Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ИФА

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ИФА

    Гледах,рових из форума ,но има много малко информация за този камион.
    Ифа-та е произведена в гемания/DDR/ и мисля,че последните бройки са пуснати в порядака на `90-`96година.
    Има няколко модела :
    W50
    L60
    multicar/ама той не влиза в тоя форум/
    И вече разновидност на горните:
    W50/L/
    L50/преди няколко месеца го мернах в мобилето като торачка.
    За тези които не са виждали камиона
    W50-4х2-задно

    L60-4х4 -само не разбрах дали предното се включва отделно.
    Multicar/само снимка няма да се споменава по надолу./


    ИФА W50 4х4 /военен вариант(и не само) ,пък и защо да пиша за 4х2 като форума е Офроуд

    двигател-4цилиндров,редови главата е разделена на 2.
    не успях да намеря точно инфо но двигателя е от порядъка на 4000см2. 100-10конски сили.Помпата е редова.двигателя тежи ~500кг.
    задвижване-преден и заден диф не разбрах дали предното е постоянно по разбиращите да уточнят.,гражданския 4х4 е с двойни задни гуми.
    имат 80% блокаж на задния мост.Предното ако може да се включва и спира е от кабината с копче ама дали е въздушен незнам.Има раздатъчна кутия за бързи/бавни скорости.сички модели се карат като лека кола имат /мисля/ 5синхронизирани скорости (без 1ва)ако сте на баира натискате два пъти съединителя ,че да включи...
    спирачките са на въздух.При липсата му/камиона не се движи дълго време/ спирачките се блокират автоматично и имат лост за отблокиране вътре в кабината.
    Някой по нови модели имат хидравлика другите -не
    Двигателя е разположен под кабината.Вътре има място за шофьора+седалка от другата страна+N хора на капака на мотора.В ифата на баща ми сме се возили 5човека.
    Отоплението е с парно ,някои модели имат вградена печка.Вътре в кабината при пусната печка и парно е 40градуса при -20навънка.Печката има отделен резеервоар които и стига за цял ден ~8часа.
    Резервоара на камиона е около 100литра.До него за разположени двата 12волтови акумулатори за запалването.
    Вече не се сещам друго ако съм пропуснал нещо добавете.

    Ифа L60

    тук ще добавя само нещата с които се различава от горния модел.

    Двигателя е 6цилиндров,редови,6500см2.,150 и повече конски сили.
    Граждански варианти са рядкост повече военни или с единични големи гуми.Някой май имат и самонапомпващо,както и привод за лебедка.
    Кабината е малко по голяма от на 50-така.
    Има печка.Резервоара му е цилиндричен срещу правоъгълен и обема му стига до 200литра.Пали също на 24волта.

    Замсиляме се да купуваме ифа/от германия/ още не знаем каква но задължително 4х4 и с едининични гуми.

    За сега толкова предполагам,че съм допуснал доста грешки ,ако има такива добавяйти и коригирайте.
    Естествено ще допълвам темата със снимков материал и техн.инфо.

  • #2
    До: ИФА

    Ифа спира да съществува след обединението на Германия, поради факта, че завода в който се е произвеждала е върнат на Мерцедес.
    Танки грязи не боятся!

    Коментар


    • #3
      До: ИФА

      Пропуснах да добавя ,че полезния товар на Ифа w50 е ~7000кг.
      А L60 около 11000кг.
      Става въпрос за моделите с двойно предаване които ще обсъждаме в темата.

      Коментар


      • #4
        До: ИФА

        Едно приятелче работеше с такава Ифа Голиат от тези четвъртаците с единични гуми.Разхвърляше тор из нивите.Страшен звяр къде влиза из нивите из ораното няма закъсване.С единични балонни гуми тракторна шарка.По принцип обикновенната Ифа е кекава обаче тая модификация за нивите ме шашна Обикновенната Ифа и даваха 4 до 5 тона и като тръгнеш из баирите с тоя товар леле мале едвам крета .Двигателчето и е 100коня какво да искаш от него.Единственото хубаво на Ифата е хубавата возия най добра от соц. камионите и не се чупи толкоз често говоря ти за по комунистическо време и тогавашните камиони.По онова време бая трудно беше да се уредиш да бачкаш с Ифа или Авия и тя има много добра возия отпред е на пружини абе лека кола.Сега при този избор от камиони изглежда смешна ама тогава......
        Последно редактирано от Стария; 10-09-08, 13:31.
        К мирной жизни не пригоден.
        Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
        ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

        Коментар


        • #5
          До: ИФА

          Незнам за точно кои Ифи говориш дето и дават по 4тона,обаче ифа-та на баща ми беше W50 с фургон возеше по 5тона брашно на 1-ва по баира в Пелово,който е с доста сериозен наклон и дължина около 3-4км.и го качваше без проблем.
          Иначе военните варианти са доста усилени за разлика от гражданските и возят по повече.

          Коментар


          • #6
            До: ИФА

            Да продължим..
            Както каза колегата по -горе Ифа-та е с най-добра возия на соц.камион.
            Ето и как изглежда отвътре
            W50-

            Най в ляво е ключа за подаване на контакт иначе се запалва от лоста вдясно до последния часовник/манометър/,двата датчика отлаво волана са за маслото и тока,после е скоростомера с тахограф,водата е отдясно волана ,а над нея оборотомер.
            Над капака на двигателя е управлението на парното и най вдясно е жабката и дръжка да се държиш..
            Волана както казахме по горе няма хидравлика.Шофьорската седалка е с газов амортисьор точно до десния и ръб се намира скоростния лост.Това по средата е капака на двигателя термо и шумоизолиран.През зимата се слага одеяло за допълнително удобство на седящите пък и може да се спи отгоре.
            Седалката на возещия се няма амортисьор.Отдоло се вдига и има кутия за инструменти под нея.
            Чух че се слагали волан и седалка от Ман незнам колко подобрява удобството но сигурно волана н Ман-овете е по мекичък..

            L60-

            Тук калината е по нова и по добре обзаведена за улеснение на шофьора.
            Местата на уредите са същите.Най отгоре на таблото са индикаторите за светлини.
            Има радио най вдясно,седалките са по комфортни.

            Ето и една снимчица на двигателя на L60-


            Това ще да е добро--

            Коментар


            • #7
              До: ИФА

              Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
              W50-
              Волана както казахме по горе няма хидравлика...

              Доколкото знам, ИФА W50 (4x4) има хидравлика на волана, а също така и ИФА L60. В L60 има 3 седалки (тази на шофьора и още 2). Това е така, защото двигателя на L60 се намира под кабината (както на по-новите камиони), а не вътре, както на W50. Чао и успех за хубавата тема!

              Коментар


              • #8
                До: ИФА

                Колега дай малко инфо за разхода на L60 както и за масата на двигателя,а и дали има блокаж на моста.Предварително благодаря!

                Коментар


                • #9
                  До: ИФА

                  Здравейте! Възникна ми един въпрос за Ифа L60. При движение се чува един особен звук, нещо като виене, много подобно на виенето на турбото, но доколкото знам Ифа L60 няма турбо. Въпроса ми е от какво се поражда този звук???

                  Коментар


                  • #10
                    До: ИФА

                    L60 има блокажи и на двата моста.

                    Вие и трансмисията .... НА ВСИЧКИ!

                    Това от опит .... 4 години.
                    Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                    Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                    Коментар


                    • #11
                      До: ИФА

                      Първоначално публикуван от CarTest™ Преглед на мнение
                      L60 има блокажи и на двата моста.

                      Вие и трансмисията .... НА ВСИЧКИ!

                      Това от опит .... 4 години.
                      Мерси за отговора!

                      Коментар


                      • #12
                        До: ИФА

                        Първоначално публикуван от ЛЕНИН Преглед на мнение
                        Колега дай малко инфо за разхода на L60 както и за масата на двигателя,а и дали има блокаж на моста.Предварително благодаря!
                        Здрасти,Ифата 50-тачка гори около 17-18 на празно и стига до около 30/100км.
                        60-така гори повече щото е с по мощен и по голям двигател-може би около 35-40лт. но не съм съвсем сигурен.
                        Мотора май е ~600кг.
                        Има блокажи и на двата моста предполагам въздушни поради наличието на компресор.
                        Воените 6-ци са с 3седалки за гражданските съм виждал и с 3 обаче повече са с 1 и има на капака на мотора поставка за разни работи.
                        По старите модели нямат хидравлика иначе новите 5-ци имат.Ифа-та няма турбо.

                        Коментар


                        • #13
                          До: ИФА

                          Този селскостопанският вариант маи има,в моето село имаше една такава с единични гуми,с тракторна шарка и свистеше на умиране,ама и така се караше,за първи път виждах камион да влиза в завоите с ръчна и да се върти






                          Поздрави

                          Коментар


                          • #14
                            До: ИФА

                            Който е тука близко до Плевен може да види такава на входа на Петърница там има едни халета има комбайни и разни Молотовки, Ифа-та е сива с торачка Fortshritt с единични балонни гуми с тракторен грайфер.
                            Ако минаваме наблизо и си нося апаратчето ще я щтракна да видите.
                            И имам един въпрос-Удачно ли е закупуването на такъв камион от `78-80година на около 50хил. км. Със здрава рама и кабина почти без ръжда.
                            Смятаме ако изобщо купуваме въпросния камион да бъде от Германия там цените са доста по нормални отколкото в нашето мобиле.

                            Коментар


                            • #15
                              До: ИФА

                              Бяха по-нормални преди-15-16г.,сега Ифи на ниски цени около 4к.има и в България.Да не мислиш че в Германия не ги карат,а само ги лъскат.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X