Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Измерване на реалният ток на заваръчен инвертор.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Измерване на реалният ток на заваръчен инвертор.

    Понеже тук има хора които професиално се занимават със заваряване и продажба на такива апарати, искам да се консултирам относно кое се приема за реално измерен ток. Проведох измерване на моят инвертор със амперклещи за прав ток (имам наблюдение че мерят горе долу реално) и тока при залепнал 4мм електрод е около 210/220 ампера (явно няма антистик опция след като изобщо мога да го залепя). В режим работа с 3.2мм се мени но не надхвърля около 160 ампера, а с 4мм отива до към 180 като завъртя врътката на макс. 3.2мм ги пали и топи без проблем (трудно успявам да ги залепя), а 4мм също ги топи без проблеми като лесно прогаря 5мм шина. Това с рутилови Вежен. Още не съм мерил напрежението по време на работа (нямам врътка за напрежение, на празен ход е 62 волта). Изпълнението е с 4 IGBT 60А транзистори второ поколение. Та колко амперов би се водил инвертора ми официално?
    Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

  • #2
    Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
    Та колко амперов би се водил инвертора ми официално?
    Според мен - 160, но на практика всичко между 160 и 220 - колкото скимне на маркетинговия отдел или търгаша самосиндикално.

    Нормален 160 амперов инвертор, при нормално мрежово напрежение и инсталация, работи безгрижно с 4-ка Вежен. Затова и твоя вдига повече - трябва запас, иначе при всеки пад в мрежата или по жиците ще лепи, пръцка и изключва по ток.

    Врътка за напрежение на празен ход върху електрожен не съм виждал и не се сещам за какво би-могла да се ползва. Врътката за напрежението на инверторно телоподаващо пак не е за празния ход - там си е 50+ волта, както ше да я въртиш.

    ...и съвсем отделно - хич не е сигурно че уреда мери правилно. Може би най-прецизно от практическа гледна точка би се измерило с шънт и аналогов уред. Защото от моя опит - уред, мерещ 4 инвертора горе-долу точно (True RMS DC амперклещи за около 120лв), на 5-тия мери нещо, нямащо нищо общо с реалността - ту с 50% отгоре, ту с 20-30 надолу, в зависимост от режима.
    Последно редактирано от sparkybg; 31-12-19, 14:10.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • disko04
      disko04 коментира
      Редактиране на коментар
      Да Спарки, явно истинските 160А са си достатъчни за домашни нужди каквито са мойте. Преди това бях взел едно "китайче" от маркетите водещо се 140А купено за 160лв, разликата е голяма към по слабо. Него не се сетих да го меря. А преди това пък Лидъл-ко 90А, там нещата са много зле.

  • #3
    Под врътка за напрежениетоВ (не на празнияВ ход)В имах предвид MIG режима, защото той е и такъв (MIG/MMA). Имам врътка за Индуктивност освен за Тока и хода на телта. Да бъркат клещите е възможно въпреки че мерейки други неща съм се учудвал на точността им. Кондензаторите са 3х860мф, диодите не мога да ги видя. Дроселите, два са доста солидни. Между другото имам и снимка.
    Прикачени файлове
    Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

    Коментар


    • disko04
      disko04 коментира
      Редактиране на коментар
      Всъщност не се сетих да измеря консумираната мощност от мрежата, това е по лесно и точно измерване.

  • #4
    Дросела е един. Другото е траф. Нито е голям, нито малък - стандартния за тоя размер машина.

    Копчето в MIG режим вероятно управлява нещо друго, не точно тока и не точно напрежението.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • disko04
      disko04 коментира
      Редактиране на коментар
      Така де, траф е разбира се. :-) но ми харесва изработката.

  • #5
    Копчето за MIG според мен само превключва в режим в който тока се комутира чрез бутона на шланга, иначе разлика в друго май няма.
    Да благодаря на колегата AIG за споделената чистсърдечно информация, ще го посетя при възможност за да задоволя любопитството ми.
    Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

    Коментар


    • travelling
      travelling коментира
      Редактиране на коментар
      Не си прав, това копче превключва управлението в съвсем друг режим .

  • #6
    И пиши, че и на нас ни е интересно!
    Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
    Най-добрите ми спомени са предстоящите!

    Коментар


    • disko04
      disko04 коментира
      Редактиране на коментар
      Извинявай, не съм прочел поста ти и за това не съм отговорил. Утре ще пиша.

  • #7
    Това измерих преди доста години с електрожен закупен от колегата Драгозов.Напрежението по спомен беше 230 волта, силов контакт с 3х4 квадрата кабел.
    С жълтия "ESAB" измерих 118А при максимален ток на електрожена и абсолютно еднакви условия - разсипаха я тая марка!

    Коментар


    • #8
      Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
      Понеже тук има хора които професиално се занимават със заваряване и продажба на такива апарати, искам да се консултирам относно кое се приема за реално измерен ток. Проведох измерване на моят инвертор със амперклещи за прав ток (имам наблюдение че мерят горе долу реално) и тока при залепнал 4мм електрод е около 210/220 ампера (явно няма антистик опция след като изобщо мога да го залепя). В режим работа с 3.2мм се мени но не надхвърля около 160 ампера, а с 4мм отива до към 180 като завъртя врътката на макс. 3.2мм ги пали и топи без проблем (трудно успявам да ги залепя), а 4мм също ги топи без проблеми като лесно прогаря 5мм шина. Това с рутилови Вежен. Още не съм мерил напрежението по време на работа (нямам врътка за напрежение, на празен ход е 62 волта). Изпълнението е с 4 IGBT 60А транзистори второ поколение. Та колко амперов би се водил инвертора ми официално?
      Първо да уточня аз съм абсолютен аматьор в заваръчната работа, та моля за разбиране от професионалистите.

      - с 60 амперови IGBT е възможно да се докара до 180 А заваръчен ток. Най сигурно погледни точния модел транзистори и си свали инфото от нета. Но !!! това е пулсиращ ток и в дадения случай не може да докараш 100 % работен цикъл, най много 50- 60%. Над тези проценти се включва защитата.

      -МИГ апарата се обединява в малка част с ММА, силовата част е разделна ( колкото принципно да си приличат ) така и управлението с екстрите и затова има превключвател МИГ/ММА

      - Индикатора не е на "празен ход" а един общ при бюджетните модели за МИГ и за ММА и показва моментното напрежение / ток т.е палиш дъга и гледаш показания.
      В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
      В. Иванов

      Коментар


      • disko04
        disko04 коментира
        Редактиране на коментар
        Възможно е да си прав, ще видим. Утре ще дам подробности.

    • #9
      Каква е машината от първият пост ?
      0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

      Коментар


      • #10
        Жълтия "ESAB" всъщност не е ESAB, продават ги по пазарите. Сега има "руски", Урал 300 ампера за 200 лв, който ако даде половината ампери ще е добре. Ако е по-мощен, в което се съмнявам ще стопи кабелите, които са за 160 А машина, щипката е от зарядно за акумулатор..

        Коментар


        • Kirilpm
          Kirilpm коментира
          Редактиране на коментар
          Ти ще ми кажеш, че не е ESAB
          Търговецът лично го извади от багажник на пасат комби и твърдеше, че лично го е откраднал от обекта след като не му платили
          Освен това ми го даваше едва за 200 лева, а по негови думи в магазина същият струвал над 2000.При въпроса защо е нов последва неловко мълчание, но се съгласи да го пробваме преди да подпишем гаранционната карта, каза ми че може да заварява във всяко едно положение!При пробата залепих електрод 4ка(звяра въобще не успя да го запали), а продавачът ми каза, че не мога да заварявам, но ми предложи цял куфар с инструменти на Макита - е това е обслужване.

      • #11
        Същия номер го играят с генератори и перфоратори, човека бързал да замине за Германия на работа и спешно разпродавал всичко на безценица. Генераторите са Honda 6 kW, обикновено няма и 3, перфораторите или къртачите са пълно копие на някой Бош, Хитачи или Макита. Сега в OLX е пълно с ментаци на Dewalt.

        Коментар


        • Kirilpm
          Kirilpm коментира
          Редактиране на коментар
          Генераторите са от много години червени хонда с трифазен ток, без промяна в дизайна и резачките хусПварна, те бяха от първите ментета, които караха.Генератора го пробвах по същата схема, закачам един стар руски трансформатор и залепвам електрод 4ка, трафа изръмжа странно, генератора забави обороти за кратко и умре.Търговеца си го прибра в колата без да пожелае да пробваме останалите.Много грозна схема, но на практика няма закон или орган, който да ги хване.Преди обикаляха по пазари, строителни обекти и сервизи, а сега си ги продават свободно в нета.

      • #12
        Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
        - с 60 амперови IGBT е възможно да се докара до 180 А заваръчен ток. Най сигурно погледни точния модел транзистори и си свали инфото от нета. Но !!! това е пулсиращ ток и в дадения случай не може да докараш 100 % работен цикъл, най много 50- 60%. Над тези проценти се включва защитата.
        Модела транзистори няма никакво пряко отношение към характеристиките на машината. Значение има системата като цяло, а конкретно за ПВ-то - един по-малък радиатор и утече. То в една заваръчна машина практически това тежи. Или по-малък траф и т.н.

        Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
        -МИГ апарата се обединява в малка част с ММА, силовата част е разделна ( колкото принципно да си приличат ) така и управлението с екстрите и затова има превключвател МИГ/ММА
        Ако говориш за конкретна машина, може и да го приемем за истина, но ще да е някаква супер екзотика.
        На ВСИЧКИ инверторни комбо машини, които съм виждал на живо или на схема, точно силовата част е обща. Разликите са в управлението, и често не са чак толкова много. Може да има и някой и друг изкуствен товар на изхода, който се включва в дадени моменти, може да има и контактори дори (комбо зааръчна машина + плазма са така), но силовта част винаги е обща. Точно затова при инверторите има много комбинирани машини - прави се лесно и евтино.

        Първоначално публикуван от Жоро Байкушев Преглед на мнение
        - Индикатора не е на "празен ход" а един общ при бюджетните модели за МИГ и за ММА и показва моментното напрежение / ток т.е палиш дъга и гледаш показания.
        [/quote]
        Има разни ваианти - може да показва зададения ток/напрежение, докато не заваряваш, а после действителното или "изчислено" от някое звено по елетрониката, различно усреднено и т.н, докато заваряваш. Това за индикатор върху машината.

        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #13
          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

          Модела транзистори няма никакво пряко отношение към характеристиките на машината. Значение има системата като цяло, а конкретно за ПВ-то - един по-малък радиатор и утече. То в една заваръчна машина практически това тежи. Или по-малък траф и т.н.
          Преди години имаше отлични схемотехници и слаба материална база,сега има отлична материална база и слаби схемотехници.

          В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
          В. Иванов

          Коментар


          • #14
            Здравейте!
            Искам да попитам за един съмнително евтин електрожен плюс телоподаващо, колко горе долу ще му е реалния ампераж, ако рекламно го дават 350? Става въпрос за KraftRoyal, на мен ми е ясно, че за 260 лева няма как да "държи" реални 350А, но при такива рекламни стойности, колко биха били, съвсем ориентировъчно, реалните ампери, които е способна да отдаде такава една машина? Понеже аз обикновено ползвам рутилови електроди 2,5 мм, ако го докарва докъм 80-100, ще е истинско щастие за мен.
            Абсолютен аматьор по заварки. Тип домашен ремонт. Дребни задачи. Без претенции за "перфектна заварка"

            Коментар


            • disko04
              disko04 коментира
              Редактиране на коментар
              Е 100-ина ампера сигурно ще докара.

          • #15
            #Disko04, да, аз търся нещо такова като параметри. КРАКРАта най-добре ми топи електроди 2,5 мм на 80-100 А. Само че е ~30 кила кютук. Така че, ако тази машинка успее поне толкова да вдигне реално, значи върши идЯлна раОта

            Коментар


            • disko04
              disko04 коментира
              Редактиране на коментар
              Не можеш ли да го пробваш преди да го купиш?

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X