Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нониус за стуг C5 3Д принтиране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Нониус за стуг C5 3Д принтиране

    Привет!
    Струговете ц5 и ц6 фабрично нямат нониуси на надлъжното движение, което лично мен от години ми е страшно досадно, неприятно и неудобно. Проблема до сега го решавах отчасти с една скала от ролетка и телче закачено за масата. Въпреки това истинския нониус е много по-удобен за наблюдение, прецизен и подходящ за засичане на точно определени размери.
    Така тези дни се наканих седнах 2-3 дена и разчертах нониус за тези стругове.Самото принтиране отне 2-3 дни и вече седмица го ползвам и тествам на едната 5тица, в момента принтирам и за ц6 (понеже кутията е същата).

    Важното тук в случая е 28те мм. ход, които прави масата на един пълен оборот на врътката за надлъжния ход! Това е много важно да са 28мм. иначе предавателното съотношение на 3Д нониуса няма да съвпадне и да е точен!

    Главните скали се равняват на 1см. а между малките чертички е 1мм.
    На гривната има два реда от цифри, като първия почва от 0-5 а втория от 6-11. Тоест може да се измери до 6см. ход на един оборот на нониуса и 12см. ход при две завъртания на нониуса.
    Заводските нониуси на повечето стругове са от 10-12см. на един оборот на нониусите им, НО там движението се взима от валче, което специално излиза за целта а вътре в супуртите предавателното съотношение е предвидено за целта.
    При ц5-6 струговете обаче за такова нещо не е мислено въобще и няма такова валче, което да излиза навън и да се ползва. Така се наложи да се хвана директно за вала на главната врътка. От тук се появиха куп проблеми с малките размери и габаритите на масите и пространството в което трябва да се вместя, предавателносто съотношение и размерите на зъбните колела, модулите и т.н. Не позволява стане достатъчно здраво и компактно за да събера 12см. да са на един оборот на нониуса и едвам едвам се събрах на 6см. на оборот на нониуса.

    Функционалността, масивността се получиха доста добре. Остава да го изтествам 2-3 месеца в реални усповия за да видя, как ще е ситуацията с горещите стружки, но каквато и да е пак е по-добре от преди и най-важното е че се 3Д принтира и не ви губи време, и нерви. Ако това се изработва от метал и предвид шантавата геометрия на някои от елементите ще е купчина пари и неоправдано.

    Ще кача файловете за принтиране след като минат тези няколко седмици за да видя дали нещо се налага да пипна тук там, но едва ли.
    Съотношението е сметната много точно и няма грешка която да се трупа, абсолютно точен е без значение какво е изминатото разстояние, цепи стотната, макар скалата да е ||=1мм. между малките чертички.
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от brad4edat; 20-08-20, 21:28.

  • #2
    Ето го и реален, и монтажа.
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от brad4edat; 20-08-20, 21:29.

    Коментар


    • Petko Dushkov
      Petko Dushkov коментира
      Редактиране на коментар
      Здравейте. Някой може ли да изработи още един нониус че и аз се мъча отдавна...

  • #3
    Браво. От метал се прави също толкова лесно, дори на универсална фреза с читав делителен апарат. Пък на CNC рутерче още повече.
    Но горещите стружки и като цяло абразивността им ще съсипят бързо скалите.

    И още веднъж браво

    п. П. Един съвет - внимавай къде какво качваш правено на солида, предполагам версията ти не е от най-легалните, а последно време са погнали яко всичко живо тия от Dassault Systems. Ако става въпрос пък за корпоративни клиенти (фирми), както е видно от логото което си сложил директно заминаваш на френска адвокадска кантора. Не питай от къде знам

    Коментар


    • #4
      Привет!
      Това за стружките и аз го мисля, времето ще покаже. Избрах ПЕТГ пластмаса за моя,понеже издържа на масла и разни химикали, и температура до 80-85градуса. та да видиме как ще му се отрази бойната ситуация.
      Големия син обръч е зъбно колело, което е с зъбите насочени навътре и лично аз не бих си играл да го правя на фреза с делителен апарат Още повече, че не е само зъбната част а назад има и плъзгащи се повърхности за да работи гладко и спокойно, една цяла част е, понеже на 3Д принтера му е все тая от формите в повечето случаи. Ако се прави от метал ще се наложи тази част да се раздели на двата компонента и после да се съчлени на едно отново. Аз заради това се и отказах да го правя метален. Много играчка става

      Коментар


      • #5
        Не е необходимо да е толкова сложно. Изважда се привод директно от вала който е зацепен на зъбната рейка под паралела. Ето как се получи при мен:
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viber_image_2020-08-21_08-09-17.jpg
Прегледи:532
Размер:384.9 КБ
ID:6637459Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viber_image_2020-08-21_08-09-170.jpg
Прегледи:560
Размер:524.7 КБ
ID:6637460Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3.jpg
Прегледи:529
Размер:471.9 КБ
ID:6637461Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viber_image_2020-08-21_08-09-171.jpg
Прегледи:529
Размер:386.4 КБ
ID:6637462Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viber_image_2020-08-21_08-09-175.jpg
Прегледи:534
Размер:434.5 КБ
ID:6637463Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viber_image_2020-08-21_08-09-179.jpg
Прегледи:521
Размер:392.4 КБ
ID:6637464Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viber_image_2020-08-21_08-09-17999.jpg
Прегледи:582
Размер:392.3 КБ
ID:6637465Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viber_image_2020-08-21_08-09-17222.jpg
Прегледи:528
Размер:438.9 КБ
ID:6637466Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viber_image_2020-08-21_08-09-170000.jpg
Прегледи:533
Размер:510.8 КБ
ID:6637467Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viber_image_2020-08-21_08-09-1766.jpg
Прегледи:526
Размер:395.0 КБ
ID:6637468

        Коментар


        • #6
          Сложи на паралелите една магнитна стойка с индикаторен часовник. Опри му измервателното краче в ножодържача и премести супортната кутия примерно с 5 мм по новият нониус. Виж колко реално ще отчете часовника когато нониусната скала отчита 5 мм.

          Направи го на различни места по дължината на паралелите. Ако имаш индикатор с по-голям ход замери от двете страни на стика на два съседни зъбни гребена.

          Коментар


          • #7
            И аз го мислих така като теб да изведа привод, но трябва да разглобявам и преправям а нямам нито време нито ми се занимава. за това го сътворих така, точно за 15мин. Се монтира. Е не е метален но за толкова време и труд си е идеално

            Коментар


            • #8
              Здравейте може ли линк към файловете за нониуса че тъкмо съм започнал реставрация на моя Ц5

              Коментар


              • brad4edat
                brad4edat коментира
                Редактиране на коментар
                Търсиш ли още файловете?
                Нониусите вече втора година си работят безгрижно на двата струга. Така, че на който не му се разглобява и преправя струга, 3Д принтирането е идеалния вариант да си добавите нониус
                Последно редактирано от brad4edat; 19-02-22, 21:24.

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X