Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изчезна боинг на малайзийските авиолинии

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Изчезна боинг на малайзийските авиолинии

    При тоя Тевес е ефекта му викат тухла под педала . Преди време един приятел се удари заради такъв АВС на неговия Пасат ама аз не вярвах че това е възможно докато не ми се случи на мен . С моите 100 кила се изправих на педала ама ефект никакъв .
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • От: Изчезна боинг на малайзийските авиолинии

      По-скоро това е стара проверена практиката - да се замаже всичко с тн човешки фактор или пилотската грешка. Обикновено се прави при катастрофи със загинал екипаж, те така не могат да се оправдаят!

      Коментар


      • От: Изчезна боинг на малайзийските авиолинии

        Не знам защо смесвате наземната автомобилна техника с авиационната. Разликата не е малка, разбира се е възможно заради проблем с електронните системи да стане авария, но в повечето случаи пилотите ще могат да реагират. При Еър Франс 447, ако се зачетете внимателно виждаме, че нещата тръгват от грешна информация за скоростта от тръбата ни Пито (проблем който са имали и други еърбъси). Това води до серия от грешки на пилотите, които правят така, че самолетът се забива в морето под ъгъл 35 градуса в условия на "срив" (мисля, че stall така се превежда на български), докато двигателите са били на тяга 100%. Всъщност единствено липсата на данни за скоростта и погрешните действия на екипажа довеждат до катастрофата, като самолетът си е бил напълно управляем. Пилотите многократно са игнорирали алармата за опасен ъгъл на атака, и не са следвали процедурата при загуба на информация за скорост. Плашещото в случая е изводът от разследването е, че пилотите не реагират на алармата за срив 54 секунди, не са изобщо разбрали, че самолетът пада заради това, и оттам комисията заключва в една от причините "липса на познания как настъпва stall (срив при голям ъгъл на атака на крилото", което е недопустимо дори и за пилот на двуместна Чесна! Пилотите изобщо не са разбрали, че самолетът се срива заради големия ъгъл и са се опитвали да го вдигнат с пълна тяга и голям ъгъл, а е трябвало да правят обратното. И така се забиват в морето с напълно работещ самолет... Електрониката съвсем правилно е изключила автоматичния полет заради загуба на данни от датчика и оттам пилотите не правят нищо както трябва. При друга ситуация или друг екипаж, това щеше единствено да доведе до малко повече пот за летците, но не биха загубили самолета. Ето тук има и повече за режимите на авиационната електроника: http://en.wikipedia.org/wiki/Flight_...s_(electronic)

        Всъщност, да в този случай може да обвиним електрониката, но не затова че не е работила както трябва (в крайна сметка проблем е имал един неработещ датчик), а заради това, че пилотите твърде много и вярват, и в променени условия не могат да се справят. Един от изводите на разследването е че емоционалния шок при реконфигурирането на електрониката от автопилот на ръчно управление е била такава, че пилотите са се озовали в друго "емоционално състояние", довело до серия от грешки и лоша комуникация...
        Последно редактирано от damon; 23-03-14, 15:41.
        LZ2NKM

        Коментар


        • От: Изчезна боинг на малайзийските авиолинии

          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
          Проблема в еърбъса е бил в ясната индикация (да, компютъра е съобщил за изключването, ама не включил тифон и червена мигалка, заедно с електрошок на пилота, че да го подсети)..
          Компютърът е съобщил, но не е имало пилот на мястото да го види. Или сигурно всички сигнали от уредите трябва да са свързани а алармени звънци из целия самолет?
          Последно редактирано от silverfox; 23-03-14, 15:34.
          Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

          Коментар


          • От: Изчезна боинг на малайзийските авиолинии

            Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
            При тоя Тевес е ефекта му викат тухла под педала . Преди време един приятел се удари заради такъв АВС на неговия Пасат ама аз не вярвах че това е възможно докато не ми се случи на мен . С моите 100 кила се изправих на педала ама ефект никакъв .
            Не знам как му викат, но със сигурност не може да е ефект "няма спирачки щото няма абс". Със същия успех може да остане без серво заради изгаснал двигател и педала да се втвърди, далеч преди абс-ите. А аз си спомням поне един случай в Алжир на планински път при който баща ми спря защото му се схвана крака от натискане на спирачката (вартбурга ни беше без серво на спирачките). А като млад е бил трети републикански по ски бягане, да кажеш нещо че са му слаби краката...

            Това са неприятни и силно опасни случки, но не са "загуба на спирачки" и "отказ на спирачките", а са "загуба на нормално функциониране на спирачките"

            Електрониката това и е работата - да ни яде псувните, но в колите е спасила далеч повече животи отколкото е отнела. Аз лично познавам поне един шофьор който има сигурно над милион километра стаж но до ден днешен на педала на спирачката познава само позиции "включено" и "изключено", включително на мокро и на сняг. Започна да сменя коли значително по-рядко след като мина на коли с абс.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • От: Изчезна боинг на малайзийските авиолинии

              Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
              По-скоро това е стара проверена практиката - да се замаже всичко с тн човешки фактор или пилотската грешка. Обикновено се прави при катастрофи със загинал екипаж, те така не могат да се оправдаят!
              Хм... Вечното съмнение... Да не би последната катастрофа на Ред Уингс да не е човешка грешка (въпреки големия рев в руските форуми преди да излезе доклада на МАК наскоро?)...
              Да, и там има намесен 'механичен' (не електронен) дефект, който се е проявил след поредица грешки и неправилни действия от страна на пилотите... В продължение на десетки секунди 'висят' над полосата, че на всичкото отгоре и започват да ускоряват... Или не вярваш в логиката на публикуваната в доклада хронология на процеса?
              sek.1, не съм чувал за такъв проблем - можеш ли да дадеш повече инфо (на ЛС) - интересна ми е причината за такова поведение от техническа гледна точка...
              damon, двигателите са били изведени на пълна мощност малко преди удара... А са парашутирали с минути надолу с отнета мощност на двигателите (май беше на flight idle), без да могат да се ориентират в обстановката... Вкарвайки самолета в такива немислими режими, че дори алармата за срив се самоизключва (което става при изключително ниска постъпателна скорост)... И въпреки това самолета е продължава да изпълнява командите на пилотите и е бил управляем.... Неслучайно една от първите рекации бе - 'увеличете тренировките 'на ръка'....

              Silverfox - поста ми съдържаше известна ирония - разбира се, че е имало индикация, но не и стандартното 'кликване' Затова и препоръките след случката са да бъде дадена по-ясна индикация при такъв случай (доколкото си спомням това бе вписано и в окончателния доклад)...
              Goblin - почти при всяко спускане от х.Ком до Берковица (16км спускане) на времето с вартбурга ми кипваха спирачките. Припомпваш няколко пъти и успяваш да спреш преди следващия завой ... Не се смяташе за някакъв сериозен проблем, пък и твърдо не бе електронен...
              Последно редактирано от slowtraveler; 23-03-14, 16:04. Причина: Допълнение...
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • От: Изчезна боинг на малайзийските авиолинии

                Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                Казах последните 2 страници, а не последните 2 мнения.
                Ма някой си ресетвал в движение електрониката на самолета с лаптоп за да управлява самолета, после чакал някой да го пита за източник, като го питаха - нямало, ама даде други неща за пример, дето нямат общо, ей така - да се види, че знае.
                Работил във всички сфери - на авиацията, на електрониката на превозните средства, изобщо... чудо. Ама не знае, че автомобила има серво усилвател на спирачките, та ще се блъсне във вратата на гаража и го обяснява с електрниката.
                Дори за автопилота - цял инженер, проектант... и не знам какво си, а не може да го обясни. Автопилота изключил "частично" - какво значи частично - управлява само наляво и на дясно или тук-таме, през 10 минути?

                ПС: Един проектант на електронни системи в авиацията би трябвало да знае, че за последните 50 години сигурността на пътническите полети се е повишила в пъти. 2012 година завършва без нито един фатален инцидент за всичките 240 водещи самолетни компании в света. За 2013 не съм проверявал. То като го слушаш каква бюрокрация и какво чудо е, че чак се махнал да не го задушават, човек ще рече, че работата станала от зле по-зле и самолетите падат като тикви заради електрониката.
                Да чукнем едно басче ако искаш, и копие на предния задграничен си вадих, и други документи имам. Случайно работил ли си в разработката на автомобилна електроника?
                С едни IFR (International Flight Research по спомен) тестери бачкахме, . Имам някаква идея, не е каквото си представяш. Щом и на брокери намерих тук лоби, не очаквайде от мен конкретна информация. Но поканата за баса остава.
                Със самолетите не съм професионално компетентен, и честно казано предпочитам да не знам. Че и сега си ме е шубе достатъчно, а се налага да летя.
                Ако имаше бегла представа с колко открити бъгове излизат новите коли... вярно маловажни, ама... Кажи за една марка дето не реват от електроника, да ги хваля занапред. Тойота се дърпаха до последно, ама вече и те са в калчищата.
                Ама не знае, че автомобила има серво усилвател на спирачките, та ще се блъсне във вратата на гаража и го обяснява с електрниката.
                Не съм казал, че е заради електроника, Москвич 412 има един транзистор в реле-регулатора и това е.
                А, намерих случая, но това се случило след като на пилотското място е имало дете а на другото никой! Пилотът пък не знаел, че автопилота се изключва и от щурвала. Това не е грешка на електрониката.
                Примерът ми беше, че променя начина на управление, понякога нелогично. Освен това всички грешки при катастрофи са на 100% от човек. И проектантите са хора, и те грешат.
                И пилотите са хора, след хилядите часове нормална работа е нормално човек да се шашне, особено в тъмница. Не мога и да си представя какво е в ръцете ти да са няколкостотин съдби, и алармите пищят на поразия!

                Айде кажи поне едно логично обяснение на борда да няма сапунерка за 500 лева, с абонамента барабар, дето скиорите ги имат в раницата (по-предвидливите де). Тука мина едно на старо за 150 лева, GPS и обратна връзка към сателит, и дистрибутор им имаме от форума.
                Аз на това викам бюрокрация.
                Първоначално публикуван от damon
                При Еър Франс 447, ако се зачетете внимателно виждаме, че нещата тръгват от грешна информация за скоростта от тръбата ни Пито (проблем който са имали и други еърбъси). Това води до серия от грешки на пилотите, които правят така, че самолетът се забива в морето под ъгъл 35 градуса в условия на "срив" (мисля, че stall така се превежда на български), докато двигателите са били на тяга 100%. Всъщност единствено липсата на данни за скоростта и погрешните действия на екипажа довеждат до катастрофата, като самолетът си е бил напълно управляем. Пилотите многократно са игнорирали алармата за опасен ъгъл на атака, и не са следвали процедурата при загуба на информация за скорост. Плашещото в случая е изводът от разследването е, че пилотите не реагират на алармата за срив 54 секунди, не са изобщо разбрали, че самолетът пада заради това, и оттам комисията заключва в една от причините "липса на познания как настъпва stall (срив при голям ъгъл на атака на крилото", което е недопустимо дори и за пилот на двуместна Чесна! Пилотите изобщо не са разбрали, че самолетът се срива заради големия ъгъл и са се опитвали да го вдигнат с пълна тяга и голям ъгъл, а е трябвало да правят обратното. И така се забиват в морето с напълно работещ самолет... Електрониката съвсем правилно е изключила автоматичния полет заради загуба на данни от датчика и оттам пилотите не правят нищо както трябва. При друга ситуация или друг екипаж, това щеше единствено да доведе до малко повече пот за летците, но не биха загубили самолета.
                При противоречиви данни и тъмница навън е лесно да се ошашкаш. Гармина ми хваща през илюминатора и работи с под 10-тина метра точно, ако имаха такава тояга на цената на риза от Витошка...
                Последно редактирано от Rabin; 23-03-14, 16:30.

                Коментар


                • От: Изчезна боинг на малайзийските авиолинии

                  Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                  Много по лесно от машина в която няма никаква електроника .
                  Напълно съм съгласен.
                  Не, че е важно, или има значение, но да кажа, че любимият ми аероплан е DC-3!
                  много автомати-слаби резултати!

                  Коментар


                  • От: Изчезна боинг на малайзийските авиолинии

                    Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
                    .....Айде кажи поне едно логично обяснение на борда да няма сапунерка за 500 лева, с абонамента барабар, дето скиорите ги имат в раницата (по-предвидливите де). Тука мина едно на старо за 150 лева, GPS и обратна връзка към сателит, и дистрибутор им имаме от форума.
                    Аз на това викам бюрокрация.
                    Какъв е смисъла от такава джиджавка? Та нали и на този боинг е имало сума ти електроника, която обаче е била изключена, също както би била изключена и сапунерката...
                    Да, сега могат да слагат 'сапунерката' на върха на опашката, та да не може някой (освен някой като БИ от 'Екипаж'), да се изкачи по опашката и да го изключи... Но не виждам реален смисъл от такова устройство при умишлени действия. Та нали един прост китайски заглушител за 5-10$ ще го направи негоден...
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • От: Изчезна боинг на малайзийските авиолинии

                      Какъв е смисъла от такава джиджавка? Та нали и на този боинг е имало сума ти електроника, която обаче е била изключена, също както би била изключена и сапунерката...
                      Не бих предвидил такъв вариант. Като алармата в нас - акумулатор в корпуса, и 3 такива, за щастие!
                      Много неща съм се чудил - примерно има случай да угасят здравия двигател, и оставят горящия. Чак последния Суперджъмбо има камера на опашката, толкова ли е сложно? Проста WEB камера би спасила сума народ, и би улеснила работата в критични ситуации.
                      Сега, при умишлено заглушаване поне ще има инфо, че трите са спрели в един миг!

                      Коментар


                      • От: Изчезна боинг на малайзийските авиолинии

                        Първоначално публикуван от mbenz Преглед на мнение
                        Напълно съм съгласен.
                        Не, че е важно, или има значение, но да кажа, че любимият ми аероплан е DC-3!
                        На мене и АН 2 На времето в щаба на десети САК в Пловдив видях на живо Лисунов Ли 2 който е руското копие на ДС 3 . Тогава казваха че това бил самолета с който Георги Димитров се е върнал в България и в момента този екземпляр трябва да е в музея в Крумово . Само от руската версия са произведени над 6 000 машини . Разликата реално е само в двигателите американските са Прайт & Уитни а руския е със Шверцов АШ 62 ИР който е уникално здрав и за това го качват на АН 2 .
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • От: Изчезна боинг на малайзийските авиолинии

                          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                          На мене и АН 2 На времето в щаба на десети САК в Пловдив видях на живо Лисунов Ли 2 който е руското копие на ДС 3 . Тогава казваха че това бил самолета с който Георги Димитров се е върнал в България и в момента този екземпляр трябва да е в музея в Крумово . Само от руската версия са произведени над 6 000 машини . Разликата реално е само в двигателите американските са Прайт & Уитни а руския е със Шверцов АШ 62 ИР който е уникално здрав и за това го качват на АН 2 .
                          Така е-на летище Крумово е...само дето платнената обшивка на вертикалния стабилизатор е изгнила и я няма никаква...
                          АШ-62 наистина е много надежден двигател, но не може да се сравнява с американския, както и цялото изделие-казала си е думата качеството на изработката, качеството на материалите, произв. оборудване, разликата в метричните системи(което изкл. много е затруднило копирането на В-29, за да стане Ту-4).
                          Sorry за офф-а, ама да се разведри атмосферата малко!
                          много автомати-слаби резултати!

                          Коментар


                          • От: Изчезна боинг на малайзийските авиолинии

                            Няма да повярвате, ама преди седмица и нещо видях Ан-2 излитащ от Софийското летище.

                            Коментар


                            • От: Изчезна боинг на малайзийските авиолинии

                              Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
                              Няма да повярвате, ама преди седмица и нещо видях Ан-2 излитащ от Софийското летище.
                              Що мислиш, че няма да повярваме-кЪф е проблема да излети от дълга бетонна писта...или литна от тревното пространство?

                              П.С. Преди години по темата "офроуд в небето", където ставаше дума за АН-2 писах, че съм виждал такива в щатите и се чудех дали някой не е копирал, щото е абсурдно да го сбъркаш, но се оказа, че има асоциация на собствениците на АН-2 в САЩ
                              много автомати-слаби резултати!

                              Коментар


                              • От: Изчезна боинг на малайзийските авиолинии

                                Ами те си летят още . Това е самолет който практически може да излети и кацне на всяка поляна и е практически стелт с тая шперплатова конструкция . Лети с лекота на пределно ниски височини . Виж такъв ако изчезне да се чудят къде е кацнал е разбираемо
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X