май няма да види бял свят
                      Сега се появи и друг проблем:
                      От къде да си купя малка бижутерска горелка? Предполагам има такива с бутилки за газ и кислород, или газ и въздух от малък компресор. Търсих в Google горелка/бренер, но не открих нещо подходящо. Трябва ми за запояване на челните страни на халки с диаметър около 15 мм, огънати от месингова тел 1.2 мм, както и за запояване на малки месингови кубове с размери 20х20 мм.
                      Прикачени файлове

                      Коментар


                      • trapper
                        trapper коментира
                        Редактиране на коментар
                        В базар.бг има няколко обяви за мини оксижени и бутилки газ

                      • mdim
                        mdim коментира
                        Редактиране на коментар
                        Виждам, че не бързаш много, в Амазон.де има като тази на снимката ти на цени между 16 и 25 EUR. С някоя от фирмите, които транспортират от там, ще дойде за седмица-две.

                    • #12
                      За запояване на подобни детайли може би ще е по-удачно да използваш индукционно нагряване. Истинските установки са скъпички, но по китайско се продават такива на относително народни цени.
                      Не чета коментари и не отговарям на такива.

                      И коментаторите...

                      Коментар


                      • #13
                        Благодаря, търсенето в базара и Амазон ме ориентира малко.

                        Видях два вида горелки за бижутерски цели - с Oxyhydrogen Gas и Oxygen and Butane.
                        Вероятно всяка ще ми върши работа и след като уточня, коя ми е по-удобна (от къде да купя малки бутилки, газове, пълнене и т.н.) , ще поръчам на Али
                        Индукционното заваряване е за сериозна работа, а моя работа е някаква месингова занимавка и мини горелката ще е по-евтин вариант.


                        Прикачени файлове

                        Коментар


                        • #14
                          Минат, не минат няколко месеца и се сещам, че имам да огъвам една месингова пръчка. Сега съм направил това просто приспособление, което трябва да ми помогне да огъна идеален кръг, поне по информация от интернет.

                          Проблемите са два:
                          1. Забравих, къде съм сложил пръчката, която трябваше да огъвам.
                          2. Трябват ми парче квадратен профил 35 х 35 х 2 мм, L = 250mm, и за ръкохватката - шина 35 х 2 мм, L = 400 мм, но в София продават минимум по 3 метра (поне в Ташев Галвинг). Докато събера пари да купя по 3 метра от двете, може да минат още няколко години
                          Прикачени файлове

                          Коментар


                          • #15
                            За да приключа темата качвам някакво подобие на видео клипче, което заснех докато с първата ръка държах телефона, с втората въртях ръчката, а с другата...

                            Който е любопитен, какво се получи в крайна сметка, може да погледне за 30 секунди ето тук:

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X