Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Така се троши двигател .

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Така се троши двигател .

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    ...което при температури 100 градуса e точно толкова гъсто, колкото М10Д, само дето е с двоен вискозитетен индекс. (висок индекс значи по-малко изменение на вискозитета спремо температурата ) М10Д e SAE30 масло, в случай че не знаеш. M16Д e SAE40.

    ...и това хич без да споменаваме мазилни и миещи качества, които при M10D още със слагането са на светлинни години назад, а след няколко месеца експлоатация става....

    После като отвориш 1-2 двигателя установяваш че на 300000 на единия му стои заводския хонинг и коляновия вал е на номинал, за нулеви лагери, а от другия мотор, ако изобщо става нещо от него, е пона за един ремонт шлайфане навсякъде.
    Всичко това е вярно и съм горе-долу наясно с вискозните индекси(държал съм изпит по темата),но никъде не споменаваш разликата в цената.При цена на дребно от 30-40лв/л за едното и от 3-5лв/л за другото,според теб при хората,които експлоатират машини с двигатели,които позволяват да се използва по евтиното,колко ще са тези,които ще отделят 10 пъти повече пари за една смяна на масло.Идеята ми беше че ако производителя на двигателя позволява за нашите температури работа с някое ширпотреба масло от рода на 10в40 или 15в40 и двигателя е работил по-голямата част от живота си с такова,няма смисъл да го тъпчем със синтетика която струва 3-4 пъти повече,освен ако нямаме желание да го промием.Нито вълшебните молекули ще оправят износения цилиндър,нито ще сменят сегментите,по-скоро ще си имаме един значително по-чист и също толкова износен двигател.Бензинови двигатели работили с м10д съм отварял доста и нагарите и отлаганията са отвратителни,особено ако не е сменяно редовно,но става въпрос за двигатели,чиято пазарна стойност е колкото една-две смени направени със скъпо масло.При старите бавнооборотни дизели няма никакъв проблем,нито с температурата на маслото,нито с кой знае какви отлагания и нагари.Двигателя в който наливам м10д е Д240 и винаги мога да му налея и 10w40,15w40,20w50 и ще работи,сигурно ще изкара и по-дълго,въпроса е има ли някакъв практически и икономически смисъл,след като 30 години преди да дойде при мене е работил с гадното масло и дори с него пак има добри изгледи да ме надживее.

    Коментар


    • От: Така се троши двигател .

      Първоначално публикуван от Kirilpm Преглед на мнение
      Всичко това е вярно и съм горе-долу наясно с вискозните индекси(държал съм изпит по темата),но никъде не споменаваш разликата в цената.При цена на дребно от 30-40лв/л за едното и от 3-5лв/л за другото,според теб при хората,които експлоатират машини с двигатели,които позволяват да се използва по евтиното,колко ще са тези,които ще отделят 10 пъти повече пари за една смяна на масло...
      Колега, ако ползваш малки (единични) количества масла то цената не би те съборила... А ако ползваш по-сериозни количества масла, предполагам знаеш, че можеш да си го вземеш и на варел, цените на синтетиката съвсем не е 30-40лв /л, а е десеттина лева за високият клас, и 6-8лв за по-ниските класове реномирана марка

      Обаче както се казва - ако меракът да слагаш друго масло е голям - лошо няма Баща ми караше седмица-две шкодилака с трансформаторно масло... 'Да измиело добре двигателя след основния ремонт'
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • От: Така се троши двигател .

        Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
        ...
        Обаче както се казва - ако меракът да слагаш друго масло е голям - лошо няма Баща ми караше седмица-две шкодилака с трансформаторно масло... 'Да измиело добре двигателя след основния ремонт'
        Моля те, да разкажеш за резултатите от измиването, както и за последващите, ако не е проблем.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • От: Така се троши двигател .

          Aaa, Джоу - нямаше проблеми - вървеше си (и се ремонтираше) както обикновено - все пак бе Шкода 1000МБ на над 20г и незнайни километри... Маслото си излезе чисто като сълза (т.е. дали не е работило, или двигателя е бил много чист - не знам )
          Баща ми е известен в района (от старите инженери - започнал от шлосер, матричар и стигнал до главен инженер на големи заводи, ама още виси по цял ден в гаража - не може без да си цапа ръцете с масло ) - понякога има и непрактични експерименти (от рода да шлайфа и промени портовете на цилиндъра на вартбурга и така да добави няколко кончета, ама да загуби празен ход под 2х.об/мин), обаче винаги решенията му са теоретично добре обосновани, и изпълнени
          Най-странния според мен експеримент бе да си завари колянов вал, строшен между последния основен лагер и шийката на биела на четвърти цилиндър... На ръка (познай колко играчка бе да го центрова След което валът бе даден във военен завод за шлайф, термообработка и нанасяне на ванадиево покритие на шийките Виж за него нямам спомен дали го пусна в експлоатация

          Та на тема маслата - лично аз предпочитам да слагам точното и предписано - така пестя време и нерви... А разликата в цената за моите количества е почти никаква на километър...
          Но ако някой е мислил и експериментирал - не бих го упреквал за подмяна на 'щатното разписание'... Защото някои производители препоръчват конкретен производител, а някои експлоатанти не смеят да мръднат дори и в този параметър
          Последно редактирано от slowtraveler; 02-06-18, 18:44.
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • От: Така се троши двигател .

            Е, добре, че уточни, че иде реч за 1000МВ (известна и като 1000 малки бели ), щото двигателя на 120/130 вече е друг, и там може би би било проблем.
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • От: Така се троши двигател .

              Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
              Колега, ако ползваш малки (единични) количества масла то цената не би те съборила... А ако ползваш по-сериозни количества масла, предполагам знаеш, че можеш да си го вземеш и на варел, цените на синтетиката съвсем не е 30-40лв /л, а е десеттина лева за високият клас, и 6-8лв за по-ниските класове реномирана марка

              Обаче както се казва - ако меракът да слагаш друго масло е голям - лошо няма Баща ми караше седмица-две шкодилака с трансформаторно масло... 'Да измиело добре двигателя след основния ремонт'
              0w30 за 10лв литъра е малко трудна работа дори в 205 литров варел,но не това имах впредвид,иначе за по масовото 5в40,цените на едро са точно такива.Идеята ми беше,че ако производителя казва че можем да караме с 15w40 минерално е съвсем разумно да караме с него,въпреки че двигателя ще върви и с 5в40 или 10в60 синтетика няма особен смисъл да предобряваме нещата.Като гледам какви светци има тук в това отношение,то повечето по-възрастни механици са направо за затвора.Преди не много години,промивки на двигател се правеха с НАФТА,след източване на старото масло,аксиални лагери се напластяваха с калай и се "шлайфаха" на шмиргелов камък,подлагаха се латуни и т.н.

              Коментар


              • От: Така се троши двигател .

                Аз не бих отказал преварено М10Д. Ще ми е по-спокойно някакси, навместо някакви съмнителни систетики...
                Само не мога да се сетя къде да го варя! В тенджера под налягане става ли?
                Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                Коментар


                • От: Така се троши двигател .

                  Колега,става въпрос за хидравлика,която масово в тези машини работи с изгоряло масло.И маслото не е варено,затоплих го с идеята да се изпари нафтата.Може да ти е чудно,но не всички във форума сме гъзари и не берем парите от дърветата.А като се старателно си изопачил думите ми от горния пост,дай ми пример за един руски трактор със синтетично масло в казана на хидравликата?

                  Коментар


                  • От: Така се троши двигател .

                    Koлега не се връзвай - шегувам се.
                    Аз като гъзар, дето бере парите от дърветата си купувам Фукс и го ползвам за целият ми автомобилен парк, в който няма руска техника. Смея да твърдя, че в момента Фукса е No1 по съотношение цена/качество.
                    Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

                    Коментар


                    • От: Така се троши двигател .

                      Аз като гъзар с 3 "коли" го ползвам и в трите и също съм много доволен,в едната вече се ползва над 15 години.Промяна в качеството не съм забелязал,просто в България не е особено популярно масло,а се набляга на реклама на откровени боклуци като Hilber.

                      Коментар


                      • От: Така се троши двигател .

                        Гъзари сте ..
                        Ама аз съм цинцър.

                        Коментар


                        • От: Така се троши двигател .

                          Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
                          Koлега не се връзвай - шегувам се.
                          Аз като гъзар, дето бере парите от дърветата си купувам Фукс и го ползвам за целият ми автомобилен парк, в който няма руска техника. Смея да твърдя, че в момента Фукса е No1 по съотношение цена/качество.
                          За първи път във форума срещам мнение за маслото Фукс /не твърдя че няма/ и в тая връзка да изкажа добро мнение за него. Вече 12 години ползвам въпросното масло на три поддържани от мен машини /пълна и полу синтетика масло/ и действително е много качественно масло.
                          Само дето в последно време попадам на опаковки с бар код произведени в Чехия мисля. До сега всичко беше с бар код на Германия и си пише произведено в Германия. А на тия новите опаковки пише по Германски стандарт.
                          Та и там нещата вече имат други измерения


                          HYUNDAI TERRACAN 2.9 CRDI ,05 163hp
                          VW PASSAT 1.9 TDI AFN ,98 110hp
                          Няма да е все така!
                          Нула две осмици 724 пет едно пет 1

                          Коментар


                          • От: Така се троши двигател .

                            Добро е, щото няма ментета. Ама сега като прочетат тука апапите, че го хвалите, следващата партида от него по магазините ще е "преварено" М10Д и до там. Аз така карах бая време с MANNOL когато се появи за сефте у нас. Маса време стояха два варела в масларницата, докато и други научиха, че е добро. Е..познайте в следващите два варела какви л_на дойдоха...палиш и не можеш да разбереш мотора бензин ли е, дизел ли е...
                            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                            Коментар


                            • От: Така се троши двигател .

                              Колега,това масло го има от 20 години в България и го внасят една от най-сериозните вериги за авточасти.Използва се и в доста от тежката земеделска техника,само че брандирано с други имена.Силно се съмнявам да му развалят качеството,защото десетина човека научили,че е хубаво.Аз дори М10Д взимам от вносител и тъжното е че в момента то е гръцко,явно и най-тъпото базово масло не можем да правим вече.Но идеята ми е,че като пазаруваш от официален вносител,шанса да попаднеш на менте е нищожен,никой няма да си рискува доброто име и клиентите заради 5,10 или 200 литра масло

                              Коментар


                              • От: Така се троши двигател .

                                Едносезонните минерални масла е нормално да са на изчезване от общодостъпната магазинна мрежа. Просто вече няма двигатели, които да вървят с тях. И ги няма-както правилно се отбеляза горе-от 30 години.
                                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X