Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сондаж ,нещо странно се държи ,така ли е

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    Пробвах вкъщи да си направя такъв абисински кладенец. Издълбах три дупки на по 12 метра но явно при мен е по-дълбоко водата а аз удрям в камък ли скала ли е и не мога да продължа на ръка. Там където е известно че водата е плитко може да се пробва. Последната дупка двама души я издълбахме с бензинова помпа за около два часа. Естествено преди това си сглобих сонда.
    Снадени мисля че бяха 2' тръби с муфи. Отгоре помпата надува и го клатиш на около 90 градуса и то си върви надолу. Утаител и помпа.
    Sent from my Nokia s fenerche

    Коментар


    • #62
      Може ли клипче как се дълбае дупка с бензинова помпа. З да се клати на 90 градуса няма да има кладенец, а яма като от взрив на бомба.
      Може би аз не разбирам и моля за малко помощ.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Заповядай клип:
        https://www.youtube.com/watch?v=8JRH...9D%D0%90%D0%9B

        По-горе ти рекнах-пиши в тубата "абиссинская скважина" или "абиссинский колодец" и излизат много клипове. Повечето ги дълбаят с вода и клатене.

      • Николай Колев
        Николай Колев коментира
        Редактиране на коментар
        Въртят тръбата на ляво надясно с 90 градуса за по лесно, вместо да я въртят на на 360 градуса . И на това му казват клатене.

      • s_s1
        s_s1 коментира
        Редактиране на коментар
        Благодаря за клипа!
        Сега ми се проясни.

    • #63
      Аз финиширах "проекта" по инсталацията на "Хитрият Фори" този викент.
      Доволен от резултата!
      Колкото и да е елементарна нужда чешмата човек бързо я оценява, когато я няма.
      А жената - веднага

      С тези потопяени помпи ми дадохте сламка за размисъл.
      До сега знаех, че това за само бибата пък то имало ебаси ракетите.
      Понеже не обичам да мисля, особено за такива незначителни поводи се спрях на каквото си бях наумил.
      Аз и хидрофор за сефте фиждам на живо, ползвал или пази Боже - поставял ама на!

      Дълбочината на кладенеца ми се оказа по-малка, отколкото си мислех - към 7м от кота 0.
      Оставих смукателя около половин метър над дъното.
      От малкото прочетено за потопяемите останах с впечатление, че се използват за дълбоки сондажи.
      Тоя кладенец определено не спада към тях.

      Хидрофора работи толкова тихо, че даже в хола бих го поставил.
      Поставих машината на тампони въпреки, че е под ливадата.
      Не съм слагал гайки на лапите - няма вид, като да избяга и без тях.
      Имах намерение да сложа виброабсорбираща подложка като тези за перални вместо тампони.
      Видях цената и отебах. Не че тампоните за без паре, де.


      Не помня колко пъти ходих до нагъзина за разни дреболии и фитинги.
      Като купувах холендрите младеж0 спомена, че имало още по-бързи връзки от холендрите.
      Някакви месингови хуйни дето се навиват една към друга на ръка.
      Удобно но не видях смисъл от такава космическа технология при положение, че няма дага вадя и тургам всеки викент!
      Въобще не питах колко струват те - цената на 1 цол ППН холендрите ми беше достатъчна!
      Още повече, че прееб@х единият!

      Иначе момента с обезвъздушаването, както спомена Roninn е абсурдна мисия за възрастните хора.
      Поне за нашите и явно ще си остане моя грижа всяка пролет.
      Както и есен - източването.
      За зимният период източването е гарантирано наложително само за тръбите извън пръстена.
      Машината и тръбите вътре не мисля, че са в опасност.
      Предвид това, че истински зими няма от години.
      Пък и целият бунар е в заграден, пръстена горе също се затваря плътно...

      Абе не пречи особено.
      Дето се казва ако не за друго поне да се почисти филтърът веднъж в годината.
      Не мисля, че ще се случва по друго време.
      Вероятността да изчерпят обема до долу и да засмуче въздух е почти нищожна.
      Естествено говоря за конкретният случай.

      Иначе ме изкефи тая система, кефих и се ка'т чАве на тулумба!
      Помпата бачка само извесно време докато вдигне налягане в съда.
      После - тихо.
      За едно миене на ръце например се пуска да кажем за няколко секунди.
      През останалото време дебитът очевидно идва от обемът в съда.

      Между другото при изключен компресор и пуснато кранче излза значително количество вода.
      Литри дори от нюню съда на този модел хидрофор.

      С моята проста кратуна стигам до прозрение, че колкото по-голям съд - толкова по-добре.
      Мечо Пух отново е прав!
      Системата без съд и електрически пресостати нямам идея работят.
      Тоест имам ама системата със съд определено ми допада повече.
      Даже ако става въпрос за сериозна употреба и мястото не е прожлен бих турил минимум 80 литров бойлер!

      Всичко точно но ако вярвах, че ще убия цял викенд с тая простотия щях да диря някой да го звърши вместо мен!

      И така, сега, даже при нас: има кранче.
      Въртиш на ляво - вода. Въртиш на дясно - спира.
      Цивиливизаця, яката работа!!!


      Враг усраине

      Коментар


      • Esper
        Esper коментира
        Редактиране на коментар
        Няма никакъв проблем с вибрациите и сега.
        Дали заради тампончетата, които съм сложил но направо не се чува, когато работи.
        Особено като покрия кладенеца с капака.
        Спец-виброабсорбираща подложка си мислех да ползвам вместо тампони защото мислех, че е евтина.
        Погледнах обаче в бриколаж и ми "мина" това намерение.
        Иначе вероятно и само фибран би бил ОК но не съм се сетил за това!

      • Никола
        Никола коментира
        Редактиране на коментар
        А честито дет са вика!
        Хиляди кубици! : )))

      • Esper
        Esper коментира
        Редактиране на коментар
        Мерси!

        Да са живи и здрави старците и да ги източват още много години.

        Аз съм мабЪш като Мърлю Шаренини и деля водата на 3 основни вида:
        - Вода за миене която ненавиждам
        - Вода за пиене към която съм безраличен
        - Вода за къпане, която обожавам.
        Кладенеца не пасва никак във вижданията ми за водата и това е просто добро дело

    • #64
      От клипа, който пусна Колето ми стана ясно за техниката на бурена. А какво се случва когато се достигне до твърд слой?

      Знам, че там където трябва да търся вода в моето място има слой мергел и слой камъни. Тази система с вода дали ги пробива?
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • #65
        123456789

        Коментар


        • #66
          Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
          От клипа, който пусна Колето ми стана ясно за техниката на бурена. А какво се случва когато се достигне до твърд слой?

          Знам, че там където трябва да търся вода в моето място има слой мергел и слой камъни. Тази система с вода дали ги проне бива?
          Не пробива. Там спираш и викаш сондьор.
          Sent from my Nokia s fenerche

          Коментар


          • #67
            Вчера засях 15 дръвчета,две праскови,две кайсии,две ябълки,две дюли,две круши,после пак две праскови...уфо...една синя слива и т.н

            Наложи се да ги поливам,закачих си помпата,опит за палене...няма никой.Свалих ролката и с винтоверта развъртях здраво,след около минута помпата запали и така нататък вече от раз си пали сама.

            От въпросния сондаж си вади 2 цола вода...пускам клип.

            https://youtu.be/L7m6KlOXHSg

            Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20220320_123044.jpg Прегледи:0 Размер:1,019.9 КБ ID:6835882


            Отделно,имота се сдоби с малък беларус ,днес даже фрезовах за сефте.

            Почвам да слагам полиетиленови тръби 32 мм и отклонения,по късно мисля да автоматизирам поливането с контролер.Чудя се ,дали да наливам вади,или да мисля за капково.
            Освен овошките,половин декар картофи,половин декар бял боб,и малко лозя ...за цвят..ааа бостан и пъпеши между овошките докато са малки.

            Забравих..оставям един квадрат 15 на 30 метра в който да влизат коли,трактора,ремаркета,някаква маса със пейка,нещо трябва да измисля за инвертара да стои ...та и два ореха сложих за сянка на това място.

            Та сега водата вероятно е високо,но си вади вода със сериозен дебит.Това на клипа е първото вадене на вода ,в 1000 литров бидон.Мътна и ръждива.
            След 5 минути водата стана бистра и топла ,а тая в бидона ледена.
            Последно редактирано от Roninn; 20-03-22, 21:35.
            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
            Анатолий Пейчинов o8875о9815
            https://dvrbg.com/

            Коментар


            • veskov
              veskov коментира
              Редактиране на коментар
              Капково с много отделни клонове, всеки посев пие различно- кл условия, развитие, почва и др. Лека полека се избистря и цялостната крайна автоаматизация, контролер неконтролер, идеята е да минимизираш Ръчичкта. Време си е, но после е гот

          • #68
            Мдаа....почнах да полагам тръбите,стоя и се чудя...ф32 ...както нямаше вода...сега помпата прави струя 3-4 метра от това ф32 на 50 метра тръба....за момента ток нямам...но ще има ....Автоматизацията ще работи и от батерии....това капково иска определено налягане ,а с бензиновата помпа не мога да го правя....тя или работи или не.

            Овошките мога да ги поливам гравитачно и с контролер на батерии...имам бидони по 1000 литра.

            Обаче картофи,боб ,домати....искат вода, следователно бензиновата помпа ще я нося и включвам....аз на място ли съм,ще полея за час....както казах,за момента вода има много.....
            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
            Анатолий Пейчинов o8875о9815
            https://dvrbg.com/

            Коментар


            • veskov
              veskov коментира
              Редактиране на коментар
              Това плюс малини, лози, и абсолютно всичко от незнайни години е с капково на самотек от ок 6,5м3 цистерна, повдигната на 1,2м. Автоматизирано на 100% остана само пълненето. Влагомери, контролери, клапани и др лека полека отпаднаха, има човек и кранове, дюзите не се регулират често. Клапаните са проблемни без захр и налягане. В големите жеги се изразходва ок 1,2-5м3/ ден. Без резервоар концепцията е друга, от 35м съм я качвал по ламаринен покрив и после пак така, на отд клонове. Почнал ли си, ще го бъде

            • Gadnyara
              Gadnyara коментира
              Редактиране на коментар
              Към @veskov: какви изпълнителни механизми ползвате за капковите кръгове?
              Всичко друго съм направил, само работещите кръгове избирам ръчно. Не намирам адекватни клапани за ниско налягане.

            • veskov
              veskov коментира
              Редактиране на коментар
              От парно на Мерцедес, навремето нямах голям избор, доста надеждни са, сигурно има и др такива коли. Купувах и на 220в (бобини има и за 12,24в) от ибей, но са скъпи и пр 3/4" клапан е с малък лумен-6мм, не става за самотек и дълги линии, проблем е
              Последно редактирано от veskov; 27-03-22, 09:59.

          • #69
            Чудя се,мога ли да и сложа ел.стартер на тая.Идеята е да я паля с дистанционно в джоба.Сега в момента правя проби,като запали ,а тя пали много лесно...до като отида до маркуча ...всичко е подгизнало от вода.

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20220326_144627.jpg
Прегледи:582
Размер:395.1 КБ
ID:6838760
            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
            Анатолий Пейчинов o8875о9815
            https://dvrbg.com/

            Коментар


            • #70
              Здравейте,
              За да не отварям нова тема, реших да ползвам тази.
              Закупих имот, в двора, на който има кладенец около 3м дълбок.
              Вода в кладенеца не се вижда, но си личи, че дъното е влажно.
              В самия кладенец има набита тръба.
              Пуснах една ролетка по тръбата. На ролетката вързах текстилно връв.
              Оказа се , че тръбата е дълга 6.5 м и има воден стълб 3 м от дъното.
              Ето скица на ситуацията:
              ​​

              горния край на тръбата е без резба и изглежда така :
              Натиснете снимката за да я уголемите  Име:tr.jpg Прегледи:0 Размер:209.0 КБ ID:6879963

              Искам да избера правилния начин на изпомпване на вода, ще пълня в 1 м3 контейнер и от там ще поливам с капково.
              Един приятел ме посъветва да направя резба на тръбата , да навия тройник. Единия свободен край към ръчна помпа, другия край на тройника към помпата.
              Не знам дали така е правилно. Все си мислех, че в тази метална тръба мога да пусна до около 50 см от дъното една по тръба или маркуч, които да свържа с помпата. Кажете как да продължа?
              Прикачени файлове

              Коментар


              • veskov
                veskov коментира
                Редактиране на коментар
                Цяла София от Подуяне на изток и половин софийски частни имоти (и на много места по България)се поливаше така. Освен затлачването от неползване, много се променя инфрасруктурата и климата (не че е водещ изобщо) и водата слезна от 4 на 30-80м след съвременен мол или магистрала. Та не бързай, изговори го и разпитай съседи и може да е лесно и тънко. Може да се размине тънкана с профилактика, нова тръба и тн, може и да трябва нов сондаж, но не и копане, зависи

            • #71
              Най-правилното е да се слезе на дъното и да се свали с два метра. Плитко е, водата ти е на сантиметри от дъното. Ако се направи това, буферният обем вода ти се събира в кладенеца.
              Мързеливият начин с тройника е спорен, защото ще имаш трудности с обезвъздушаването при дърпане от 4 метра. Иначе е възможно, със самозасмукваща помпа, но зависи от това, колко дебит ще има от набитата тръба.

              Коментар


              • #72
                Общо взето-минималните усилия водят до минимални резултати.
                Забрави това да вадиш вода от тръба с незнайно какъв отвор за влизане на вода в нея.
                Слизане в кладенеца, почистване и ако трябва-удълбочаване, да се види колко вода има, проба за колко време се изпомпва събрания обем, и решението ще дойде само.
                Ако наистина имаш вода на 3 метра-цар си. Ваденето на вода от там е елементарна задача. Има центробежни помпи на 3/4 или 1 цол които са по 80-100 лева, и ще свършат работата лесно, бързо и безгрижно. Важно е да се знае, че помпите вадят вода от максимална дълбочина под себе си 7 метра. Ако се окаже, че водата е по-дълбоко-или потопяема помпа, или пускаш центробежната помпа по-ниско, докато дойде да е на не повече от 7 метра над водата.

                Но се започва от това да има вода в доволно количество, а не в една тръба която може и да е затлачена на долния си край...
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #73
                  Колеги,
                  искам да пробвам със сегашната набита тръба. Въпроса ми е трябва ли да правя резба на тръбата и да завинтя техник или да пусна по тънка тръба в сега съществуващата?

                  Коментар


                  • Roninn
                    Roninn коментира
                    Редактиране на коментар
                    По лесно и сигурно е да пуснеш тръба в тази......Ако направиш резба, трябва да си сигурен че старата тръба не е спукана над водното огледало.Ако със втората тръба имаш вода...тогава прави резба на тая тръба и се закачай директно на нея.Това ще го правя до два три дни и аз.

                    Само че тръбата ми е два цола и вода вадя до безобразие със вида 4.

                    Само че на всички ни омръзна ръчната клатачка ....

                • #74
                  Ако пуснеш тънка тръба ще дръпне водата за минута и ще засмуче въздух. Трябва нещо да спира и пуска помпата по ниво.

                  Ако навиеш тройник и дърпаш директно от широката тръба ще дръпне нивото до осмия метър и после ще вие на сухо. Трябва нещо, което да спира и пуска помпата по разреждането в тръбата.

                  Коментар


                  • Roninn
                    Roninn коментира
                    Редактиране на коментар
                    Или не те разбирам,или пишем за различни неща.Самата тема тръгна от същата схема....и работи


                    Ако дърпа водата от тръбата и смуче въздух,значи няма дебит-респективно вода

                  • Паджеровод
                    Паджеровод коментира
                    Редактиране на коментар
                    Ти имаш дебит в изобилие. При него не се знае още...

                • #75
                  Аз бих направил пробно водочерпене с по-тънка тръба,за да знам на какво може да разчитам .На колега правихме нещо подобно ,но неговата тръба беше по-широка и вкарахме потопяема помпа която работи с таймер след пробно водочерпене до свършване на водата .Помпата обаче има електронна защита от работа на сухо .

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X