Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Автожир, Делтапланер, Парапланер -свръх лека авиация

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Автожирът има едно основно предимство пред статичното крило - Излита и каца при много ниска скорост.
    Стабилизацията му е по-трудна (така разправят - не съм летял на такова нещо). освен това има една доста проблемна за home build заемка от хеликоптерите - автомат наклонител който е основен елемент от въпросната конструкция. Останалото е много сходно с мото делтата. Аз редовно споря с приятелите си парапланеристи, които искат да ме качат на парапланер. Това наистина си е страшничко. Не ми харесва идеята да излетя от Сопот примерно а да кацна в Дупница ако натам духа вятърът. Мотоделтапланерът е изключително сигурен и стабилен в полет летателен апарат (Нищо, че Стефан ще каже друго )
    Лесен за управление и обслужване. При отказ на двигателя можеш да се приземиш безпроблемно - достатъчно е да има къде
    С автожира това също е възможно. При отказ на двигателите хеликоптерите също кацат на авторотация. Дори това е рутинна оттренирана маневра при кемафите на тез машини
    Повечето аварии с мотоделта стават от простотия...
    Не се захващай с такива неща, ако не разполагаш с време и много пари... Не мисли, че това е евтино фърчило, колкото и просто да изглежда на пръв поглед
    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

    Коментар


    • #17
      Да де, ама изобщо не всички влизат в режима, а на малка височина не винаги успява даже уж най-сигурния на света в това отношение Ми-8.
      Парапланера може би е малко по-добре от делтапланера ако става дума за безопастност. В крайна сметка той си е парашут, и в критична ситуация трябва да може да се използва и просто като такъв. А делтата си е планер, че и с меко крило. Веднъж сринат във виража или на критичен ъгъл на атака, и господ не може да го извади. Освен може би на много голяма височина...
      На мене и това и онова са ми неуютни)

      Коментар


      • #18
        Все пак това не са миг29 и разни фигури от Висшия пилотаж са им противопоказни. Все едно с Интеграле да ходиш на траял
        Но уверявам те мотоделтата е по безопасна от парапланер. Някой ден може да те повозя на нея
        "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

        Коментар


        • #19
          Първоначално публикуван от Scrapheap
          ...Но уверявам те мотоделтата е по безопасна от парапланер. Някой ден може да те повозя на нея
          Интересно твърдение Аз съм летял 4-5 години редовно с парапланер, никога не съл летял с делта (освен едно две возения с "дежурният" на морето с мото делта) но за себе си съм убеден че парата е далеч по-безопасна от делтата!
          Парапланера е:
          + по-бавен - много по малка травма при удар
          +/- мек - и дори да се сгъне (стига да има височина) се разгъва и продължава (проверено не еднократно от мен)
          +/- единствената фигура с потенциален летален изход е Спирала където тялото на пилота се движи с над 100км/ч

          Делтата:
          +/- значително по бърза - всяка грешка се заплаща скъпо, но може да "избяга" от някой ситуаций
          - Многократно по трудно кацане (и травматично)

          Това са само някой разсъждения за безопасността на двата апарата, иначе сравнението е много по-сложно и обхваща нещз като лекота на експлоатация, цена, Фън и много, много други и не се наемам да съдя за предимствата и недостатъците на единият или другият "спорт" в цялостта им

          Приятно летене Голям кеф е А

          Коментар


          • #20
            По този повод - начинаещ парапланерист попаднал в мощен термал и докато се усети видял земята далече под себе си.
            -О, господи! - възкликнал той от изненада
            -Какво още желаеш сине мой? - чул гръмовен глас някъде съвсем близко над него.

            Стефане, кое за теб е сигурен летателен апарат.
            Само не казвай че сигурни няма, а просто сподели кой е относително сигурен.

            PS. Знам отговора F-104
            Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

            Коментар


            • #21
              https://www.youtube.com/watch?v=1Okp-EnjTMc

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X