Обява

Свий
Няма добавени обяви.

По-добре паднал зад бара, отколкото прав пред струга (С-5)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: По-добре паднал зад бара, отколкото прав пред струга (С-5)

    Незнам кое не ти хареса но човека според мен добре се е справил много добре, аз нямам толкова време и търпение да се вглеждам толкова в детайлите

    Коментар


    • От: По-добре паднал зад бара, отколкото прав пред струга (С-5)

      То почти няма нещо, което да ми хареса. Според мен, просто се е опитал да приведе машината в работно състояние, но това е далеч от понятието "реставрация", което означава привеждане на машината до състояние, близко до това, в което е излязла от производствената линия.
      В клипа се вижда на много места мърлява работа и мърляшко отношение към доста от операциите по машината. Някои неща даже въобще да не ги беше пипал по-добре.

      Коментар


      • От: По-добре паднал зад бара, отколкото прав пред струга (С-5)

        Първоначално публикуван от Emilppp Преглед на мнение
        Постарал си се. Само не превръщай в навик да оставяш ключа в универсала...
        Ъхъ...
        Едно време даскала по практика в механото за забравен ключ в универсала директно биеше шамари, без да обяснява защо. Е, той си обясни съвсем нормално, и даже го повтори няколко пъти, ама беше в началото, а ние лапета 9 клас, кой да ти помни такива подробности. Съученичките тъкмо бяха открили, че скъсените престилки са по-добри от оригиналните, ние за някакъв ключ в някакво си там желязо да мислим...

        Относно охлаждането-помпа с гъвкава тръба си е хубаво нещо, но в краен случай, ако ги няма, а се налага да се охлажда-същата работа върши и бутилка от бира 2 литра с пробита капачка. Пълна с вода, и стискай, стискай...
        Последно редактирано от Кольо; 12-03-19, 19:08.
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • От: По-добре паднал зад бара, отколкото прав пред струга (С-5)

          Първоначално публикуван от cayman Преглед на мнение
          То почти няма нещо, което да ми хареса. Според мен, просто се е опитал да приведе машината в работно състояние, но това е далеч от понятието "реставрация", което означава привеждане на машината до състояние, близко до това, в което е излязла от производствената линия.
          В клипа се вижда на много места мърлява работа и мърляшко отношение към доста от операциите по машината. Някои неща даже въобще да не ги беше пипал по-добре.
          Идеята е да види човек като мен, който не е виждал никога такъв струг, кое как се разглобва другото си е въпрос на вкус и търпение и време, колко ще изпипаш детайлите. На мен определено щеше да ми е по лесно да разглобя моя, ако преди това бях гледал този клип, защото аз все разглобявах с страх да не счупя нещо, защото после части нема... Точната дума можеби не е "реставрация" а просто освежаване почистване и притягане тук там ,кадето е нужно и все пак крайния резултат е много по приятен в сравнение с първоначалния вид.

          Коментар


          • От: По-добре паднал зад бара, отколкото прав пред струга (С-5)

            То не е въпрос на опит, вкус или нещо друго, а на отношение. Търпението и времето също са относителни величини, само пространството е абсолютна (тук няма да се съглася с Айнщайн, който според мен, е идиот).
            Разгледал съм ти темата от самото начало и нямах никакво намерение да се бъркам в нея, докато не пусна клипа на оня некадърник и "реставрирането" на струга му. Ако и твоя мислиш да го "реставрираш" така, че и даже по-зле, нямам какво да кажа повече.

            Коментар


            • От: По-добре паднал зад бара, отколкото прав пред струга (С-5)

              Аз от моя искам само да работи, нямам нито уменията, нито нужните машини за да го реставрирам и да изглежда като от завода. Аз с 300 зора намерих каде да направя две втулки за лирата та камоли за нещо по сложно... И както каза Stoyanov в втория пост на темата при машини в такова състояние, като нашите е много трудо, време и финансово Емко да ги реставрираш и предвид това, че с възможностите си са доста поостарели.За парите ,които биха се вкарали в една такава реставрация може да се купи много по съвременена и функционална машина като ц11 например. Пак ще подчертая ключовата дума при мен е 'Хоби" ако бях стругар и с това си изкарвах хляба щеше да дам 10 бона да си зема струг като хората и да си работя без да се занимавам с реставрации освежавания и глупости с машини, които отдавна са свършили курса...

              Коментар


              • От: По-добре паднал зад бара, отколкото прав пред струга (С-5)

                Колега, аз не правя забележки към ничия работа, най-малкото защото не съм в позицията да го правя. Но когато говорим за реставрация, е добре да уточним какво точно означава този термин. Ето ти едно клипче, при което (според мен) може да се говори за реставрация в доста задоволителна степен:

                https://www.youtube.com/watch?v=6hVeWufC4E0

                Машината е проста, но се вижда, че човека се стреми да обръща внимание на всеки детайл доколкото може - това показва отношение, което е по-важното. А иначе на всеки възможностите му са различни. Аз се радвам на хора като теб, които искат сами да се научат и любителски да си изработват разни неща (и аз съм такъв, но в значително по-малка степен, като въобще не става въпрос за сравнение с професионалистите. Но отношението трябва да е еднакво, независимо дали си любител или професионалист, а именно - стремеж към най-доброто, което ни е по възможностите, а не както дойде.

                Пак казвам, не критикувам нито с какво си се захванал, нито как, не е моя работа и няма значение. Но ако ще даваме пример за реставрации, нека поне критериите ни да са малко по-високи.

                Наздраве и успех с проекта!

                П.С. И все пак като при теб машината е за хоби и не я бързаш, защо да не я реставрираш като хората? Няма да отнеме толкова пари, а време повече. Не ти давам съвет, а просто идея. Ти си знаеш най-добре за какво си го взел струга и за какво ще се ползва.
                Последно редактирано от cayman; 13-03-19, 16:29.

                Коментар


                • От: По-добре паднал зад бара, отколкото прав пред струга (С-5)

                  Това със струга си е съвсем прилично освежаване, а това с гилотината е пудрене като за снимка.
                  Ако подкараш по същия начин струга да го шлайфаш и заобляш ръбчета, та да е лъскав и гладък на допир след сглобяването ще става за паметник в музей, но не и за работа.
                  Във форума има поне двама участници заиграли се и реставрирали (поне според мен) перфектно няколко металообработващи машини. Но са ги възстановили така, че да имат същата (че и по-висока) точност при работа от заводската, а не лъснати и напудрени за снимки. Може да откриете темите ако се разровите. Ванката вече пусна струга в действие и сега реставрира фрезата, а на спарки темите са малко по-стари, но пак може да ги разгледате. И от двамата може да научите много неща.
                  I'm not Lost, I'm Discovering !

                  088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                  Коментар


                  • От: По-добре паднал зад бара, отколкото прав пред струга (С-5)

                    С голямо огорчение разбрах днес, че включващия стержен не работи ,като е на празен ход леко зацепва но дори стегнат яко с леко съпротивление на кутията превърта. Явно гнездото кадето влиза е износено или съсипано от побългарена част. По лошото е, че нямам никаква идея как да го разглобя. Вътре се вижда нещо като шпонка, която явно влиза в прореза на върха на Стержена но се вижда съвсем малко да стърчи сигурно е износена но как ще го разглобя това да я сменя нямам никаква идея ...

                    Коментар


                    • От: По-добре паднал зад бара, отколкото прав пред струга (С-5)

                      Това с гилотината не е пудрене за снимки, ясно, че е проста гилотина, но "пудренето" е само малка част от това, което върши човека по нея. Точно тази "напудрена" гилотина е пример за реставрация, защото там, наред с режещите челюсти, всяко нещо и детайл е реставриран и направен като хората. Изгледай цялото клипче, а не само началото и края.
                      Аз не се съмнявам, че във форума има способни хора, които са постигнали по-голяма прецизност на машината си от заводската (макар да звучи невероятно, не подлагам подобно твърдение на съмнение, след като самия човек го твърди и може да го докаже), но външния вид не е просто някакво "напудряне" или глезотия. Той е свързан и с функционалност, като например защита от корозия (и последстващия язви по корпуса). Например ако един ДВГ не се почиства и с времето се натрупва всякаква гнусотия върху него, той не се охлажда ефикасно.
                      На клипа със струга, който колегата е пуснал за пример за "реставрация", се вижда как въпросния реставриращ герой маа с чука и секача, за да изчисти шуплите от дълбоката корозия по чугуна. Това е малоумие, най-вероятно ги е чистил една седмица тия шупли и е останал без ръце. Даже малка 50-литрова бутилка на китаец компресор на 220в и най-тъпия пневматичен секач биха му спестили поне 4-5 дни къртовски труд. Освен това и след крайната боя, която уж би трябвало по твоите разбирания да е груба, дебела и уж издържлива, се вижда че на места са си оставили ръцете и отдолу прозира грунда. Боята ли им е свършила, какво?
                      Върти там някакви оси, валове и универсали с ленти от шкурка, колкото да ги лъсне, ама нещо друго показа ли как го е оправил? Ти това ли наричаш "прилично освежаване"? Нали казваш, че има колеги тук, които са се концентрирали върху прецизността на машините си, тоя от клипа върху какво точно се концентрира като хората?
                      То и човек, който не разбира (като мен), може да види, че освен усери, друго не се е правило по тоя струг, поне от това, което е снимано. Или просто е трябвало да се заснеме клипче.

                      Коментар


                      • От: По-добре паднал зад бара, отколкото прав пред струга (С-5)

                        Първоначално публикуван от cayman Преглед на мнение
                        Колега, аз не правя забележки към ничия работа, най-малкото защото не съм в позицията да го правя. Но когато говорим за реставрация, е добре да уточним какво точно означава този термин. Ето ти едно клипче, при което (според мен) може да се говори за реставрация в доста задоволителна степен:

                        https://www.youtube.com/watch?v=6hVeWufC4E0

                        Машината е проста, но се вижда, че човека се стреми да обръща внимание на всеки детайл доколкото може - това показва отношение, което е по-важното. А иначе на всеки възможностите му са различни. Аз се радвам на хора като теб, които искат сами да се научат и любителски да си изработват разни неща (и аз съм такъв, но в значително по-малка степен, като въобще не става въпрос за сравнение с професионалистите. Но отношението трябва да е еднакво, независимо дали си любител или професионалист, а именно - стремеж към най-доброто, което ни е по възможностите, а не както дойде.

                        Пак казвам, не критикувам нито с какво си се захванал, нито как, не е моя работа и няма значение. Но ако ще даваме пример за реставрации, нека поне критериите ни да са малко по-високи.

                        Наздраве и успех с проекта!

                        П.С. И все пак като при теб машината е за хоби и не я бързаш, защо да не я реставрираш като хората? Няма да отнеме толкова пари, а време повече. Не ти давам съвет, а просто идея. Ти си знаеш най-добре за какво си го взел струга и за какво ще се ползва.
                        Сяя... МноУ обичам Ора дето образно казано имат 2 отвертки и един чук в гаража и попват да дават примери с клипчета в ютюб. Без да се обиждаш, нищо лично, не визирам теб. Поправиме, като качиш нещо реставрирано от теб, тогава ще коментираме какво е реставрация. Щото на клипче е много лесно, но в действителност, особено с 50+ годишна металообработваща машина, за домашно ползване е меко казано трудно!!
                        Първоначално публикуван от mmtrance Преглед на мнение
                        Това със струга си е съвсем прилично освежаване, а това с гилотината е пудрене като за снимка.
                        Ако подкараш по същия начин струга да го шлайфаш и заобляш ръбчета, та да е лъскав и гладък на допир след сглобяването ще става за паметник в музей, но не и за работа.
                        Във форума има поне двама участници заиграли се и реставрирали (поне според мен) перфектно няколко металообработващи машини. Но са ги възстановили така, че да имат същата (че и по-висока) точност при работа от заводската, а не лъснати и напудрени за снимки. Може да откриете темите ако се разровите. Ванката вече пусна струга в действие и сега реставрира фрезата, а на спарки темите са малко по-стари, но пак може да ги разгледате. И от двамата може да научите много неща.
                        Благодаря, но моя струг е наистина приведен в работно състояние и изобо не е пудрен излишно или пък да съм му се вглъбявал във всяко ръбче. Та той като нов си е бил кютук . Но смея да твърдя, е го направих поне както е бил преди 50 години.
                        Първоначално публикуван от gaberov Преглед на мнение
                        С голямо огорчение разбрах днес, че включващия стержен не работи ,като е на празен ход леко зацепва но дори стегнат яко с леко съпротивление на кутията превърта. Явно гнездото кадето влиза е износено или съсипано от побългарена част. По лошото е, че нямам никаква идея как да го разглобя. Вътре се вижда нещо като шпонка, която явно влиза в прореза на върха на Стержена но се вижда съвсем малко да стърчи сигурно е износена но как ще го разглобя това да я сменя нямам никаква идея ...
                        Сваляш супортната кутия, сваляш едно по едно като мислил, снимаш и си чертаеш схемички. Да си редиш частите на картонче в последователност също помага. Нямаш друг избор, много си ми далече да дойда да я разглобим .
                        Последно редактирано от I.Stoyanov; 13-03-19, 22:20.

                        Коментар


                        • От: По-добре паднал зад бара, отколкото прав пред струга (С-5)

                          Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
                          Сяя... МноУ обиам Ора дето образно казано имат 2 отвертки и един чук в гаража и попват да дават примери с клипчета в ютюб. Без да се обиждаш, нищо лично. Поправиме, като качиш нещо реставрирано от теб. Щото на клипче е много лесно, но в действителност, особено с 50+ годишна металообработваща машина, за домашно ползване е меко казано трудно!! Благодаря, но моя струг е наистина приведен в работно състояние и изобо не е пудрен излишно или пък да съм му се вглъбявал във всяко ръбче. Та той като нов си е бил кютук . Но смея да твърдя, е го направих поне както е бил преди 50 години. Сваляш супортната кутия, сваляш едно по едно като мислил, снимаш и си чертаеш схемички. Да си редиш частите на картонче в последователност също помага. Нямаш друг избор, много си ми далече да дойда да я разглобим .
                          Ама аз не се обиждам, бе колега, даже напротив, радвам се на хора, които имат мнение за мен, даже без да ме познават!
                          Наздраве!

                          Коментар


                          • От: По-добре паднал зад бара, отколкото прав пред струга (С-5)

                            Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
                            Благодаря, но моя струг е наистина приведен в работно състояние и изобо не е пудрен излишно или пък да съм му се вглъбявал във всяко ръбче. Та той като нов си е бил кютук . Но смея да твърдя, е го направих поне както е бил преди 50 години. .
                            За напудрено визирах клипа с ножицата за ламарина.
                            А че ти и спарки се втилясвате в детайли е друг въпрос, но си е факт [emoji1]
                            Аз лично шапка ви свалям за труда и начина по който го правите.
                            В тоя ред на мисли - фрезата няма ли да я пускаш в действие вече, как върви работата по нея.
                            I'm not Lost, I'm Discovering !

                            088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                            Коментар


                            • От: По-добре паднал зад бара, отколкото прав пред струга (С-5)

                              Първоначално публикуван от cayman Преглед на мнение
                              Ама аз не се обиждам, бе колега, даже напротив, радвам се на хора, които имат мнение за мен, даже без да ме познават!
                              Наздраве!
                              Наздраве!
                              Охлади се с една бира и се успокои
                              Първоначално публикуван от mmtrance Преглед на мнение
                              За напудрено визирах клипа с ножицата за ламарина.
                              А че ти и спарки се втилясвате в детайли е друг въпрос, но си е факт [emoji1]
                              Аз лично шапка ви свалям за труда и начина по който го правите.
                              В тоя ред на мисли - фрезата няма ли да я пускаш в действие вече, как върви работата по нея.
                              Абе мани беги дето се вика по един раИон на България. Взех че я втасах с някакъв грип и съм една седмица в болнични. На всичкото отгоре взех че си седнах на г@за и си сглобих насабраното за втори малък компресор (от хладилник), че без въздух мъка. А в старата работилница имам, но той си е за там и ми писна да ги разнасям. Затова си направих втори за новата . Та не че той ми пречи де, многото задачки и гадния вирОс. Но се надявам в скоро време да я подгоня пак.
                              Ето как стана компресора - 12бара работно налягане, 6л. обем. Пълни бутилката за около 35 секуни от 0бар. А като напълни пресостата изключва, като падне на 7бара включва и за 10тина сек. качва до 12 бара. Абе идеален се получи.
                              Аа и сцепеното стъкло на манометъра е мое дело - ахахахах,някога ше си взема друг манометър.


                              п. п. Габеров - сори за спама, имам да ти връшам от моята тема , надявам се носиш на майтап!

                              Коментар


                              • От: По-добре паднал зад бара, отколкото прав пред струга (С-5)

                                Не ми трябва бира, бе колега, аз съм си спокоен, според теб защо трябва да съм разтревожен? Но благодаря за напътствията!
                                Хубаво е компресорчерто ти, става да си чистиш стружките от машинките. Аз, освен двете отвертки и чука в гаража, ползвам един 200-литров компресор. Ама познанията ми стигат до там, че да си помпам гумите на колелото на детето с него.
                                Наздраве!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X