Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се стартира реактивен двигател?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как се стартира реактивен двигател?

    Тъп въпрос...
    Признавам си - не знам точно как.
    Без значение дали е лайнер, или изтребител...
    С компресор, който развърта вала, или с помощен мотор, който се ползва за стартер?
    Четох мемоари на летец, летял на А-7, ако не се лъжа, който в полет изгаси двигателя си, и пак го запусна.Може би при достатъчна скорост "пали" на авторотация...Не знам.
    Иначе съм виждал по летищата едни "колички" до самолетите, дето закачват маркучи някакви.
    Витлови самолети (големи) палят сами.Хеликоптери също...
    Моля за просто обяснесние.Благодаря!
    Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
    0887/осемпет 66 4осем

  • #2
    От: Как се стартира реактивен двигател?

    Първоначално публикуван от Маркони Преглед на мнение
    Четох мемоари на летец, летял на А-7, ако не се лъжа, който в полет изгаси двигателя си, и пак го запусна.Може би при достатъчна скорост "пали" на авторотация...Не знам.
    Ахъм. Има си процедура за това, поне при военните.

    Как се палят долу не знам.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      От: Как се стартира реактивен двигател?

      Ето как - http://www.youtube.com/watch?v=g4pqEzfKXcA
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #4
        От: Как се стартира реактивен двигател?

        Прочетох. По 2 начина - развърта се или със стартерен мотор, или с духалка (второто обикновено за по-малките). Като се развърти достатъчно, пускаш гориво + някаква запалителна система.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          От: Как се стартира реактивен двигател?

          Първоначално публикуван от Маркони Преглед на мнение
          Моля за просто обяснесние.Благодаря!
          Най-близко е стартирането на печките отоплители в колите. Електрозахранване, развъртане(директно от електромотор или през помощна турбина),подаване на гориво, запалване, извеждане на малка газ или прекратяване на запуска.
          0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

          Коментар


          • #6
            От: Как се стартира реактивен двигател?

            ЗАПУСК ГАЗОТУРБИННОГО ДВИГАТЕЛЯ
            Неустановившийся режим работы ГТД, характеризуемый процессом раскрутки его ротора (роторов) от неподвижного состояния или режима вращения авторотации до выхода двигателя на режим малого газа или минимальный установившийся режим работы для двигателей, не имеющих режима малого газа. В зависимости от соотношения температур деталей газотурбинного двигателя и окружающей среды различают запуск холодного и горячего газотурбинного двигателя (холодный и горячий запуск).

            Нормальный запуск — неустановившийся режим работы до достижения режима малого газа с сохранением времени запуска и других параметров в пределах, установленных технической документацией.

            Холодный запуск — нормальный запуск, осуществляемый не ранее чем через два часа после выключения двигателя или через другой, установленный технической документацией, промежуток.

            Горячий запуск — нормальный запуск, осуществляемый не позже чем через 15 мин после выключения работающего двигателя.
            Ложный запуск ГТД — принудительная раскрутка ротора газотурбинного двигателя пусковым устройством с подачей топлива в камеру сгорания при выключенной системе зажигания.

            Встречный запуск — запуск газотурбинного двигателя после самопроизвольного или преднамеренного выключения двигателя в полете, характеризуемый раскруткой ротора от частоты вращения большей, чем при авторотации, до выхода двигателя на режим малого газа.

            Источник: Боргест Н.М., Данилин А.И., Комаров В.А. Краткий словарь авиационных терминов. - М.: МАИ, 1992.


            https://www.youtube.com/watch?v=zy4A-z2WKhw

            едно малко рекламно клипче ,но показва какво представлява двигателя .При запуск се развърта най-вътрешния контур със електростартер или пневматичен стартер.На определените обороти автоматиката подава гориво в горивната камера и дава ток на свещите.Бордния или втория пилот следят параметрите,като най-важния е температурата на газовете и продължителносття на запуска.
            на земята техникът гледа да е чисто около двигателя и за пламъци през соплото и слуша за нехарактерни звуци.
            Последно редактирано от Георги Крумов; 09-09-14, 02:45.

            Коментар


            • #7
              От: Как се стартира реактивен двигател?

              Ако обобщим, значи има стартер, електрически или пневмо с възможност за вътрешно или външно захранване. Електрическият иска акумулатори + помощен генератор. Пневматичният иска помощен газотурбинен двигател. Изглежда се предпочитат пневматичните, поради по-компактните им размери при еднаква мощност. Справка - ръчните механични инструменти, разликата в размери и тегло е очевидна. Дори при големите ДВГ се използват пневмостартери.
              За аварийно стартиране при изгаснал в полет двигател се използва(използвал?) кислород, който подаден заедно с горивото върху горещите още камери + авторотацията, пали веднага.

              Коментар


              • #8
                От: Как се стартира реактивен двигател?

                Да споделя и моя опит с ГТД. Има двигател, автомат за развъртане(стартер) и пусково устройство. С ГТД-тата с който съм работил имаха електрически стартери(малки ГТД-та, руски - модел ГТД-5 и ГТД-5М) На таблото за управление има оборотомер(измерва в проценти, а не в обороти), термометри, горивомер, бутон за ръчно управление на стартера и бутон за автоматичен запуск. При стартиране се прави следното - натиска се бутона за ръчно управление на стартера, докато ротора се развърти на 30% и се отпуска.Това по инструкция се прави с цел ако има нещо случайно попаднало в горивните камери да се "издуха". След като паднат оборотите до към 5-10% се натиска бутона за автоматичен запуск. Автомата за развъртане развърта турбината до около 70-80% и подава гориво в горивната камера. В същият момент пусковото устройство подава искра на запалителните свещи до развъртане на работни обороти и прекъсва искрата.И двигателя вече работи

                Коментар


                • #9
                  От: Как се стартира реактивен двигател?

                  Да вметна, че от десетина години има миниатюрни реактивни двигатели за авио-модели с размер на половината от 1,5л. бутилка , които вадят страхотна тяга за собственото си тегло и това на аероплана. На звук го докарват едно към едно с големите
                  двигатели
                  В нет-а могат да се намерят инструкции и клипчета за стартирането и експлоатацията им, която изисква опит и прецизност.
                  много автомати-слаби резултати!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как се стартира реактивен двигател?

                    Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                    За аварийно стартиране при изгаснал в полет двигател се използва(използвал?) кислород, който подаден заедно с горивото върху горещите още камери + авторотацията, пали веднага.
                    Още при МиГ-21 има система за кислородно захранване на двигателя, която по спомени на летци е безотказна, има подобна монтирана и на Як-38 който имал сериозни проблеми с запуск на двигателите из топлите морета.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как се стартира реактивен двигател?

                      Благодаря на всички.Стана ми по-ясно.
                      А с какво се запускат помощните ГТД?Стартер като при автомобилите?
                      За тези системи с кислород, които са аварийни и се ползват при изгаснал в полет мотор, кислирода се държи под налягане в съдове и се допълва при нужда, или....????
                      Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
                      0887/осемпет 66 4осем

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как се стартира реактивен двигател?

                        Стартер, това за кислорода не го знам.....
                        0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как се стартира реактивен двигател?

                          Първоначално публикуван от Маркони Преглед на мнение
                          Благодаря на всички.Стана ми по-ясно.
                          А с какво се запускат помощните ГТД?Стартер като при автомобилите?
                          За тези системи с кислород, които са аварийни и се ползват при изгаснал в полет мотор, кислирода се държи под налягане в съдове и се допълва при нужда, или....????
                          Модерните изтребители например ги оборудват с бордни кислородни станции, по-леко и по-безопасно. А и за зад-джойстичното устройство си трябва кислород.
                          Всеки трети е шести

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как се стартира реактивен двигател?

                            Хм... Това за кислорода и на мен ми стана интересно...
                            Бордова кислородна станция?.... Да не би да имат предвид системата за обезпечение живота на пилота, а не за двигателя (т.е. подаване въздух под подходящо налягане)?
                            Доколкото съм чел при запуск в полет има ограничения за скоростта и височината (запуск само под дадена височина), при която трябва да се прави опит за запуск...
                            Не вярвам да се прави опит за запуск с добавяне на кислород - просто обема въздух който преминава през ГТД дори при авторотация е толкова голям, че и голяма бутилка кислород би свършила за част от секундата...
                            Иначе от това, което съм чел - има си пневматични и електрически стартери...
                            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как се стартира реактивен двигател?

                              Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                              Хм... Това за кислорода и на мен ми стана интересно...
                              Бордова кислородна станция?.... Да не би да имат предвид системата за обезпечение живота на пилота, а не за двигателя (т.е. подаване въздух под подходящо налягане)?
                              Доколкото съм чел при запуск в полет има ограничения за скоростта и височината (запуск само под дадена височина), при която трябва да се прави опит за запуск...
                              Не вярвам да се прави опит за запуск с добавяне на кислород - просто обема въздух който преминава през ГТД дори при авторотация е толкова голям, че и голяма бутилка кислород би свършила за част от секундата...
                              Иначе от това, което съм чел - има си пневматични и електрически стартери...
                              Съвсем отделна система си е. Въздухът в ГТД е предостатъчно, но кислородът е за друго - смесен с горивото сваля пламната му температура драстично и при контакт с още топлите камери пали веднага без стартовата процедура със свещите.
                              Било е опасно, но алтернативата при спрял двигател е катапултиране над вражеска територия...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X