Обява

Свий
Няма добавени обяви.

изработка на накатяваши ролки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • изработка на накатяваши ролки

    Колеги, занимаващи се със стругарство, моля покажете ми къде греша. Днес опитах да изработя едната ролка с диаметър 31.85 мм и съответен периметър точно 100 мм. Правя многоходова резба със стъпка 40 мм, като подавам на кръстатия супорт по 2.5 мм. Като завърша всичките ходове и преместя ножа на първия ход, ножа не съвпада с няколко десети. Не се досещам къде греша и ще съм ви благодарен, ако някой ми подскаже.

  • #2
    Няма да ти се получи,натрупва се грешка.Вариянт през делителният диск на Струга,при мен дели най-много на 30 су582,за с-10;11 не знам.Най-точно на фреза с делителен апарат или цпу.Друг вариант е да накатиш примерно 40Х със готова накатка и после да закалиш,виж във "какво успях да издялам на струг и фреза" някъде назад във темата.
    Виж в полмета-с ,готова кръстата накатка със три вида ролки беше нещо като 35-40лв май.
    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

    Коментар


    • #3
      Колко хода се получават?

      Коментар


      • graf_fon_kochev
        graf_fon_kochev коментира
        Редактиране на коментар
        Колкото и да се получават не се знае на какво го прови. Може струга да му е износен на всички места (паралели, винта, зъбни колела, супорт), абе със стари машини толко. Да раздели грешкта реципрочно на хедовете и втората ще му се получи.

    • #4
      Ходовете съм смятал да бъдат 40 броя. Опитах и втори път с приблизително разделяне на грешката (0.3) върху ходовете и пак не съвпадна. Приключих с опитите.

      Коментар


      • #5
        В Полимета имат готови . Дори и да успееш да докараш стъпката трябва и термообработка . https://www.polymeta.bg/shop/instrum...v=461b1990fe86
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • #6
          Смяташ една и съща стъпка на преместване на супорта за всеки ход, а не трабва - горе ти казаха че се натрупва грешка.

          1. От изхабен резбови винт това не може да се получи.
          2. От изхабен винт или луфт на малката шейна на супорта може.

          Затова:
          1. Изчисляваш не стъпката, а позицията на малката шейна за всеки ход (например ако по формулата се получава преместване 2,8372463487236мм за всеки ход (а то ще е такова някакво не-кръгло число), смяташ:
          - позиция 1: 0
          - позиция 2: 2,8372463487236, или 2.84мм загръглено
          - позиция 3: 2*2,8372463487236 = 5,6744926974472, или 5.67мм закръглено
          - позиция 4: 3*2,8372463487236 = 8,5117390461708, или 8.51мм закръглено
          - позиция 5: 4*2,8372463487236 =11,3489853948944, или 11.35мм закръглено
          и т.н.
          2. Местиш шейната само в една посока, тоест в началото връщаш до -5мм, после буташ до нула, и след всеки следващ ход буташ само нагоре и никога не връщаш - това елиминира луфта в гайката на винта на шейната.
          3. Ако правиш резбата на няколко стъпки в дълбочина, след последния ход пак връщаш до -5мм, после до нула, и после пак както е посочено в точка 2.

          Така ако се получи разминаване, то ще е единствено заради износен винт на малката шейна, ама аз на такова значимо износване до сега не съм бил свидетел даже на няколкото бараки, на които работих в техникума, и на 1-2 след това.

          Закаляването на толкова дребен детайл е никакъв проблем даже с малка газова горелка, тъй че на който не му се дават 40лв в Полимета, защо пък да не си го направи?
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • sek.1
            sek.1 коментира
            Редактиране на коментар
            Само ролките са по няма и 5 лева .

        • #7
          Имам и права и кръстосана накатка, но опитах сам да си изработя ролките. Благодаря за съветите, колега Спарки. Струга ми е над 50 годишен и няма данни да му е правен основен ремонт. Най малко износване по мои наблюдения има в кръстатия супорт (малката шейна) и тези сложни пресмятания се избягват само с едно нулиране на лимба след всеки ход и последващо подаване еднакво с предходното и само в една посока, разбира се. Смятам, че graf_fon_kochev е прав за износвания в резбовия винт и гайката му. Отчитам като грешка при втория ми опит и не прецизното пресмятане на тези три десети, разделени на 40 хода. Благодаря на всички, дали мнение.

          Коментар


          • венцислав василев
            венцислав василев коментира
            Редактиране на коментар
            sek.1 ,видях цените и ще си поръчам по още един комплект. Благодарности.

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X