Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се стартира реактивен двигател?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Как се стартира реактивен двигател?

    (Аэродромный Пусковой Aгрегат).

    чукнете си го ма Гугъл и ще видите един голям зелен Урал. Това е машината която стои топла даже и в най лютата зима. Това не запали ли, много шамари летят. Подава ток на самолета за да запусне двигателя. Зимата да палиш студен реактивен двигател на акумулатори не е добра идея. На "дежурни машини" Графа, Озунджово, Равнец... тоя Урал трябваше да е безотказен.
    Беше интересно да гледаш как пали реактивен двигател, еле като започне да тече керосин от малката тръбичка в задния край на суплото. Пожарогасителите са с размера на ... 2 броя стоят на количка. После интересното е АПАто /Урала/ да тръгне с включен към самолета кабел. /тогава освен шамари има и шутове/.
    При изгасване на двигател под определена височина и скорост се катапултира. За различните самолети, различно. От пилоти съм чувал, няма по гаден звук от тишината на изгаснал реактивен мотор.
    https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

    Коментар


    • #17
      От: Как се стартира реактивен двигател?

      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
      Хм... Това за кислорода и на мен ми стана интересно...
      Бордова кислородна станция?.... Да не би да имат предвид системата за обезпечение живота на пилота, а не за двигателя (т.е. подаване въздух под подходящо налягане)?
      Доколкото съм чел при запуск в полет има ограничения за скоростта и височината (запуск само под дадена височина), при която трябва да се прави опит за запуск...
      Не вярвам да се прави опит за запуск с добавяне на кислород - просто обема въздух който преминава през ГТД дори при авторотация е толкова голям, че и голяма бутилка кислород би свършила за част от секундата...
      Иначе от това, което съм чел - има си пневматични и електрически стартери...
      Двигатель Р-ИФ-300 (38,1 / 56,3 кН, 3 880 / 5 740 кгс, масса 1 182 кг, удельный расход 0,94 / 2,18 кгс / кг·ч) - двухвальный, с осевым шестиступенчатым двухроторным компрессором, трубчато-кольцевой камерой сгорания и двухступенчатой турбиной. ТРДФ оборудован механизмом управления двигателем ПУРТ-1Ф, который совместно с топливными насосами, обеспечивает управление от положения "стоп" до режима полного форсажа при помощи перемещения одного рычага. Ось форсажной камеры (при виде сверху) составляет небольшой угол с осью двигателя вследствие того, что задняя часть форсажной камеры монтируется со смещением по оси роликов, влево на 4 мм от оси симметрии самолета. Во время работы двигателя от температурных расширений ось форсажной камеры перемещается вправо и совмещается с осью двигателя. Двигатель оборудован системой электрического автономного запуска, обеспечивающей запуск двигателя нажатием одной кнопки; системой электрозажигания; системой автоматической кислородной подпитки (для запуска в полете на большой высоте);

      Коментар


      • #18
        От: Как се стартира реактивен двигател?

        Първоначално публикуван от Любенов Преглед на мнение
        Двигатель Р-ИФ-300 (38,1 / 56,3 кН, 3 880 / 5 740 кгс, масса 1 182 кг, удельный расход 0,94 / 2,18 кгс / кг·ч) - двухвальный, с осевым шестиступенчатым двухроторным компрессором, трубчато-кольцевой камерой сгорания и двухступенчатой турбиной. ТРДФ оборудован механизмом управления двигателем ПУРТ-1Ф, который совместно с топливными насосами, обеспечивает управление от положения "стоп" до режима полного форсажа при помощи перемещения одного рычага. Ось форсажной камеры (при виде сверху) составляет небольшой угол с осью двигателя вследствие того, что задняя часть форсажной камеры монтируется со смещением по оси роликов, влево на 4 мм от оси симметрии самолета. Во время работы двигателя от температурных расширений ось форсажной камеры перемещается вправо и совмещается с осью двигателя. Двигатель оборудован системой электрического автономного запуска, обеспечивающей запуск двигателя нажатием одной кнопки; системой электрозажигания; системой автоматической кислородной подпитки (для запуска в полете на большой высоте);
        Не е точно по темата, но като се заприказвахме за реактивни мАтори моля някой да ми обясни това за разхода на гориво, което е за конкретния двигател в случая-
        0.94/2.18 кгс. кг.ч?
        много автомати-слаби резултати!

        Коментар


        • #19
          От: Как се стартира реактивен двигател?

          Работата на авиационните двигатели се мери във време и тяга . относителния разход е за единица време на единица тяга.

          Коментар


          • #20
            От: Как се стартира реактивен двигател?

            Едната стойност сигурно е с форсаж, а другата - без...
            А единицата - килограм сила/ килограм * час ли е?
            Би трябвало да е аналогично както относителния разход на ДВГ - например 0.216кг к.с. /ч
            А за кислородната подпитка - явно е заради нуждата да започнат опитите за палене при по-голяма височина, имайки предвид характерното аеродинамично качество на МИГ-а
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • #21
              От: Как се стартира реактивен двигател?

              Мисля ,че е така килограм сила /или Нютон/ на килограмчаса. Малко фрапиращо ,но ако самолетът лети с крейсерска скорост дадено разстояние ,то ще изхарчи по малко гориво ,ако прелети същото разстояние с по ниска скорост за повече време.
              А това с кислородното дохранване е само на миг 27 мисля.Поне не съм го срещал като описание другаде.

              Коментар


              • #22
                От: Как се стартира реактивен двигател?

                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                Едната стойност сигурно е с форсаж, а другата - без...
                А единицата - килограм сила/ килограм * час ли е?
                Би трябвало да е аналогично както относителния разход на ДВГ - например 0.216кг к.с. /ч
                А за кислородната подпитка - явно е заради нуждата да започнат опитите за палене при по-голяма височина, имайки предвид характерното аеродинамично качество на МИГ-а
                Кислородното подхранване няма нищо общо с аеродинамиката а е свързано с простия факт че на големи височини кислорода във въздуха е много малко . Принципно той е напълно достатъчно да поддържа оптимален горивен процес но при стартиране се изискват по различни пропорции гориво - въздух .
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #23
                  От: Как се стартира реактивен двигател?

                  Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                  Кислородното подхранване няма нищо общо с аеродинамиката а е свързано с простия факт че на големи височини кислорода във въздуха е много малко . Принципно той е напълно достатъчно да поддържа оптимален горивен процес но при стартиране се изискват по различни пропорции гориво - въздух .
                  Имах предвид, че при 'нормалните самолети' повторния старт от авторотация е позволен ПОД определена височина и при определена скорост (сигурно за да са правилни и достатъчни оборотите на авторотация) точно за да се постигне достатъчно правилна горивна смес (и с достатъчно кислород), която да може да се запали...
                  Докато при МИГ-а поради доста лошото му аеродинамично качество явно опитите за палене на двигател трябва да започнат при доста по-неизгодни условия - по-високо, та затова се налага и подхранване с кислород... Защото ако тръгне да пали на по-ниска височина отново заради лошото аеродинамично качество просто няма да му стигне времето за запалване или неуспешно палене и последващо катапултиране на безопасна височина. И нещо ми се върти из главата катапултиране ако няма успех до 2х.метра...
                  Така си мисля...
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Как се стартира реактивен двигател?

                    За кой МиГ говорим? Щото баща ми ми е споменавал за собствен опит по въпроса с МиГ17 - набримчил го над предела по височина, изгаснал, после действал по процедурата за запуск и си се прибрал по живо по здраво.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Как се стартира реактивен двигател?

                      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                      Имах предвид, че при 'нормалните самолети' повторния старт от авторотация е позволен ПОД определена височина и при определена скорост (сигурно за да са правилни и достатъчни оборотите на авторотация) точно за да се постигне достатъчно правилна горивна смес (и с достатъчно кислород), която да може да се запали...
                      Докато при МИГ-а поради доста лошото му аеродинамично качество явно опитите за палене на двигател трябва да започнат при доста по-неизгодни условия - по-високо, та затова се налага и подхранване с кислород... Защото ако тръгне да пали на по-ниска височина отново заради лошото аеродинамично качество просто няма да му стигне времето за запалване или неуспешно палене и последващо катапултиране на безопасна височина. И нещо ми се върти из главата катапултиране ако няма успех до 2х.метра...
                      Така си мисля...
                      При нормалните самолети всичко което дава дори и минимална вероятност за повторно запускане на изгаснали двигатели е разрешено защото това е единственото спасение за пътниците и екипажа . При бойните има един последен вариант малко неприятен но вариант катапултирането което го няма като опция при пътническите .
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #26
                        От: Как се стартира реактивен двигател?

                        Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                        При нормалните самолети всичко което дава дори и минимална вероятност за повторно запускане на изгаснали двигатели е разрешено защото това е единственото спасение за пътниците и екипажа . При бойните има един последен вариант малко неприятен но вариант катапултирането което го няма като опция при пътническите .
                        Да бе, ама процедурите са разписани - при какви условия можеш/трябва да започнеш процедурите и какво да правиш...
                        Не ми се търси точно за даден модел пътнически самолети, но си има такива ограничения...
                        От рода 'изчакай снижаване до дадена височина, поддържайки скоростта в дадени параметри, и тогава пробвай повторен, трети и т.н. запуск'... Като поради доброто аеродинамично качество на 'цивилните' самолети (свързано и с икономичността), спомага за възможността да се пробват няколко запуска...
                        При бойните самолети е възможно нуждата от използването на такава система за кислородна подпитка да е заради големия диапазон височини, при които да се налага повторен запуск.. И малкото време, което е налично за пилота между достигането на височина, на която може да бъде запуснат двигателя без кислородна подпитка, и височината, на която пилота вече трябва да вземе решение за катапултиране...
                        Абе ТРД си е много интересно техническо творение... Чак съм се чудил дали да не си взема едно мъничко ТРД ей така - да си го паля
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Как се стартира реактивен двигател?

                          Имахме във "Вилхелм Пик" реактивен двигател и сме го учили ама беше преди доста години .
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • #28
                            От: Как се стартира реактивен двигател?

                            To и в ТУ Варна имахме (доста дълго прасе беше), ама тогава въобще не ми е бил акъла да го разгледам, човъркам и т.н... Пък и 'мехничната' катедра наблягаха на ДВГ и 'морските' двигатели (те си бяха под покрив, докато ТРД си бе на двора (пък и нямахме много досег с тази катерда)...... Та интереса се появи по-късно, но за съжаление - само като пасажер на самолетите
                            А по темата - най-'твърдо' палене на ТРД съм усещал при палене на 777 - преминава през някакви много жестоки резонансни обороти, от които целия корпус 'звънти'....
                            Най-'красиво' палене според мен си е ТУ-154 - в момента явно на затваряне на някакви пропускни клапани - интересно просвирване, все едно затваряш кран на чешма
                            А най-екстравагантното палене съм наблюдавал на летище Варна преди време, когато можеше да стоиш на терасата(на тогавашния ресторант) и да гледаш отблизо самолетите - един ИЛ-86 или 96 - забравил съм вече... Натоварват пътниците, затварят вратите, палят двигателите - запалиха всички, без един (първи)...
                            Отваря се предната врата и от самолета слиза явно борд-инженера с 'лампазите', като до крака си (явно за да не го видят пасажерите ) държи един чук в дясната си ръка. Отиде до двигателя (първи е външния на ляво крило), отвори един от капаците... Измлати вътре по двигателя нещо с чука (явно някой заседнал клапан). Качи невъзмутимо се обратно в самолета (наобратно - чука до левия крак - пак да не го виждат пасажерите), и си хвъркнаха под съпровода на алармите в града (ей, много шумеше това чудо - дори 747 шуми малко по-малко)
                            Последно редактирано от slowtraveler; 13-09-14, 15:39.
                            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Как се стартира реактивен двигател?

                              То авиационния факултет на ТУ София ми е до работата аз съм в 8 блок на ТУ те са в 10 и доста познати имам там щото през ден прескачат при нас в завода да им свършим по нещо .
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар


                              • #30
                                От: Как се стартира реактивен двигател?

                                Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                                А по темата - най-'твърдо' палене на ТРД съм усещал при палене на 777 - преминава през някакви много жестоки резонансни обороти, от които целия корпус 'звънти'....
                                Най-'красиво' палене според мен си е ТУ-154 - в момента явно на затваряне на някакви пропускни клапани - интересно просвирване, все едно затваряш кран на чешма
                                Предполагам е свързано с размерите, двигателите на 777 са с най-големия диаметър, а на 154 - с най-малкия от най-популярните пътнически самолети.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X