Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българските ВВС

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Българските ВВС

    О-о, о-о, по въпроса има огромно количество несравнимо по-стойностна литература - нежели „маг Наско" от фейсбук...
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • От: Българските ВВС

      Изчел съм тонове руска техническа и нетехническа литература в онези години, тогава на български имаше малко интересни неща. А друга се намираше много трудно. Руските книжарници ми бяха задължителна точка за посещение в по-големите градове (аз самият израстнах в малък провинциален град). Руснаците превеждава и доста западна, пък макар и подбрана.

      Потвърждавам че чисто руските неща от ония години си бяха доста милитаризирани, като почнеш още от детските книжки. Нашите и те не бяха по-назад. А все говорехме за мир .....
      За съжаление нямам много преки впечатления от американската и западноевропейската литература (детска и не) от онези години, но мисля, че там нещата са по-граждански насочени (т.н супергерои). Руските детски игри бяха все едни такива военизирани и с военно приложение особено в сравние с бойскаутите в америка където нещата са с по-различна насоченост.
      На нас от малки ни беше набивано за величието и превъзходството на ....... над всички и всичко. Трябваха ми години и много четене след идването на демокрацията, за да започна да мисля по-обективно за нещата. Пропагандата в онези години беше изключително интензивна на всички нива и е трудно да се отърсиш от нея, а и да не залитнеш в другата крайност.
      Също като Спарки съм широк специалист по електроника (завършил съм микроелектронно производство), та съм добре запознат с възможностите и недостатъците на полупроводниците, лампите и т.н. Това което писах за радиационната устойчивост съм го учил цял семестър.
      Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger. Anger leads to hate. Hate leads to suffering.

      Коментар


      • От: Българските ВВС

        Първоначално публикуван от Anyuser Преглед на мнение
        Това което писах за радиационната устойчивост съм го учил цял семестър.
        Радиационна устойчивост е нещо различно от устойчивост на EMI или статично електричество, все пак, ако и понякога крайния електрически ефект да съвпада.

        Специално радиацията си има съвсем различни механизми за влияние върху полевак, причиняващи от необратими повреди, през скъсяване на живота, до обратима промяна на някои параметри. С всичките тия си има определени методи за противостоене. Пак, полевак набутан като дивайс в търбуха на военен самолет или изкуствен спътник, нито е оставен по бели гащи на радиацията и EMI-то, нито като устройство и корпус има твърде общо с полеваците в обикновена гражданска техника. Като цена пък съвсем. Нито сега, нито преди 50 години. И това не само за полеваци, ами и за биполярни транзистори и какви ли не още чувствителни на радиация елементи. Да, ако сложиш лампа и транзистор голи едно до друго и ги облъчиш, на лампата много повече не и дреме от това, ама де ги тия полеваци оставени ей-така незащитени в техника, правена да оцелява някъде си? Да, пълно щастие няма. От едната страна на кантара е какво тая част дава, а от другата - какво взима. Едното ти решава проблема с отоплението и поправянето с чук и клещи и не исизква високотехнологични производства а другото ти позволява да наблъскаш милиони в обема, заеман само от една лампа, и да го захраниш с батерия за часовник, ама трябва да го направиш с малко повече кинти и акъл.

        Относно това дали шанса е 50% да ги скапеш преди да си ги сложил - от тогава та и до днес силночувствителинте елементи по отношение на това, се продават в съответните опаковки, както и други подробности, например скобичка, даваща на късо краката им, която се маха след монтажа. И пак - никой не ги и мисли за сервизиране "на полето", нито някога ги е мислил. Първо като живот и надеждност са толкова пъти над лампите, че това и без друго не се налага, и второ - цялата система се конструира така, че спазвайки определени сервизни процедури през определени интервали, аварийността да е минимална. Добави към това двойно, тройно и четворно преосигуряване и дублиране на системи в такива техники, и нещата съвсем отиват някъде си.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • От: Българските ВВС

          Писах в темата единствено защото за пореден път се лансират лъжливите твърдения за "скъпия","сложен","остарял","проблемен" и т.н. МиГ-23.
          Как било едва ли не правилно че ги били изкормили и разпродали и че нито една страна не ги била оставила. А истината е че няма страна която е махнала 23-ките и да е прокопсала с 21-ците. Румънците горките опитаха с цената на човешки жертви. Да махнеш нещо работещо и да оставиш нещо което още от завода е излязло куцо в никой случай не може да се нарече умно.

          Коментар


          • От: Българските ВВС

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            ...И пак - никой не ги и мисли за сервизиране "на полето", нито някога ги е мислил....
            В тази връзка наскоро се бях зачел в уникален немски дизелов двигател за танкове и самолети (Jumo 205D - 6 цилиндъра 12 бутала, 2 колянови вала).. Който не се е 'прихванал' на бойното поле заради това, че не е бил удобен за сервизиране "на полето"... Така, че съм убеден, че при конструирането на техниката от онези години фактора 'сервизиране на полето' е бил много внимателно разглеждан...
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • От: Българските ВВС

              Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
              В тази връзка наскоро се бях зачел в уникален немски дизелов двигател за танкове и самолети (Jumo 205D - 6 цилиндъра 12 бутала, 2 колянови вала).. Който не се е 'прихванал' на бойното поле заради това, че не е бил удобен за сервизиране "на полето"... Така, че съм убеден, че при конструирането на техниката от онези години фактора 'сервизиране на полето' е бил много внимателно разглеждан...
              Мда, в 30-те години на миналия век. Тогава практически всичко са сервизирали на полето - то друго освен поле не е имало.

              Я си изсервизирай лаптопа на полето. Безсмислено занимание, нали? То и на дядо ти москвича се сервизираше с чук и клещи на полето, ама нещо напоследък не ги карат. Карат новите бангии тъпкани с електроника.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Българските ВВС

                Първоначално публикуван от I.Rangelov Преглед на мнение
                Писах в темата единствено защото за пореден път се лансират лъжливите твърдения за "скъпия","сложен","остарял","проблемен" и т.н. МиГ-23.
                Как било едва ли не правилно че ги били изкормили и разпродали и че нито една страна не ги била оставила. А истината е че няма страна която е махнала 23-ките и да е прокопсала с 21-ците. Румънците горките опитаха с цената на човешки жертви. Да махнеш нещо работещо и да оставиш нещо което още от завода е излязло куцо в никой случай не може да се нарече умно.
                Но тук ако приемем някой твърдения за вярни, че 3-то поколение е по-боеготово и удачно от 4-то, следва по същата логика МиГ-21 да е по-добре от МиГ-23. И така можем да стигнем до МиГ-15...
                Изобщо тези спорове са като яйцето и кокошката - единия по-скъп, другия по-евтин и масов, третия по-ремонтопригоден - няма пълно щастие.
                Просто, когато видяха, че няма да има пари, политиците трябваше да продадат всичко (без изключения докато е в летателна годност) освен ескадрилата МиГ-29 и звено учебни самолети и да ги подържат както трябва. Щяхме да сме хиляда пъти по-добре, а сега милиони хвърлени в безумно остаряла техника и на финала сме без авиация.

                Коментар


                • От: Българските ВВС

                  Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                  То и на дядо ти москвича се сервизираше с чук и клещи на полето, ама нещо напоследък не ги карат. Карат новите бангии тъпкани с електроника.
                  Ми то като няма нови от старите, кво остава да караме Аз що съм преминал на 20 годишния немския москвич, ти що не си замениш тераното за жук
                  Всеки трети е шести

                  Коментар


                  • От: Българските ВВС

                    Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                    ти що не си замениш тераното за жук
                    Защото даже и чисто нов Жук е на светлинни години назад във всяко отношения спрямо 16 годишното ми терано. Впрочем за това какво правили едните, докато другите правили Жук си е "въпрос" баш на място.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • От: Българските ВВС

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Защото даже и чисто нов Жук е на светлинни години назад във всяко отношения спрямо 16 годишното ми терано. Впрочем за това какво правили едните, докато другите правили Жук си е "въпрос" баш на място.
                      Имах предвид нисан жук(джук)...
                      Всеки трети е шести

                      Коментар


                      • От: Българските ВВС

                        Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                        Имах предвид нисан жук(джук)...
                        Аз освен джипа си имам и кола. Втора не ми трябва.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Българските ВВС

                          Здравейте! Може ли да ми обясните, как мога да приложа към коментара си чуждо мнение, както правите вие, за да оптимизирам комуникацията?
                          Благодаря.

                          Коментар


                          • От: Българските ВВС

                            Първоначално публикуван от I.Rangelov Преглед на мнение
                            ...твърдения за "скъпия","сложен","остарял","проблемен" и т.н. МиГ-23...
                            Което си е самата истина... хайде да кажем, че „остарял" не му е собствено присъщо качество - някога е бил и нов. Но останалото са силно изразени негови характеристики.

                            Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                            Ми то като няма нови от старите, кво остава да караме...
                            Тук се сещам за един фундаментален постулат от политикономията: „При плановата социалистическа икономика не съществува явлението - морално остаряване на техниката! В тези условия, тя остарява само физически!".
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • От: Българските ВВС

                              Първоначално публикуван от petyo413 Преглед на мнение
                              Здравейте! Може ли да ми обясните, как мога да приложа към коментара си чуждо мнение, както правите вие, за да оптимизирам комуникацията?
                              Благодаря.
                              Цъкаш на отговори с цитат и пишеш след последното QUOTE

                              Коментар


                              • От: Българските ВВС

                                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                                Което си е самата истина... хайде да кажем, че „остарял" не му е собствено присъщо качество - някога е бил и нов. Но останалото са силно изразени негови характеристики.
                                Но във всички случаи номинално погледнато по-добър от Миг-21, които оставиха.
                                А има едно принципно положение независимо от типа самолети: ВВС не е евтино удоволствие, а винаги е скъпо за придобиване и поддържане. Ако нямаме стотинки (както е сега) да свалят кепенците и да не правим циркове.
                                Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X