Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Газов смесител, количка и маса за заваряване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Газов смесител, количка и маса за заваряване

    Така. Реших на стари години, че трябва да мога и да заварявам (само хоби естествено) и започнах да си правя оборудване. В живота си съм пипал няколко пъти електрожен (общо 1 час работа).
    Нито МИГ нито ВИГ. Но ще гледам да наваксам.
    Тъй като не съм на ти с материята, моля за съвет ако имам допуснати грешки или неточности.

    В продължение на темата на sparkybg за смесител на заваръчни газови смеси и последвалото обсъждане ето до какво достигнах.
    http://offroad-bulgaria.com/forum/%D...B5%D1%81%D0%B8

    1. Газов смесител

    Кутията е от разпределително табло 400х200х300.
    Все още не е напълно завършен. Чакам вече месец и половина 3-я филтър от Китай. Той е след смесителя с медни стружки (за да не тръгне някоя стружка към газовите клапани).
    Смесителя е от медна тръба и запоен обезвъздушител от парно. Разглобяем - ако се наложи смяна на стружките. Прави го един приятел, че няма с какво да нагрея тези големи площи. Успях да натъпча в него 4 пакета медни стружки. Първо за намаляване на обема и второ за по-добро смесване.
    Другото е писано в темата на sparkybg. Прецизни регулатори на festo с максимален хистерезис 20mbar. Превключваеми флоуметри за C02 (с тръпътен кран). По-големия за каргон, другия за неръждавейка (2 %).
    Фитинги - AIGNEP и FESTO. Трипътен кран - AIGNEP. Само филтрите и флоуметрите са китайски. На флоуметрите също са сменени фитингите с AIGNEP.
    Пред врътките на флоуметрите съм монтирал шина за предпазване от ритане (много нежни и калпави иглени вентили).
    Снимал съм и диференциалния манометър за прецизното уеднаквяване на налягането след 2-та прецизни регулатора. Но чакам филтъра, за да го пусна окончателно.
    Последно редактирано от gnomcat; 20-04-20, 18:37.

  • #2
    2. Количка за заваряване.

    Ето какво нарисувах в крайна сметка след многобройни промени и варианти. Все още нищо не съм купил от железата. Купени са колелата, 2-те осемлитрови бутилки, регулаторите на Messer.
    Основа профили 40х20х2. Другото 20х20х2. Колела на ALEX (испански). Предни колела ф100 със спирачки, задни ф260. Долу е смесителя, горе МИГ/ВИГ. Отстрани 2-те машини има място за шлангове и др. Накачих разни дръжки и профили за навиване на шлангове, маса, закачане на флексове и т.н.
    Също прибавих и 2 чекмеджета, за чарколяци (дюзи, електроди и т.н.).
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3.JPG
Прегледи:501
Размер:92.0 КБ
ID:6591143Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.JPG
Прегледи:525
Размер:133.1 КБ
ID:6591144Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.JPG
Прегледи:509
Размер:114.7 КБ
ID:6591145

    Коментар


    • #3
      3. Маса за заваряване.

      След четене, гледане, идеи от нета и от темите за масите тук във форума се спрях на този вариант.
      Едно нещо не ми харесва. Разстоянието м/у шините на плота е 5 см. Искаше ми се да е по-малко, но няма как да го постигна ако искам да спазя растера от 50мм м/у дупките. Най-подходяща е шина 160мм, но в Ангел Стоилов нямат такава на малка дебелина. Единствено 100мм на дебелини 10 и 15мм.
      При 100мм и две дупки по ширина остават по 2.5см отстрани и за да се спази растера растоянието м/у 2 елемента трябва да е 50мм.

      Сега тук за мен стои основния въпрос - дупките. Тоест цената. 400 отвора ф16. Дебелината на материала е 15мм. В краен случай ще мина на 10мм, ако разликата в цените е голяма.
      Дайте съвет, къде цената ще е по-ниска. Вариантите са водно или лазерно. Водното- предполагам, ще е доста скъпо, предвид това, че за всяка дупка се почва от несрязан материал (няма започнат срез, който да върви след това)
      Предполагам, че лазер е най-евтино. Не намерих публикувани цени за отвори. Четох тука препоръки за Foxlaser. Също technocut имат добра машина.
      В последната фирма препоръчват използване на стомана подходяща за лазерно рязане. Стомана 45 влиза ли в този категория ?

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:shina.jpg
Прегледи:506
Размер:38.2 КБ
ID:6591147Натиснете снимката за да я уголемите

Име:masa.jpg
Прегледи:552
Размер:95.1 КБ
ID:6591148

      Коментар


      • #4
        Поздравления. Доста старание си вложил.

        А за стружките - не че в медни има нещо лошо, но защо месни, а не неръждаеми?

        Гледам си сложил филтърчета от "разпенен месинг" на кутията. Защо не ползваш същите на изхода? Клапаните на машините не са чак толкова кекави.

        Стъклените "колби" какво точно вършат? Ползваш им филтъра или?
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          Привет,
          филтърчетата от разпенен месинг бяха грешна доставка от varum и т.к. нямаше какво да ги правя ги сложих да "диша" кутията и да не вкарва прахоляци. Също регулаторите имат разтоварващ 3-ти изход и да има къде да излиза въздуха от кутията.
          Стъклените колби са (AF2000-02) 5 микрона. Да, ползвам им филтъра. Те са на входа на 2-та газа. Чакам 3-ти за изхода.
          Колкото до неръждаемите стружки....... ами просто не се сетих, че мога да ползвам такива . Затова купих медни. Благодаря за съвета !

          Коментар


          • #6
            За стружките просто попитах, не съм давал съвет. Няма особен смисъл да ги сменяш, ако няма да работиш с кислород.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              Добре, остават. Далеч съм от работа с кислород.

              Коментар


              • #8
                Абонат
                Когато човек говори истината - не се налага да лъже!

                Коментар


                • #9
                  И всичко това само за хоби ?
                  Аз 5 години си смесвам с обикновен тройник и два клапана на входа му много тел съм стопил с него . После си направих и по-гъзарски и не е кой знае какъв смисъла от него. Този резервоар със стружките и без него може, само акумулира газ с по-високо налягане .
                  0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                  Коментар


                  • #10
                    Браво, доста мисъл и труд си хвърлил
                    Очаквам продължението с нетърпение и бира в ръка. Качвай колкото можеш снимки, в тия карантини поне окото да оплавим

                    Коментар


                    • #11
                      Водното рязане е по-доброто решение. Няма да се закали. Ако се наложи да се уточнява размер, ще се случи по-лесно.
                      Фокс лазер са добри, но са главорези. Някъде през глезените или малко по-ниско.
                      Има и други предложения.ако искаш ибади ми се.
                      За да не ти се получи деформация на плота, има начин на последователност на заваряване.
                      После се препоръчва фрезоване. И нитриране.
                      Последно редактирано от aig; 20-04-20, 23:34.
                      АИГ-Заваряване ООД
                      Производител на заваръчни апарати "DEL"
                      http://www.aigwelding.com
                      0889 522 036

                      Коментар


                      • #12
                        Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                        ... Този резервоар със стружките и без него може, само акумулира газ с по-високо налягане .
                        Прав си, че акумулира газ с по-високо налягане и се очаква първоначално изсъскване, затова почти пресовах 4 пакета стружки вътре за да намаля обема на газа. И все пак съм си решил това изпускане с малък ъпгрейд при МИГ - настройваем PREFLOW на газа.

                        Първоначално публикуван от aig Преглед на мнение
                        ....
                        За да не ти се получи деформация на плота, има начин на последователност на заваряване.
                        После се препоръчва фрезоване. И нитриране.
                        Ами всички плочи от плота се завиват към рамката с болтове. Там няма заваряване. Едно от предимствата е, че могат да се развиват и разместват (някои от тях) по широчина ако се налага за много широк детайл.
                        Изравняването на плота мисля да е с подлагане на тънки метални ленти, или алуминиево тиксо между заварените профилите от рамката и плочите на плота. Играчка е, но мисля, че е по лесно от стъргане и пилене на профилите.

                        Относно фрезоването и нитрирането. Точно така. Особенно нитрирането. Ама не знам къде.

                        Ще пусна запитване към foxlaser, да видя накъде отиват нещата. Ако е много непосилно, оставам само с процепите м/у шините за ползване на стяги. Няма да има отвори.
                        Предпочитам водно - но там подозирам, че ще е над лев на отвор. Ако сменя шините от 100мм на 80мм (широки) и ги направя по 1 метър и сгъстя процепите м/у тях на 2 см се получават 15 шини х 20 отвора = 600 бр.
                        Последно редактирано от gnomcat; 21-04-20, 16:55.

                        Коментар


                        • #13
                          Да използвам темата на колегата за да не вдигам някоя вехта. На масата ми работната принципно има нещо като стенд с основни позиции за заваряване - вертикали, хоризонтали, горно, 45 градуса и т.н. Ползвам го да се упражнявам или да захващам това което работя...И искам да го въртя за удобство при работа.Опциите ми са или да въртя масата или стенда. Обаче реших масата ми да е статична и да въртя стенда.Тъй като става дума за метална конструкция висока около 170-180 см, О-профил, 30мм, респективно това си и тежи. Въпроса който имам е, по скоро питане - дайте ми някаква идея как да въртя стенда около оста му , но без да се клати, да е стабилен, да се движи тежко. Какво да приспособя или използвам?

                          Коментар


                          • #14
                            Лагер главина от някаква кола , даже може да сложиш джанта и към нея плот от дебела ламарина .
                            0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                            Коментар


                            • #15
                              Пускам инфо за лазерно рязяне. Предполагам, ще е от полза за някои колеги.

                              Първо - разочарован съм от foxlaser. Не от високи цени. Напротив. Напълно прилични за мен. За 10 броя разпробити шини (1000х100х10мм) получих единична цена от 38 лв и някакви стотинки (без ДДС) с купен от тях материал (10х38=380лв) Това са готови шини от АС. Писаха ми, че остава остатък от 2 метра, т.к. в тази цена са калкулирани 2 шини х 6лм (общо 12 лм). Предложиха ми или да си взема остатъка от 2-та метра или да ми направят още 2 броя, за да се използва остатъка а аз да си намаля малко дължината (заради рязането на шините). Намалих дължината на 960мм и поръчах 12 броя, като им казах да коригират цената заради по-големия брой отвори (общо разликата е 24 отвора - в повече). Получих единична цена 37 лв,(по-малко с 1 лев, заради по-малкия брой отвори при намалената ми дължина, но умножена по 12 (12 х 37лв= 444лв ???). 64 лв отгоре за 24 отвора. Тоест материал който е калкулиран веднъж, отново се калкулира (дублира) т.к. тази цена е със материала. Обадих се на девойката (или г-жа) от офиса, която ми пуска офертите и обясних, че има грешка и за допълнителните 2 бройки трябва да ми начисли само рязането на 24 отвора в повече, а не пак да умножава поръчаната бройка по единичната цена. Обясних, че този материал, който е остатък и от който са допълнителните 2 бройки вече ми е калкулиран в цената. Опита се да ми обяснява, че така се получава като се раздели материала на 12, но ще прегледа какво е писала. След 2 часа получавам нови цени. 10 броя шини с малко завишена цена от тази преди 2 часа (за напълно еднакви и непроменени детайли ?????) + още 2 броя на малко по-ниска цена (по 22-23 лв) - и пак се получава някаква сума по-малка с 20-30 лв - но напълно некоректна.
                              Мен изобщо не ме бъркат тези пари. Обиден съм от това, че ме правят на малоумен. Или там някой е напълно некомпетентен и си умножава просто бройки х ед. цена на вече платен материал или просто е грозно хитруване на дребно, което не отива на такава сериозна фирма. Отказах се от тях само заради това.

                              В крайна сметка дадох нещата при technocut. Промених размера, защото детайла, ще се реже от цял лист ламарина и така мога да мина на по-удобен за мен размер (прикачам файл с детайла).
                              Материал: стомана 45. Дебелина 10мм. Размер: 960х160х10мм. Общо 8 броя детайли. Отвори в един брой : ф16 - 57 бр, ф9 - 8 бр. Тотал: 520 отвора + рязане на детайлите от лист. Крайна цена 401 лв (за 8-те броя и техен материал).
                              Натиснете снимката за да я уголемите  Име:C45-plate-960x160x10mm.jpg Прегледи:0 Размер:38.1 КБ ID:6596781

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X