Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Надуваеми,разглобяеми и преносими ветроходни лодки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Надуваеми,разглобяеми и преносими ветроходни лодки

    Здравейте, колеги! Някой да има поглед върху руски надуваем катамаран "Простор"? Опитват се да ме зарибят с няколко уж чистонови, но залежали бройки на цена ~2500лева. Вярно ветрилното стъкмяване е нещо като "кет" или уиндсърф, но за разходки по язовирите мисля, че става. Иначе е с два руля и два шверта, почти като истински. Благодаря предварително за евентуалните отговори!
    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
    Из "Златния телец"

    Коментар


    • #17
      От: Надуваеми,разглобяеми и преносими ветроходни лодки

      АЗ съм арестуван на гребната база в Пловдив с един такъв.Прилично корито за малки водни пространства,не търсиш скорост от него,но пък носи много.За цена и качество нямам какво да кажа,не знам и колко е дьрто ако да е в чисто ново състояние.

      За возене в малка локва става / като почти всичко де /.
      TOYOTA SEQUOIA ‘11
      W140 S420 '99

      Коментар


      • #18
        От: Надуваеми,разглобяеми и преносими ветроходни лодки

        Ветроходство за бедняци или една сбъдната мечта!
        https://picasaweb.google.com/tiver72...eat=directlink
        Със специални благодарности на vatikana

        Коментар


        • #19
          От: Надуваеми,разглобяеми и преносими ветроходни лодки

          Хахахахахах ааааа не,нИ мо'а,толкова мерак аз нямам.

          Евала пичове
          TOYOTA SEQUOIA ‘11
          W140 S420 '99

          Коментар


          • #20
            От: Надуваеми,разглобяеми и преносими ветроходни лодки

            Браво колеги, това е начинът! Решаваш и построяваш а другите като мене още умуват. Споделете от какво са тръбите на рамата. Едва ли са стоманени. На една от снимките се вижда огъване на подмачтовата балка. Май ще се наложи поставяне на шпрюит от долната страна. А и за платната едно питане: от какво сте ушили стаксела? И лати на грота има ли, че нещо набръчкан седеше в долната част. И още веднъж поздравления за смелото осъществяване на мечтата ви!
            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
            Из "Златния телец"

            Коментар


            • #21
              От: Надуваеми,разглобяеми и преносими ветроходни лодки

              Рамката е от алуминиеви тръби ф 50, сглобките са от стоманени фтулки ф60, заварени една към друга под ъгъл 90 градуса. Дължина 5м ширина 3м И понеже съм абсолютен лаик във ветроходството не мога да отговоря за тази подмачтова балка и шпрюит, защото не зная какво е. Мачтата е от алуминиева тръба ф60 в основата, а при върха удължена с ф50. Обща дължина на мачтата 7м За да може да се рифова грота мачтата лагерува в основата и при върха. Вантите са от стоманени въжета с ПВЦ ф5х6. Швертовата кутия от стоманен правоъгълен профил застопорена с обтегачи в долната част на рамката ( като обърната пирамида) руля централен - абсолютно никаква работа не свърши за това на последните снимки се вижда, че съм го махнал и се управлява ( временно ) с весло. Предстои да направя двоен рул. И руля и шверта се прибират назад и нагоре. Стаксела е от платно за уиндсърф, който също се рифова с макара направена от ПВЦ тръба шпилка две ринг гайки и две капачки от винтови буркани Лати на грота няма поставени в момента на снимките но ги имам. Вчера при много силен поривист вятър донадената тънка тръба при върха на мачтата се счупи и ще трябва да мисля нещо по добро. Ванти от средата на мачтата не мога да опъна, защото платното се нахлузва, а при силен вятър цялата мачта се огъва като лък. И понеже не съм виждал на живо платноходки, а само по снимки не ми е съвсем ясно другия тип окачване на платното към мачтата без нахлузване и въобще не зная дали моето може да се преправи.
              Крайният резултат от тази първа проба на вода е, че рамката на малките вълни образувани от силния вятър се държеше перфектно, но мачтата и руля трябва да се коригират. Предстои доработка

              Коментар


              • #22
                От: Надуваеми,разглобяеми и преносими ветроходни лодки

                Ммммммммммайко мила.


                Я си намери едно стькмяване от 420 или 470 или Комбибот или даже Лазер или Кадет,че и Фин става / на много слабо време / и после ще му мислим основата.Имаше ги едно време колкото искаш,мачти,голове,платна.........


                Аз много не разбирам ма ако имаш въпроси май е по-добре да теглиш една нова тема и да я мислим там.От бърз поглед- диагонали те и мисли на тая рамка,от преден към заден ъгъл.
                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                W140 S420 '99

                Коментар


                • #23
                  От: Надуваеми,разглобяеми и преносими ветроходни лодки

                  Така мисля и да направя относно мачтата стига да открия нещо по евтинко, а диагоналите ги имам и практически те пристягат цялата конструкция, но минават под нивото на рамката и се събират при кутията на шверта в долния и преден край

                  Коментар


                  • #24
                    От: Надуваеми,разглобяеми и преносими ветроходни лодки

                    Благодаря за изчерпателния отговор! Накратко за платното(грота) - ако сложиш латите няма рифоване. Остава само возене при "подходящ" вятър. Другото закрепване към мачтата е с таканаречения(от руски) ЛИКПАЗ. В зависимост от изпълнението е В самата мачта или е отделно занитена или заварена тръба с надлъжен прорез. За да ползваш такова захващане, трябва да пришиеш в предния ръб на грота ЛИКТРОС. Това е въже, което е пришито по челния ръб на гротаНатиснете снимката за да я уголемите

Име:img044.jpg
Прегледи:1
Размер:343.0 КБ
ID:5476467
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img043.jpg
Прегледи:1
Размер:334.0 КБ
ID:5476468
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img045.jpg
Прегледи:1
Размер:130.9 КБ
ID:5476469
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img046.jpg
Прегледи:1
Размер:87.0 КБ
ID:5476470
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img047.jpg
Прегледи:1
Размер:89.4 КБ
ID:5476471
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img048.jpg
Прегледи:1
Размер:196.2 КБ
ID:5476472
                    . Ако четеш руски мога да ти пратя на мейл някоя и друга интересна книжка. За да се рифова такъв грот се прави патентриф на гика т.е. вече се върти самия гик и грота се намотава около него. Ето една-две картинки:
                    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                    Из "Златния телец"

                    Коментар


                    • #25
                      От: Надуваеми,разглобяеми и преносими ветроходни лодки

                      Или като на Картер 30,проблема си остава с натяжката обаче макар,че ако вратните са му изнесени назад / както и трябва да бъде / на пълен попътен това няма как да отпусне.

                      Аз ако съм ще му перна по един дълбок риф и няма да се занимавам.
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • #26
                        От: Надуваеми,разглобяеми и преносими ветроходни лодки

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img049.jpg
Прегледи:1
Размер:347.1 КБ
ID:5476486 Това е за патентрифа, а това се бях засилил да купувам:
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img050.jpg
Прегледи:1
Размер:107.4 КБ
ID:5476537
                        Последно редактирано от коко келеша; 28-04-13, 19:44.
                        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                        Из "Златния телец"

                        Коментар


                        • #27
                          От: Надуваеми,разглобяеми и преносими ветроходни лодки

                          Коко имейла ми е tiver@abv.bg ще съм ти благодарен ако ми изпратиш материали за четене. И се хващам за твоите думи за латите-това което забелязах е, че при силния вятър платното правеше много голям джоб колкото и да го натягах и в задната си час беше подвито и се питам сега дали не съм си виновен аз за счупената мачта, защото латите си седяха в багажника на колата на брега и ако аз умникът ги бях сложил дали нямаше да се изпъне задната част на платно за да може вятърът да се обтича, а не да се "задържа" в платното и по този начин да се облекчи мачтата. И май наистина сте прави, че трябваше да е в отделна тема всичко това защото с тези подробности в които навлязохме избягахме от същността на тази. Ако може модератора да премести постовете в отделна тема. Благодаря на всички за мненията. Ще почета, ще понауча още преди да почна да правя някакви корекции, а ако някой чуе да се продава оборудвана мачта и платно подходящи за плавателното ми средство нека ми пише тук

                          Коментар


                          • #28
                            От: Надуваеми,разглобяеми и преносими ветроходни лодки

                            Добре а как стой въпроса с регистрацията, Дъки 17 е 5,1 метра, трябва ли според вас да се регистрира?

                            Колега ще споделиш ли и цената?
                            "If they give you ruled paper, write the other way." Juan Ramon Jimenez

                            Коментар


                            • #29
                              От: Надуваеми,разглобяеми и преносими ветроходни лодки

                              Вижте на какво попаднах при братушките, и за какво почвам да събирам материали:

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Гафель1.jpg
Прегледи:1
Размер:228.2 КБ
ID:5496973

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Фото0.jpg
Прегледи:1
Размер:76.5 КБ
ID:5496969

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение 1.jpg
Прегледи:1
Размер:118.1 КБ
ID:5496970

                              Само дето ще е пълноценен тримаран за 2-ма души.
                              Последно редактирано от коко келеша; 26-06-13, 15:26.
                              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                              Из "Златния телец"

                              Коментар


                              • #30
                                От: Надуваеми,разглобяеми и преносими ветроходни лодки

                                От миналата година, съм собственик на катамаран "Простор". Тогава неможах да го подкарам, тъй като не беше окомплектован и имаше и повредени части, но след многодневни занимания и доста пари беше готов за пускане на вода. Това което съм правил по него е: ремонт на единия рул, направа на синхронизираща тръба на руловете, лепих балоните, нови метални планки за закрепване на швертовете, приспособих гик от сърф за основното платно, направих нови въжета и макари за текелажа и приспособих стаксел от платно за сърф. Сега ще ме питате за какво съм го взел. Ами подариха ми го :-) За съжаление свърши лятото без да успея да го пробвам. Едва тази година успях да го пусна на вода и да усетя удоволствието на плаването под пладна. Разбира се, тъй като това ми е първата ветроходна лодка, и познанията ми в областа са единствено от интернет, правя нещата по няколко пъти, но с удоволствие. Преди две седмици ходих за 4 дни до Дуранклак и там му беше същинското тестване. Оначало с още двама неопитни ентусиазти бяхме голяма паника. Всеки се опитва да направи нещо, че да се движим на някъде, но докато налучкаме правилните действия падна и голям смях. Успешното ни връщане на същото място на брега от където тръгнахме, беше доказателство, че някакси се справихме. Втория ден, плаването мина по-спокойно. Смяната на посоките и обръщането на платната ставаше далеч по-спокойно и през останалото време се наслаждавахме на движението ни над водата. Третия ден, като "стари морски вълци" решихме да започнем да возим с нас и девойки. С разходката на първата се справихме отлично. При качването на втората, вързахме и каяка на въже след нас. Така платната на катамарана возеха вече общо 6 човека и лесно се отдалечихме на около 3 км от мястото на бивака. Щастието обаче не продължи до края. Без видима причина, при нормален вятър, при едно обръщане на посоката ... мачтата падна в морето. Добре, че бяхме на около километър в морето и имахме три гребла. Падна голямо гребане, но стигнахме успешно до брега и успяхме ха охледаме щетите. Металното въже, което бях прави със специални скоби, се беше измъкнало от тях. Късмет беше, че сутринта сложих едно допълнително въже в джобовете на катамарана. За 30мин. снадихме въжето, изправихме мачтата и отново бяхме на вода. За още толкова стигнахме до лагера с помоща на попътния вятър и излязахме успешно на брега. Сигурен съм, че учасниците ще запомнят тази разходка, а аз разбрах, че има какво още да правя по катамарана наречен "Простор".
                                [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X