Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Цифров манометър за турбо

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Цифров манометър за турбо

    Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
    А какво си решил да слагаш след датчика? Гледам, че му дават 40mV изход, директно на стандартно 10bit ADC на контролер ще стане малко грубичко сякаш?
    Слага тоя чарк и може и да не се занимава да усилва сигнала.
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • #47
      До: Цифров манометър за турбо

      Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
      Слага тоя чарк и може и да не се занимава да усилва сигнала.
      Мда. И един по-ЙЕчък ARM за компания ... и може да го изстрелва в космоса
      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

      Коментар


      • #48
        До: Цифров манометър за турбо

        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
        А ще сложиш ли буст контролер?
        Да дигаш налягането на турбото на голяма надморска височина?
        Може и автоматично да го направиш
        Не познавам този двигател но ако е с електронна ГНП вероятно тази функция си е заложена в управлението на ДВГ.Така е при много двигатели.Датчиците там мерят абсолютно налягане.
        За отбелязване е,че при по-ниско атмосферно налягане турбината се нуждае от по-високи обороти за достигане на дадено абсолютно налягане.При големи разлики и продължителна експлоатация в такива режими това може да я повреди(само на теория).На практика това е почти невъзможно.

        Датчици за съпротивлението на въздушния филтър се използват от много време,и в различни варианти при двигатели на товарни автомобили
        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

        Коментар


        • #49
          До: Цифров манометър за турбо

          Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
          Мда. И един по-ЙЕчък ARM за компания ... и може да го изстрелва в космоса
          То ако избера цифров дисплей, така или иначе процесори ще има, най-вероятно PICльовци. Въпроса е че още се колебая дали да не му сложа един мъничък елементарен механичен волтметър, с напечатана от мен нова скала, и да приключа с въпроса.

          Блазни ме обаче идеята за някакъв LCD дисплей, на който да мога да изкарвам и други неща - напрежение, налягане и температура на масло, външна температура, съпротивление на въздушния филтър, температура в купето, и т.н. Демек да си стане почти борд компютър. Изобщо, един многофунционален графичен дисплей, сложен там, ми дава свободата после ако ми трекне, да показвам на него каквото ми е кеф.

          ...да не говорим че ако меря температура в купето, мога да набутам и автоматично управление на обикновения в момента климатик, и той ще се превърне почти в климатроник, поне по отношение на управлението му от водача.

          Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
          Не познавам този двигател но ако е с електронна ГНП вероятно тази функция си е заложена в управлението на ДВГ.Така е при много двигатели.Датчиците там мерят абсолютно налягане.
          ...
          С електронна ГНП e, да. Обаче няма никакви датчици за налягане, а само дебитомер. Тоест, компютъра е единствено наясно с това колко въздух реално влиза в двигателя, и пуска съответното гориво, в зависимост от това колко си настъпил педала (който също е без жило). Управлението на турбото също е класическо - там компютъра не се меси. Няма и как - уейстгейта си се управлява от мембрана, включена към изхода на турбото - класическия метод откак има такива турбо компресори.
          Последно редактирано от sparkybg; 01-11-09, 20:52.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #50
            До: Цифров манометър за турбо

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            ...Въпроса е че още се колебая дали да не му сложа един мъничък елементарен механичен волтметър, с напечатана от мен нова скала, и да приключа с въпроса.

            Блазни ме обаче идеята за някакъв LCD дисплей, на който да мога да изкарвам и други неща...
            Компромисен вариант изискващ малко пвече писане - графичен дисплей, може някой джиесемски и на него си рисуваш стрелки, графики или текст. Може да е шарен и съобщението "колата вдигна 130 градуса" да е в червено.
            Не чета коментари и не отговарям на такива.

            И коментаторите...

            Коментар


            • #51
              До: Цифров манометър за турбо

              Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
              Компромисен вариант изискващ малко пвече писане - графичен дисплей, може някой джиесемски и на него си рисуваш стрелки, графики или текст. Може да е шарен и съобщението "колата вдигна 130 градуса" да е в червено.
              Точно това ми иде на акъл.

              Писането не ме притеснява особено. Въпроса е да се намери подходящ дисплей, с възможно по-простичък интерфейс. 256 цветен например.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #52
                До: Цифров манометър за турбо

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Точно това ми иде на акъл.

                Писането не ме притеснява особено. Въпроса е да се намери подходящ дисплей, с възможно по-простичък интерфейс. 256 цветен например.
                Май си сбъркал заглавието на темата. Що не я кръсти "Спарки се чуди как да си начеше крастата"
                Познато като цяло

                На графичните дисплеи цените са им малко по интересни. Сигурен ли си, че обикновен с STN няма да ти върши работа? Някое 4х20? То само за турбото е много де, но ако наистина си решил да си намираш забавачка, би трябвало да ти стигне.
                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                Коментар


                • #53
                  До: Цифров манометър за турбо

                  Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                  Май си сбъркал заглавието на темата. Що не я кръсти "Спарки се чуди как да си начеше крастата"
                  Познато като цяло

                  На графичните дисплеи цените са им малко по интересни. Сигурен ли си, че обикновен с STN няма да ти върши работа? Някое 4х20? То само за турбото е много де, но ако наистина си решил да си намираш забавачка, би трябвало да ти стигне.
                  В десятката!!!

                  Знам че цените са някакви си.

                  Сега гледам из Farnell какво продават, и ми текат лигите.

                  Първо трябва да разбера колкав мога да побера на мястото, и после ще умувам. Ако ще е LCD, ще е графичен, това е сигурно. Поне като си играя, да е качествено. А дали ще е цветен е вече друг въпрос. Там цените наистина започват да дразнят. От друга страна има монохромни FSTN, например 128x64, на съвсем не лоши цени, дори във Farnell. Въпроса е че понеже досега не съм работил с такива животинчета, малко ми е тъмна индия какво като контролери имат зад себе си, разбирай функции на контролера им. Има разни AMOLED-и дори, и до колкото виждам са си с вграден контролер с прилично количество функции - като видео BIOS вътре (а бяхме млади... ), освен че можеш да пишеш и директно върху тях. Нещо с такива функции (елементарни графични операции и други такива) би било най-приемливо за мен, понеже ще ми спести едно допълнително мислене на един допълнителен хардуер, с какъвто не съм си имал работа.

                  За турбото трябва поне BAR-че. Иначе не е удобно. Не и докато караш.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #54
                    До: Цифров манометър за турбо

                    Май ща-не ща ще се отива на вариант дисплей. Толкова ситни милиамперметри или волтметри не намирам.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #55
                      До: Цифров манометър за турбо

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Май ща-не ща ще се отива на вариант дисплей. Толкова ситни милиамперметри или волтметри не намирам.
                      Само за протокола: на конрад съм виждал дисплеи 3 и 1/2 с вграден волтмер, размер около 50/20мм. Ама то така не е интересно

                      Иначе монохромен графичен 112х64 е 20-тина кинта в Комет, щом е STN няма да е бог знае какво затруднение управлението, но не съм си играл с тях конкретно.
                      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                      Коментар


                      • #56
                        До: Цифров манометър за турбо

                        Както бях писал по-напред в темата - има евтини графични дисплеи от/за GSM. Стига да пасват като размер де.
                        Не чета коментари и не отговарям на такива.

                        И коментаторите...

                        Коментар


                        • #57
                          До: Цифров манометър за турбо

                          Май отивате твърде в страни и надолу Хубаво - екранчета, шарениики, но аз STN дисплей не го виждам и с очилата, особено на светло. Но съм си кьорчо
                          Нали трябва с едно отместване на погледа за четвърт секунда да ти се запечати в мозъка стойността? Иначе ако се търколиш в дерето турбото ще ти е последната грижа!

                          Коментар


                          • #58
                            До: Цифров манометър за турбо

                            Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                            Май отивате твърде в страни и надолу Хубаво - екранчета, шарениики, но аз STN дисплей не го виждам и с очилата, особено на светло. Но съм си кьорчо
                            Нали трябва с едно отместване на погледа за четвърт секунда да ти се запечати в мозъка стойността? Иначе ако се търколиш в дерето турбото ще ти е последната грижа!
                            Има и OLED. Това се вижда с всякакви цайси и под всякакъв ъгъл.

                            ...и всъщност точно на такова съм метнал око.

                            Има и вакуумно-луминесцентни - почти същата работа. На доста коли и Jeep-ове разните му дисплеи са точно такива, между другото. Синьо-зелени обикновено.
                            Последно редактирано от sparkybg; 02-11-09, 20:46.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #59
                              До: Цифров манометър за турбо

                              Клоня към 256x64 OLED дисплей на DENSITRON. Мисля че ще пасне точно на мястото, с което разполагам. Прикачил съм Datasheet-а.

                              Само не можа да разбера дали платката с чипа, дето си е закачена на него, е огъваема или твърда, че да мога да я огъна под самия дисплей.

                              Някакви коментари?
                              Прикачени файлове
                              Последно редактирано от sparkybg; 03-11-09, 11:22.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #60
                                До: Цифров манометър за турбо

                                Гъвкав трябва да е, пише, че е дебел 0.3mm, съмнява ме да е гитенакс.
                                Самата идеология няма да я коментирам, ти си знаеш
                                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X