Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Каране при зимни условия с автоматик

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Каране при зимни условия с автоматик

    Първоначално публикуван от Margheritta Преглед на мнение
    Nice questions Все пак отговорът е - да, искам да слизам и то регулярно по такъв наклон. С нови зимни гуми съм - Vredestein и наистина имам нужда от съвет. От това, което прочетох разбрах, че трябва да включа на ръна - първа и на бавни. Един от участниците, обаче ме притесни като беше написал за сурването, та ме вкара в размисъл сега .....
    теорията е ясна, но ще си в размисъл докато не пробваш няколко пъти...... най-добре е при първия сняг, някой да ти покаже как се слиза и качва.

    Марто, много ми е интересно как успяваш да включиш круиза на 25км./ч., аз никога не съм успявал на по-малко от 60, а съм пробвал на моя.
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • #47
      От: Каране при зимни условия с автоматик

      Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
      Марто, много ми е интересно как успяваш да включиш круиза на 25км./ч., аз никога не съм успявал на по-малко от 60, а съм пробвал на моя.
      Има нЕк`ви мноУ мощни вакУми при Марто, защото:
      Cruise control will not engage below about 35-40 mph, that's normal, not enough vacuum to sustain it.
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #48
        От: Каране при зимни условия с автоматик

        Далеч не всички круиз-контроли са вакуумни, а при дизелите няма и как да бъдат. Вакуумните неща са останка от карбураторите и на по-новите машини са прескочени.

        Коментар


        • #49
          От: Каране при зимни условия с автоматик

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Далеч не всички круиз-контроли са вакуумни, а при дизелите няма и как да бъдат. Вакуумните неща са останка от карбураторите и на по-новите машини са прескочени.
          Не знам, това го прочетох из линковете, които пуснах. Защо тогава няма круиз, който да поддържа напр. 23,75 км./час ? Такъв би вършил (частично) работа в тук обсъждания случай ? Защо всички работят над някаква скорост ?
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #50
            От: Каране при зимни условия с автоматик

            Хубави въпроси, но истината е че ще ми се наложи и то регулярно да слизам по такъв наклон .... а колкото до околните препятствия - огради на къщи са, някои са бетонни ... Гумите са чисто нови Vredestein ....

            И все пак - да се включват ли бавни или не? Разбрах със сиурност от написаното във форума, че трябва да превключвам на ръчни. Друго?

            Коментар


            • #51
              От: Каране при зимни условия с автоматик

              Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
              Марто, много ми е интересно как успяваш да включиш круиза на 25км./ч., аз никога не съм успявал на по-малко от 60, а съм пробвал на моя.
              Сещам се за един вариант да е получи. Поне при мен на Субаруто става.
              Ако си карал на круиз на някаква скорост преди изкачването и натиснеш спирачката, круиза се деактивира. После вместо да катериш баира с педала на газта, от управлението на круиза задаваш да възстанови зададената преди скорост.
              Той си започва да ускорява, но поради изкачването не може да го направи както на равно и реално пъплиш нагоре.
              Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
              Seat Leon 2007 1.9 TDI

              Коментар


              • #52
                От: Каране при зимни условия с автоматик

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Марто, просто приеми, че трябва да четеш още. Или поне да се замислиш над четеното.

                Не е работа изобщо на круиз-контрола, да се интересува от оборотите на двигателя.
                Скоростната кутия е тази, която има грижата да мести режима на двигателя така, че да е подходящ за исканата от него в момента мощност.

                Круиз контролът просто гледа скоростта (от АБС, от АСР, от ЕСП, от РК, от СК - абе оттам, откъдето и скоростомерът на таблото) и според нея подава газ или отнема газ.

                При някои машини, круиз-контролът също може по свои съображения да натиска спирачката, да включва ретардер или да прави други неща за активно намаляване на скоростта.
                Ами не съм съгласен, че не се интересува от оборотите след като ги контролира чрез подаването или отнемането на газ! Автомата отчита нуждите от мощност именно, от промените в оборотите на мотора, които са следствие от подаването и отнемането газ-та, а не на "от АБС, от АСР, от ЕСП, от РК, от СК - абе оттам, откъдето и скоростомерът на таблото"! Целия този съвременен мониторинг който си описал оптимизира процеса, но не го управлява! Всичко е въпрос на калибриране - в началото механично и/или автоматично, а сега по електонен път, но принципа е неизменно един и същ, дори и при ултрамодерните автопилоти - управлявани от лазери, радари и прочее технологии - просто се разрширява обхвата на данните, от там и предлаганите функции, като автоматизното спиране, паркиране, спазване на дистанция и прочее гъзарии! Всичко тръгва от там какво иска човека зад волана, а не какво иска автомата - той прави това което му каже водача с кубинката (терлика) върху педала на газата! Преди да включиш темпомата си дал газ, или си намалил за да постигнеш желаната скорост, включваш го и стойностите към момента се приемат за "идеални" - от тук нататък всичко е изравняване по тях, а това зависи главно от оборотите на двигателя! Половината от датчиците да брадясат дето си ги описал и колата пак ще върви - обзалагам са на това, въпреки, че не съм го опитвал! Навит съм да отидем до Дядо Владо и да започнем да откчаме датчици наред, за да видим кога ще умре "темпомата"..
                Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 03-12-12, 13:20.

                Коментар


                • #53
                  От: Каране при зимни условия с автоматик

                  Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
                  теорията е ясна, но ще си в размисъл докато не пробваш няколко пъти...... най-добре е при първия сняг, някой да ти покаже как се слиза и качва.

                  Марто, много ми е интересно как успяваш да включиш круиза на 25км./ч., аз никога не съм успявал на по-малко от 60, а съм пробвал на моя.
                  На "бавни" във висок оборотен режим опитвал ли си?!

                  П.П. - Един въпрос! Какво ще се случи ако буксуваш на място в стръмен баир (в кал. сняг - няма значение), на километража ти покаже 60 км/ч и включиш темпомата, а гумите в последсвие намерят някакво сцепление (изкопат до подходящ грунд) и колата тръгне..?!! По вашата логика трябва да изключи защото изведнъж стойностите ще излязат от предварително зададените парамери на работа, но аз се хващам на бас, че няма да изключи, а ще продължи да си работи въпреки, че няма да може да ги постигне тези 60 км/ч, а ще пъпли с колкото може да набере мотора по баира, като единсвеното което ще прави е да държи двигателя в оптимлен оборотен режим, а автомата ще държи максимално високата възможна предавка, пазейки двигателя от влизане в критични обороти...
                  Последно редактирано от Марто (Мартин Христов); 03-12-12, 13:12.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Каране при зимни условия с автоматик

                    Първоначално публикуван от Николай Календжиев Преглед на мнение
                    Сещам се за един вариант да е получи. Поне при мен на Субаруто става.
                    Ако си карал на круиз на някаква скорост преди изкачването и натиснеш спирачката, круиза се деактивира. После вместо да катериш баира с педала на газта, от управлението на круиза задаваш да възстанови зададената преди скорост.
                    Той си започва да ускорява, но поради изкачването не може да го направи както на равно и реално пъплиш нагоре.
                    Дали сме почти един и същ пример...

                    Коментар


                    • #55
                      От: Каране при зимни условия с автоматик

                      Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                      Дали сме почти един и същ пример...
                      Обаче при спускане няма да се получи. Не може да му се зададе ниска скорост, а ако следваме примера ми по-горе, ще стане обратното - вместо круиза да спира колата, той ще ускори за да възстанови последната зададена скорост.
                      Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
                      Seat Leon 2007 1.9 TDI

                      Коментар


                      • #56
                        От: Каране при зимни условия с автоматик

                        Първоначално публикуван от Николай Календжиев Преглед на мнение
                        Сещам се за един вариант да е получи. Поне при мен на Субаруто става.
                        Ако си карал на круиз на някаква скорост преди изкачването и натиснеш спирачката, круиза се деактивира. После вместо да катериш баира с педала на газта, от управлението на круиза задаваш да възстанови зададената преди скорост.
                        Той си започва да ускорява, но поради изкачването не може да го направи както на равно и реално пъплиш нагоре.
                        Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                        На "бавни" във висок оборотен режим опитвал ли си?!

                        П.П. - Един въпрос! Какво ще се случи ако буксуваш на място в стръмен баир (в кал. сняг - няма значение), на километража ти покаже 60 км/ч и включиш темпомата, а гумите в последсвие намерят някакво сцепление (изкопат до подходящ грунд) и колата тръгне..?!! По вашата логика трябва да изключи защото изведнъж стойностите ще излязат от предварително зададените парамери на работа, но аз се хващам на бас, че няма да изключи, а ще продължи да си работи въпреки, че няма да може да ги постигне тези 60 км/ч, а ще пъпли с колкото може да набере мотора по баира, като единсвеното което ще прави е да държи двигателя в оптимлен оборотен режим, а автомата ще държи максимално високата възможна предавка, пазейки двигателя от влизане в критични обороти...
                        на бавни не съм пробвал, но на бързи с джипа и със Субаруто, съм забелязал, че когато се деактивира със спирачката круиза, после за да възстанови първоначално зададената скорост, превключва на възможно най-ниска предавка, съответно мах обороти и си ги реди до 4-та докато стигне колкото съм му задал. даже с джипа избягвах да карам на круиз при изкачвания като Витиня, щото ми вкарваше оборотомера близо до червеното

                        според мен, няма как да поддържа 25 км/.ч със круиз за дълго време....... друг е въпроса ако реално се движиш с 25, а километража показва 60....... но вече е безмислено, защото няма да поддържа 25км/ч колкото ти трябват а ще се стреми километража да показва 60.

                        да, няма да изключи в последния пример на Марто, но ще се стреми да достигне зададената скорост, без да щади нищо обаче, ще включи на най-ниската скорост и ще държи мах. позволените от компа обороти за нея

                        все пак, ако организирате демо, ще си купя семки и ще дойда
                        ________________________________________________
                        Subaru OUTBACK 2,5
                        Hyundai TUCSON 2.0

                        Коментар


                        • #57
                          Със сигурност има блокаж на диференциала, ама не знам как се изключва!

                          Ами някои от съседите имат Mitsubishi, ама са с Outlander-и и то не е същото, дори и да се опитат да ми покажат.
                          Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 03-12-12, 14:31.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Каране при зимни условия с автоматик

                            Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                            ...Един въпрос! Какво ще се случи ако буксуваш на място в стръмен баир (в кал. сняг - няма значение), на километража ти покаже 60 км/ч и включиш темпомата, а гумите в последсвие намерят някакво сцепление (изкопат до подходящ грунд) и колата тръгне..?!! По вашата логика трябва да изключи защото изведнъж стойностите ще излязат от предварително зададените парамери на работа, но аз се хващам на бас, че няма да изключи, а ще продължи да си работи въпреки, че няма да може да ги постигне тези 60 км/ч, а ще пъпли с колкото може да набере мотора по баира, като единсвеното което ще прави е да държи двигателя в оптимлен оборотен режим, а автомата ще държи максимално високата възможна предавка, пазейки двигателя от влизане в критични обороти...
                            Има разлика между задаване на ниска скорост и работа на круиза на ниска скорост.
                            Както вече писах, аз мога карайки с круиз с 120 да спра на място и после вместо да потегля с педала, просто да бутна лостчето на круиза, за да ме ускро обратно до същите 120.
                            В твоя пример с пясъка предполагам, че веднъж стъпил на твърдо/сухо ще започне да ускорява до достигане на показаната по време на буксуването скорост.
                            Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
                            Seat Leon 2007 1.9 TDI

                            Коментар


                            • #59
                              От: Каране при зимни условия с автоматик

                              Първоначално публикуван от Margheritta Преглед на мнение
                              Със сигурност има блокаж на диференциала, ама не знам как се изключва!

                              Ами някои от съседите имат Mitsubishi, ама са с Outlander-и и то не е същото, дори и да се опитат да ми покажат.
                              идеята беше да ти покажат с твоята кола, иначе к'ва е файдата като няма полза?
                              ________________________________________________
                              Subaru OUTBACK 2,5
                              Hyundai TUCSON 2.0

                              Коментар


                              • #60
                                От: Каране при зимни условия с автоматик

                                На Фронтерата от подписа круиза се включва от 30 км/ч, оборотите нямат значение, компа следи скоростта - прост пример: на бързи мога да го включа от 1500 оборота, а на бавни под 3000 не ще - защо ли?!
                                Honda XL600LM, 1987
                                Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                                Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X