Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Помощ за диагностика и ремонт импулсно захранване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Помощ за диагностика и ремонт импулсно захранване

    Здравейте,
    Импулсното е уж елемнатарно само с 2 напрежения 5 и 12 волта за захранване на външен хард или ЦДР. Дали ще може да се справя заедно с ваша помощ
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010027.jpg
Прегледи:1
Размер:134.0 КБ
ID:5893238
    Проблема му е че не държи напреженията. Падат някъде на около 11 и 3,5 волта и леко плуват. Светодиода на Цдто което влкючвам започва да мига непрекъснато, а цдто не реагира. Пробвано е на нормално захранване и там работи.
    Настройка с тримера не дава резултат.
    До сега съм проверил всички изходни кондензатори за късо или отечки,като съм ги свалял но без промяна. Сменил съм и оптрона и стабилизиращия елемент до него посочени със стрелките, но и това не даде резултат.
    Ще ми дадете ли някакви насоки и идеи ?

  • #2
    От: Помощ за диагностика и ремонт импулсно захранване

    С какво си мерил напреженията? Виж ги с осцилоскоп, защото ме съмнява, че сработва защитата на изхода по ток (мигането на LEDa).

    Коментар


    • #3
      От: Помощ за диагностика и ремонт импулсно захранване

      За момента са мерени с дигитален уред. Знам, че не е най -подходящ за импулсни захранвания заради високите честоти.
      Не смея много да пипам с осцилоскопа, защото имам лош опит с други импулсни. Нямам развързващ трансформатор за фазата. За сега съм махнал зануляването на осцилоскопа, но все пак се страхувам от окъсяване. Липсата на зануляване гарантира ли че няма да има окъсявания?
      Значи да допълня. Като взех това захранване една от червените му жици беше измъкната от клемата и се мяташе свободно из кутията. Може и това да е първопричината за проблема.
      По снимката може ли да ме ориентирате кой блок е защитата по ток?

      Коментар


      • #4
        От: Помощ за диагностика и ремонт импулсно захранване

        Това е най-вероятно FlyBack топология. На тия им вкарват 2 вида защити по ток - на първичната и на вторичната (изхода). На вторичната едва ли имаш, като гледам какво има по платката, но на първичната вероятно имаш. Някой от големите сиви резистори "мери" тока, а самата управляваща схема го гледа и прави каквото прави.

        Я качи какво пише на левия чип на снимката. Кажи и колко извода има трафа

        ...принципно заигравката с тия джаджи не е от лесните, понеже номерата, дето въртят, са най-различни. Ако флайбек, схемата е горе-долу тривиална.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          От: Помощ за диагностика и ремонт импулсно захранване

          UC3842AN KQEB 9132 на Моторола.
          Това е всичко което пише на този чип, който не е с червена стрелка.
          Трафа е с 5 извода, 2 от които са на GND.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1010028.jpg
Прегледи:1
Размер:161.4 КБ
ID:5183874
          Спойките съм ги пипал аз

          Коментар


          • #6
            От: Помощ за диагностика и ремонт импулсно захранване

            За осцилоскопа - разкачването на зануляването е достатъчно, но трябва да имаш винаги едно на ум. Вторичните вериги можеш да мериш и със занулен, развързването става през трафчето и оптрона.

            Коментар


            • #7
              От: Помощ за диагностика и ремонт импулсно захранване

              FlyBack в токов режим. Досадно.

              Ей тук има примерни схеми: http://www.datasheetcatalog.org/data...qd8oghteky.pdf

              За да видиш дали се активира защитата по ток в първичната, трябва да видиш сигнала на краче 3. 1V му е максимумът, при който започва да ограничава тока, поне до колкото разбрах на пръв поглед. Там ще видиш нещо като трионовидно напрежение, ама "зъбите" не плътно един до друг. Честотата му е сигурно 100Khz или нещо от там нагоре. Може да се сметне от елементите, дето отговарят за нея.

              Ако питаш мен, търси друго. Не си струва загубата на време, особено ако не си се човъркал с такива неща. От друга страна пък ако се човъркаш за кеф - бива.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                От: Помощ за диагностика и ремонт импулсно захранване

                До истинско мерене с осцилоскопа все още не се стигна. Появяват се разни графики които нямат нищо общо с трионовиден или правоъгълен сигнал.
                Но има нещо друго което ми направи впечатление. Елемента който е на радиатора ,като го меря с мултицета не се държи като полупроводник, а пуска напрежение във всички посоки .Не съм сигурен какво точно е той, полевак или стабилизатор? На схема 14 е означен с МТР, а на корпуса му пише K1117. Някакви идеи, а и евентуален заместител? В нета не открих много за него. Иначе доста неща от схемата съвпадат, но го няма оптрона.
                Последно редактирано от ctef; 08-06-10, 17:08.

                Коментар


                • #9
                  От: Помощ за диагностика и ремонт импулсно захранване

                  Това просто го претоварваш. Затова клякат напреженията. Измери му размера на платката, две подобни ми се мотаят.

                  K1117 е полеви транзистор. Щом изобщо получаваш нещо на изхода, не го пипай.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Помощ за диагностика и ремонт импулсно захранване

                    K1117 e 2SK1117. Щракни и някоя снимка на това, дето излиза на осцилоскопа, ако ти е възможно. Става въпрос за напреженията върху двата големи резистора.

                    ПП: Ето ти даташит http://www.alldatasheet.com/datashee...C/2SK1117.html
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Помощ за диагностика и ремонт импулсно захранване

                      Що не вземеш да смъкнеш схемата на това чудо на техниката? като гледам платката, не пращи от сложност.
                      А като го видиш нарисувано, може и да се сетиш кое точно се ебава или поне да си наясно къде да мериш.
                      Ако захранването е тип "недоспал китаец", хич и не чакай красиви форми на сигналите.
                      Без товар бачка ли?
                      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Помощ за диагностика и ремонт импулсно захранване

                        Благодаря, За момента нищо не излиза
                        Има нужда от смяна.
                        Жалко че вече е късно и изпуснах магазините.
                        Утре ще видя какво ще излезе.
                        Размерите на платката са 180х50мм. ама няма да се предаваме още
                        Без товар даде леко (около1В) трионовиден сигнал на изходите и за 2те напреженения.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Помощ за диагностика и ремонт импулсно захранване

                          3842 си е класика в импулсните захранвания.
                          Смени двата малки електролитни кондензатора до 3842-то.
                          Провери и големия (100uf/400v) кондензатор. Доста често като поисъхне импулсното се държи все едно има късо на изхода.

                          Ако не се оправи със смяна на кондензаторите то огледай следното:
                          В страната в която се подават 220v трафа има две намотки едната е силовата, втората захранва чипа и подава напрежение за обратната връзка - виж точно тази верига.
                          Провери дали диода (сигурно е някъкъв маломощен и бърз) дали е наред.



                          И... За да се предпазиш от евентуални взривове сложи вместо предпазителя една крушка 100w. Ако нещо стане и дръпне повече ток от колкото трябва крушката ограничава тока до стойности които трудно могат да изгорят крайния транзистор. Не ползвай стрелкови уреди да мериш из първичната част на импулсното - резултата е гръм и пушеци.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Помощ за диагностика и ремонт импулсно захранване

                            За съжаление май до никъде не я докарах.
                            Сложих нов транзистор, нова 3842,смених кондензаторите. Прегледах диодите при разпоено положение.
                            Но като се включва, нищо. Не изкарва изходно напрежение. А до транзистора не стигат никакви импулси, а и не излизат от интегралата краче 4. Напрежението което захранва краче 7 е около 13 волта.
                            А на финала отново опуках транзистора. Не го спаси дори и лампата
                            Май заниманието вече не е рентабилно

                            Коментар


                            • #15
                              От: Помощ за диагностика и ремонт импулсно захранване

                              4.5x15 см платка, 2А на 5 и 2А на 15, само няма -12 като твоята. Искаш ли?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X