Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Що е то акумулатор и с какво се яде?

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Кажи колко дни в годината ползваш кемпера и ще ти кажа дали да се занимаваш с глупости.

    Тяговите и полутяговите батерии имат донякъде различно устройство, но по-високата им цена е чисто пазарен феномен, няма общо с производството.
    И аз си мисля ,че имат оловни плочи и киселина и само рекламни надписи.. А за ползването не знам ...както дойде

    Коментар


    • #47
      До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

      да речем, че е по-сложно от оловни плочи с киселина и в двата случая, но от това, колко ползваш кемпера, зависи и отговора на въпросите ти.

      Ако тези батерии ги изтощаваш общо 10 пъти в годината (за 20 дни отпуска), за 10 години ще направят 100 цикъла, които всеки нормален стартерен акумулатор ще издържи. За сметка на това, за 6-8 години всеки оловен акумулатор ще умре напълно, независимо колко и как се ползва.

      Ако на година правиш 100 цикъла на батериите (т.е. трайно живееш в кемпера), стартерна (евтина) батерия може да не е най-оправданото решение, защото ще я сменяш следващата година, а тяговата - евентуално след 3г. Тяговата е по-скъпа, но не 3 пъти.

      ...и после идва въпросът за обема - двойно по-голяма батерия за едно и също ползване ще навърта двойно по-малко и по-плитки цикли, та може да е по-изгодно да вземеш по-голяма стартерна, отколкото по-малка тягова.

      Коментар


      • #48
        До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

        Първоначално публикуван от superMAX Преглед на мнение
        И аз си мисля ,че имат оловни плочи и киселина и само рекламни надписи.. А за ползването не знам ...както дойде
        То, ако всичко по акумулаторите беше толкова просто, до сега всички МПСта щяха да са на електрика.

        Коментар


        • #49
          До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

          Не видях да засегнахте темата с плътността на електролита. Чистак бърсак акумулатор от една марка, не знам дали е уместно да споменавам име... (с лоша репутация, взех си че бях назор)... Та сондата за плътност не може да хване да измери, разреден с вода до извън скалата. Знам, че нормалното е около 1,28 грама/куб.см. Ама може да са измислили нова физика. Ходих до фирмения сервиз, оня кат почна да развива едни теории, и не ми наля да сгъсти сместа. Мен вече ме избива на дългосвиреща , та млъквам...

          Коментар


          • #50
            До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

            Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
            Не видях да засегнахте темата с плътността на електролита. Чистак бърсак акумулатор от една марка, не знам дали е уместно да споменавам име... (с лоша репутация, взех си че бях назор)... Та сондата за плътност не може да хване да измери, разреден с вода до извън скалата. Знам, че нормалното е около 1,28 грама/куб.см. Ама може да са измислили нова физика. Мен вече ме избива на дългосвиреща , та млъквам...
            Плътността е основен показател за степента на зареденост.
            Чистак-бърсак, ако е седял 5-6 месеца - това ще дава.

            Коментар


            • #51
              До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
              Плътността е основен показател за степента на зареденост.
              Чистак-бърсак, ако е седял 5-6 месеца - това ще дава.
              Вече е на 2000 км, и все тая. Наливам само вода, не посмях електролит от друг акумулатор, че не знам него с какво са го доливали. На зарядно зареждам до 14 и половина волта, леко започва да кипи - и пак плътност йок.

              Коментар


              • #52
                До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                На съвременните акумулатори плътността на електролита изобщо не е смислен показател, писано беше някъде горе. Ако зареден и оставен да преседи няколко часа все още дава показание над 12.5 волта - не го мисли. Прав е сервизният да не ти сгъстява електролита - ако го хванат, че го прави, страшно ще му усложнят живота, а и условия за достатъчно чист електролит (за нови акумулатори) няма във всяка работилница. Най-вече, няма нужда, независимо дали той знае защо.

                Коментар


                • #53
                  До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                  Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                  Вече е на 2000 км, и все тая. Наливам само вода, не посмях електролит от друг акумулатор, че не знам него с какво са го доливали. На зарядно зареждам до 14 и половина волта, леко започва да кипи - и пак плътност йок.
                  Значи наистина му трябва още киселина. Само да не я сипеш директно!!!!. Направи си раствор около 1.4-1.5.
                  И после почва едно смучене от клетките с последващо доливане от новия електролит. Добре е да се прави докато Акк. се зарежда на зарядно. Може и да се разклаща, но не на повече от 45 градуса.
                  Връткава работа, ама понякога оправя нещата.
                  Упражнението се прави след като почне да кипи на зарядното и докато на 14,5 -14,8 Вилта не ти покаже 1.28-29.

                  Коментар


                  • #54
                    До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    На съвременните акумулатори плътността на електролита изобщо не е смислен показател, писано беше някъде горе. Ако зареден и оставен да преседи няколко часа все още дава показание над 12.5 волта - не го мисли. Прав е сервизният да не ти сгъстява електролита - ако го хванат, че го прави, страшно ще му усложнят живота, а и условия за достатъчно чист електролит (за нови акумулатори) няма във всяка работилница. Най-вече, няма нужда, независимо дали той знае защо.
                    Aкo съм разлял или изкипял електролит пак ли ще е прав сервизния техник да няма право да долива? Оловото си е олово, киселината и тя. Химията е същата за евтин акумулатор, ако е зареден. Гаранционен е и засега пали, ама нещо усещам, че не е наред.
                    Едно време си бях уредил концентрирана лабораторна сярна киселина, с много висока чистота, маркова. Хем ми мина през ум, че капачката на лимонаденото шише ще направи беля... вече е кафява киселината. Ся ще трябва да слушам премъдри слова на бесни майстори как като го зареждам 11 чАса при изключена защита на зарядното ще се самооправи. Поне акъл за заряден ток да му беше стигнал да каже.
                    Бош предлагат едни с калций, не знам какво подобрява, там по-мога да повярвам че има друга химия.

                    Коментар


                    • #55
                      До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                      Наистина е друга химията, освен вода и сярна киселина в разтвора има и други работи и плътността е каквато си иска. Забрави за плътността.

                      Ако е изкипял, се налива вода - при това киселина не се губи. Ако е разлят, акумулаторът все едно е заминал.

                      Калцият е добавка към оловото в плочите, слага се за борба със саморазряда. И на българските слагат.

                      Коментар


                      • #56
                        До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        .... Ако е разлят, акумулаторът все едно е заминал.
                        ...
                        Не че му разбирам, ама имам леко несъгласие....

                        Коментар


                        • #57
                          До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                          Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                          Не че му разбирам, ама имам леко несъгласие....
                          Не пробвай, че ще се съгласиш без време.

                          Причината е в утайките. Вдигнат ли се до електродите, загива от саморазряд, та не го обръщай. Ако е много нов, може да оцелее, защото няма утайка.

                          Коментар


                          • #58
                            До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                            Виждал съм да тестват акумулатора с един реотан - мери му напрежението под товар , това дава донякъде достоверна информация за състоянието му предполагам , но не знам при какъв товар какво би трябвало да показва , че да си го измеря сам.
                            А имам нужда , че и моя е за смяна , май.

                            Коментар


                            • #59
                              До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                              Този прибор се нарича "натоварваща вилка" или с друго подобно название. Имитира стартерен режим, като консумира примерно 100 или 200 ампера. По вграден или външен волтметър се определя напрежението след някакви определени секунди.

                              Единствената практическа полза от такъв прибор е да различи неизправен/изтощен акумулатор от неизправен стартер на автомобила. Това, когато клиентът просто дойде и каже "не пали", а не е имиджово да се пробва с акумулатор от друга кола. Или да се провери истинността на претенциите за пусков ток. За който пусков ток, както вече многократно казах, можем да не мислим изобщо.

                              Коментар


                              • #60
                                До: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                                Първоначално публикуван от ивайло Преглед на мнение
                                Виждал съм да тестват акумулатора с един реотан - мери му напрежението под товар , това дава донякъде достоверна информация за състоянието му предполагам , но не знам при какъв товар какво би трябвало да показва , че да си го измеря сам.
                                А имам нужда , че и моя е за смяна , май.
                                Ако върти мудно - за смяна. Измери му сутрин напрежението. Ако под 11.6-7 волта, вече може да се съмняваш. Премери си напрежението на заряд - трябва да е над 13.5 ако не - търси неизправност. Преди да се съмняваш обаче е редно да му провериш нивото на електролита, и да го сложиш една нощ на зареждане с ток 1/10 от капацитета му. Тоест за например 6А за 60Ah акумулатор. После направи отново измерванията. Ако има нещо не в норма - сменяй.

                                Ако е на повече от 4 години, имаш вече пълно право да се съмняваш. Ако си го тормозил с лебедка - пак.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X