Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ех, това заваряване на чугун...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ех, това заваряване на чугун...

    Понеже доста се разисква по темите проблема с заваряване на чугуна, мисля че една такава с внимание което той заслужава не е излишна.

    Пробвал съм да заварявам чугун по-много начини.(включително и "плазмено"). Много пъти съм успявал да получа нещо дето "държи", не бих го нарекъл добре заварено но щом върши горе долу работа.... Сърбал съм много попари ,т.е оправял съм много акита (за съжаление не всички) на хора които са чули как други са заварявали чугун и са се пробвали. Някога и те като мен са успели да получат нещо дето върши работа.
    И от всичкото това съм си направил някои изводи. Естествено някои от тях са ясни от технологията за заваряване на чугун която всеки който поиска може да прочете.
    1. От чугун до чугун има огромна разлика.
    2. Дори заварявайки един и същ детайл в различни зони от него се заварява по различен начин.
    3. Най-добри резултати винаги съм получавал следвайки прочетените технологии написани от хора запознати много повече от мен в металургията, химията, физиката и механиката.
    4. Най-добрия метод за заваряване на чугун е електрожена.
    5. Никога не бих заварил чугун с рутилов електрод.
    6. Не бих заварявал и с CrNi електрод.(въпреки че в началото се е заварявало точно с дълбоко аустенитни стомани)
    7. Не бих заварявал и с ВИГ. С пояснението че съм оправял дефекти на шев правен електродъгово с електроди ЗА чугун.(но това е различно защото щева е повече никелов отколкото чугун).
    8. Най-лесно се заварява чугун ако преди това мястото на заваряване (пукнатината) е било рубено с коксов или друг електрод за рубене.
    9. С телоподаващо и черна тел съм получавал и задоволителни резултати. Въпрос на проба. Но все пак го има извод 4
    10. С базичен електод от рода на НОРД ; EV50 като извод 9
    11. Ако подложния слой е направен с електроди за чугун (никелови; желязно-никелови; никело-медни). Извод 9 и 10 се получават значително по-добре.
    П.С. В момента на се сещам за друго но ако се сетя ще допълвам.
    Чакам да се продължи темата с въпроси и отговори!
    Единственото сигурно нещо е, че нищо не е сигурно.

  • #2
    От: Ех, това заваряване на чугун...

    Яка тема братле!
    Жадно ще я следя и чета.
    Браво!

    Коментар


    • #3
      От: Ех, това заваряване на чугун...

      Здравейте,
      Не всеки чугун може да се завари и много зависи и от формата.
      За заваряване на чугуна трябва да имаш най-малко два различни вида електроди - марка и производител.
      Някой електроди се сплавяват, някой не - проба някъде в страни.
      Успешно се заварява чугун и с добавъчен материал от типа 18 хром, 8 никел, 6 манган. Като електрод и пръчки за ВИГ.
      Стар майстор заварява чугуна на оксижен, но грее целия детаил на мангал. И като се почне литър пот е малко да изтече.
      С много майсторлък. Особено важно е да се прецени накъде ще се разпространят напреженията.
      Майстора си лее сам пръчки чугун и пръчки цам. И прави на оксижена и карбуратори даже.
      В някои случаи може да се случи и ВЕЖЕН с усукана медна жица да свърши хубавата работа. Вежена е не особено чувствителен към въглерода. Бакъра добавя мекота в шева, но небива да се прекалява с него.
      Проковаване след всеки 3-5 см шев. Задължително с обло чукче.
      Фиксиране на пукнатината с отворче в края.
      Работа от краищата към центъра.
      Ако има възможност - обратно степенно.
      Заваряването на чугун е за мързеливи хора - просто нетрябва да се бърза по никакъв начин.
      Електродите за заварявне на чугуна на ЕСАБ са три основни вида - чисто никелови, никел-железни, никел-желязо-мед.
      Последно редактирано от aig; 08-04-14, 20:26.
      АИГ-Заваряване ООД
      Производител на заваръчни апарати "DEL"
      http://www.aigwelding.com
      0889 522 036

      Коментар


      • #4
        От: Ех, това заваряване на чугун...

        Попадал съм на чугуни, които не съм успял и грам да заваря и такива при които заварката се е получила доста добре. Кой е сив, бял, ковък... далечни понятия от Механотехникума. Най-голям успех имам при заваряване с ВИГ и добавка "неръждавейка". Като казвам неръждавейка имам в предвид ламарина, немагнитна неръждавейка 1мм нарязана на гилотината на ленти по 2-3 мм. Мисля, че в нея никела е по-малко отколкото в електродите за чугун. Проба-грешка показва, че е по-добре. Много е тънък момента с нагряването. Преди да се стопли детайла не се заварява добре, но пък от една определена температура нататък рязко тръгват шупли. Намаляване на тока не помага. Нужно е да падне температурата на около 300 градуса и отново да се заварява на голям ток. Самото заваряване става много бавно и прилича на алуминиевото. Пече се едно малко поле и се изчаква да изпръхне за да се захване към основната вана. Ако се направят дълбоки косове и първо се изкара много фино коренче после е добра основа за ваната. Смятам, че нежното смесване на материалите допринася за известна гъвкавост или зона на еластична и пластична деформация и предотвратява спукването. Заваряването чрез няколко минавания и малко добавка допринасят положително за този процес.
        Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
        Най-добрите ми спомени са предстоящите!

        Коментар


        • #5
          От: Ех, това заваряване на чугун...

          Благодаря колеги!
          След стотин страници изчетени къде ли не, не научих и малка част от предоставеното от вас!
          Надали съзнавате с мненията си на колко хора колко мъки спестявате!
          Поздрави на всички!
          GPS системи https://www.easytracking.bg/
          Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

          Коментар


          • #6
            От: Ех, това заваряване на чугун...

            Тези стотици страници, прочетени от книги и учебници вероятно са писани от големи кратуни и вероятно са по-актуални от обясненията дадени тук. Те почиват на много по-голяма част от изучената и усвоена металургия. За да бъдат разбрани трябва да се изчетат хиляди преди тях. Много ми се ще да мога да се похваля с това, но... не мога!
            Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
            Най-добрите ми спомени са предстоящите!

            Коментар


            • #7
              От: Ех, това заваряване на чугун...

              Първоначално публикуван от sobax Преглед на мнение
              Попадал съм на чугуни, които не съм успял и грам да заваря и такива при които заварката се е получила доста добре. Кой е сив, бял, ковък... далечни понятия от Механотехникума. Най-голям успех имам при заваряване с ВИГ и добавка "неръждавейка". Като казвам неръждавейка имам в предвид ламарина, немагнитна неръждавейка 1мм нарязана на гилотината на ленти по 2-3 мм. Мисля, че в нея никела е по-малко отколкото в електродите за чугун. Проба-грешка показва, че е по-добре. Много е тънък момента с нагряването. Преди да се стопли детайла не се заварява добре, но пък от една определена температура нататък рязко тръгват шупли. Намаляване на тока не помага. Нужно е да падне температурата на около 300 градуса и отново да се заварява на голям ток. Самото заваряване става много бавно и прилича на алуминиевото. Пече се едно малко поле и се изчаква да изпръхне за да се захване към основната вана. Ако се направят дълбоки косове и първо се изкара много фино коренче после е добра основа за ваната. Смятам, че нежното смесване на материалите допринася за известна гъвкавост или зона на еластична и пластична деформация и предотвратява спукването. Заваряването чрез няколко минавания и малко добавка допринасят положително за този процес.
              Анадъмо, виж третият ми пост в темата на" sek1" ДАВАЙТЕ АКЪЛ и сравнявай, ама нали за това е форума да може всеки да каже по нещо. Кой чул, кой видял-недовидял кой нещо там пробвал и си мисли че най добре е свършил работата. Маани книгите, те за за тези които седят и само четат. Има и поговорка, не питай старило, ами питай патило. А в поста си изрично съм подчертал, че става дума за двигателни блокове.
              Последно редактирано от DIMILIEV; 09-04-14, 12:31.
              При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

              Коментар


              • #8
                От: Ех, това заваряване на чугун...

                Първоначално публикуван от aig Преглед на мнение
                Успешно се заварява чугун и с добавъчен материал от типа 18 хром, 8 никел, 6 манган. Като електрод и пръчки за ВИГ.
                .
                Дано поне при теб го има тоя тел ,че да вземат да си купуват ....!Че това с лентичките неръждавейка ми идва малко в повече, ...и като идея и като технология!
                https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                Коментар


                • #9
                  От: Ех, това заваряване на чугун...

                  А какъв е чалъма при заваряване на чугун към черна стомана и има ли такъв шанс?
                  Примерно челюстите на менгемето, заварени за него.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Ех, това заваряване на чугун...


                    В края на клипа ,на една от снимките се вижда че челюстите не менгемето са заварени....!Обаче не мога да ти кажа с какви електроди е заварявано... защото менгемето ми е подарък и челюстите си бяха заварени към него ...!
                    Последно редактирано от welderargon; 10-04-14, 00:47.
                    https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                    https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                    Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Ех, това заваряване на чугун...

                      Не случайно съм използвал фрази като "проба - грешка" и "най-голям успех". Иронията е доста неуместна, освен ако не си продал в милионен тираж книгата си по заваряване. Ако е така - всички тук навеждаме смирено глава и почваме да попиваме, ти само пиши.
                      Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                      Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Ех, това заваряване на чугун...

                        Първоначално публикуван от тихич Преглед на мнение
                        А какъв е чалъма при заваряване на чугун към черна стомана и има ли такъв шанс?
                        Примерно челюстите на менгемето, заварени за него.
                        Има . На българските мотокари плочата която държи управляемия заден мост е стоманена и е заварена за чугунената противотежест . Тъста някога преди много години е бил ОТК на заваръчните работи в софийския Балканкар . Ще го питам дали помни нещо за технологията .
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • #13
                          От: Ех, това заваряване на чугун...

                          При мене има и разни други екзотики!
                          Ама популяризацията на тези неща става баааавно!
                          Тома-неверниците са в повече, но все пак са и добър коректив....
                          АИГ-Заваряване ООД
                          Производител на заваръчни апарати "DEL"
                          http://www.aigwelding.com
                          0889 522 036

                          Коментар


                          • #14
                            От: Ех, това заваряване на чугун...

                            Първоначално публикуван от sobax Преглед на мнение
                            Не случайно съм използвал фрази като "проба - грешка" и "най-голям успех". Иронията е доста неуместна, освен ако не си продал в милионен тираж книгата си по заваряване. Ако е така - всички тук навеждаме смирено глава и почваме да попиваме, ти само пиши.
                            Прав си!!!
                            Когато "великата наука" приложи католическия подход от средновековието ще стане...
                            -Темата е полезна и добре започната,НО най- знаещите вместо да се включат градивно скоро ще Я превърнат в поредната "чатеница". Мисля ,че такъв подход прерчи на иначе интелигентния ФОРУМ.
                            Започнатата тема изисква споделяне на знания и опит ,а не ....
                            -Ако правилника разрешава ,моля Модератора да изтрие това и всички други "спонтанни включвания",за да не се "разводнява" и тази тема. Благодаря.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Ех, това заваряване на чугун...

                              Първоначално публикуван от petkov_bb Преглед на мнение
                              ....
                              -Темата е полезна и добре започната,НО най- знаещите вместо да се включат градивно скоро ще Я превърнат в поредната "чатеница". Мисля ,че такъв подход прерчи на иначе интелигентния ФОРУМ.
                              Започнатата тема изисква споделяне на знания и опит ,а не ....
                              .....
                              Практиката показва (не само в този раздел) , че не са предимно знаещите , които разводняват техническите теми , а обратно. И обикновено тези другите вместо да попиват доколкото могат , се включват с мнения от типа : "А пък един познат ми е казвал , че първия братовчед на чичо му го е правил еди-как си (напук на нАуката , на инат дет се вика ) и е станало. "

                              Ето един пример за разводняване на сегашната тема (хипотетично) : знаещите ( къде от опит , къде от четене) споделят кое-как се заварява . В един момент се появява поредния юнак , който е решил , че заваряването е романтика и влиза в темата със следния въпрос : "Решил съм да си купя едно китайче телчарка/електроженче , ей го линка . Какво ще кажете ? Ползвал ли е някой такова евтино И дали ще може да заварява чугун / алуминий /мед ? .... и това при положение , че човека още не е теглил дори един тегел на парчета от нисковъглеродна стомана .
                              .... и темата отива в рЯката
                              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X