Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какъв модел беше този самолет...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какъв модел беше този самолет...

    Уви - нямам снимка. Въпрос за специалистите, да видя ще го намерят ли по описание

    Преди няколко години бях гледал някакъв щатски документален филм за акробатичните самолетчета (така ли се казват ?).

    Та там обясняваха кое какво що, и накрая показаха някакво руско акробатично страшилище, на което в Щатите май имаше няколко щастливи собственика които ги пазеха като зеницата на очите си.

    Това си спомням за него:

    - Беше някъде от края на 40те - средата на 50те години. Не военно.
    - Изключително, направо карикатурно късо.
    - Пилотът стоеше много назад, може би зад средата на машината.
    - Имало легендарно мощен за големината си двигател. Отпред се разширяваше яко.
    - Имало слава на най-опасният самолет въобще. Асовете правели всякакви маймунджулъци с него, но поради малкия размер и изключително мощния двигател било опасно. Не си спомням с какво точно, май по принцип било изключително трудно за контролиране, и на всичкото отгоре веднъж изгубиш ли контрол - било почти невъзможно за овладяване.

    - Американците в по-нови времена лудеят по него, но правят някакви промени за да стане управлямо от по-просторсмъртни пилоти. Пак остава трудно за управление, но не съвсем самоубийствено. Двигателя не го пипат, май нямал модерен екивалент или почти.

    Всичко това бледнееше на фона на красотата му. Просто приличаше на някаква играчка-карикатура от детско филмче, просто все едно двигател и перка, около които са нарисували самолетче.

    Някой просветен сеща ли се за коя машина става въпрос ? Искам да си намеря снимка. Колко търсих из нета - като не знам ни марка ни модел, няма как да го намеря.
    Издъних се на Тюринг теста

  • #2
    До: Какъв модел беше този самолет...

    ЕВРИКА

    Както с всички мистерии - и тази става все по-дълбока колкото повече информация намирам.

    Значи формата на самолетчето се оказа че е съветско изстребителче Поликарпов И-16.
    Обаче за тях пише че има произведени 7000, от които са оцелели 3 в музей и 6 са били реставрирани и летят в частна колекция в Нова Зеландия.

    Значи не може да става дума за сериен акробатичен модел. Коя ли руска машинка се е вдъхновила от този модел в последствие ?

    http://aeroram.narod.ru/win/samolet/i-16.htm

    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • #3
      До: Какъв модел беше този самолет...

      Преди време се рових и зяпах...дано да ти е от полза!
      Поздрави!
      http://aviacia.start.bg/#b_4192
      Ferrum dum ignis candet cudendum est.

      Коментар


      • #4
        До: Какъв модел беше този самолет...

        http://www.sukhoi.org/eng/company/sport/ - вариант едно...
        Мисля обаче, че не е този - ако не ме лъже паметта за този, който ти говориш се казва, че с добър пилот може да направи вертикален 360 градусов завой на място Имам много лоша памет за имена, която понякога ми играе страшни номера...
        http://picasaweb.google.com/craigmaa...92604782084114 - вариант две...
        Камуфлажния е "ЯК" само дето май е по-късен модел от този, който ти търсиш, а е и военен, а те са по-различни!

        http://www.russianaeros.com/yak50product.htm - вариант три... (спомени, спомени... Слави имаше коса, но да не се отплесвам ) Това е моят фаворит - "ЯК" 50... разгледай сайта - на английски е, но мисля това не е проблем за теб...

        П.С. този съм почти сигурен, че не е верния отговор, но си струва гледането:
        http://www.gorki-u2.ru/eng/offer.html "ЯК" 54...

        П.П.С. Извинявам се за външните линкове, но темата ги налага...
        Последно редактирано от господин никой; 22-08-08, 01:05. Причина: Добавка...

        Коментар


        • #5
          До: Какъв модел беше този самолет...

          това са руските акробатични самолети. мисля че става дума за як 152(154м) но ти си ги погледни
          Прикачени файлове
          понякога човек има нужда от КАЛАШНИК
          ********************************
          JEEP CHEROKEE LAREDO 2,1 TDI "COMMANDO"
          Honda Shadow VLX 600 - 1999
          FORD CORTINA-TAUNUS WAGONSTATION 2000L V6


          0897795824 ; 0887092009 ; 0893316996
          Влади

          Коментар


          • #6
            До: Какъв модел беше този самолет...

            Ако е двуплощник(биплан) най вероятно е този:http://en.wikipedia.org/wiki/Pitts_Special. Може да го видиш на живо в Лесново.
            I get High by going Down

            Коментар


            • #7
              До: Какъв модел беше този самолет...

              Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
              Уви - нямам снимка. Въпрос за специалистите, да видя ще го намерят ли по описание
              Не можах да ти помогна с него, обаче този по-долу е подобен, а и имате нещо общо с него

              Коментар


              • #8
                До: Какъв модел беше този самолет...

                Йеее
                Мерси, кой като мен

                А въпросът ми от по-горе между другото май си има отговор - никога не е правен акробатичен вариант на тоя самолет. Това което съм гледал е било точно Поликарпов И-16, а го е описвал новозеландецът който е изкупил и възстановил последните оцелели бройки. Ама глупава глава, запомнила американец и следвоенен цивилен самолет вместо новозеландец и предвоенен боен такъв...

                Ето ги мъниците:

                http://www.airforce.ru/articles/wanaka/wanaka.htm
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #9
                  До: Какъв модел беше този самолет...

                  Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                  Не можах да ти помогна с него, обаче този по-долу е подобен, а и имате нещо общо с него
                  ............
                  Това не го ли закачаха на бомбардировачи?
                  Ferrum dum ignis candet cudendum est.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Какъв модел беше този самолет...

                    Това май е един от резултатите на опитите да се направи летящ самолетоносач. Паразитно самолетче. Ама е сладур
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #11
                      До: Какъв модел беше този самолет...

                      Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                      Това май е един от резултатите на опитите да се направи летящ самолетоносач.
                      Да, и то се казва Goblin

                      Не, не е опит за летящ самолетоносач, а проверка дали е възможно големите ядрени бомбардировачи да осигурят защитата си по време на междуконтиненталните полети като носят със себе си изтребител/и Обаче се отказали и този самолет е останал в Х-серията... Имало е някаква логика - вместо изтребители да съпровождат десетки хиляди километри бомбера, пускат от търбуха му този сладур и той се справя с МиГ-овете. Обаче самото излитане от куката, на която е закачен и най вече убийствено трудното му връщане на нея ги отказало от идеята

                      Коментар


                      • #12
                        До: Какъв модел беше този самолет...

                        Ето автентична снимка... Няма да казвам как я намерих!



                        Още една...


                        Последно редактирано от господин никой; 07-10-08, 10:54. Причина: Снимка...

                        Коментар


                        • #13
                          До: Какъв модел беше този самолет...

                          Защо да е опасно да се лети с И-16? Това е стабилен и много маневрен самолет с отлична управляемост. Загубил е от Месершмитите заради ниската скорост и таван( и остарялата тактика поради това). На компютърната игра "Ил-2 Щурмовик"( тя е по-скоро симулатор) можете да си изберете И-16 и да воювате с него
                          Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Какъв модел беше този самолет...

                            Ами явно на новозеландеца му се е сторило опасно след модерните машинки. Иначе май си прав:

                            The stories of vicious spin behavior of the I-16 perpetuated in modern literature is unfounded (perhaps extrapolated from Gee Bee experience). The I-16's stablemate, in fact, the biplane Polikarpov I-153, exhibited much worse spin characteristics.

                            "Легендите за гадното поведение на И-16 в модерната литература е без обосновка, може би взаимствано от опита с Gee Bee R. Другарчето на И-16-ката, двуплощникът Поликарпов И-153, е имал много по-неприятно поведение"

                            Колеги, мъглата се разсея !!!
                            Явно съм гледал двата самолета (И-16 и Gee Bee R) в едно и също предаване. Първо са обяснили че Gee Bee R (който не е военен самолет) е имал отвратително поведение, после са показали и Поликарповеца, и в главата ми проста е останал само той. Ледът се пропуква господа съдебни заседатели !!! Хиляди извинения на всички унищожени поликарповчета и на няколкото оцелели.

                            http://en.wikipedia.org/wiki/Gee_Bee_R-1
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • #15
                              До: Какъв модел беше този самолет...

                              Поликарповия И 16 ,както и Джи Би са проблематични самолети по ред причини ,една от основните е ,че и при двата аеродинамичната схема на планерите им е сбьркана из уснови ,идеята да се направи летящ двигател е довело до тези изврьщения в авиацията Проблема е в кьсите рамена ( малки разтояния ,между носа и атакуващия рьб на основно крило и рамото от изходящия рьб на основното крило и хоризонтален стабилизатор ) това води до нестабилното поведение на самолета по хоризонтала .Нестабилноста по надьлжната ос на самолета пьк идва от кьсите крилца особено при Джи би .Не на последно място причина за многото катастрофи на самолета при кацане е нулевата видимост на пилота ,абе с 2 думи неуспешни схеми ,Поликарпов е малко по добре ,руснаците са го правили в годините преди войната и срещата му с ранните версии на Месершит са били отчайващо трагични ,в ползва на Месершмит ,с 1 дума клане
                              Руснаците си го харесват поради носталгични причини ,иначе е бил кошмар ,ако забелязвате е с отворена кабина ,тоест самолета е ниска максимална скорост ,което за вьздушен бой с модерни за тогава самолети е било трагично .........

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X