Обява

Свий
Няма добавени обяви.

На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1314921-1.JPG
Прегледи:1
Размер:197.3 КБ
ID:5559159

    Тази вечер, на стационарен термометър -13, а "на табло" -10, след като не бях палил от няколко дни, разринах снега и запалих от първия път.
    Дизелът е зареден на бензиностанция от повсеместно недолюбваната верига Шел, от този вид

    proud founder of Anna Veith fan club Bulgaria
    NISSAN Terrano II R20 2.7 TDi [A1 Rh+]
    Заедно в борбата срещу злокачествените мозъчни тумори

    Коментар


    • От: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

      Както и трябва да се очаква нередовна нафта както и филтри, подгревни свещи и компресия са изключения
      сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
      dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

      Коментар


      • От: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

        Днеска при -16 си запалих без проблеми. Карах 10-тина км из града без проблеми пак. Акумулатора обаче беше прибран на топло в нас. Колегата каза че не запалила. На другата кола бил прибран акумулатора, понеже е зазимена и с него запалила от раз. Карал 50км и вика не може да се стопли в купето.

        Коментар


        • От: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

          Последните 2 дни беше -14 и се движех без проблем.Тази сутрин на -11 колата си запали нормално и след 20 метра започна да се дави и ми светна чека.След като форсирах няколко пъти,изравни оборотите и лампата угасна.Оставих я да поработи 5-6 мин.на място и всичко се оправи.Преди 2 години при -26 на два пъти ми е замръзвала нафта и то след каране около километър.Днешния случай определено ме хвърли в размисли.Зареждам само на Лукойл откакто имам колата.
          kia sportage 2.0 128 h.p.

          Коментар


          • От: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

            Здравейте колеги,
            искам да споделя с вас данните от тестове на производител на добавки за зимно диз.гориво.
            На английски са, но информацията е доста изчерпателна и интересна. За съжаление България я няма в тестовете (незнайно защо), но все пак може да ви е интересно.
            https://www.infineuminsight.com/expertise/fuels/wdfs
            Също така там са качени и резултатите от проучвания от минали години (от2000 досега).

            Коментар


            • От: На колко градуса под нулата се желира нафтата? Размисли, експерименти.

              Браво на експериментаторите, но за съжаление не виждам много полезна информация от резултатите. Ясно е, че ни продават боклук, и подозирам че всяка партида на някоя конкретна бензиностанция може да е различна. До някъде го доказват и противоречивите мнения за веригите и конкретните обекти, но пък имаме субективни мнения и разнообразие от двигатели. За да можем да обявим "НЕ ЗАРЕЖДАЙТЕ ОТ ТАМ" трябва доста често да сравняваме и анализираме, прекалено много работа за свободното време, която бързо ще стане и досадна.
              Щеше ми се да видя/прочета сравнение с чуждестранните горива, но... се вдигна шум за нищо.

              По темата мога да споделя това:
              Купувам нафта близо до с. Казичене от no name бензиностанция, но нарочно няма да й споменавам името. Пълня резервоара и няколко шишета от минерална вода (6-11Л.), които си чакат реда на балкона. Понякога част от нафтата се озовава в двулитрови пластмасови бутилки, пак на балкона.
              Въпросната "проба" беше от поне месец преди големия студ. Когато температурите паднаха до -5*С и по-малко, хванах двулитровите и... ужас! Има някаква лигава утайка, която добре се смесва при разклащане и става мътна нафта. С търсене в интернет стигнах до тук (тази тема). Вероятно е парафин, след стопляне бързо се избистри. Интересното е, че в 11 литров съд също имаше утайка, а в 6 литров - никаква! Дори по време на пълненето, докато се изчаква спадането на пяната, се допълва друг съд, добре е омешано всичко. Само в двулитровите е минала през двулевова фуния с цедка.
              Когато температурата на въздуха падна до към -13*С на сянка (според някои дори повече минуси) в двулитровите (други, но пак от същата партида нафта, пак през тази фуния) имах нафта фрапе - с плуващи вътре снежинки, НО при разклащане пак си плуваха самостоятелно и течността остана бистра с непроменен, до колкото го помня, цвят. В 6 литровите същата работа, но отгоре се вижда слой на люспи, като престояла супа. В 10 литрови непрозрачни, едната минала през фунията, отгоре се вижда "залоено".
              По същото време се търкаляше между седалките на джипа едно шишенце с около 300 мл. нафта от еко, купувана през лятото в жегите (2015г.) Не се забелязваше абсолютно никаква промяна. Трябва да отбележа, че радиаторчето на парното хич не си върши работата и отварам прозорците за да не се запотяват, в купето не е много топло. От същата на балкона 0.5 Л. беше станала фрапе. Остана около 0.5 Л. в тубата в която първоначално бе сипана (от масло, няколко пъти изплакната с изопропилов алкохол) плуват вече разни тъмно кафяви парцали. Надявам се да са от неизмито масло (не съм виждал как се смесва с нафта), че и с това нещо съм карал джипа.
              Стоплих една 6Л. и една 2Л. бутилка, в които добавих кастрол тда и ги върнах да зъзнат. Също стоплих още една 2Л. и я върнах обратно, за сравнение, че температурите се изменят в широки граници. Резултата - без добавка пак снежинки в бистра нафта, и утаени лиги където има добавка. При разклащане лигите се смесват добре и се получава мътна, по-гъста течност.
              Който е заинтересован от подобни подробности за поведението на горивото, което купува може спокойно и достойно да ползва и камера в хладилник, поне до -10 ще поддържа, което е напълно достатъчно да види на къде вървят нещата, и да сравнява всяка нова порция с предходна.

              В колата:
              На -16*С с добавен кастрол тда в препоръчаното съотношение имах проблеми единствено със заледените прозорци. Има фабрично монтиран нагревател на филтъра, вероятно работи.
              При първото застудяване, все още без да добавям добавки запалих от четвърт на -8*С, без да знам в този момент колко е топло.

              Изводи:
              Няма!
              Нямам никаква идея кога колко минава през филтъра, какво и колко остава, дали се отмива като загрее двигателя... не знам. Нито знам дали от резервоара идва без утайката или с нея. Факт е, че двг стартира почти като през лятото. Малко повече шум вдига, особено тракащия повдигач, но за това вероятно по-голям принос има не по-малко качественото масло...
              По време на студовете имаше силно осезаем дефицит на коньове, със същата партида гориво. Взех че и аз добавих нискодимно двутактово масло, в малко по-малко съотношение от препоръчваното 1:200. Но за беда точно тогава рязко се затопли околния въздух и нямам идея дали придошлата мощност има нещо общо с маслото. Разхода според бордовия комютър е с почти литър по-малък за около 80 км градско по обичайния маршрут, но не съм склонен да вярвам защото всеки ден е различен трафика на различните места, през които минавам.
              Истината е някъде там...



              До сега ми е правела впечатление само една бензиностанция (еко с 2 колонки, в София), която "запушват" с конуси преди да започнат да преливат от цистерната. Последния път се намърдах докато камиона меневрираше и затвориха след мен. Накараха шофьора да изчака малко докато ме напълнят и след това се захванаха с претакането. Виждах подобно нещо и на газ станция, на която работех, но беше с 1 колонка с 2 помпи - камиона блокираше входа като се намести за преливане .

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X