Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Много светлина през малка дупка...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Много светлина през малка дупка...

    Иде реч за обследване на цилиндри на ДВГ с ендоскоп. Ендоскопа е наличен, има си собствено осветление, но е недостатъчно силно, а и поради конструкцията му прониква в камерата и намалява контраста на и без това не блестящата с нищо камера.

    Та идеята е през дупката за подгревната свещ да вкарам осветител, а през дупката за дюзата да гледам с ендоскопа.

    Дупката за свещта е 6мм в най-тясната си част, тоест с резервите разполагаме с 5мм отвор, през който да влезе осветителя.


    Първото, което ми дойде на ум е външен мощен светодиод и оптичен кабел, но не намирам такъв с достатъчно дебела сърцевина. На второ четене - оптичен звуков кабел, но и там дебелината е 1мм, доколкото намерих информация.

    Някой да има някакви идеи по въпроса?
    Последно редактирано от sparkybg; 11-12-17, 14:14.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

  • #2
    От: Много светлина през малка дупка...

    Вкарай самия светодиод. Вероятността за успех е значително по-голяма.

    Коментар


    • #3
      От: Много светлина през малка дупка...

      Най-мощния бял светодиод 5мм е с 20mA ток, тоест нещо като 0.06 вата или преко сили 10-ина лумена. Малко е.

      Другото дето мислих е да запоя примерно Cree XHP35 накрая на кръгло медно парче, ама ми се чини малко трудна тая работа.

      ...та ми се струва че ако има откъде да се намери подходящия оптичен кабел би било по-човешко.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #4
        От: Много светлина през малка дупка...

        Пишеш примерно това :8v, 100ma, bi-pin, Викиват, има всякакви. За панели и фенери, ще осветяват по- добре от диод.
        А тези простотии се правят от името на всички ни.
        Даника
        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

        Коментар


        • #5
          От: Много светлина през малка дупка...

          Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
          Пишеш примерно това :8v, 100ma, bi-pin, Викиват, има всякакви. За панели и фенери, ще осветяват по- добре от диод.
          8 лумена с клизма.

          Заглавието е "много светлина". Да речем 100-ина лумена ми трябват. В цилиндрите е тъмно като в гъз, буталата са черни. Класически преди да ги гледат ги декарбонизират, а аз по ред причини не искам да правя това.

          И аз мислех че е лесно, ама като пробвах с наличното осветление на ендоскопа видях едно голямо нищо. А то свети горе-долу толкова - 10-ина лумена.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #6
            От: Много светлина през малка дупка...

            А осветяване през всмукателния колектор при отворен клапан?
            В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

            Коментар


            • #7
              От: Много светлина през малка дупка...

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Другото дето мислих е да запоя примерно Cree XHP35 накрая на кръгло медно парче, ама ми се чини малко трудна тая работа.
              Медна тръба ф5x1 мм. Внимателно я стискаш отпред да стане квадрат, срязваш края под подходящ ъгъл. Катода на CREE-то на тръбата, анода на кабелче вътре в нея. С някакъв регулируем CC източник сигурно ще даде поне минутка на пълна мощност преди да се загрее недопустимо.
              Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
              Suzuki Grand Vitara 1.6
              LZ1ZPM

              Коментар


              • #8
                От: Много светлина през малка дупка...

                Направо топлинна тръба да ползва. Има и такива тънки.

                Въпросът е какво ще прави със 100 лумена в тая дупка.

                Коментар


                • #9
                  От: Много светлина през малка дупка...

                  Спарки, пръсни малко химийка в горивната камера, зачисти и после с китаеца и без допълнителна подсветка ще видиш каквото ти трябва, с тая светлина ще преосветлиш камерата и пак ще видиш голямо нищо, почисти, с компресора издухай/изсмучи гняза и гледай на воля, тъкмо ще стане "професионално" другия вариант е хубава(скъпа)камера с професионален хардуер и софтуер, щоъто на китайците и това им куца, имам такава и побелях докато я подкарам.
                  Бъдете живи и здрави!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Много светлина през малка дупка...

                    А ако се направи сноп от много тънки световоди до нужни диаметър, и да пуснеш светлината от силен фенер?
                    Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Много светлина през малка дупка...

                      Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                      Спарки, пръсни малко химийка в горивната камера, зачисти...
                      Горе вече писах че точно това не искам да го правя, по мои си причини.


                      Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                      с тая светлина ще преосветлиш камерата и пак ще видиш голямо нищо
                      Резисторите никой не ги е забранил. Въпроса е да имам запаса. Светлината на самата камерка категорично е недостатъчна - пробвано.

                      Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                      другия вариант е хубава(скъпа)камера с професионален хардуер и софтуер, щоъто на китайците и това им куца, имам такава и побелях докато я подкарам.
                      Камерата е каквато е. Друга няма. Софтуера е подкаран и на PC и на Android. Като има допълнително осветление се вижда някак. Работата е там че фокуса е доре-долу дълъг (5см примерно), и докато светлината от собствените диодчета на камерата стигне до там вече е разсеяна достатъчно за да не върши работа при тъмен матов фон. Затова и искам повече светлина.

                      Явно ще се отиде на вариант дебел кабел (4-6 квадрата), запоен за термал пада и минуса на диода + допълнителна жичка за плюса и диод от сорта на XHP35 или някой друг с подобни размери. Половин ват ще е достатъчен за да даде 70-80 лумена, а предполагам няма да има проблем и с охлаждането при тая мощност. Ако е нисковолтов директно ще му изкарам жици от единия ми фенер, който и без друго е на кванти на бюрото, а ако е високоволтов - няколко резистора и към акумулатора.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Много светлина през малка дупка...

                        Във Викиват има миниатюрни крушки 6 V , 0,3 A - ако ги запоиш последователно и ги вкараш в прозрачна тръбичка , като затъмниш едната половина с черен маркер да не свети в камерата ? Има и 12 V ,0,12 A .

                        Коментар


                        • #13
                          От: Много светлина през малка дупка...

                          Импровизирай постановка, за да се ориентираш какво и как виждаш.
                          А тези простотии се правят от името на всички ни.
                          Даника
                          Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                          Коментар


                          • #14
                            От: Много светлина през малка дупка...

                            Миниатюрни крушки просто не се класират. Минимум половината им светлина отива зян, а тя и без друго не е много. Има като размер 3W (понеже сега ровичкам по табла и бутони на същото возило да сменям крушки с диоди) с диаметър около 5мм. Ама 3W в свръх оптимистичен вариант е нещо като 24-5 лумена. Като им нанижа термошлаух за да светят на където трябва отиваме на 12 (пак оптимистичко). Диод дето да осигури толкова имам на бюрото пред мен, и не иска охлаждане, че даже е и топло бяло (аналогът в студено бяло дава +10-20% повеч).

                            Утре ще взема няколко такива:
                            https://store.comet.bg/Catalogue/Product/43694/

                            и ще ги пусна на нещо като 100-150mA, да видим какво ще се получи. Струва ми се че половин ват, запоен върху 6 квадрата меден проводник, би-трябвало да няма никакви проблеми да свети неограничено време.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Много светлина през малка дупка...

                              На тия диоди лещата не е стъкло, а някакъв силикон. Изключително лесно се поврежда и с отлепва.
                              Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD
                              Suzuki Grand Vitara 1.6
                              LZ1ZPM

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X