Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да развия болт със "замазана" глава ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как да развия болт със "замазана" глава ?

    Здравейте колеги, днес пак изтеглих късата клечка опитвайки се да сваля клапана за гасене на колата ми (Mercedes W140 300TD).


    Преди година го свалях да му сменя гумичката която е между помпата и него, но днес опитвайки се да отвия болта който е в ляво на снимката , "главата" или как му се казва се "размаза" тоест Torx-a (номер 30) който ползвам превъртя и просто отвиването стана невъзможно.

    Ето го хубавеца в цяло здраве преди година ... (явно съм го претегнал тогава )


    Сега въпроса е с какво мога да го отвия този болт , имайки впредвид , че мястото не е от най-удобните , и работата е 50/50 дали ще влезе бор машина там:

    Преди да тръгна да му разпробивам главата писках да попитам първо тук ...
    Гледах в един строителен магазин някакви "шукарии" с които може да се отвиват Винтове със замазани глави.
    Идеята ми е , ако може да не чупя клапана , но ако трябва и той ще замине и без това съм го прежалил
    Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
    Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
    Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

  • #2
    От: Как да развия болт със "замазана" глава ?

    Колега опитай с малък секач и чук.

    Коментар


    • #3
      От: Как да развия болт със "замазана" глава ?

      Взимаш едно от тези с 12-те зъба с повходящ размер и го набиваш с чука.После развиваш и сменяш болта след това.
      Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

      Коментар


      • #4
        От: Как да развия болт със "замазана" глава ?

        Чукни го насреща с два - три резки отсечени удара, (в клапана трябва да има метална втулка - няма да го повредиш от ударите) и пробвай да му набиеш шестостен предполагам 5мм.
        Друг вариант - след ударите, със мъничко секаче чукаш по периферията на главата.
        Силата е нищо без контрол.

        Коментар


        • #5
          От: Как да развия болт със "замазана" глава ?

          С клещи тип "чирашка ръка" не става ли?

          Коментар


          • #6
            От: Как да развия болт със "замазана" глава ?

            Първоначално публикуван от maki449 Преглед на мнение
            Чукни го насреща с два - три резки отсечени удара, (в клапана трябва да има метална втулка - няма да го повредиш от ударите) и пробвай да му набиеш шестостен предполагам 5мм.
            Друг вариант - след ударите, със мъничко секаче чукаш по периферията на главата.
            Набивах днес какво ли не .... но тръгна ли да развивам, още повече му .... мамата.
            Направим му и един разрез с ножовка , набих най-голямата отверка която имам ... при опит за развиване поддава.
            Явно ще играе секач или бургия ... малко ме е страх да чукам по него, щото е хванат дирекно за помпата и да не стане мазало


            Пенчо, извинявай ще можеш ли да пуснеш снимка на тези клещи , щото хич не им знам имената на инструментите ... ако нямам да ходя да купя утре да пробвам (макар , че малко гадно място, трябва да се сваля колектора всеки път )
            Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
            Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
            Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

            Коментар


            • #7
              От: Как да развия болт със "замазана" глава ?

              Ми, не го видях на долната снимка.
              Само с бормашина не го бори.

              Коментар


              • #8
                От: Как да развия болт със "замазана" глава ?

                Завари му глава от обикновен болт!
                0осем9осем7шест0осем7едно
                Миро

                Коментар


                • #9
                  От: Как да развия болт със "замазана" глава ?

                  Опитай да набиеш вложка от тези с повечето зъби по ситните (изчезна ми наименуванието от главата).
                  Търсиш малко по голям размеш и набиваш леко с чука и отвърташ, поне ние така ги отвъртаме.
                  И отвивай с някакво рамо с такива разни отверки и т.н. няма да стане..

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как да развия болт със "замазана" глава ?

                    Ето го къде е и колко място има горе долу
                    Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                    Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                    Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как да развия болт със "замазана" глава ?

                      Първоначално публикуван от bochkata Преглед на мнение
                      Завари му глава от обикновен болт!
                      Нямам нужните умения , за съжаление ... пък и бях чел някъде тук , че гаражен майстор с СО бил като луд с автомат (а аз дори и гараж нямам!)

                      Ако му отрежа главата би трябвало да излезе клапана извадя и после с 2 гайки да го отвъртя , или ?
                      Другия болт се отви супер лестно ... но тоя какво се закучи незнам ... хем го почукнах първо с отверката малко.

                      То положението не е чак толкова лошо , в движение е колата, но от тоя клапан тече нафта (от колко година ) ... но искам сам да го препоря, не да чакам до средата на следващия месец като се прибирам към България ... да ми се смее някой майстор какви съм ги сътворил

                      mi6el , е пробвах с малкото и голямото гидоре ... с отверка на тях (накрайник тип права отверка) ...
                      Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                      Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                      Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как да развия болт със "замазана" глава ?

                        Първоначално публикуван от Faca Преглед на мнение

                        Пенчо, извинявай ще можеш ли да пуснеш снимка на тези клещи , щото хич не им знам имената на инструментите ... ако нямам да ходя да купя утре да пробвам (макар , че малко гадно място, трябва да се сваля колектора всеки път )
                        Ето: късНатиснете снимката за да я уголемите

Име:peltie 060.jpg
Прегледи:1
Размер:265.5 КБ
ID:5328671а болтове и шпилки всякакви.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как да развия болт със "замазана" глава ?

                          Почисти го добре с бензин и спирт, напълни го с течен метал и постави възможно най-големия накрайник, който влиза в главата на болта. С нещо го подпри да не мърда, докато засъхне добре. После се кръстиш и с малко късмет... Предполагам, че до сега си използвал поне няколко третирания с проникващо масло и си го почуквал многократно. Само ме притеснява, че си го и рязал за отверка и може да потдаде.
                          OFFROAD CLUB STARA ZAGORA

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как да развия болт със "замазана" глава ?

                            Първоначално публикуван от slavin Преглед на мнение
                            Почисти го добре с бензин и спирт, напълни го с течен метал и постави възможно най-големия накрайник, който влиза в главата на болта. С нещо го подпри да не мърда, докато засъхне добре. После се кръстиш и с малко късмет... Предполагам, че до сега си използвал поне няколко третирания с проникващо масло и си го почуквал многократно. Само ме притеснява, че си го и рязал за отверка и може да потдаде.
                            Еми да ти кажа , не се сетих да го пръскам с каквото и да е. Но като го гледам него и мястото обилно се полива с нафта всеки път като карам , щото точно до него тапичката изпуска на този клапан. То за това го свалям, да му сменя гумичките ...
                            Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                            Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                            Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как да развия болт със "замазана" глава ?

                              Славине, недей лъга човека. Тези течни "метали", "стомани" и какви ли не гръмки имена са си епоксидни лепила. Пробвал съм да възстаноявавам една врътка която се стяга на ръка, но и за там не става. Та за сериозно усилие като това надали ще свърши работа.

                              Фаца, не знам по Австрийско дали се намират такива майстори, но според мен само със заварка ще стане. Щом си разказал играта на главата на болта вече нищо не може да набиеш, че да държи здраво. То е било както трябва и не се е развило, камо ли сега, като няма как да се захване здраво главата.
                              Отделно от това-топлинното разширение и после свиване при заваряването охлабват "хватката", и после развиването става доста лесно.

                              Като заварявате изключете акумулатора. За всеки случай. И си вземи пожарогасител под ръка.
                              Има ли желание-има и начин!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X