Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Газове и газови смеси за заваряване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Газове и газови смеси за заваряване

    Здравейте,
    Реших, че е добре да се отдели самостоятелна тема за газовете и газовите смеси за заваряване.
    Всичко тръгна от там, че когато отидох да зареждам коргон при един газов доставчик, сложиха бутилката на зарядната станция за СО2 (както си му е реда) взеха тарата на бутилката и пуснаха вътре СО2-то. На въпроса ми "А колко СО2 слагаш" отговора беше - "Докато изстине бутилката. Това е достатъчно".
    Едно към колкото ми дойде!!!!
    И после веднъж нещата са перфектни, а следващия път - аха, ама не съвсем. Щото му е дошло малко по-различно.
    От няколко години си имам газов смесител, ама а днес, а утре - та чак днес го вкарах в употреба.
    И какво се оказа?!
    С Vlado TS направихме експеримента и до съотношение 40% Аргон и 60% СО2 на Self Control 200, а после и на 270А машина пръските ги няма или са в поносими граници (не полепват по метала).
    До 50% Аргон и 50% СО2 пръските са в рамките на "бенгалски огън" - има искри но няма топчета метал които да полепват.
    Оказва се, че не е трудно да си направим собствен газов смесител.
    Два редуцир-вентила, две градуирани колби с топче (разходомера) и един тройник в който за по-добро смесване може да се сложи малко домакински тел.
    И така може да си правиш всякакви газови смеси - кеф ти за черно, кеф ти за неръждаемо.
    И което е най-важното - оптимизираш си ти сам - така, че на тебе да ти хареса.
    На последно място, но не е за пренебрегване - цената на газовете. Когато ти си правиш газовата смес - излиза най-ефтино. Щото бутилка с аргон е по-ефтина от бутилка с коргон, а за СО2-то да не говориме.
    Последно редактирано от aig; 24-12-13, 01:06.
    АИГ-Заваряване ООД
    Производител на заваръчни апарати "DEL"
    http://www.aigwelding.com
    0889 522 036

  • #2
    От: Газове и газови смеси за заваряване

    Колега, бих ли могъл да се насладя на няколко кадъра?
    Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
    Най-добрите ми спомени са предстоящите!

    Коментар


    • #3
      От: Газове и газови смеси за заваряване

      Надявам се днес да направя снимки и да успея да ги кача. Качването ще е голямото предизвикателство....
      АИГ-Заваряване ООД
      Производител на заваръчни апарати "DEL"
      http://www.aigwelding.com
      0889 522 036

      Коментар


      • #4
        От: Газове и газови смеси за заваряване

        Асен ако иска - да снима . То какво и ще се види - пръски няма , та няма как да се видят

        Шегата настрана , но искам само да добавя нещо : При съотношение 60/40 СО2/Ar със 270-амперовата машина , пръските доколкото ги имаше се отделяха с леко "чегъртане" с подръчни материали. И то без да прецизираме режима конкретно за тази смес . С други думи : можеше дори и още малко по-добър резултат да се получи.

        Без да правя четки на ДЕЛ обаче , съм длъжен да отбележа , че до голяма степен "вина" за това носят "селф контрол" машините им .
        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

        Коментар


        • #5
          От: Газове и газови смеси за заваряване

          Ама аз си мислех да снимам смесителя с колбите. Другото е ясно.
          Имам желание да направя клипче със заваряване на 5-6 мм луфт на 1.5 мм ламарина. Е те там е истината.
          EWM Germany твърдят, че само 2 фирми в Европа го могат. Фрониус и те. Да ама и ние го можем. Значи ставаме три. Въпрос на време е да направя клипче и с тръби.
          АИГ-Заваряване ООД
          Производител на заваръчни апарати "DEL"
          http://www.aigwelding.com
          0889 522 036

          Коментар


          • #6
            От: Газове и газови смеси за заваряване

            заваряване на 5-6 мм луфт на 1.5 мм ламарина. Е те там е истината.
            84-хелий
            14,5-аргон
            1,5-СО2

            Пробвано за листови среднолегирани стомани. За черно намали съдържанието на хелия. Да не се окаже, че и други ползват топла вода
            Ако нагаждаш газовата смес за вашите апарати, трябва да експериментираш. Примерно, аргон /не повече от 30 об.процента/, СО2 /не повече от 8 об.процента/, всичко това за сметка на хелия. За листови детайли е супер.

            Ето една от кухнята на Фрониус

            65-67 -аргон
            30 -СО2
            3-5 - хелий

            За нея съм си отбелязъл, че е за конструкционни стомани, студеновалцовани листове и тръби /за средно налягане/. Също така при тандемно заваряване /вана срещу вана/. С тоя газ съм заварявал перата на роторни звезди, както и водачите /лястовиците/ за пакета на статора на генератор. По технология го дадоха за ММА, но конструктора разреши на МИГ/МАГ с цел производителност, като подчерта задължително да го изпълним тандемно и шева да се изкара наведнъж. Докараха тоя газ, с 5 процента хелий, и тръбна тел.
            Последно редактирано от gogo77; 28-12-13, 06:24.

            Коментар


            • #7
              От: Газове и газови смеси за заваряване

              Първоначално публикуван от aig Преглед на мнение
              Ама аз си мислех да снимам смесителя с колбите. Другото е ясно.
              Имам желание да направя клипче със заваряване на 5-6 мм луфт на 1.5 мм ламарина. Е те там е истината.
              EWM Germany твърдят, че само 2 фирми в Европа го могат. Фрониус и те. Да ама и ние го можем. Значи ставаме три. Въпрос на време е да направя клипче и с тръби.
              Това го гледах на "живо" на панаира тази година.
              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

              Коментар


              • #8
                От: Газове и газови смеси за заваряване

                Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение

                65-67 -аргон
                30 -СО2
                3-5 - хелий

                По технология го дадоха за ММА, .......
                От кога в заваряването с обмазани електроди са използват защитни газове !?Или аз нещо на съм разбрал !?
                Последно редактирано от welderargon; 28-12-13, 09:42.
                https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                Коментар


                • #9
                  От: Газове и газови смеси за заваряване

                  Първоначално публикуван от welderargon Преглед на мнение
                  ... От кога в заваряването с обмазани електроди са използват защитни газове !?Или аз нещо на съм разбрал !?...
                  Не си разбрал . Гогата пише , че по технология чарковете на турбината (или каквото е ) е трябвало да се заварят с обмазани електроди . За по-голяма производителност обаче са им разрешили да минат на МИГ/МАГ.
                  ... уловката обаче за цитираната газова смес се крие накрая: някак мимоходом е споменал , че в крайна сметка става въпрос за тръбен тел . А тук болшинството активисти в темата са фенове на МИГ/МАГ с плътен тел , та едва ли тази смес ще им върши работата.
                  Нещо повече : да заваряваш конструкционни стомани със скъпи газови смеси е просто разточителство . Хората са измислили СО2 за тази цел Хем и газа е активен .
                  Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Газове и газови смеси за заваряване

                    да заваряваш конструкционни стомани със скъпи газови смеси е просто разточителство
                    Така е, но аз от любопитство съм се интересувал и така съм си го записал. Инфото е от една експериментална база (институт) в Австрия. Фрониус кльопат от там технологии. Мен по-скоро ми се вярва, че разковничето е в газта и изричното указание да се завари от раз целия шев (естествено и тела де). Там са педантични на тема технология и много рядко изменят на нея. Контрола беше на 100% и да сменят метода на заваряване си е направо чудо

                    Коментар


                    • #11
                      От: Газове и газови смеси за заваряване

                      Първоначално публикуван от aig Преглед на мнение
                      Ама аз си мислех да снимам смесителя с колбите. Другото е ясно.
                      Имам желание да направя клипче със заваряване на 5-6 мм луфт на 1.5 мм ламарина. Е те там е истината.
                      EWM Germany твърдят, че само 2 фирми в Европа го могат. Фрониус и те. Да ама и ние го можем. Значи ставаме три. Въпрос на време е да направя клипче и с тръби.
                      За 1.5 не съм пробвал,ама мога да кача снимки с 3-ка ламарина и 10мм луфт.На вертикал от горе надолу с 82/18. За на Асен машината става дума....
                      "The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why."
                      Mark Twain
                      СтоЕнчA

                      Коментар


                      • #12
                        От: Газове и газови смеси за заваряване

                        Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                        Нещо повече : да заваряваш конструкционни стомани със скъпи газови смеси е просто разточителство . Хората са измислили СО2 за тази цел Хем и газа е активен .
                        То не само за конструкционните ами и за неръждаемите си е разточителство!Нито производителността е най-важна ,нито пък пръските ще бъдат избегнати на 100% ,нито пък качеството ще е добро при заваряване в домашни условия с МИГ-МАГ!А пък за цената на омешаните газове дълбоко се съмнявам че ще е по ниска -вместо да си купиш една бутилка купуваш две или пък три -и къде е икономията?Освен това аз изобщо не виждам ефективност в закупуването на две или три бутилки газ и мешането им с единствената цел да си направиш казанче за ракия,ако естествено целта на занятието не е да се похвалиш че всичко е 100% собствено производство! Така че мешането на газове си е просто чисто забавление !
                        Но това естествено са мои собствени разсъждения и те са от гладната точка на човек който в домашни условия използва -99% ВИГ метод и ако с него поради някаква причина не се получава резултат ,се търсят други методи!
                        https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                        https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                        Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Газове и газови смеси за заваряване

                          Първоначално публикуван от welderargon Преглед на мнение
                          естествено целта на занятието не е да се похвалиш че всичко е 100% собствено производство! Така че мешането на газове си е просто чисто забавление !
                          Не е просто забавление. Хвана ме яд на газовия доставчик, че меша газта едно към как ми дойде. "Докато изстине бутилката" Това е някъде между 10 и 40 %.
                          Забавлението с мешането е вторичен продукт.
                          Много често и не предлагат в малки бутилки газови смеси за неръждавейка.
                          Казват че ако се добави и малко азот към коргона - около 1-2%, нещата ставали съвсем по-по-най (при заваряване на черно) Започва да мирише на T.I.M.E. газови смеси.
                          Предстоят опити. За сега смесителят е с две колби, ама не е никак трудно да стане и с три.

                          Едно е вярно. Не мисля че домашното мешане е оправдано ако заваряваш веднъж - дваж по две точки в месеца.
                          НО!!! Ако имаш бутилка с аргон от ВИГ апарата и бутилка с СО2 от МИГ-МАГ-а, то крачката е много миниатюрна. И ставаш независим. Каквото ти е кеф - това заваряваш и не се оправдаваш пред себе си, че нямаш подходящия газ.
                          АИГ-Заваряване ООД
                          Производител на заваръчни апарати "DEL"
                          http://www.aigwelding.com
                          0889 522 036

                          Коментар


                          • #14
                            От: Газове и газови смеси за заваряване

                            Давай снимки . Горе имам кислород ; въглероден двуокис ; азот ; за лазера отделно аз си имам въглероден двуокис ; аргон и кислород за оксижена . Газовите смеси при нас идват от Месер и предполагам че там ги смесват точно не като пичовете на Орион докато изстине бутилката
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • #15
                              От: Газове и газови смеси за заваряване

                              Първоначално публикуван от welderargon Преглед на мнение
                              .....
                              Но това естествено са мои собствени разсъждения и те са от гладната точка на човек който в домашни условия използва -99% ВИГ метод ....
                              Е тогава що пишеш в тази тема ?!
                              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X