Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сондаж ,нещо странно се държи ,така ли е

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Сондаж ,нещо странно се държи ,така ли е

    Имам сонда ли ,незнам как се казва тоя тип водоизточник.Купих парцела с него.

    Нещото представлява два цола поцинкована тръба набита,забита,навъртяна в земята .Отгоре фланец за ръчна помпа,отдолу тетка със разклонение ,на разклонението 2 цола възвратен клапан,и щуцер за маркуч.
    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20210523_145722.jpg Прегледи:0 Размер:1.25 МБ ID:6743459
    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

  • #2
    Демонтирах с горелката всичко до тръба ,пуснах едно камъче,каза плис... викам си,супер... вода има.

    Слагам коляно,щуцер два цола,смукателен армиран маркуч пак два цола,бръм помпата и няма никой.

    Вода няма,ходих купих още една нова помпа,пак два цола...същата работа...

    Помпата работи 20-30 минути,водата в охлюва стана вряла,маркуча поомекна и от вакума се сплеска.

    Помпите дърпат ,но вода не качват.

    Като загася помпата и развия леко фланеца,почва да развакумира,тоест ако не развия фланеца,във тръбата си остава вакум ,все едно съм друпнал вакума на климатик.

    Обърнете внимание как е сплескан маркуча на входа.
    Помпата дърпа и прави вакум гаранция.

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20210524_121847.jpg Прегледи:0 Размер:933.0 КБ ID:6743462
    Последно редактирано от Roninn; 25-05-21, 00:21.
    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

    Коментар


    • #3
      Реших че сондажа има нужда от промиване.Днес сутринта със 1 тон вода на обекта.

      Този един тон,без капка загуба,го набих през тръбата в сондажа за около 2 минути.

      След което отново се опитах да тегля вода,няма никой,вакума си държи отново без да работи помпата.

      Нарочно оставих в покой всичко,и след минута две развих смукателната тръба и започна да смуче въздух в сондажа.Как е възможно това ?

      Тая тръба действа като обратен смукател.


      Минава 1 тон вода за 2 минути а при засмукване ,държи вакум ?

      И сега се чудя какво да правя...

      Комшията твърди че вода е теглено от тая тръба.

      Другия комшия твърди че тръбата е навивана а не набивана ,така е видял като са я правили.

      Сравнително близо минава река чая ...и тук практикуват така,водата е високо и зависимост от сезона и годината,съм виждал водно огледало на по малко от два метра....

      Ще пусна канап да видя колко е дълбока тръбата.

      Озадачен съм защо така се държи ...
      От два месеца съм собственик на имота ,и друго незнам!

      Чудя се дали да бия нова дупка или да мъча тая.
      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
      Анатолий Пейчинов o8875о9815
      https://dvrbg.com/

      Коментар


      • #4
        https://youtube.com/shorts/PSIjX54OoWQ?feature=share
        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
        Анатолий Пейчинов o8875о9815
        https://dvrbg.com/

        Коментар


        • #5
          Пробвах помпите на друг сондаж,и теглят много вода от 7 метра
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210524_161844.jpg
Прегледи:918
Размер:1.07 МБ
ID:6743469
          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
          Анатолий Пейчинов o8875о9815
          https://dvrbg.com/

          Коментар


          • #6
            Само да ти кажа, че нещата от първата и последната снимка нямат общо ни на теория, ни на практика. Първото не е сондаж, а по-скоро "абисински кладенец". Широко практикувано в миналото недоразумение, разпространено повсеместно при наличието на високи подпочвени води. Вече никой не ги прави, при това много отдавна. Като за изчезването им си има желязно основание-водата е със съмнително качество и цялото нещо, при активно ползване, има много кратък живот.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • mishomishev
              mishomishev коментира
              Редактиране на коментар
              Какво е абисински кладенец??

            • santaclash
              santaclash коментира
              Редактиране на коментар
              Това на първата снимка- набита тръба в земята.
              https://survival.com.ua/sov/art15/s038.jpg

          • #7
            Голяма е помпата и едва ли ,ще има достатъчно вода за нея .Може да пробваш ,с малка помпа ,примерно половин цол смукателен маркуч да го прочистиш ,но най-добрия вариант ,ако ти трябва вода за поливане е нов сондаж .

            Коментар


            • Roninn
              Roninn коментира
              Редактиране на коментар
              Имаш предвид да пусна маркуч ф32 във двата цола тръба и да пусна самозасмукваща помпа.

            • gy6ter
              gy6ter коментира
              Редактиране на коментар
              Точно ,почваш с минимален дебит ,мериш ниво за да установиш дебита горе ,долу .,Може и обикновена помпа с долен смукател .

          • #8
            Добре де, не може ли просто тръбата да не стига до водата?

            Коментар


            • Roninn
              Roninn коментира
              Редактиране на коментар
              Може ,но мен по скоро ме учудва факта че като спра помпата и след две минути във тръбата държи вакуум,като развия леко фланеца ,20-30 секунди свири и поема въздух.....за мен това е херметично затворен съд.

              А в обратна посока,набих 1 тон вода за две минути ....

            • gy6ter
              gy6ter коментира
              Редактиране на коментар
              Никой не знае долу какво има .

            • Ivan_J
              Ivan_J коментира
              Редактиране на коментар
              Е що да не набиеш - отдолу е каверна, на дъното на която(може да) има вода. Тръбата влиза в каверната до някъде, но не стига до водата. Спокойно можеш да налееш още няколко кубика, а да не изкараш нищо. А вакуум прави, защото си е затворена кухина.

          • #9
            Възможно е това отдолу да е "подземна река". Демек-тече си, поема водата коятои сипваш, и си поддържа едно и също ниво.
            Тези самозасмукващи помпи не ми харесват, никак. Две такива имам и ако трябва да засмукват на повече от метър-от умрял писмо...
            Аз бих пробвал с по-тънък маркуч-за да влезе в тръбата, с монтиран клапан отдолу. Пълниш маркуча с вода докато прелее през помпата и подаваш напрежение.
            Ако е "река"-ще имаш вода колкото ти душа иска и няма да спира.

            П.П. Има и друго.
            Обезвъздушаването на тези помпи става от атмосферното налягане. Когато създадат някакъв вакуум-очаква се атмосферното налягане да накара водата да тръгне по маркуча. Вакуум явно имаш, но така както няма връзка на атмосферата с водата в тръбата-няма кой да изтласка водата нагоре когато се създаде вакуум.
            Варианта е да зараш атмосферата до водата с друга тръба-близо до тази, но дали ще уцелиш водата-един Господ знае.
            Затова-варианта с клапан отдолу.
            Или пак самозасмукваща помпа, но с по-малък диаметър маркуч който да влиза свободно в тръбата, а между него и самата тръба да има място за атмосферното налягане.
            Последно редактирано от Кольо; 25-05-21, 09:06.
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #10
              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
              ...Или пак самозасмукваща помпа, но с по-малък диаметър маркуч който да влиза свободно в тръбата, а между него и самата тръба да има място за атмосферното налягане.
              Некъде тука е заровено кучето

              П.П. Все пак пробвай да премериш височината на водния стълб в тръбата.
              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
              Из "Златния телец"

              Коментар


              • gy6ter
                gy6ter коментира
                Редактиране на коментар
                Ако няма вода отдолу и е отворено отгоре ,ще засмуче въздух в един момент помпата,така че явно отдолу няма ,или е задръстено .

              • коко келеша
                коко келеша коментира
                Редактиране на коментар
                А къде са отишли хилядата литра за 2 минути?

              • gy6ter
                gy6ter коментира
                Редактиране на коментар
                Не се знае ,все пак са 8 литра за секунда ?Скоро имах случай ,сондьорите ,ще проверяват стар сондаж към фи 400 за дебит ,нива и т.н. .Пускат потопяемата помпата (7,5 киловата) ,тръгва и след малко започва да ,,пикае",а водата се вижда на два метра .Спираш и после започва отново същото и така до като не се задръсти .Като я извадихме смукателната решетка беше набъкана с камъни ,дъното на сондажа се вдигна с 1,5 метра и до там .Много лошо направен сондаж.

            • #11
              Това със обяснението, че вече не се ползвали такива кладенци и не били добри са пълни глупости... Аз на село имам няколко такива, някои от тях от повече от 10 години, няколко ги правихме наскоро. Супер техника си е и винаги е имало перфектно количество вода. А помпите също са си супер, такива ползвам и аз, една 1цол и една 2 цола. Самозасмукващите са най доброто и лесното, пълня охлюва с вода паля помпата и след минута бълва водата. А за случая най вероятно е запушена тръбата или няма вода, по-скоро няма вода, това във тръбата е малко, отдолу няма нищо.

              Коментар


              • #12
                В случая ако не се осигури атмосферно налягане на нивото на водата-каквато супер-дупер помпа да има-ще има да чака до второ пришествие да бликне вода.

                Я малко встрани от темата-да попитам как работят тези самозасмукващите помпи? Из нета не можах да намеря инфо за принципа им на работа.
                За обикновените с клапан отдолу няма въпроси, те са ясни, но на тези не мога да схвана как правят вакуум за да засмучат вода.
                Последно редактирано от Кольо; 25-05-21, 15:07.
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • piron45
                  piron45 коментира
                  Редактиране на коментар
                  Абсолютно вярно. Така както е закачена помпата все едно дърпаш вода от затворен съд. Като няма от къде да влезе въздух е нормално да се получи вакуум. По тая схема никога няма да излезе вода. Може отдолу да има хиляда кубика все тая. Тия помпи са направени да дърпат от отворен басейн или кладенец. Може би ще се получи ако набиеш още една тръба наблизо до тази и на нейното ниво за да взима въздух от нея.

                • gy6ter
                  gy6ter коментира
                  Редактиране на коментар
                  Ако свърши водата може и да се разглежда като затворен съд,но по-точно е от скачени съдове защото вода би трябвало да има от някъде да дойде ,дали е река,или езеро никой не знае .И помпата работи с вода,а не с въздух .

              • #13
                Имат някакъв клапан в самия охлюв. Само го пълня с вода и паля. След няколко секунди до минута тръгва водата. А мой познати казват че ги мързи да пълнят охлюва с вода и директно я пускат, но се иска повече време да качи водата.

                Коментар


                • Кольо
                  Кольо коментира
                  Редактиране на коментар
                  Абе то е ясно как се работи, ползвам две такива, но не знам какво се случва вътре в "тенджерата".
                  А в инструкцията на помпите пише да не се ползва без вода в тенджерата, това водело до повреда на помпата.

                • piron45
                  piron45 коментира
                  Редактиране на коментар
                  Трябва да има вода за да се смазва и охлажда фибъра на оста. Ако работи на сухо много бързо прегрява и се разрушава.

              • #14
                Имам подобно нещо на вилата, набивано от дядо ми преди поне 30 години, ако не и повече... аз съм на 35 и от как се помня си е там. Обиктовенна раидерска помпа а и една българска дето и викат бибо преди нея не успяват да го изчерпат и в най-големите жеги а е набита тръба подобна на такава за скеле на 3 метра. Смукатела на помпата влиза в нея но не я оплътнява. Интерсното е че напролет като почнем да го ползваме първите 2 дни изкарва доста мътна вода, а след това е по бистра от чешмата.
                0-

                Коментар


                • #15
                  Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                  Демонтирах с горелката всичко до тръба ,пуснах едно камъче,каза плис... викам си,супер... вода има.

                  Слагам коляно,щуцер два цола,смукателен армиран маркуч пак два цола,бръм помпата и няма никой.

                  Вода няма,ходих купих още една нова помпа,пак два цола...същата работа...

                  Помпата работи 20-30 минути,водата в охлюва стана вряла,маркуча поомекна и от вакума се сплеска.

                  Помпите дърпат ,но вода не качват.

                  Като загася помпата и развия леко фланеца,почва да развакумира,тоест ако не развия фланеца,във тръбата си остава вакум ,все едно съм друпнал вакума на климатик.

                  Обърнете внимание как е сплескан маркуча на входа.
                  Помпата дърпа и прави вакум гаранция.

                  Натиснете снимката за да я уголемите Име:IMG_20210524_121847.jpg Прегледи:0 Размер:933.0 КБ ID:6743462
                  Не че разбирам много, но този сплесканият от вакума маркуч, който е вързан към сондажа, не трябва ли да се напълни с вода, преди да пуснеш помпата?
                  В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X