Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Конвектор ADAX - ремонт

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Конвектор ADAX - ремонт

    предистория

    -преди доста години купих един АДАКС, с който отоплявах детската стая. Преди две или три години нещо спря, отворих, видях платката, която отговаря за терморегулацията, и стигнах до някакъв елемент, който щях да търся. На другия ден сестра ми ми подари друг Адакс, който работи до оня ден.

    -резултата е 2:0 за адакс срещу мен. Предвид това, че нямам никакви условия за диагностика и ремонт, изпратих първия конвектор за ремонт при приятели - това нещо е с електронен терморегулатор, и се заех с втория конвектор.

    Той се оказа прост като фасул, и е с механичен терморегулатор.

    ето го








    При елементарно търсене из мрежата открих някои неща, които вероятно биха ми свършили работа, като най-добрите попадения са "терморегулатор за сух радиатор".

    Въпросът ми е:

    Тоя терморегулатор има ли някакви параметри, които да са определящи при търсенето на аналог? Предвид това, че Адакс са конвектори, които работят при доста по-ниски температури, спрямо популярните конвектори, някакъв терморегулатор КДЕ(Къф Да Е) ще върши ли някаква работа?
    Тия по електронните магазини са от 3 до 10 кинта, които не са определящи, но ако не са подходящи, вероятно могат да увредят съществената част от конвектора.

    Ако някой се е борил с такъв, подобен, или аналогичен проблем, моля да сподели опита си.
    Модела е VP920.

    Предварително благодаря на отзовалите се.

  • #2
    От: Конвектор ADAX - ремонт

    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
    предистория

    -преди доста години купих един АДАКС, с който отоплявах детската стая. Преди две или три години нещо спря, отворих, видях платката, която отговаря за терморегулацията, и стигнах до някакъв елемент, който щях да търся. На другия ден сестра ми ми подари друг Адакс, който работи до оня ден.

    -резултата е 2:0 за адакс срещу мен. Предвид това, че нямам никакви условия за диагностика и ремонт, изпратих първия конвектор за ремонт при приятели - това нещо е с електронен терморегулатор, и се заех с втория конвектор.

    Той се оказа прост като фасул, и е с механичен терморегулатор.

    ето го








    При елементарно търсене из мрежата открих някои неща, които вероятно биха ми свършили работа, като най-добрите попадения са "терморегулатор за сух радиатор".

    Въпросът ми е:

    Тоя терморегулатор има ли някакви параметри, които да са определящи при търсенето на аналог? Предвид това, че Адакс са конвектори, които работят при доста по-ниски температури, спрямо популярните конвектори, някакъв терморегулатор КДЕ(Къф Да Е) ще върши ли някаква работа?
    Тия по електронните магазини са от 3 до 10 кинта, които не са определящи, но ако не са подходящи, вероятно могат да увредят съществената част от конвектора.

    Ако някой се е борил с такъв, подобен, или аналогичен проблем, моля да сподели опита си.
    Модела е VP920.

    Предварително благодаря на отзовалите се.
    На АДАКС термогегулаторите електронен/механичен се продават като отделни модули. Така, че ако там е проблема, може да си вземеш какъвто искаш и да не се занимаваш...

    Коментар


    • #3
      От: Конвектор ADAX - ремонт

      Гугълът не познава тези терморегулатори - поне моя, де..

      При положение, че принципната схема на тоя конвектор не се различава от един тостер, примерно ( тоците влизат, минават през терморегулатора, и отиват в нагревателя) , остава открит въпроса за някакви параметри, според които да търся такъв механичен терморегулатор.

      Освен присъединителните, естествено.

      Коментар


      • #4
        От: Конвектор ADAX - ремонт

        Вземай какъвто намериш.

        Ниската температура с която се хвалят е на нагревателя, а не на изходящия въздух.

        Коментар


        • #5
          От: Конвектор ADAX - ремонт

          Относно електронния - редовно им подменям потенциометрите (имам 3 броя), на единия сдаде ключа (сега съм му монтирал от бойлер), на единия имаше прекъсната писта, която забелязах чак след амнайстото разглобяване - смених му чипа, светодиода няколко пъти, тиристора, и всеки път се оправяше за между 2 часа и 2 дена, и пак същото. Направо откачих, баси - 5 чарка на кръст и не мога да ги оправя.

          Е, сега си работи де. И е с по-хубав тиристор от оригинала.

          Та да знаеш че и електронния регулатор е прост като фасул, и всичко го има в Комет например, и е евтино - буквално някакви левчета, доста под 10. Има терморезистор в долната му част (на конвектора), чипа (май беше 8 краков) си го чете, чете и какво си му задал от потенциометъра и цъка тиристора в нулевата точка.

          ...все се каня да направя едно цифрово управление, и все закърпвам положението.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #6
            От: Конвектор ADAX - ремонт

            Това е към Ясен.
            Абе аз си знаех, че ти си човека, ама ..

            Това, дето съм го снимал, е разположено така, че изходящия въздух е доста далеч от него. При положение, че тоя регулатор все пак се управлява от температурата на тоя изходящ въздух - в смисъл параметрите на хистерезиса му, какви параметри трябва да търся?

            Температура на включване и температура на изключване, и възможност за регулиране в тоя диапазон?
            едно такова би ли вършило работа?

            А това е към Спарки.
            Аз вече нямам дори поялник под ръка, и мултицета ми е от 7 лева. Спрях с тая работа, и затова дадох на колеги да се оправят с електронния регулатор.
            Дерта е с механичния..

            Коментар


            • #7
              От: Конвектор ADAX - ремонт

              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
              Ниската температура с която се хвалят е на нагревателя, а не на изходящия въздух.
              Всъщност е и на двете. 900 ватов класически конвектор определено се спича повече от 2-киловатовия в съседната стая. Просто са разпределили жегата на по-голяма площ. То не е велика философия - всеки производител на нагреватели може да го направи без особен зор, още повече че и да е имало някакви патенти, те би трябвало да са изтекли.

              Определено са добри, ама определено и данъка марка в цената не е хич малък.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                От: Конвектор ADAX - ремонт

                За механичния търси нещо 'талянско поне, че има диви ментета. На въпросния 900 ватов е сменян 2 пъти, ама там жената му счупи врътката - не се е развалил сам. Та при него регулатора е в долната част, в страни от нагревателя, и де-факто мери температурата на входящия въздух. Предполагам и при теб е встрани - там поток от нагрят въздух би трябвало да няма, тоест всеки регулатор предивден за работа в поток въздух, би станал. А те повечето са такива.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Конвектор ADAX - ремонт

                  Хм, тоя с електронния регулато е 1.7 kW, и модела му е VP917.

                  Коментираното устройство с механичен регулатор е VP920 - 2 kW.

                  И на двата всичкото електронно/механично регулиране се намира в горния десен ъгъл, което място е доста далеч от потока на конвекцията.
                  Вероятно са доста стари модели - първия го купувах, като подреждахме стаята за бебето. Синът сега е на 14.

                  То не е проблем да го занеса и тоя с механичния регулатор в сервиз, ама..хем бях се зарекъл да не пипам отвертка и поялник..

                  Коментар


                  • #10
                    От: Конвектор ADAX - ремонт

                    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                    Хм, тоя с електронния регулато е 1.7 kW, и модела му е VP917.
                    Да, имам ги вкъщи 1.3, 1.7 и 2 киловата, електронни. Моделите са си същите, и май даже още се продават. И моите са на 15 години. И доколкото съм гледал разликата е именно горе. Тоест и механичния мери евентуално някакъв поток там, а електрония си има изнесен резистор в долната задна част, пак встрани от реотана. Идеята е да са на място със все пак някакъв поток, примерно периферно "завлечени" от големия поток маси въздух.

                    ПП: Проверих. Наистина още си се продават, и моделите са същите, и изглеждат по същия начин.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Конвектор ADAX - ремонт

                      За съжаление не ти виждам снимките. Иначе не е като да не съм виждал конвектори, това ми е основната работа. Принципно механичните (биметални) терморегулатори са 2 основни вида - "пластмасов" и "метален'(корпуса), по-горе си дал линк към "пластмасов", така, че вероятно е такъв. Имат разлика в ъгъла на врътката и е добре да е същия тип. Градусите често ги пише на корпуса, но не винаги са верни, често са по поръчка на производителя на конкретни градуси. Търси някакъв 70 или 85, по възможност ако има Campini. Евтините и калпави имат високо преходно съпротивление и греят достатъчно, че да изключат само от това. При тези с "електронен" терморегулатор пак има уловки, често на капилярните терморегулатори викат "електронни" а това е подвеждане.
                      Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                      Телефон - в профила!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Конвектор ADAX - ремонт

                        Тия електронни са си съвсем електронни - няма нищо капилярно в тях.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Конвектор ADAX - ремонт

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          Тия електронни са си съвсем електронни - няма нищо капилярно в тях.
                          Казвам го по принцип, че подвеждат доста хора. Пропуснах в предното си мнение да кажа, че терморегулаторите са еднакви за общо взето всичко(радиатор, печка, конвектор, друго), стига да е същия тип и градуси на врътката(завъртане) и температурата. При електронните има голямо разнообразие с "потенциометър", с дисплей и бутони, с реле или триак, вече и с Wi-Fi, скоро и при бойлерите.
                          Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                          Телефон - в профила!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Конвектор ADAX - ремонт

                            Електронен регулатор с реле = лайноягодка. То релето е по-скъпо от триака - не знам какво пестят въобще, но за сметка на това обират всичките негативи от двете технологии.

                            Електронния регулатор на ADAX-а, ако го произведе китаец, ще струва цифром и словом 5лв крайна цена, в наш магазин.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Конвектор ADAX - ремонт

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Електронен регулатор с реле = лайноягодка. То релето е по-скъпо от триака - не знам какво пестят въобще, но за сметка на това обират всичките негативи от двете технологии.

                              Електронния регулатор на ADAX-а, ако го произведе китаец, ще струва цифром и словом 5лв крайна цена, в наш магазин.
                              За добре направено електронно, до 3kW гама, 7г. гаранция и триак, а не реле разликата с обикновения биметален в лева е двуцифрена още при производството. Релето излиза почти наполовина от триака. Триака го оскъпява много радиатора и дребните неща около него, всяко по няколко стотинки, но се събира.
                              Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                              Телефон - в профила!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X