Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

    Първоначално публикуван от jumboframe Преглед на мнение
    Колеги, решил съм да си направя зарядно.. Ентелигентно.
    Имам един въпрос - как стои въпросът с зареждането с ШИМ? Т.е. може ли направо да се пуснат импулсите, или трябва някакъв филтър да се мисли?
    На първа мисъл, не би трябвало да трябва филтър. Той ака би трябвало да го играе филтър.
    Ама още не съм си изпил кафето, та...нека по-събудените да си кажат и те.

    Коментар


    • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

      Първоначално публикуван от aig Преглед на мнение
      Roninn, прочетох съобщението ти късно. Жалко.
      Вече купих от конрад 8 бр по 18 лева парчето. UniCell. Твърдят че са английски (или идват от там). Все пак кашончето и изработката им наистина са малко "по-така". Не приличат на нормален масов китаец.
      Toва какво е?
      От целия нет още не намирам сглобена платка за автомАтика, или кит. Или проверена схема с по-малко от 50 елемента. Не е истина просто.

      Коментар


      • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

        А в една търговска верига Л..л продават перфектни инверторни зарядни с всичките екстри и защити само за 30 лева! Много читаво направени, копие на водеща шведска фирма.

        Коментар


        • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

          Гледах модел BT-BC 5 , уж имат автоматика. Хиляди простотии изписани, и така и не разбрах как се работи с него. Т.е. изключва ли след като се зареди.
          Някой като пита по форумите за зарядно - все едно пита за нарезно малокалибрено. "Ама не ти трябва", "купи нов акумулатор", "карай колата" и все в тоя род. Нито проверена и не много сложна схема, нито препоръка за изделие до 70-тина лева.
          Това дето каза "перфектни инверторни зарядни с всичките екстри и защити само за 30 лева" - може ли модел, или координати на магазин. Сещам се за Лидл, но те май храни продават, не ми се връзва. Прати на ЛС ако не те затруднява повече инфо.
          Последно редактирано от Rabin; 16-12-12, 18:34.

          Коментар


          • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

            До колегите, които искат сами да си направят зарядно за 12в. акумулатор. Лично аз използвах елементарна и надеждна схема за заряд, предоставена от колегата РОНИНН. Има я на предните страници. В един друг форум РОНИНН е публикувал подобрена версия с ограничение по ток. И двете схеми са изпитани от мен и работят идеално.

            Коментар


            • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

              Ами той първата нещо не я хареса. Затова наново купува платка от Млад Конструктор. Ако имаше кит с елементи е лесна работа, ама като вляза в магазина и извадя списък с 30 елемента и ме гонят. Аз цяло компютърче с LCD дисплей си проектирах и сглобих, платка си проектирах, не ме мързи.
              Последно редактирано от Rabin; 16-12-12, 19:05.

              Коментар


              • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

                Първоначално публикуван от Любенов Преглед на мнение
                А в една търговска верига Л..л продават перфектни инверторни зарядни с всичките екстри и защити само за 30 лева! Много читаво направени, копие на водеща шведска фирма.
                В Лидъл не са копие, различни са, но работят. Но като спре тока и спират, трябва да се стартират наново. В Кауфланд има автоматични, закачаш за акумулатора и не мислиш, напролет го откачаш. Елементарни са, но тръгват като се саморазреди, после се спират навреме. Всичките дават около 5 ампера ток. По 40 лв са, има ги веднъж - дваж годишно.

                Коментар


                • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

                  Здравеите колеги имам един въпрос.
                  Става дума за руския трансформатор тс-180-2 как да вържа първичната намотка такаче да е за 220В?Според мен трябва да са последователно но не съм сигорен кое с кое.Четох в един руски форум 1 и 1' и 2 и 2' но ми гори бушончето.
                  Също да ви попитам как да измеря трансформатор да разбера коя е първична и коя вторична?
                  Поздрави
                  Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

                  Коментар


                  • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

                    Вероятно имаш 2 първични. За 127 волта ги връзват паралелно. За 220 - последователно.
                    Може да ги разпознаеш по значително по-високото съпротивление.
                    Има значение и посоката. Предполагам 1' трябва да отива на 2.
                    Има един начин - да захраниш вторичната със звънчев траф, но трябва да се внимава, че в първичните се появяват близо 220 волта. Връткаш ги докато получиш максимално напрежение, и те така те. И пак да кажа, че тия напрежения спокойно могат да убиват.

                    Става и от траф на лампов телевизор.
                    Последно редактирано от Rabin; 17-12-12, 09:46.

                    Коментар


                    • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

                      Първоначално публикуван от nbajani Преглед на мнение
                      Здравеите колеги имам един въпрос.
                      Става дума за руския трансформатор тс-180-2 как да вържа първичната намотка такаче да е за 220В?Според мен трябва да са последователно но не съм сигорен кое с кое.Четох в един руски форум 1 и 1' и 2 и 2' но ми гори бушончето.
                      Също да ви попитам как да измеря трансформатор да разбера коя е първична и коя вторична?
                      Поздрави
                      Я, ако имаш път наоколо се обади да го замерим!!

                      Коментар


                      • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

                        Изчетох цялата тази тема и другата за акумулаторите. Аз също съм по склонен да се съглася с мненията на bojitch. Имам зарядно от българските още от преди двайсетина години ония с трансформатор и селенов изправител и което на 12V акумулатори дава 3.5А. и без товар около20V. Преди година го модифицирах като махнах селеновия изправител и го замених с грец, и по една схема направих управление на тока и изключване на заряда при достигане на 14.4V(сложих и ключе, което да изключва тази опция и зарядното да работи без следене на напрежението). Разреждам си нарочно акумулатора(62Ач) до около 11V и плътност на електролита около 1.13 -1.15. След това включвам зарядното да зарежда с ток 1А. след около 25 часа акумулатора вече достигна 14.4V и зарядното изключи. Премерих плътността и тя беше под 1.20. И по прости сметки 25ч. по 1А прави 25Ач., което означава, че хич не е зареден акумулатора. След това изключвам следенето по напрежение и включвам отново зарядното.Дори в момента му правя такъв цикъл(правил съм го и преди година същото). В момента акумулатора продължава да се зарежда с1А и е на 50-тия час, напрежението му е 15.9V, а плътността 1.25 и леко се отделят мехурчета. Както казах неведнъж съм го зареждал(дозареждал) до това напрежение(над15.5V) и проблеми не съм имал. Акумулатора е в мен от две години с колата и не го знам колко е годишен в действителност. Да, вода съм му доливал. За мен напрежението по време на заряд не е критерий за зареденост, защото напрежението пряко се влияе от тока и колкото е по-голям той, толкова по-бързо се вдига напрежението и достига например 14.4., което обаче не означава - зареден.
                        Може би затова се препоръчват автоматични зарядни при "необслужмаемите" акумулатори с цел да не се губи водата, което се получава при по-високо напрежение и от там намаляване нивото на електролита щото няма как да се долее, но тези акумулатори според мен винаги си остават заредени с непълен капацитет. Не ангажирам никого с мнението си.

                        Коментар


                        • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

                          Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                          Вероятно имаш 2 първични. За 127 волта ги връзват паралелно. За 220 - последователно.
                          Може да ги разпознаеш по значително по-високото съпротивление.
                          Има значение и посоката. Предполагам 1' трябва да отива на 2.
                          Има един начин - да захраниш вторичната със звънчев траф, но трябва да се внимава, че в първичните се появяват близо 220 волта. Връткаш ги докато получиш максимално напрежение, и те така те. И пак да кажа, че тия напрежения спокойно могат да убиват.
                          Става и от траф на лампов телевизор.
                          Благодаря за инфото колега.Наясно съм с опасноста от високото напрежение.Бях забравил коя намотка трябваше да е с по-високо съпротивление за това питах.Този траф го свалих от един лампове електрон.
                          Пенчо благодаря но мисля,че и сам ще се справя а и да го мъкна насам натам.Интересното при него е,че от първичната страна има две намотки с по 4 входа и не ми е ясно защо са толкова много в един руски форум доколкото успях да си преведа пише,че 1 и 1' и 2 и 2' се дават на късо и това с входовете за 220 в така и направих и го пуснах в мрежата през бушонче и забуча тихичко,тръгнах да меря и не ми даде нищо на вторичната махнах го от контакта и се сетих,че мултицета ми е на право напрежение,след което го включих пак и веднага изгоря бушончето,смених го пак и пак и реших вас да попитам.
                          Поздрави
                          Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

                          Коментар


                          • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

                            Ако не се лъжа електроните са лампови полупроводникови ......За рубин ли става въпрос за трафа с двете бобини една до друга !Имаше някаква заигравка !




                            Относно експериментите на transform,се сещам за един провокативен въпрос към Божич,как аджиба акумулатор експлоатиран на автомобил в изправност,който не вдига никога напрежение над 14,4-14,7 в най-лошия случай ,успява да държи гъстота на електролита примерно 1.3 ?

                            п.п Според мен напрежение над 16 волта е все едно да подритваш здравната книжка на акумулатора !



                            Пействам от страницата на Елхим искра !

                            4. Как да разберем дали е необходимо да заредим акумулатора със зарядно устройство?

                            Ако автомобила не е използван от един месец, е необходимо да бъде зареден акумулатора. Също така ако плътността на електролита е намалена под 1,26 г/мл е необходимо зареждане.

                            5. Колко километра трябва да измине автомобила след поредното стартиране, за да се зареди напълно акумулатора?

                            Ако акумулатора е зареден, то след стартиране е достатъчно да бъдат изминати 3-5 км за пълното му зареждане.

                            7. Как да се поддържа акумулатора, за да му се удължи максимално живота?

                            За максималното удължаване живота на акумулатора трябва да се спазват следните основни правила:

                            А) зарядното устройство на автомобила да е изправно и напрежението при зареждането трябва да е 14,2 ± 0,2V
                            Б) нивото и плътността на електролита трябва винаги да е в указаните граници
                            В) да се долива само дестилирана вода, а не киселина или питейна вода
                            Г) акумулатора никога да не се оставя за съхранение в разредено състояние
                            Д) акумулатора да бъде закрепен здраво в автомобила
                            Е) да се почистват полюсните изводи от натрупан сулфат и след поставяне на кабелните обувки да се намажат с технически вазелин или грес
                            Последно редактирано от Roninn; 17-12-12, 22:47.
                            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                            Анатолий Пейчинов o8875о9815
                            https://dvrbg.com/

                            Коментар


                            • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

                              Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                              ...
                              А) зарядното устройство на автомобила да е изправно и напрежението при зареждането трябва да е 14,2 ± 0,2V
                              Ъхъ, само дето на доста автомобили още като излязат от завода не е в тия граници. А пак си работят.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Работещи схеми на зарядно за автомобилен акумулатор

                                Първоначално публикуван от transform Преглед на мнение
                                ... За мен напрежението по време на заряд не е критерий за зареденост, защото напрежението пряко се влияе от тока и колкото е по-голям той, толкова по-бързо се вдига напрежението и достига например 14.4., което обаче не означава - зареден.
                                Може би затова се препоръчват автоматични зарядни при "необслужмаемите" акумулатори с цел да не се губи водата, което се получава при по-високо напрежение и от там намаляване нивото на електролита щото няма как да се долее, но тези акумулатори според мен винаги си остават заредени с непълен капацитет. Не ангажирам никого с мнението си.
                                Прав си за вдигането на напрежението, ако искаш да прекараш голям ток. Но токът не е самоцел. Зареждането има няколко различни фази, като даже накрая ако се пусне поддържащ режим, напрежението пада някъде към 13,7 - 13,8 В. Преди това максималното е 14,4, а за студено време и някакви особени моменти съм чел за 14,7.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X