Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мониторинг на 12 волтова инсталация

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

    Честно казано бих предпочел да сменям ремък веднъж-два пъти годишно, отколкото ролка. Това е най-често дефектиращият елемент при съвременните алтернатори, които обикновено са наврени на ....... и е страшна забава, докато го измъкнеш и монтираш обратно
    "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
    Неизвестен мъдрец

    Коментар


    • #77
      От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

      При мен генератора е на що-годе удобно място, свале само коритото под двигателя. Жовотното е като аватара, но с права маска.
      -Чем занимаетесь по жизни?
      -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
      -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

      Коментар


      • #78
        От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        А не може ли колекторът внимателно да се мине на струг и за сметка на малко от дебелината за износване да се махне биенето?

        Или после става недопустимо грапав ?
        Някога така ставаше със струговане,но производителите се изучиха за икономии и сега е една шпула на която има две колекторчета с дебелина около 1.5-2мм. . Смяната е елементарна ,но пипкава и за технически грамотни (като автора на темата) не е проблем.Шпулата има изведени проводници за запояване към намотката на ротора.
        Рядко се хващам да на тази въдица и само за приятели,защото всеки път трябва да правя на струга дорник за пресоване (мръсниците ги правят различни),а и не това ми е заниманието.

        Коментар


        • #79
          От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

          Първоначално публикуван от KingofROAD Преглед на мнение
          Въпросът беше конкретно има ли смисъл да се слага инерционна ролка? Как влияе на износването на пистовия ремък. Генератора е Бош 120А, доволно масивен ротор, оригинално с обикновенна пистова шайба.

          Проблемът не е в двигателя, или генератора. Възстановяването до оригинални възли и детайли също не е проблем.

          Колкото до домашното на специалисти и проектанти, преди 30-40 г. е било едно, преди 20 - друго, преди 10 трето, и сега е сюФсем различно. И нещата проектирани преди 30-40г., сега биха могли да се подобрят с натрупаните знания и опит. НЪл тъй?
          Описания генератор идва стандартно с "инерционна" шайба.
          Другото, за "домашното" не го осмислих!

          Коментар


          • #80
            От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

            Возилото е 95г. От Германия си го докарах с обикновена шайба.

            Не си и длъжен да вникваш за какво ти говоря, въпрос на присантиман е.
            -Чем занимаетесь по жизни?
            -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
            -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

            Коментар


            • #81
              От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

              Първоначално публикуван от KingofROAD Преглед на мнение
              Возилото е 95г. От Германия си го докарах с обикновена шайба. ......
              въпрос на присантиман е.
              Не е.
              Смени я, за да продължиш темата безкрайно. Друг въпрос, ако мозъкът на возилото не я ще.
              А тези простотии се правят от името на всички ни.
              Даника
              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

              Коментар


              • #82
                От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                Не е.
                Смени я, за да продължиш темата безкрайно. Друг въпрос, ако мозъкът на возилото не я ще.
                Возилото има мозък колкото на пиле, и то само в индЖикциона, всичко друго е класическа автомобилна инсталяция без никакви мозъци в нея.

                Колегата като не иска да обЯсни какво, защо и как по конкретен въпрос, аз какво да направя?
                -Чем занимаетесь по жизни?
                -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                Коментар


                • #83
                  От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                  Честно казано, аз не се сещам какви толкова велики преимущества има инерционната шайба освен, че като гасиш мотора ще направи един оборот по-малко и като палиш на стартера ще му е една идея по-леко. За сметка на това имаш една беля повече, която може да те остави някъде на пътя. Щото ремък се сменя лесно, ама алтернатор не чак толкова. А и цената на ремонта ще е значително по-различна. На старите кочини с обикновени шайби ремъкът кара с години и се сменя чак като се развлече и вече не може да се натегне достатъчно или пък се спече и разръфа от старост (или се чака докато се скъса сам ), което според мен е доста задоволително като дълговечност.
                  "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                  Неизвестен мъдрец

                  Коментар


                  • #84
                    От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                    Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                    ...На старите кочини с обикновени шайби ремъкът кара с години и се сменя чак като се развлече и вече не може да се натегне достатъчно или пък се спече и разръфа от старост (или се чака докато се скъса сам ), което според мен е доста задоволително като дълговечност.
                    Вероятно зависи кой и как стопанисва старите кочини...
                    На старите автомобили (не кочини) се сменя по време на планов ремонт. Да кажем, заедно с ангренажа. Което пък води до някои дребни удобства - ремъка не те оставя насред път.
                    Не чета коментари и не отговарям на такива.

                    И коментаторите...

                    Коментар


                    • #85
                      От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                      Никога не ми се е случвало кола да ме остави на път заради мърляво отношение от моя страна, с едно дребно изключение наскоро, което беше просто забавяне и кофти стечение на обстоятелствата. Беше ми изтекъл антифриза на паркинга на летището, а аз не проверих преди да тръгна, защото ми бяха паркирали колата с муцуната напред в една теснотия и не исках да се мърлям. И след 10 мили стрелката влезе в червеното, та трябваше да спра. Водата, която винаги нося за зор-заман се оказа недостатъчно, а по закона на Мърфи нямаше от къде да взема наоколо и трябваше да чакам 45 минути един приятел да ми докара туба с вода. Още на следващия ден сложих чисто нови радиатор, термостат и антифриз. Ремък няма как да те остави на път, защото не се къса току-така от нищо и един бегъл поглед и проверка на натегнатостта (ако не е със самонатягаща шайба) са достатъчни. Единствения проблем, който съм срещал с обикновена шайба е, че тия с клиновиден ремък се износват по някое време и ремъкът почва да приплъзва, дори и чисто нов и яко натегнат. Решението е или смяна на шайбите или по-широк ремък.
                      Последно редактирано от kuzdov; 25-01-19, 10:42.
                      "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                      Неизвестен мъдрец

                      Коментар


                      • #86
                        От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                        Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                        Честно казано, аз не се сещам какви толкова велики преимущества има инерционната шайба освен, че като гасиш мотора ще направи един оборот по-малко и като палиш на стартера ще му е една идея по-леко. .
                        Стартера върти в "правилната" посока коляновия вал (повечето автомобилни двигатели -дясно гледано от страната на ремъците) и ролката в инерционната шайба е зацепена което значи че няма разлика с твърдата-няма облекчение (аванта). Другото е вярно,но и при всяка промяна в оборотите на коляновия вал (рязко връщане на газта) фрайлауф шайбата сработва.
                        На колегата казах,че мощните (с тежки ротори) алтернатори са фабрично оборудвани с инерционни шаби. Мисля ,че това е достатъчно без да се навлиза в детайли- и ако е в час с материята щеше да разбере. Нужно просто да монтира на 120А алтернатор -инерционна шайба.
                        Ако за всеки възел и детайл тръгнем да търсим конструктивните обосновки,името на Форума трябва да се промени и част от "състава" от скука ще го напуснат.

                        Коментар


                        • #87
                          От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                          Мисля, че трябва мотора да се развърти до работните обороти за да зацепи напълно шайбата, но това е дребна подробност без съществено значение. Не виждам и особена полза от това, че при рязко отнемане на газта оборотите ще паднат една идея по-бързо, защото при рязко увеличение пак ще е твърдо зацепена и няма да помогне за подобряване на динамиката на мотора. Така си мисля аз де, каква е действителната причина да се слага и ползата от инерционна шайба само конструкторите си знаят. Може би по тоя начин спестяват някоя стотинка от по-масивни ремъци и шайби, знам ли ....
                          П.П. Някога форумът стана толкова популярен именно заради това, че имаше безкомпромисна модерация и темите бяха чисто технически и подкрепени с теория и практика. После се допусна "чалга" и доста хора спряха да пишат, а фактически тези технически теми го поддъжат жив. Иначе щеше да е като в Гоуф форум - питаш нещо и ти обясняват колко си тъп ....
                          Последно редактирано от kuzdov; 25-01-19, 11:18.
                          "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                          Неизвестен мъдрец

                          Коментар


                          • #88
                            От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                            Терминът "инерционна" шайба е неправилен. Еднопосочна е по-близо до начина и на работа.
                            Зацепването и има общо само с посоката на въртене, но не и със скоростта.
                            Не чета коментари и не отговарям на такива.

                            И коментаторите...

                            Коментар


                            • #89
                              От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                              Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                              защото при рязко увеличение пак ще е твърдо зацепена и няма да помогне за подобряване на динамиката на мотора. ....
                              Дори на ръка да въртите двигателя,ТЯ е зацепена-това по първото мнение.
                              За подобряване на динамиката никога не е мислено в това конструктивно решение.
                              Избягва се импулсното претоварване и вибрации на ремъка и обтягащия механизъм.

                              Коментар


                              • #90
                                От: Мониторинг на 12 волтова инсталация

                                Ок, съгласен. Но освен подобряване на комфорта, какъв друг ефект има това върху двигателя и автомобила въобще?
                                "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                                Неизвестен мъдрец

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X