Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Каране при зимни условия с автоматик

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Каране при зимни условия с автоматик

    Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
    Нещо не мога да те вдяна?!!Тръгваш на зад по некое време на първа "бавна", защото ти е слаб мотора да те тегли без развъртане със сичката газ - демек губят му се нютон метри един път по-принцип и втори път в ниските обороти! Затова и качваш баира на 2-ра с много газ и засилка - заради инерцията, щото без нея умираш на баира - ЗАРАДИ НИСКОТО СЦЕПЛЕНИЕ, КОЕТО КАРА ПАРАТА ДА ИЗЛИЗА ПРЕЗ СВИРКАТА (АСПУХА), А НЕ ДА ДВИЖИ КОЧИНАТА ПО БАИРА! Идеалния вариант е - на горе по баира с малко газ и никакво приплъзване, ама за туй се искат две неща - сцепление и въртящ момент (тогава няма да мислиш и за дерето), а ти нямаш и двете (за разлика от Гранда при който поне въртящ момент в целия оборотен диапазон на двигателя и без да са включени бавните - дал Господ)! Това пък - "Специално пък с твоя Гранд знаеш ли кога на 1 ва бавна скорост ще превъртиш 5 литров двигател стъпал върху лед при този наклон?" въобще не мога да му схвана смисъла?!! Разясни ако обичаш, щото са превърта като стой та гледай - можеш да питаш Хънтъра и Бат Пепо...
    Абе човек, не вярвам да има джип който на 1 ва бавна да не можи да се самоиздърпа при доста по сериозни наклони.


    П.П. И не мога да вдяна що се мъчиш и рискуваш да "паркираш" в дерето, ами не си сложиш едни вериги..?!! Ако те мързи толкова - вземи си течни (спрей) - върши чудеса, еле пък на лед!
    Абе, човек на първа бавна на сух асвалт ще ти дърпам гранда с 4 неподвижни колела. Тяга си има колкото искаш - не е 5 литра, но си е достатъчно.
    Казвам ти че по някое време сцеплението се уравновесява със тежестта и започва да те дърпа назад. Това на 1 ва бавна. Все пак това са гуми- не са вериги. Каквито и да са гумите те си имат някакъв предел на сцепление при по -особенните ситуации.
    Относно веригите - имам. Лошото е че трябва да ги слагам и свалям по 4-8 пъти на ден. Слагал ли си вериги с ежедневни дрехи когато гумите са целите в сняг и кал? И така няколко пъти на ден всеки ден(без събота и неделя евентуално). Говорим за ежедневие, а не за организирана разходка уикенда.
    Спрейчетата стават, ама за по-люта зима мисля че ще трябва да изтегля кредит за да си купя необходимото количество.
    Това че двигателя ти няма да превърти е проста сметка -фронтера 2,2/4 цил.=550куб.см. на цилиндър, Гранд 5,2л/8 цил= 650 куб. см. на цилиндър и са 8 бутала. Кое ще развъртиш по- лесно - 2,2 литра компресор или 5,2литра, защото при спускане двигателя си е на харабията компресор .
    Проблема със снега съм го решил както писах по- горе. Проблема с леда е решен - казва се лопата. От едната страна е насип - преди да се кача ми трябва минута и следващите няколко дена съм спокоен. Когато преценя че е нужно опесъчавам наново - за да не си насилвам късмета с децата и дерето.
    Първоначално публикуван от IVAYLO BLIZNAKA Преглед на мнение
    И как така да няма разлика?Разликите са повече от приликите.Има поне 50 вида различни автомати и всеки си е на свое мнение как трябва да се държи в определени условия.
    Друг е въпроса че разбираш за тези разлики когато си ползвал повечето системи и автоматични скоростни кутии.
    Не съм ги ползвал повечето системи.
    Всъщност имал съм 1 лек автомобил автомат за около 1 година.
    Колкото и да са различни обаче, ако на автомат правиш спускане и е ограничен на 1 ва скорост, от него се очаква мотора да го играе моторна спирачка, като при автомобил с ръчни скорости. Иначе тези 1-2-3 преди D се обезмислят. Съгласен?
    Ако вече говориш за автоматик + всички трибуквени екстри които съм чувал, там няма да споря изобщо.

    П.П. Вече станаха 4 мнения че на 1 -ва бърза, с двойно предаване, е по -добре при такава ситуация.
    Последно редактирано от //Радо//; 04-12-12, 20:01.
    Sent from my Nokia s fenerche

    Коментар


    • #92
      От: Каране при зимни условия с автоматик

      Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
      Ми автомата прави абсолютно същото, както и ръчката - стои си на скоростта на която си му казал да стои (позиция 1 или 2) и кочината си се движи максмум със скороста която може да развие на съответната предавка. Ако си ръгнал понижаващи - същата работа! Що се отнася до газта - същата работа пак, ама тука масово скачат на спирачките и не мога да се отворя защо..?!!!
      Погледни ми постовете и ми кажи къде "скачаш на спирачката".
      Мотора се оставя зацепен, не се натиска съединител, а само леко се натиска спирачка, за да започнат да участват и другите 2 гуми в самото спиране. Иначе само се търкалят по склона. Помисли!
      Sent from my Nokia s fenerche

      Коментар


      • #93
        От: Каране при зимни условия с автоматик

        Няма панацея!Зависи какво означава "слиза".Единствено не бива да блокират колелетата.Останалото е опит,с четене не става.

        Коментар


        • #94
          От: Каране при зимни условия с автоматик

          Първоначално публикуван от Bat_Pepo Преглед на мнение
          Като се'й та гле'й! Хем на бая дълъг и голям наклон!
          Още се чудя как точно съм го икачвал и спускал онзи наклон и то няколко пъти?! Ей ся се сещам че май и бавни нямаше. За стажа на автомати да кажа че е от никакъв до по-малко, май че се изчерпва с карането стотина километра на една апокрифика с мижав двигател и онази безумна разходка по Родопите. До днес не се бях замислял кое-как при хаФтомата. Качваш се и караш. Може да идва и от това че живея на баир и цяла зима си карам по заледено и непочистено и то с лека колица и с предно. При абсолютно заледено, каквото е в момента при мен, мога да спускам на първа внимателно и толкоз. Явно си трябва и опит.
          Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
          Селска фурна аспух нема. Пак същият.
          В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

          Коментар


          • #95
            От: Каране при зимни условия с автоматик

            Към //Радо//:
            Сега за развъртането - колко от цилиндрите на 4 цилиндров двигател се "возят" и колко от тях "копат" в рамките на един цикъл..?!! А сега си отговори същото и за 8 цилиндров двигател, като към решението на задачката прибави масата и инерцията на всичкото въртящ се чирколяк вътре и го отнеси към масата и инерцията на 4 цилиндровия двигател... Отделно сложи дебита на твоята горивна система срещу тази на осмака (кое колко тунджа може да подаде за единица време) и работния обем на цилиндрите и тях сложи на кантара, та да стане картинката пълна! При напън осмака отива на 60-70 на 100 и ги изгаря питайки за още - ти си прави сметката за колко отделена и усвоена енергия става дума при приблизително еднакво КПД... Магнума 5,2 само със смяна на клапани и разпределителни валове се прави да бачка нормално на 7500 об/мин (на 8000 влиза в критични), пък ти пак си мисли, че не се развърта.

            Относно сцеплението и спирачката - търсим идеалния баланс между максимално ниска скорост и нулево приплъзване на гумите... Движиш на 1-ра бърза скорост (примерно) с оптималната скорост за сцеплението с което разполагаш, но то идва бързо и натискаш леко спирачката.. Какво следва? Вариант едно - колата намаля без да блокираш гуми и всичко е на шест. Вариант две - блокираш предните гуми и задницата тръгва да те изпреварва. А ти ми кажи при никакво сцепление кое е по-вероятно и как се излиза от вариант две..?!! Сега си представи същата задача само, че на "бавни" и отново се стигне до вариант две и как се излиза от него..?!! Отговора е с "газ"! Какво става като пуснеш газта на 1-ва бързи и какво става ако я пуснеш на 1-ва "бавни" (приемаме, че се работи перфектно с педала на газта)..?!! Аз ще ти кажа - в първия случай колата се засилва още и имаш нужда от още спирачка, а във втория случай колата спира сама на скорост и нямаш нужда от спирачка... А сега ти помисли имайки предвид, че тук не си говорим за идеални варианти и изключения, а за общоприети правила...

            Коментар


            • #96
              От: Каране при зимни условия с автоматик

              Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
              Към //Радо//:
              Сега за развъртането - колко от цилиндрите на 4 цилиндров двигател се "возят" и колко от тях "копат" в рамките на един цикъл..?!! А сега си отговори същото и за 8 цилиндров двигател, като към решението на задачката прибави масата и инерцията на всичкото въртящ се чирколяк вътре и го отнеси към масата и инерцията на 4 цилиндровия двигател... Отделно сложи дебита на твоята горивна система срещу тази на осмака (кое колко тунджа може да подаде за единица време) и работния обем на цилиндрите и тях сложи на кантара, та да стане картинката пълна! При напън осмака отива на 60-70 на 100 и ги изгаря питайки за още - ти си прави сметката за колко отделена и усвоена енергия става дума при приблизително еднакво КПД... Магнума 5,2 само със смяна на клапани и разпределителни валове се прави да бачка нормално на 7500 об/мин (на 8000 влиза в критични), пък ти пак си мисли, че не се развърта.

              Относно сцеплението и спирачката - търсим идеалния баланс между максимално ниска скорост и нулево приплъзване на гумите... Движиш на 1-ра бърза скорост (примерно) с оптималната скорост за сцеплението с което разполагаш, но то идва бързо и натискаш леко спирачката.. Какво следва? Вариант едно - колата намаля без да блокираш гуми и всичко е на шест. Вариант две - блокираш предните гуми и задницата тръгва да те изпреварва. А ти ми кажи при никакво сцепление кое е по-вероятно и как се излиза от вариант две..?!! Сега си представи същата задача само, че на "бавни" и отново се стигне до вариант две и как се излиза от него..?!! Отговора е с "газ"! Какво става като пуснеш газта на 1-ва бързи и какво става ако я пуснеш на 1-ва "бавни" (приемаме, че се работи перфектно с педала на газта)..?!! Аз ще ти кажа - в първия случай колата се засилва още и имаш нужда от още спирачка, а във втория случай колата спира сама на скорост и нямаш нужда от спирачка... А сега ти помисли имайки предвид, че тук не си говорим за идеални варианти и изключения, а за общоприети правила...
              На магистрала, при теглене, при изкачване тягата на твоята машина е к.с и н.м са в доста повече, за което не съм спорил изобщо.
              При спускане при гореописания терен, ако масата на двата джипа е еднаква с еднакво добри гуми ти си еднакво безпомощен колкото мене, даже една идея по зле. Ако двг ми е 1000куб.см, малкото сцепление с леда ще го накарат да си вдигне оборотите и в пълният смисъл ще си е ефективна моторна спирачка, а същото сцепление няма да е достатъчно да развърти 5 литровия и ще се приплъзне.
              По 2 та част казах по- горе - пробвах всичко . Сцеплението м/у гума и лед изобщо не е за 1 бавна. Двигателя не могат адекватно да го развъртят гумите а ако се подаде газ прекалено лесно превъртат напред защото н.м. са в повече.
              На лек автомобил и лед тръгвал ли си на 2 ра скорост, защото на 1 ва плашиш гаргите само? Защо?
              Sent from my Nokia s fenerche

              Коментар


              • #97
                От: Каране при зимни условия с автоматик

                Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                На магистрала, при теглене, при изкачване тягата на твоята машина е к.с и н.м са в доста повече, за което не съм спорил изобщо.
                При спускане при гореописания терен, ако масата на двата джипа е еднаква с еднакво добри гуми ти си еднакво безпомощен колкото мене, даже една идея по зле. Ако двг ми е 1000куб.см, малкото сцепление с леда ще го накарат да си вдигне оборотите и в пълният смисъл ще си е ефективна моторна спирачка, а същото сцепление няма да е достатъчно да развърти 5 литровия и ще се приплъзне.
                По 2 та част казах по- горе - пробвах всичко . Сцеплението м/у гума и лед изобщо не е за 1 бавна. Двигателя не могат адекватно да го развъртят гумите а ако се подаде газ прекалено лесно превъртат напред защото н.м. са в повече.
                На лек автомобил и лед тръгвал ли си на 2 ра скорост, защото на 1 ва плашиш гаргите само? Защо?
                Явно трябва да се качиш на камиона и да опиташ, за да ме разбереш (ще те черпя едно кръгче като идвам към Варна)! Билив ми вдига си оборотите достатъчно и при малко сцепление! Ако сцеплението не е за 1-ва бавна има 2-ра... Ако и тя е много има и "D на лоста! При всички положения на "бавни" е по-добре! Ако можеш да слизаш на 1-ва "бързи" по инерция и трябва да чукаш спирачките от време на време, ще можеш да слезеш на "бавни" с газ, възползвайки се от всички предимства на 4х4 без да пипаш спирачките..

                Коментар


                • #98
                  От: Каране при зимни условия с автоматик

                  Всеки силно хлъзгав терен (за спускане иде реч и за терен на който не можеш да спреш от хлъзгавост) си има една определена скорост(индивидуална за конкретния автомобил/гуми) под която, ако опиташ да спускаш колата почва да се пързаля. Колкото е по-хлъзгаво/наклона по-голям толкова тя е по-висока. Въпрос на опит е да "налучкаш" да си малко над тая гранична скорост "начало на пързаляне".
                  Аз лично съм се "подхлъзвал" на първа бърза при лед и наклон и се наложи се да мина на втора(иде реч за ръчни скорости 3,4 дизел с поведение на трактор). Разбира се това нищо не значи. Моите бързи може да са съпоставими като скорост на нечий бавни и така да изпадаме в заблуда. Та всяка кола си е индивидуална и генерализирането май не върши работа.
                  Toyota Land Cruiser BJ70 1985
                  Lexus LS430

                  Коментар


                  • #99
                    От: Каране при зимни условия с автоматик

                    Май нещо не можем да се разберем?! Това което казвам аз е, че е по-добре на бавни и с газ, от колкото на бързи без газ, а със спирачки! Във втория случай имаш много повече контрол (това - без значение на разликите в предавателни числа на скорости, раздатки и дифове)

                    Коментар


                    • От: Каране при зимни условия с автоматик

                      По повод на спрейчетата - "течни" вериги - смятам, че за нищо не стават. Когато падна големият сняг тази година бях не с джипа, а с една малка кола с предно предаване и някак си се бореше със снега, ама реших да напръскам със спрея и тя стана после като шейна.

                      Коментар


                      • От: Каране при зимни условия с автоматик

                        Разгледах джипа, ама не видях нещо за круиз контрол. Може впоследствие и да се наложи да си сложа надпис NO INDIANS, но на този етап не открих такъв копчалък ....

                        Коментар


                        • От: Каране при зимни условия с автоматик

                          Първоначално публикуван от //Радо// Преглед на мнение
                          Погледни ми постовете и ми кажи къде "скачаш на спирачката".
                          Мотора се оставя зацепен, не се натиска съединител, а само леко се натиска спирачка, за да започнат да участват и другите 2 гуми в самото спиране. Иначе само се търкалят по склона. Помисли!
                          Това удебеленото при спускане на скорост не е вярно. Поради конструкцията на отворения диференциал (един кардан към 2 движещи колелета) не е възможно само едното колело да превърти при спускане. Ако едното колело спре да се върти, другото трябва да се върти два пъти по-бързо, за да се запази скоростта на въртене на кардана. Иначе казано: Ако едното колело се опита да спре, другото ще се опита да засили и така се балансират и се въртят и двете колелета еднакво.

                          По темата:
                          Ако джипката има АБС, може да се слезе на спирачки. Но има много голям риск. Ако тръгне да се хлъзга брутално, АБС системата да се побърка кои спирачки да блокира и кои да отпусне и да откаже (да светне лампата на АБС и системата да се изключи). Тогава при силно натиснат педал на спирачката резултатът може да е много лош - неконтролирано хлъзгане с 4 блокирали колела.

                          Спускане на прекалено ниска скорост (1-ва бавна) също може да е проблем - Ако тежестта на джипката се окаже по-голяма от сцеплението на гумите, следва хлъзгане.
                          Разбира се без да сме видели въпросния баир дори и на снимка, можем да си пишем до безкрай. Всеки ще си представя някакъв баир и ще описва как би го спуснал. И най-вероятно ще е прав за себе си, но не и за някой друг, който си представя съвсем различен баир.

                          @Margheritta: Най-добре снимай въпросния баир от няколко гледни точки (от горе, от долу и т.н.). А ако е толкова трудно да го снимаш и пуснеш тук, то поне го опиши:
                          За наклона: Качваш ли го с джипката? Ако да - с колко км/ч и на коя скорост? Има ли страничен наклон?
                          Какво има от двете страни на наклона: къщи, коли, тротоари, дере, дървета?
                          Каква е геометрията: право спускане, завой горе, завой долу, завой по средата?
                          Каква е настилката: асфалт, макадам, кал? Ясно е че отгоре е сняг и/или лед, но повярвай ми има значение.

                          Без да уточниш тези детайли просто всеки ще си коментира неговия си баир.

                          П.П. И аз си имам баир. И миналата зима виках да ме спасяват, защото ме хвана шубето да го спусна. Сега бих го спуснал, но за тогава си мисля, че постъпих правилно - сигурно щях да се пребия, като извърша някоя грандиозна глупост със спирачките...
                          Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                          Коментар


                          • От: Каране при зимни условия с автоматик

                            Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
                            П.П. И аз си имам баир. И миналата зима виках да ме спасяват, защото ме хвана шубето да го спусна. Сега бих го спуснал, но за тогава си мисля, че постъпих правилно - сигурно щях да се пребия, като извърша някоя грандиозна глупост със спирачките...
                            И кога ше те водим на хард?
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • От: Каране при зимни условия с автоматик

                              То с моя корабль какъв хард? Поне ралото отзад трябва да махна, а това без помощта на братя Флекс се оказа трудна задача
                              Ся да видим първо как ще се сборя тоя уикенд с моя баир. С бутонките няма грижи, ама от снощи съм със зимните цвички.
                              Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                              Коментар


                              • От: Каране при зимни условия с автоматик

                                Тоя уЙкенд съм в Норшьопинг, гледай да се справиш.
                                Иначе за ралото свиркаш, идваш до халето с две бири и си тръгваш без рало
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X