Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Иранците, безпилотните и новината която мина (горе-долу) по терлици.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Иранците, безпилотните и новината която мина (горе-долу) по терлици.

    Хванати здраво в капана на интересните новини (новата рокля от кокали на лейди гу-гу и прочее финали на световното по кърлинг), май пропуснахме (моля да бъда извинен ако е коментирано във форума и съм го пропуснал) едно меко казано интересно събитие.

    Иранците от няколко дена си имат чисто нова играчка. Безпилотно самолетче. На прима виста - без драскотинка по него. На втора виста, поне от това което показват - също. Едно такова сладичко, малко мяза на Силонски изтребител от Бойна Звезда Галактика. Само му липсват бягащите светодиодчета.

    Въпросното е летяло където не му е работа съвсем по желание, и се озовало на земята пак там, този път съвсем не по желание.

    Което предизвиква искрения ми интерес, и искрените ми уважения към този (тези) който го е прилъгал да кацне там където са му казали.

    Понеже, от висотата на незнанието си по всичко що е авиационно дело, не мога да се преборя с натрапчивата мисъл че става въпрос за чиста проба кацане, а не за "сваляне", "повреда", "падане", или каквото там му вържат в новините първоначалните му собственици.

    По никакъв начин не мога да възприема че безпилотен самолет в аварийна ситуация ще има като рефлекс да се приземи чисто където му скимне, вместо да се самоунищожи.

    Та ето ги чисто лаишките ми въпроси към знаещите:

    - Смятам че машината е прихваната от грижливи и кадърни ирански специалисти, и също така грижливо и кадърно приземена. Иранците никога не са се стеснявали да направят от невъзможното възможно, но - за разбиращите от криптография - колко реалистично е да приемем че са разбили кода на гадинката и са прихванали управлението чисто и унизително ?

    - Ако горното е невъзможно или слабо вероятно, и ако приемем че електрониката на машината е била чисто и просто грубо изкарана от строя с външна намеса (ЕМ глезотии, смущения - знаещите да кажат) - какъв е шансът загубила управление машина представляваща делта крило да се приземи сама в нежна спирала като пухкаво глухарче ?

    - Чисто и просто механично прихващане от друг самолет / хеликоптер / летяща гадина ?

    Иранците твърдят че са прихванали машината в "електронен капан" от три различни станции и са я приземили. Не ми звучи нелогично, но причината да не ми звучи нелогично е че просто винаги съм се чудил кога в крайна сметка ще бъдат хакнати тия глезотии, и ще заставят една леко омързелявила се армия да се поразмърда малко. Тъй че някак прекалено гали очакванията ми, и съм склонен да повярвам понеже ми е интересно да повярвам.

    В крайна сметка - едно е да пукаш весело от безпилотен самолет, друго е да пукаш докато пукания не му прихване управлението и не го обърне срещу теб. Не отричам че подобно развитие на събитията би ме докарало до неистов кикот относно съдбата на двата крака на хитрата сврака. Независимо че свраката ме убеждава че играе в моя отбор.

    Та ? Според вас ? Перфектно техническо изпълнение на нация която никога не се е оплаквала от липса на кадърни инженери, или перфектен блъф с паднали от небето безпилотни, ъъъ, карти ?
    Издъних се на Тюринг теста

  • #2
    От: Иранците, безпилотните и новината която мина (горе-долу) по терлици.

    За "predator" ли иде реч ?
    When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

    Коментар


    • #3
      От: Иранците, безпилотните и новината която мина (горе-долу) по терлици.

      За това става дума:



      Много странно, наистина как са успели да го приземят.
      .

      Коментар


      • #4
        От: Иранците, безпилотните и новината която мина (горе-долу) по терлици.

        Не знам дали някой е минавал през Иранското посолство тези дни. Махнали са портретите с чалмите, лъснали са сградата. А на оградата има огромни биволски глави - символи от Персия. А доскоро взривяваха паметници от времето на същата тази империя. А животинските образи бяха забранени. Нещо ново става - и не е черно-бяло.
        Show must go on!
        LZ1VES

        Коментар


        • #5
          От: Иранците, безпилотните и новината която мина (горе-долу) по терлици.

          Не знам какво умеят Иранските Хакери, в последните месеци руснаците неколкократно помолиха никой да не пали война близо до границата им. В отговор им се присмяха.
          Преди седмица изпратиха ескадра в Средиземно море, една от целите и е - "Посещение на добра воля в сирийско пристанище". Чувам, че имало изпращания на морски пехотинци от семействата им. Война срещу Сирия ще да е война и срещу Русия, види се.
          Не че разбирам нещо от история, и паметта ми вече хич я няма, но през последните 3 000 години персите май не бяха нападали никого. Еле па на антипода.
          Те сами ще си изколят аятоласите, на тях със сигурност им е писнало повече, отколкото на нас. Сигурно даже повече, отколкото на мене - от американската демокрастия.
          Освен дето за мене чисто лично, е изгодно Турция да е никой.

          Коментар


          • #6
            От: Иранците, безпилотните и новината която мина (горе-долу) по терлици.

            То и един несваляем Стелт се изтапанчи на герена в Сърбия по време на войната.И после имаше върнете ни Стелта,ма той хукнал в Русия като го бутали руските съветници които случайно били в Югославско.Така че нищо чудно да има и руски съветници в Персия.
            МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

            Коментар


            • #7
              От: Иранците, безпилотните и новината която мина (горе-долу) по терлици.

              Не знаех за този прецедент! Това на клипа е "нещото" което трябва да замести F-22 Raptor след време, като се предвижда първо да се приеме на въоръжение във ВВС на флота! Не знам как и кой го е накарал това футуристично хвърчило да кацне в Иран, но определено хамериканците имат проблем и то голям! Такава издънка поставя под въпрос цялата им бъдеща военна програма за следващите педесет и кусур години и едни трилиони долари суха пара за ВПК! С огромен интерес ще следя случая...

              Коментар


              • #8
                От: Иранците, безпилотните и новината която мина (горе-долу) по терлици.

                Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                .......и едни трилиони долари суха пара за ВПК! ....
                Това май изяснява театрото от последната седмица. Генералите ще вземат своето по един или друг начин.
                подаръци за мъже от FACOM
                промоция на читави инструменти

                и на хоби такива

                тел. О879 Ч8Ч 2З5

                Коментар


                • #9
                  От: Иранците, безпилотните и новината която мина (горе-долу) по терлици.

                  Следвай парите и всичко си идва на мястото.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Иранците, безпилотните и новината която мина (горе-долу) по терлици.

                    Вижте къде паднал този дрон RQ-170 Sentine, и ще разбере защо той попаднал в ръцете на иранци в добро състояние.



                    Пустиня до г. Табас, към 150 км от афганска граница.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Иранците, безпилотните и новината която мина (горе-долу) по терлици.

                      Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                      Не знаех за този прецедент! Това на клипа е "нещото" което трябва да замести F-22 Raptor след време, като се предвижда първо да се приеме на въоръжение във ВВС на флота! Не знам как и кой го е накарал това футуристично хвърчило да кацне в Иран, но определено хамериканците имат проблем и то голям! Такава издънка поставя под въпрос цялата им бъдеща военна програма за следващите педесет и кусур години и едни трилиони долари суха пара за ВПК! С огромен интерес ще следя случая...
                      Ще ми заменят Раптора, а? Да видим кой ще гушне големите кинти
                      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                      Коментар


                      • #12
                        От: Иранците, безпилотните и новината която мина (горе-долу) по терлици.

                        Това чудо се подкарва и управлява с помощта на сателити! Има прецеденти за отвличане на сателити от хакери. Преди години английски хакери буквално отмъкнаха един метеорологичен сателит, като дори промениха геостационарната му орбита и поискаха един милион паунда откуп за да върнат контрола на собствениците му! Естествено от Ми 1,2,3,4,5,6 и т.н. им разгониха фамилията (а може да си ги взели и на работа при тях)! Ако Иран или друга държава имат човешкия потенциал и технологията да неутрализират, а дори и да обърнат срещу САЩ (или някой друг) собствените им сателитни комуникации (защото точно за това иде реч в случая, иначе не виждам как този дрон е попаднал в Иран във вида в който е), нещата стават доста сложни! От една страна е наложително за САЩ и сателитите и в НАТО и да изпържат иранците максимално бързо и да ги върнат в първи клас, от друга страна те нямат никакви гаранции, че това може да се случи по начина по който това стана в Ирак, Либия и Афганистан! Тази новина ми се струва толкова невероятна, че си мисля, че това на клипа е макет, а истинския дрон е свален (въобще се учудвам, че тази технология се тества над вражеска територия, което пък говори за това на колко напреднал етап се намира)! Обръщението на Обама потвърждава загубата на подобна единица! Абе много съм объркан! Това си е направо сюжет от "Междузвездни войни"...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Иранците, безпилотните и новината която мина (горе-долу) по терлици.

                          Не бе, не е макет на видео. Пиндоси си се оправдават с техничиски проблеми, а пък аз се чудя защо те веднага не са пратили бомбардировачи да унищожат този иначе наистина уникален апарат. някакви мижави 150 км са нищо работа.
                          Пък сега доста хора от НТР имат интересна работа.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Иранците, безпилотните и новината която мина (горе-долу) по терлици.

                            Не са технически проблеми причината -със сигурност! Ако това нещо беше паднало, макар и от малка височина и с малка скорост, щеше да е доста посмачкано и поожулено - няма как да излъже физичните закони (има една незначителна и много глупава вероятност - да е оборудван със авариен парашут, но дори и Дядо Коледа не е толкова внимателен и пуска подаръците през комина), а то си изглежда така все едно току що е слязло от конвейра в завода! Със сигурност толкова секретна технология над вражеска територия има механизъм са самоунищожение (или би трябвало да има), а това нещо си е цяло и непокътнато..?!! Не е използван и ЕМП също със сигурност, защото това означава безконтролно падане и купчина вторични суровини на стойност не знам си колко милиона или милиарда долара...За да изглежда толкова здрав дрона, над него е упражнен целенасочен контрол и е приземен прецизно и сигурно, а който го е направил е знаел много добре какво прави! Определено съм впечатлен!!!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Иранците, безпилотните и новината която мина (горе-долу) по терлици.

                              Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение
                              Със сигурност толкова секретна технология над вражеска територия има механизъм са самоунищожение (или би трябвало да има)
                              Някои дотолкова вярват в своята уникалност и превъсходство от гледна точка на технологически напредък, че забравят за елементарни неща. И изобщо - арогантността изигра доста мръсни шеги на много хора и държави.....
                              Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
                              Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X