Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Вътрешен шестограм

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Вътрешен шестограм

    Колеги налага ми се да изработя вътрешен шестограм 6мм в светъл отвор с дължина 30мм.
    въпросът ми е има ли начин да се изработи на струг понеже само с това разполагам, имам и приспособление за делене под градус на универсала. Обмислям и вариант за инструмент с тази форма челно заточен и с натиск да премине и да оформи профила но не съм сигурен дали ще може да премине. Как мислите, как да постъпя?

  • #2
    То за моженето може, така се правят шпонкови канали от немайкъде.
    Обаче това не е добре за струга.

    Ако не гониш прецизност-пробиваш детайла с диаметър равен на шестограма, приготвяш си поансон от закален шестограм, награваш детайла до червено, и с чука набиваш поансона.
    Може и на студено, ама е по-трудно.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      Тая работа е за ерозия . Сиромашкия вариант е от парче желязо грееш и ковеш шестограма после качваш на струга и работиш отвън до нужните размери .
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • #4
        Вземаш вложка от гедоре 6мм,пилваш на шмиргела отпред фаската така,че да стане 90гр режещ ръб.Слагаш пробитият детайл на струга на който предварително си направил фаска.Мажеш с масло и закрепваш вложката като я подпираш с центъра,пускаш машината на около 200об и навиваш полека центъра.На всеки 5мм спираш,разклащаш вложката и я вадиш,мажеш с масло и продължаваш до достигане на зададената дълбочина.Имай в предвид,че ако отвора е глух,стружките се натъпкват вътре,заемат место и пречат на инструмента да влиза в дълбочина.Просто трябва да се предвиди предварително да се пробие със 5-7мм повече.
        Този шестен на снимката е правен от мен по описаният начин.
        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

        Коментар


        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Адаш, за граН не си прав.
          Това е от руски естествено, и руснаците си казват по този начин.
          В нашата граматика няма ясно разписано правило как се нарича съответното нещо, и може и така и онака.
          Знам, че никакви грамове няма там, но правилата си казват кое как е.

        • crazyjob83
          crazyjob83 коментира
          Редактиране на коментар
          Правилното е шестограН или шестостен. А тук какво открих https://offroad-bulgaria.com/forum/%...BE%D1%81%D1%82

        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Както казах- няма парвилно или неправилно, според сегашната ни граматика. В другата тема е обяснено защо.
          Да-идва от граН, но езика се развива, и т.н.

          А и темата не е за това.

      • #5
        Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
        пускаш машината на около 200об и навиваш полека центъра.
        Пускането на струга с каква цел е? Равномерно натоварване на лагерите?

        Коментар


        • #6
          Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
          Пускането на струга с каква цел е? Равномерно натоварване на лагерите?
          Не е за лагерите, има съвсем минимално биене на инструмента и въртенето помага за процеса.
          А шестограни на вложка има и 75мм.

          Коментар


          • #7
            най-мързеливия вариант (ако настрани има място и метала носи на заваряване)
            взимаш удължена вложка 6мм, режеш колкото ти трябва, правиш фаска за заварка, в детайла пробиваш отвор - като за вложката със стегнатост, набиваш вложката, заваряваш и зачистваш ...

            Коментар


            • #8
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:755CBF49-4FC3-4460-B72E-C1A9F8EE0A14.jpeg
Прегледи:273
Размер:312.9 КБ
ID:6699234Натиснете снимката за да я уголемите

Име:44463B1E-EF86-4EAE-830B-9C33D4F1FB0D.jpeg
Прегледи:277
Размер:307.8 КБ
ID:6699233 Благодаря на всички за мненията, ето го и резултата:

              Коментар


              • #9
                Кажи поне кой метод ползва де.

                Коментар


                • #10
                  Първо направих опит като заточих челно парче доста твърд шестограм, като със задното седло и въртящ център го избутвах в предварително пробития отвор на втулката с 6мм свредло и пуснато въртене на универсала. Резутата беше, че шестограма премина но не можа да отнеме достатъчно материал така, че да оформи отвора както трябва. На практика се получи един яко набит шестограм в отвор, а на мен ми трябва даже да има лека хлабина на съединението а и самите ръбове се получиха доста плитки а между тях не стана права повърхност а заоблена. Пробвах и със свредло 5.8мм но там изобщо не успях са прекарам шестограма.

                  Резултата от снимките го постигнах като си направих малко ножче с два режещи ръба на 60 градуса. Правих го от ф10мм HSS стомана с помоща на приспособление лагерно тяло с чашковиден абразивен диск монтирано на ножодържача задвижвано с ел. мотор с ремък. Както писах имам и набита гривна на универсала разпробита на два реда, единия през 15 а другия през 36 градуса, и така шлайфах ножчето по дължина два пъти в задни край през 180градуса където ще го захващам в ножодържача и два пъти отпред през 60 градуса. После втулката разпробита с 5.8мм хваната в универсала ножчето в ножодържача и на принципа на щос машините ръб по ръб стана работата, е падна доста въртене на маховика на супорта но няма начин.


                  Коментар


                  • #11
                    Но пък се е получило много добре.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X