Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

    Това с плътността на електролита пак е относително. Нов Монбат - ареометърът не може да го хване толкова разреден. Под 1,19. Айде моя измерител да е бъгнат, ама го носих на сервиз, и техния показа разреден. Акумулаторът си работи. Пука ми...
    Едно време си играх с чиста вода вместо електролит - пак пали 100 ватова лампа.

    Коментар


    • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

      Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
      Прав си за вдигането на напрежението, ако искаш да прекараш голям ток. Но токът не е самоцел. Зареждането има няколко различни фази, като даже накрая ако се пусне поддържащ режим, напрежението пада някъде към 13,7 - 13,8 В. Преди това максималното е 14,4, а за студено време и някакви особени моменти съм чел за 14,7.
      Точно затова, този път реших да зареждам акумулатора с малък ток (1А). Преди го зареждах с около 3А и при достигане на 14.4V акумулатора беше на същото положение -т.е. недозареден с плътност под 1.20. Както писах и в предния пост експеримента го правя и в момента. Снощи напрежението достигна 16V и плътност 1.26 след 55ч зареждане с ток 1А. Намалих тока на 0.2А и го оставих още 10ч. така. Тази сутрин напрежението беше 14.7V и плътност 1.27, вече прекратих зареждането.
      Имам няколко въпроса. Някой правил ли си е подобен експеримент като моя: да разреди почти напълно акумулатора и да го зарежда с котнстантен ток до напрежение 14.4V и при достигане на това напрежение плътността да е над 1.26 например? Какво всъщност е презареждане - какво се случва и може ли акумулатора да се презарежда когато плътността на електролита е под 1.28 а пък напрежението над 15.5V? Излиза, че по напрежение е презареден, а по плътност недозареден.
      По-горе се писа за зареждането на акумулатора в автомобила. Но както казва чичко Айнщайн - "всичко е относително". Едно палене се компенсирало от 3-5км. Ама от палене до палене разлика балкан. Някои палят след секунда въртене на стартера, други след 3-5-10. И по-правилно би било компенсирането да се измерва не в километри, а във време работа на двигателя. Наистина всичко е относително. Но от моите опити извода за мен и за моя акумулатор е, че 14.4V по време на зареждане не е = на напълно зареден акумулатор.

      Коментар


      • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

        Плътността също е нещо относително. Една плътност се слага за екваториалния пояс. Друга за умерения, трета е за по-студените области на планетата.
        Та си зависи, за кой пазар е бил предназначен, и дали някой не се е пообъркал при логистиката.
        п.с. Няма пълно щастие, за съжаление.

        Коментар


        • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

          Ето преходна характеристика по ток ,по време на зареждането на акумулатор,свалена от мен преди малко.Зарядното е с ценера и тиристора от първите страници на темата !Схемата е гениално проста и работи безупречно !










          От 1 до 49 са минутите с интервал 2 мин.Тоест измерванията ги правих на всеки 2 минути !

          т.е 1 е началото ,49 е 96 минута !Тока започва от 6.59 Ампера и в 96 минута е 5,26 Ампера !
          Последно редактирано от Roninn; 18-12-12, 23:43.
          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
          Анатолий Пейчинов o8875о9815
          https://dvrbg.com/

          Коментар


          • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

            Първоначално публикуван от nbajani Преглед на мнение
            Здравеите колеги имам един въпрос.
            Става дума за руския трансформатор тс-180-2 как да вържа първичната намотка такаче да е за 220В?Според мен трябва да са последователно но не съм сигорен кое с кое.Четох в един руски форум 1 и 1' и 2 и 2' но ми гори бушончето.
            Също да ви попитам как да измеря трансформатор да разбера коя е първична и коя вторична?
            Поздрави
            Днес в катедра радио в ТУ Снимах трафа......за този ли става въпрос ?






            А ето тука се учех навремето когато бях студент ! Как си минава времето....гледам днеска ,некви деца пипат дето не им е работа.....!Случайно бях и си викам чекай да снимам за колегата трафа !

            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
            Анатолий Пейчинов o8875о9815
            https://dvrbg.com/

            Коментар


            • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

              И понеже темата е за работещи схеми на зарядни, ще пусна схемата по която модифицирах моето, което беше само с трансформатор и селенов изправител.
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2011-11-08_123015.jpg
Прегледи:1
Размер:62.1 КБ
ID:5435974

              Схемата има няколко предимства: има регулиране на зарядния ток; автоматично изключване по напрежение; не може да се повреди нещо при обратно свързване на клемите към акумулатора(просто не включва и не зарежда, ако не е правилно свързано всичко); при разсъединяване на една от клемите зарядно автоматично спира и това предпазва от късо съединение.

              Коментар


              • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

                Колега РОНИНН, и аз имам един траф ТС-200-1М. Намерих му първичната намотка за 220в. На 1 и 1". Дотук добре. Имам следния въпрос. На изводи 9-10 и 9"-10" има по 6,45в. 4,5А. Моля за помощ как да ги свържа последователно, за да получа 12.9в. Искам да се опитам да направя зарядно за приятел с наличния траф. Имам снимки, но нещо не мога да ги кача, за което много се извинявам. Трафа е аналогичен от снимките на РОНИНН.

                Коментар


                • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

                  Точно последователно ги връзваш и трябва всичко да е ок ! Ако нямаш сума на двете просто завърти едната страна ....

                  пример 9 изход..... 10 към 9" и 10" изход .......ако нямаш сума на двете напрежения 10 изход .....9 към 9" и 10" Изход

                  9 и 9" да стане като средна точка !Писаното е валидно за два отделни трафа но трябва и да е така и за този траф макар и малко по различен !
                  Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                  Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                  Анатолий Пейчинов o8875о9815
                  https://dvrbg.com/

                  Коментар


                  • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

                    Благодаря РОНИНН за бързия отговор. Получи се така: 10 и 10" изход, а 9 и 9" средна точка. На изхода имам 13.6в. на празен ход. След трафа сложих грец 1000в. 50А. Започна да зарежда стар, но работещ БОШ СИЛВЪР 44АН с 3А. В последната схема, която си дал има допълнително резистор 1 ом 100 вата. Тези данни за резистора верни ли са и каква е неговата роля?
                    Последно редактирано от laptop; 19-12-12, 20:32.

                    Коментар


                    • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

                      Понеже трафовете при мен са 300 VA и нагоре ,така ги ограничавам по ток !Инъче някои от тях се опичат !Така убих два много добри трафа с вторична 2х18 волта и 2х10 Ампера ....много ме е яд за тях .....още повече че ги имах и за без пари.....а сега ми трябват !В последното зарядно без резистора отдава 15А в началото ....!Имай в предвид че резистора отдава страшна жега и е необходим много голям радиатор.....в момента ползвам такъв от процесор АМД,но е крайно недостатъчно....!не е най-доброто решение ....но както знаем временните решения са най-трайни
                      Последно редактирано от Roninn; 19-12-12, 21:20.
                      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                      Анатолий Пейчинов o8875о9815
                      https://dvrbg.com/

                      Коментар


                      • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

                        Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                        Днес в катедра радио в ТУ Снимах трафа......за този ли става въпрос ?






                        А ето тука се учех навремето когато бях студент ! Как си минава времето....гледам днеска ,некви деца пипат дето не им е работа.....!Случайно бях и си викам чекай да снимам за колегата трафа !

                        Колега благодаря ти за отделеното време и снимките.Да това е трафа.Значи за 220В входовете са ми 1 и 1прим.За изправител мисля да използвам от телевизор пак,капсулован грец за около 400в 5а на радиатор мисля,че няма да има проблем.
                        Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

                        Коментар


                        • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

                          5А мисля че е малко ....вземи си един грец 50А 1000Волта е около 1-2 лева !Даже 0.90 ст. май ги взех последно !
                          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                          Анатолий Пейчинов o8875о9815
                          https://dvrbg.com/

                          Коментар


                          • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

                            Ако имаш възможност снимай този резистор да го видя какво представлява като габарит и форма. Имам нещо в предвид за охлаждането му.

                            Коментар


                            • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

                              В тази тема преобладават писанията В предвид. Айде махнете го това В, моля.
                              Извън темата е, ма модераторите ще си затраят, че стана...Има и специална тема за "предвид", но кой ти чете.
                              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                              Коментар


                              • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

                                Първоначално публикуван от laptop Преглед на мнение
                                Ако имаш възможност снимай този резистор да го видя какво представлява като габарит и форма. Имам нещо в предвид за охлаждането му.
                                Махнете тая гламавщина с тоя резистор. Идете си купете един траф за 10 кинта, един грец за два, и ако толкова държите напрежението да е огреничено до 14.5 волта, тиристора в горната схема съвсем успешно се заменя с P MOSFET, който на всичкото отгоре е в TO220 или ТО247 корпус и се лепва върху радиатор безгрижно. Струва 5 кинта, примерно, и при 4А загубите през него са половин ват. Ограничението по ток ще дойде от трафа, ограничението по напрежение - от MOSFET-а. Ползвате архаични похвати и схеми от времената ,когато по магазините нямаше нищо. Става и с Дарлингтон, пак в същия корпус. Ценеровия диод и резистора си стоят.

                                ...ама, не е нужно. 3 амперов траф на 44Ah акумулатор няма да вдигнат повече от 14.5-14.7 волта при ток от порядъка на 100-ина мА, на които акумулатора може да се "пържи" практически неограничено време. 3 години така съм зареждал акумулатори на бус, който сутрин палеше, въртейки на стартер по 2 минути, без прекъсване, и беше с 40 амперов алтернатор, който не вдигаше повече от 13.3 волта.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X