Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Соларни панели. Цени, качества, спецификации. От къде, колко ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Соларни панели. Цени, качества, спецификации. От къде, колко ?

    Намислил съм да интегрирам върху покрива на джипа 1 до 1.5 квадратни метра соларен панел.
    С него да зареждам акумулатор 100 А/h, който да поддържа фризерче и евентуално комп, нощно осветление при по-продължително къмпингуване. Също така може и инвертор.
    Засега съм намерил цени 5лв. на Ват, за соларен панел марка Илиянци, гаранция , каквато поискаш.
    Събирам линкове за подобни изделия, съвети и мнения, преди да пристъпя към харчене на пари и експерименти.

    Допълнителни условия: Соларният панел трябва да е повърхностно твърд, да издържа на вибрации и малки до 2% огъвания, подобно на тези монтирани върху яхти. Също влагоустойчив и удароустойчив от случайни камъчета.
    Ясно е че до няколко години цената ще пада драстично, а КПД, ще се повишава, така че не е много важно дълголетието.
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

  • #2
    От: Соларни панели. Цени, качества, спецификации. От къде, колко ?

    И на мен ми е интересна темата, но все не намирам време да проуча въпроса.

    5лв/ват си намерил само за панела или заедно с контролера?

    Коментар


    • #3
      От: Соларни панели. Цени, качества, спецификации. От къде, колко ?

      Има един габровец дето си тестваше яко панелите.
      Същия прави соларната на ЗИТА Русе
      байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
      Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
      Суперспам - спама на суперите

      Коментар


      • #4
        От: Соларни панели. Цени, качества, спецификации. От къде, колко ?

        На този габровец форумът му също е ценен.

        Коментар


        • #5
          От: Соларни панели. Цени, качества, спецификации. От къде, колко ?

          http://www.downwindmarine.com/Kyocer...-p-712077.html

          Kyocera, с такива сложени на лодката минахме половината свят. Мерили сме ги и си дават ватовете които си ги пише. Пръска ги солена вода поне половин година и не са мръднали. Не се огъват, сложени са в алуминиева рамка. Аз поне съм много доволен от точно тия.
          Навремето слагахме едни Sharp, не ми харесаха толкова. Не съм ги мерил, но визуално потъмняха, много крехко направено...
          https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

          Коментар


          • #6
            От: Соларни панели. Цени, качества, спецификации. От къде, колко ?

            Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
            Намислил съм да интегрирам върху покрива на джипа 1 до 1.5 квадратни метра соларен панел.
            С него да зареждам акумулатор 100 А/h, който да поддържа фризерче и евентуално комп, нощно осветление при по-продължително къмпингуване. Също така може и инвертор.
            Засега съм намерил цени 5лв. на Ват, за соларен панел марка Илиянци, гаранция , каквато поискаш.
            Събирам линкове за подобни изделия, съвети и мнения, преди да пристъпя към харчене на пари и експерименти.

            Допълнителни условия: Соларният панел трябва да е повърхностно твърд, да издържа на вибрации и малки до 2% огъвания, подобно на тези монтирани върху яхти. Също влагоустойчив и удароустойчив от случайни камъчета.
            Ясно е че до няколко години цената ще пада драстично, а КПД, ще се повишава, така че не е много важно дълголетието.
            Нещо ми изчезна възможността да пиша директно, без да цитирам, но да попитам:
            Тези панели каква мощност отдават на 1м2 или на дм2?
            Енерго сметка правена ли е, че фризерите бая лапат 100А/ч са 1200Ват/ч само.

            Коментар


            • #7
              От: Соларни панели. Цени, качества, спецификации. От къде, колко ?

              Панела вади 7.5 ампера,мисли за 2 такива и контролен панел който е и бустер та им набива още до 15%.Цялата работа по тукашни цени е около 650 кинта на бройка и контролер по 400 и става маматаситрака,но пьк е безотказно.

              3 броя с бустер дават едни хубави 20+ ампера,с ветровия генератор в прекрасно време общо дават 35+ и това не е по сметки - това се мери 6 пьти в минута та сметката е точна.

              Последно редактирано от BENZBOSS; 10-08-11, 18:01.
              TOYOTA SEQUOIA ‘11
              W140 S420 '99

              Коментар


              • #8
                От: Соларни панели. Цени, качества, спецификации. От къде, колко ?

                Да и при вас в Щатско същите цени.
                Тия тук Илиянските не ги знам какви са, но нищо чудно производителя да е само един, както доскоро беше с котлоните .
                Утре ще погледна.
                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                Коментар


                • #9
                  От: Соларни панели. Цени, качества, спецификации. От къде, колко ?

                  Производителя няма да е един,тук на 5 панела с просто око се вижда,че не ги правят по един и сьщ начин.

                  Мисли за тягови батерии 2 броя поне
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • #10
                    От: Соларни панели. Цени, качества, спецификации. От къде, колко ?

                    Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                    Панела вади 7.5 ампера,мисли за 2 такива и контролен панел който е и бустер та им набива още до 15%.Цялата работа по тукашни цени е около 650 кинта на бройка и контролер по 400 и става маматаситрака,но пьк е безотказно...
                    Сега ако ми намериш такива, но и да се сгъват, т.е. по-компактни (които да могат да се прибират), цена няма да имаш... Ще ти намеря 80-тка, да знаеш..

                    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                    ...Енерго сметка правена ли е, че фризерите бая лапат 100А/ч са 1200Ват/ч само.
                    Моя фризер е с консумацията на крушка за къси светлини, не виждам чак толкова да лапа. Ще съм ок за една нощ и без зареждане.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Соларни панели. Цени, качества, спецификации. От къде, колко ?

                      Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
                      Сега ако ми намериш такива, но и да се сгъват, т.е. по-компактни (които да могат да се прибират), цена няма да имаш... Ще ти намеря 80-тка, да знаеш..
                      http://www.westmarine.com/webapp/wcs...classNum=10545

                      Yaro, ето ти го сгъваем. За двойно на парите получаваш двойно по-малко ток. С трите солара на горната снимка стояхме на котва в Панама 20 дни- 2 хладилника, един фризер, 2 телефона /на единия сателитната антенка бичи при всяо помръдване на лодката/. Смисъл от повече от 2 панела на 100Аh акумулатор май няма.
                      Последно редактирано от Yaro; 10-08-11, 18:33.
                      https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                      Коментар


                      • #12
                        От: Соларни панели. Цени, качества, спецификации. От къде, колко ?

                        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                        Тези панели каква мощност отдават на 1м2 или на дм2?
                        Мисли ги като 150-250 вата на квадратен метър (в зависимост от технологията и цената), но това е перпендикулярно на слънчевите лъчи в ясно и не много горещо време. Иначе - според геометрията и термодинамиката, по-малко.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Соларни панели. Цени, качества, спецификации. От къде, колко ?

                          Его бе,кон за кокошка,все далавера да има,а за черните ми очи не ще да ми намери Тойотка


                          Няма Яро,няма такива да се сгьват,тия дето са компакт модел не вадят тия ампери,тия дето ги вадят са яки,твьрди панели.

                          В голям джип може спокойно да им намериш място,хората ползват спални чували и ги тьпчат вьтре,кабела е лесен за снадка обаче панела сам да го катериш на покрива не е и това без значение колко си як и колко е малка джипката.

                          Ако ще ги слагаш на поляната няма проблем,не са толкова тежки,но на тавана е малко кофти.Тия които се сгьват принципно дават тройно по-малко амперчета от целия твьрд панел,по-евтини са обаче и ако имаш място пак става.Е верно е,че една тента от тия панели можеш да си направиш,но пак ще дават десетина ампера за 1000$
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • #14
                            От: Соларни панели. Цени, качества, спецификации. От къде, колко ?

                            Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                            ...Смисъл от повече от 2 панела на 100Ах акумулатор май няма.
                            ...във флота. При джипките е малко по-друго.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Соларни панели. Цени, качества, спецификации. От къде, колко ?

                              Я аз да видя кьде бяха тия сгьваемите,че брата ми вzе огьня с тия цени.




                              Яро кажи какви ги искаш,за Тойотка всичко праим............

                              Има такива дето са флексабилни и се навиват на руло,един ходеше по такива,а аз бях зяпнал как тьпче по тях.Има и такива които се огьват,не Ибей ги гледах никакви пари,но и фирмата куча марка.Като цена се намира и за половината пари на твьрдия,но твьрдия е марка,а тоя не си я знае.Ако ти трябва ампераш на панел / 7 ампера да речем / говорим за по 100 долара на ампер на твьрд и 200 кинта за мек ,е така ги смятай и това е добро марково морско,кучите марки на колкото ги намериш
                              Последно редактирано от BENZBOSS; 10-08-11, 18:39.
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X