Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

    Но за неръждавейката защо 6-12 л/мин.- не влизаме ли в преразход?
    И защо Диаметъра на телта не трябва да превишава диаметъра на електрода.?Диаметъра на телта не зависи ли и от други фактори ?
    Ами влиза се в преразход , но така се изисква. Аргона не играе ролята само на защитен газ, а и за охлаждане. Телта и електрода се избират според тока на който ще се заварява. Е за диаметъра на електрода може да се направи компромис (по-тънък), но телта не е добре да е по-дебела, когато се заварява на по-нисък ток. Примерно при бордова заварка се рискува ваната да е голяма (и по-тежка) и трудно се води, съответно трябва по-голям ток и бързо заваряване . Всичко опира до опитност и как заварчика е привикнал към апарата.

    Коментар


    • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

      Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
      .....Зависи от норматива. Виж сега......... Не те знам кво си учил и кво знаеш, но щом ми задаваш такъв въпрос, то ще ти кажа, че контрола се извършва благодарение на основите на СТУДЕНАТА обработка на метала. Ако си наясно с това, то няма да задаваш въпроси. Ако ти се вижда невероятно що СТУДЕНА, а не ТОПЛА не се излагай пред аудиторията, а се информирай. Минали са ми бая инжинери и технолози през ръцете и знам какво е контрол. Има технолози дето не знаят кво е "пенетрейшън", а стоят в центровете и лапат мангизи ....
      .... а ти пък нямаш и представа колко подобни "заварчици " са ми минали през ръцете .

      Щях да ти пиша на лична , но гледам че още нямаш право , та затова с "няколко думи" тук :

      К`во съм учил и к`во знам е отделна и скучна тема , но с това си изкарвам хляба от 30 години .
      И съм от тези , които определят какъв да е обема и вида на контрола . Айде да речем (че е по-смилаемо за теб) съм от тези , на които казваш "вайзър" .

      В интерес на истината , когато настъпя заварчиците , те изобщо не се впечатляват , ако им е предписан контрол "пенетрейшън" . Ама съм забелязал , че физиономиите им са почти еднакви , когато видят , че се задава "групата с гама- дефектоскопа" . Там е истината кой - кой е . Предполагам , знаеш за какво говоря , нали ?

      А за контрола ще си позволя да вметна , щото това вече е интересно за професионалните заварчици :

      В заваряването съществуват 2 вида методи за контрол на заваръчните шевове : безразрушителни и разрушителни .

      - Първите се използват главно при монтирани заварени конструкциии или готови изделия и контролират преди всичко качеството на положения шев от страна заварчика . Те.е контролират уменията му при вече утвърдена и действаща технология за конкретния вид работа.

      В практиката са разпространени най-вече (оставям на страни задължителния външен оглед) т.нар. "цветна дефектоскопия" посредством проникващи вещества (пенетранти) , луминесценция , магнитнопрахова дефектоскопия и се мине към по- сложните , но и по-достоверни : улразвук и рентгено- дефектоскопия.

      - Вторите са главно за контрол на технологията , както и контрол на качеството и химичния състав на вложените основни и допълнителни материали .
      Т.нар. "епруветки" , изрязани механично от готови шевове се изпитват на огъване , ударна жилавост ( механични изпитвания) , като и се подлагат на металографски и/или спектрален анализ .

      При металографският анализ може да се установи големината на зърната на метала в шева и околошевната зона , т.е. дали при заваряване прегряването на метала е в допустими граници . От там и - дали ако в шева са се появили примерно вътрешни пори , то при ремонт ( т.е. повторно заваряване в тази зона ), няма да се получи фатално окрехкостяване на структурата . В крайна сметка : дали ремонта е допустим.

      Спекралния анализ служи за определяне на химичния състав на метала.

      Толкоз в общи линии за вида контрол .

      Сега за обема :
      Обема на контрола се определя от степента на отговорност на заварената конструкция и зависи от доста фактори : изчислена механична и динамична якост на конструкцията , предназначение на конструкцията и срок на експлоатация , химическа агресивност на работната среда , степен на квалификация на заварчиците и т.н.

      В тази връзка ще дам един пример от АЕЦ . В херметичната зона на Реакторно отделение са монтирани хиляди метри тръбопроводи , както и облицовки (главно от неръждясваща стомана) , които са пресметнати якостно и химично така че да издържат 30 - годишен срок на експлоатация без ремонт . По обясними причини . Е , при тези условия дефект в заваръчните шевове е недопустим . Затова гама- контрол 100% там е задължителен . Всички положени шевове се снимат и дефектите ако ги има се отстраняват .
      Същевременно : при един тръбопровод от нисковъглеродна стомана на ВЕЦ , работещ на 5 атм. е излишно разточителство да се снимат шевовете на 100 % . Обикновено се използват "леки методи" , като "пенетрейшън" например и при съмнения за вътрешни дефекти се отива на снимане на шева. Освен това обикновено и без друго се залага и 5-10% гама - контрол , с който се предполага , че " на случаен" принцип ще се хванат евентуални дефекти .

      И накрая : за да се стигне до определяне на вида и обема на контрола , далеч не са достатъчни "основите на студената обработка на метала" ( ако изобщо може да се говори по този начин).

      Необходимо е този , който го предписва да се съобрази и мине през няколко науки :
      - металознание и термична обработка на металите , физика на металите , технология на заваряването , теория на заваръчните процеси , пресмятане и конструиране на заваръчни конструкции и дефектоскопия на металите .

      Иначе за едно съм съгласен с gogo : не винаги се прави така в България

      E , имаше места , дето се правеше : АЕЦ Козлодуй и Белене , Нефтохим - Бургас , ПАВЕЦ Чаира , Марица - Изток . Поне за тях съм сигурен , щото на тях съм работил .
      Сега я караме по- през просОто , ама то нали кучето скача според тоягата
      Последно редактирано от Vlado_Ts; 01-06-13, 10:16.
      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

      Коментар


      • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

        Аха, точно това търсех из книжата ми, но йок . Затрил съм си бумагите май. Информацията е точна. Не съм искал да ме разбереш така. Но като питаш и получиш отговор е добре нали? Не можеш да отречеш нещо дего го има като норматив и горе съм го писал, че не се спазва винаги. На тия обекти дето си изредил съм заварявал на всичките даже по няколко пъти през годините. Сега се сетих, ако си бил в Нефтохим, на неръждавейката при оня малоумен грък , ще се сетиш колко тръби срязаха момчетата от Стара Загора, да му угодят. Една тръба се заваряваше почти 2 дена........ХА ха избягаха му всички бригади и остана сам да си контролира. С тоя грък още като заведох момчетата да дават проби се скарахме. Изобщо не знаеше какво да контролира, а е сложен като такъв. На черна тръба искаше "пръстен" отвътре ТОЧНО 1мм., а декорация никаква. Ако си бил там контрол трябва да го знаеш тоя невеж византиец . Кандиса накрая, щото неможа да се защити и ми одобри заварчиците, но после ги е гонил строго. Това го разказвам щото е пример.

        А за 5-те бара при ВЕЦ-а грешиш. Говорех за напорния тръбопровод при разклонението "гащите". В тая тръба минава огромно колическто вода, влачеща доволно по размери камъни. Коя година си бил на Чаира? Да не се окажеме познати.

        Коментар


        • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

          Отзад напред : 5-те бара ги дадох като пример , че при различни условия на динамично натоварване в участъците на тръбопровода е логично да има и различен процент на контрол . То така е не само на вец-овете де .
          Иначе на Нефтохим не го знам този грък , сигурно е по-скоро . Аз говоря за втората половина на `80-те , на инсталацията за "Полиетилен ВН " , която беше по френска документация. Нямаше ги днешните мъдести смарт -инвертори , всичко се заваряваше с "Триодини" , но това не пречеше на заварчиците да правят качествени шевове.
          Там някъде беше и времето на Чаира . На последния не съм бил постоянно , а в командировка "когато се наложи" Ако ти говори нещо съкращението " КЗУ" , ще разбереш за какво говоря
          Иначе в Козлодуй - до пуска на Пети блок ( включително и Спецкорпуса) и Белене "когато се наливаха основите"
          После като собственик на заваръчна фирма ни духна вятъра по чужбина .... а вече понастоящем у нас няма и обекти с такива обеми . Пряко сили поддържам нивото на заварчиците ми. Стигнахме до там заварчици първа степен по РЕДЗ и ВИГ да заваряват по цял ден "тенекии" 2-3 мм. с любимите на болшинството участници в този раздел "телоподаващи".
          Последно редактирано от Vlado_Ts; 01-06-13, 12:52.
          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

          Коментар


          • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

            Пряко сили поддържам нивото на заварчиците ми. Стигнахме до там заварчици първа степен по РЕДЗ и ВИГ да заваряват по цял ден "тенекии" 2-3 мм. с любимите на болшинството участници в този раздел "телоподаващи".
            Абсолютно същата е картинката и при мене. Аз вече не се занимавам със заваряване, но бригадата още крета. КЗУ-то го знам добре . Малко вероятно е да сме се срещали по обекти, от писането ти се подразбира, че си по-възрастен от мен. Както и да е. Аз се занимавах известно време именно с технологията на заваряване и конструиране на ВЕЦ-генератори, само, че в един институт (не точно, нещо като учебна база на ВАТЕХ-ХИДРО) във Вейз Австрия. По-скоро новаторство, експериментално и за кеф . Имах късмета да се запозная с добри специалисти от Германия и Австрия. Та там усвоих доста теория, различна от сега познатата. А иначе твойта фирма прави ли контрол със съответните документи разбира се, че някой път ми се налага аз да си търся някой да извърши контрола. Става дума за УЗК и магнитния, дето се плашат толкова заварчиците .

            Коментар


            • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

              Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
              Ами влиза се в преразход , но така се изисква. Аргона не играе ролята само на защитен газ, а и за охлаждане. Телта и електрода се избират според тока на който ще се заварява. Е за диаметъра на електрода може да се направи компромис (по-тънък), но телта не е добре да е по-дебела, когато се заварява на по-нисък ток. Примерно при бордова заварка се рискува ваната да е голяма (и по-тежка) и трудно се води, съответно трябва по-голям ток и бързо заваряване . Всичко опира до опитност и как заварчика е привикнал към апарата.
              Кой го изисква това? 12 л./мин. газ са твърде много не само според мен но и според препоръчителните норми за разход, дори при материал 12-14мм. препоръчителните норми са максимум 7-9л/мин..Освен това както и малкото така и прекалено многото разход на газ понякога са вредни за шева!А за охлаждането -да газта има и такава функция но прекаления разход на газ едва ли ще е най големия фактор за достатъчно охлаждане а и има и функция обдухване която също участва в охлаждането като на електрода така и на метала .
              За използване на добавъчната тел съм съгласен с това че всичко опира до опитността на заварчика .. така че може да се ползва всякаква тел както по тънка ,така и по дебела ,освен това има всякакви ситуации и фактори които могат да повлияят за използването на различни диаметри тел .Е има естествено и препоръчителни норми и за това .Ето например: при материал 2,5мм.и волфрам 1,6мм препоръчителното използване на тел е 1,6 мм. или 2,4мм .останалите препоръчителни параметри са :ток 80-110Ам и разход на газ 5 л/мин.
              Последно редактирано от welderargon; 01-06-13, 17:55.
              https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
              https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

              Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

              Коментар


              • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                Кой го изисква това? 12 л./мин. газ са твърде много не само според мен
                Знам, че е много, но така казват даскалите (6-12 това е диапазона). Аз повече от 10 не пускам и то в редки случаи. Иначе 5-8 според зависи. Зависи и колко оставаш да стърчи електрода. Зависи също и с какъв точно газ се работи и какъв метал се заварява.

                Коментар


                • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                  Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
                  Знам, че е много, но така казват даскалите (6-12 това е диапазона).
                  Много интересни даскали си имал !
                  Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
                  Зависи и колко оставаш да стърчи електрода.
                  За стърченето на електрода също има препоръчителни норми .
                  Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
                  Зависи също и с какъв точно газ се работи и какъв метал се заварява.
                  Нали уж си "говорихме" за ВИГ заваряване на неръждаема стомана а при нея препоръчвания газ е аргон !?Или греша !?
                  https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                  https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                  Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                  Коментар


                  • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                    Бе то теорията и практиката не са на едно мнение винаги. Но в общи линии се допълват взаимно. Ако се стремим само теоретически да заваряваме , диапазона дори се разширява. За ръчно електродъгово заваряване в защитна среда и нетопим електрод са известни норми наложили се от практиката. В повечето случаи не се знае каква неръждавийка се заварява (при домашните майстори в бита) и е трудно да си направиш перфектната настройка за газта. Ми ако в сплавта има титан, трябва повече газ......Иначе може да се каже, че и 5 литра са стига и да стане заварката и да не влизаме в преразход , но..........

                    Коментар


                    • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                      Хубаво си пишете и си помислих че ще се появи и едно от най-важните неща (някои вече са споменати) от които зависи дебита на защитния газ,но досега не би.
                      П.С. Искам да видя дали някой ще се сети.
                      Единственото сигурно нещо е, че нищо не е сигурно.

                      Коментар


                      • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                        Навремето имаше спомагателни средства за избор на режими на заваряванеНатиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0001.1.JPG
Прегледи:1
Размер:47.2 КБ
ID:5488805Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0006.jpg
Прегледи:1
Размер:169.3 КБ
ID:5488798Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0011.jpg
Прегледи:1
Размер:166.5 КБ
ID:5488794
                        за начинаещи заварчици това доста помагаше а с времето и добиването на опит вече се изграждат практически навици за регулиране режимите за заваряване !
                        А определянето на режимите за заваряване е съвкупност от фактори от които дори и най-дребната причина може да да ги промени!
                        Последно редактирано от welderargon; 02-06-13, 14:54.
                        https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                        https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                        Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                        Коментар


                        • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                          Ровейки се из Нета да намеря нещо подобно попаднах на това в сайта на Plansee http://www.plansee.com/en/Products-F...welding-69.htm
                          Thorium-free pays off.

                          Legal requirements concerning the handling and utilization of thorium-bearing materials impose high production, packaging (for compliance with radiation limits in accordance with UN 2909), transport and disposal costs on manufacturers and their customers alike. The outstanding quality of our thorium-free electrodes makes the decision easy for us: As of 31.12.2013, we will cease the production of the red WT20 electrodes and produce only environmentally-friendly, thorium-free electrodes.
                          https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                          https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                          Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                          Коментар


                          • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                            Оффффф, остави лантановите електроди. Те са за цветно (общо казано) . Не бъркай стопяемия електрод с волфрама. Що ли си мисля, че се бърка ВИГ-а с МАГ-а.
                            Айде и аз да поставя въпрос.......Как се точи "златния" електрод, по принцип е МНОГО важно (от практиката), на теория си обречен на неуспех . Гуглето е лош съветник ВЕРВАЙ МИ.

                            Коментар


                            • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                              Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
                              За ръчно електродъгово заваряване в защитна среда и нетопим електрод са известни норми наложили се от практиката
                              Нерде Ямбол, нерде Стамбул

                              Коментар


                              • От: Как се заварява с аргон (първи стъпки)???

                                Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
                                Оффффф, остави лантановите електроди. Те са за цветно (общо казано) . Не бъркай стопяемия електрод с волфрама. Що ли си мисля, че се бърка ВИГ-а с МАГ-а.
                                Айде и аз да поставя въпрос.......Как се точи "златния" електрод, по принцип е МНОГО важно (от практиката), на теория си обречен на неуспех . Гуглето е лош съветник ВЕРВАЙ МИ.
                                Оффффф АЗ пък този ти пост ще го оставя без коментар !
                                Ако някой от колегите желае да коментира нека го направи ,има колеги доста по запознати от мен и с английския и с теорията и практиката на заваряването. Познанията ми в английския са оскъдни а практиката в занаята (заваряването) е малко -има-няма около четвърт век!
                                https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                                https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                                Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X