Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Що е то акумулатор и с какво се яде?

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

    Малко омокряне около капачките на монбатски акумулатор е нормално и това не е от преливане, а от капилярно изпълзяване на течност. Ако е само това, забърши го с някой парцал и позатегни капачките с монета.

    Как точно реши, че е преливал?

    Ако нивото е спаднало и е извън границите, щамповани на корпуса, дейонизирана вода трябва да се долее.

    Коментар


    • #77
      До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

      Само не разбрах от по-горното мнение какво ще рече "Един монбатски без поддръжка". Че е необслужваем или че не е поддържан?

      Ясене, имам въпрос:

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      ...

      Откачане на акумулатор от работещ двигател - за повечето автомобили НИКОГА !
      Точно акумулаторът няма да пострада, но всичко друго електрическо по автомобила остава на късмет. Ако искате да го правите по някаква причина, трябва да подготвите ел. инсталацията за това. Как - ако има интерес ще обясня.
      ...
      Понеже това ми е специалността в техникума и ми е интересно, би ли споделил каква подготовка изисква инсталацията? Не, че ще прилагам тоя гърч на Варшавата - на нея и без това не й дреме - с тоя правотоков туч...
      С "Фармахим" - непобедим
      Дизел - само дънки!

      Коментар


      • #78
        До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

        Първоначално публикуван от м20_маниак Преглед на мнение
        Понеже това ми е специалността в техникума и ми е интересно, би ли споделил каква подготовка изисква инсталацията? Не, че ще прилагам тоя гърч на Варшавата - на нея и без това не й дреме - с тоя правотоков туч...
        Има два варианта:

        Или мощен заряден шунт (грубо казано, работи като ценеров диод) на 15 волта/поне 10 ампера, или юнашки кондензатор (поне половин фарад, 15 волта), или и двете. Включват се паралелно на алтернатора и така му пречат да прави подскоци от по 100-ина волта.

        Коментар


        • #79
          До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

          Благодаря за отговора и съжалявам че съм се изразил неправилно.Имал съм предвид че е купен за необслужваем.А реших че е преливал понеже алтернатора го мерих при всякакви обороти на мотора и си държи 14-14.45 волта.И е позагубил бая течност защото "окото" му е на сухо, а като го наклоня млко и се показва там електролит и се оцветява в зелено.Тъпото е че има белези на корпуса но той е черен и непрозрачен и не се вижда вътр течността.
          Поздрави.
          Subaru Legacy 2.5
          Suzuki GS500 E

          Коментар


          • #80
            До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

            а, ясно. На тези доливането е малко черна магия. Щампите за ниво са верни, но трябва да се сравняват много на око. Щом е такава работата с окото, доливай. Гледай да е еднакво нивото във всичките и да е приблизително това, което е щамповано отвън.

            Коментар


            • #81
              До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

              Първоначално публикуван от MartiX5 Преглед на мнение
              Благодаря за отговора и съжалявам че съм се изразил неправилно.Имал съм предвид че е купен за необслужваем.А реших че е преливал понеже алтернатора го мерих при всякакви обороти на мотора и си държи 14-14.45 волта.И е позагубил бая течност защото "окото" му е на сухо, а като го наклоня млко и се показва там електролит и се оцветява в зелено.Тъпото е че има белези на корпуса но той е черен и непрозрачен и не се вижда вътр течността.
              Поздрави.
              Възможно е и да се заблуждаваш, че е необслужваем.
              Отлепи лепенките от горната част и внимателно огледай правоъгълните пластмасови капаци. Аз също се бях заблудил, че един монтански акумулатор с оченце е необслужмаем докато не потъмня окото...Занесох го на акумулаторджия и човека пред мен рзлепи лепенките и с отверка без почти никакво усилие отвори въпросните капаци. Под тях си имаше обикновенни капачки...Спасихме го и след година продадох колата с него..

              Коментар


              • #82
                До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                Здравеите колеги.Рових се, ужким, но така и не успях да намеря отговор на моят си въпрос и проблем, а той е следният:Как мога с тази китайска джаджа да измеря стартовия ток на акумулатора си (и дали въобще мога ???)? , и Как се мери, дали дадена кола има утечка някъде или не?Много съм бос в тези работи и за това питам.Благодаря на всички отзовали се.
                Прикачени файлове
                Renault Koleos, Dinamique, 175hp http://www.youtube.com/watch?v=lq3eCuMXeEw

                Коментар


                • #83
                  До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                  Стартовият ток не се измерва, той се проверява, определено не с този уред. Забрави за стартовия ток.

                  За утечка: нагласяш уреда на обхват 10 или 20 ампера (това може да значи и преместване на щекерчетата му в други гнезда). Откачаш минусовата клема от полюса на акумулатора. Захващаш единия проводник от уреда към клемата, а другия - към полюса на акумулатора. Гледаш какво има на екрана и чакаш - в началото показанието е голямо, след секунди или минути спада. Ей това, спадналото, е утечката, или още консумация в покой.

                  Коментар


                  • #84
                    До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                    Искаш да мериш консумирания от стартера ток ли? С това мултицетченце няма как да стане. Трябва ти юнашки амперметър, от тия със стрелките и дебелите кабели, който да включиш последователно на веригата на стартера, докато някой друг върти контактния ключ. Уредът трябва да е разчетен най-малко за 200 А.
                    Онзи ден по Практика правихме същото упражнение на някакъв Жигулов стартер. 100 А на електродвигателя, около 30 - на тяговото реле. И това при положение, че той се върти на празен ход, т.е. без товар на котвата...

                    Друг е въпроса, че отчетените данни изобщо не ти трябват.

                    Но интересно защо искаш да го правиш? Трудно развърта при първоначално пускане ли?

                    С показаното на снимката устройство можеш да измериш примерно падовете по веригата му.
                    С "Фармахим" - непобедим
                    Дизел - само дънки!

                    Коментар


                    • #85
                      До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                      консумацията на стартера се измерва с елементарни амперклещи - малко по-големия брат на показания уред. Стартовия ток е гарантиран параметър - трябва ти изкуствен товар, волтметър и часовник.

                      Коментар


                      • #86
                        До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                        Изкуствен товар ще рече някакъв стенд, но това вече се отнася за специализирана работилница...
                        Ние в техникумите правим измерванията на някакъв учебен двигател (естествено без гориво) или пък при изключено (разкачено) запалване.
                        С "Фармахим" - непобедим
                        Дизел - само дънки!

                        Коментар


                        • #87
                          До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                          Благодаря много за отговорите.Причината поради която искам да направя такова измерване, е че на единият ми акумулатор 64Ah пише, че отдава 520А EN стартов, ток, докато този на джипа (75Ah) пише, че отдава 700 А EN стартов ток, а вчера в АА Младост като го замериха се оказа, че давал само 534А.Та затова исках да разбра дали е възможно и сам да измеря стартовия ток, на този втория акумулатор. Чисто любопитство нищо повече. Отново мерси.
                          Renault Koleos, Dinamique, 175hp http://www.youtube.com/watch?v=lq3eCuMXeEw

                          Коментар


                          • #88
                            До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                            Интересно, как ли са го "замерили"? Еле па с такава точност? Най-горе в темата пише какво е стартовия ток и че не ни интересува. Не се занимавай с него - празни приказки.

                            Коментар


                            • #89
                              До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                              Ми да ти кажа, извадиха един кютук с по-дебели кабели от моя, ама беше и някакъв доста лачен.В смисъл електронен отвсякъде.Ужким го замериха, ама айде де.Кат' не разбирам си ми е като тъмна Индия.Иначе, бях така добър да прочета темата и още първият пост в който наистина добре си разяснил за какво става въпрос.
                              Renault Koleos, Dinamique, 175hp http://www.youtube.com/watch?v=lq3eCuMXeEw

                              Коментар


                              • #90
                                До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                Има два варианта:

                                Или мощен заряден шунт (грубо казано, работи като ценеров диод) на 15 волта/поне 10 ампера, или юнашки кондензатор (поне половин фарад, 15 волта), или и двете. Включват се паралелно на алтернатора и така му пречат да прави подскоци от по 100-ина волта.
                                Аз поне на няколко коли (от прост москвич 1360 до последно поколение комънрейл) съм откачал акумулатор при работещ мотор и да чукна на дърво без повреди. Дали са имали вградена защита или е късмет?
                                Има ли вариант в полеви условия да се обезопаси това откачане?
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X