Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мъките на морските електроники

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Мъките на морските електроники

    Ей го последното отпреди 2 минути- пускам машината за обезсоляване на вода, и на гъзарското екранче, само след 2 минути ми изписва “аларма, за повече иформация вижте мониторчето на машината”. Ъхъ, ама като ще слизам долу, ти за чий си ми бе второ мониторче!? Това е грешка на индиеца /софтуера не ми дава алармите на отделния екран/.
    Красотата е, че за да стигна до другото гъзарско екранче, трябва да легна на едното от двете турбота на десен мотор. То пък е нажежено до червено и е с размери на 20 литрова кофа. И да угася мотора, отнема 2-4 часа да изстине. Това е грешка на Пешо дето го е инсталирал.
    В съвкупност, от двете грешки, аз си искам обикновенно копче включено/изключено, и кран за 5 лева от бакалията. И работи с години безотказно /далече от турбото де/.

    Ааа, проблема най-вероятно е, че на шибанийката не и харесва да и подскача тока нагоре/надолу. Ама няма как да я зарадвам, като се включат климатиците, и започнат да блъскат компресорите, генератора клати тока. А да мръзна като куче, за да ощастливя някакво екранче, няма да стане!

    Да обясня- машината за вода е технология от Втората Световна война- 2 хартиени филтъра, електрическа помпа, един манометър и керамична мембрана. Пускаш помпата, въртиш крана до нормални показатели на нанометъра и си готов. Е, преди да му ръгнеш 15 компютъра де, тогава пикаеш в кофа, щото няма вода за кенефите. А те защо са на сладка вода, е отделна тема...
    Последно редактирано от NIKSD; 16-10-17, 13:32.
    https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

    Коментар


    • #77
      От: Мъките на морските електроники

      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
      Как стигна до този лаконичен извод?! И с кое конкретно от писаното от мен не си съгласен?
      ...

      Ми не четеш пък аз си имам граница и не ми се пише по 10 пъти едно и също,5 вече го написах.
      TOYOTA SEQUOIA ‘11
      W140 S420 '99

      Коментар


      • #78
        От: Мъките на морските електроники

        Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
        ...Аз електрониката я харесвам, когато и където трябва да я има, когато не взема решенията вместо мен, и когато е инсталирана добре. ....
        Е значи сме почти на едно мнение

        А за опреснителя - тъкмо сега се занимавам с един от тъпите, дето си мълчат... Ще му трябват нови модули (чашата с мембраната) ... Явно в момента е тръгнал мор по опреснителите
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #79
          От: Мъките на морските електроники

          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
          Е значи сме почти на едно мнение

          А за опреснителя - тъкмо сега се занимавам с един от тъпите, дето си мълчат... Ще му трябват нови модули (чашата с мембраната) ... Явно в момента е тръгнал мор по опреснителите
          Почти на едно мнение сме, ама почти, с доста разлики.

          А за мембраната на машината за вода, най често се прецакват от не ползване, от не промиване със сладка вода и от хлор. Иначе са почти вечни.
          https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

          Коментар


          • #80
            От: Мъките на морските електроники

            ПОЧТИ на едно мнение сме ма разликата явно не съм в състояние са ти обясня - проблем с електрониката нямам ако съм в състояние да я заобиколя,да е сложена където трябва и да я няма където не е нужна па и да е направена като хората........да ама не,махаш с чистачки и няма как да викнеш,че те хвърля на камьните......другите локуми ги знам.
            TOYOTA SEQUOIA ‘11
            W140 S420 '99

            Коментар


            • #81
              От: Мъките на морските електроники

              Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
              Почти на едно мнение сме, ама почти, с доста разлики.

              А за мембраната на машината за вода, най често се прецакват от не ползване, от не промиване със сладка вода и от хлор. Иначе са почти вечни.
              E нали затова изясняваме разликите....

              А 'професионалните моряци' искаха смяна на pressure vessel... Останаха учудени, като им казах, че то няма какво да му стане, а са му заминали само мембраните (не се ползва редовно)... Ама ги било страх да си сменят сами мембраните, та затова поръчаха цели модули (мембраната с чашата)... Какво да ги правиш - 'меаници'

              Босе, явно проблемът е в понятията ....... Искаш или не - някои електроники вече не са заобиколими... И ти самият ги търсиш и ползваш.... Да, сигурно си носиш резервно радио, резервен GPS (макар и не сертифицирани)... И т.н.
              Едва ли имаш резервен семафор и резервен секстант с хронометър и алманах.. Макар, че GPS може да откаже (или да го откажат - виждал съм наяве ефекта).. Т.е. си достигнал до определено ниво на доверие към дадената електроника...
              А тя се е доказала като достатъчно надежден инструмент... Какво чудно има?
              Това, което преди десетилетия ни се е струвало като съвсем ненадеждно, с времето е станало достатъчно надеждно за да забравим, че въобще може да не работи..
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #82
                От: Мъките на морските електроники

                Аз се предадох в една тема след 5 пъти едно и също,у втора поне 3 пъти пак така,сега тук.......е не,нимоа как казват по трънско.

                Да питам - правиш ли разлика от включване с кабел или лост и включване с комп?Не ме мятай на Ипьрби пак и не ме съветвай да си нося диагностика,направи разлика с просто и надеждно което не е необходимо да се заменя с комп,нещо което ако откаже сериозно в даден момент на дадено място мреш.

                Това ПОСЛЕДНО го пиша,примери с електрониката в на дядо ми ръцете или в на баща ми или при другия ми дядо или при чичо ми........няма какво да ти давам,нямало е и не е било лесно ма върви и се поправя като клекне,тия дни вместо копче ми слагат тъч скрийн който като откаже и собственика сере в кофата,да му дойде акьла кое е секси и кое какво се прави в морето.
                Дреме ми за електрониката им,но да сложат ръчка та да включвам с шут като им откаже електрониката,а не да ми обяснява от вмирисания си стол в офиса как това нямало как да стане пък като станело да съм му се обадил........това разбираш ли го?

                Последен шанс даге,предавам се и тука,да знаеш
                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                W140 S420 '99

                Коментар


                • #83
                  От: Мъките на морските електроники

                  Босе, да ти кажа и аз се уморих... Доста опити направих, ама ти - като магаре на мост...
                  Правя разлика между жило/лост и включване с комп. Правя разлика и промяна на ходовете между Винт с променлива стъпка и реверсиране на двигател с превключване на разпределителен вал..
                  Както и ти правиш разлика между съгледвач на носа (или топа на мачтата) и радар...
                  Ама все пак последен опит да направя - земята все пак се върти, и техниката се изменя и усъвършенства...
                  Ти съвсем правилно посочваш, че има идиотски решения - въобще не споря за това... Надявам се естественият подбор да отсее идиотските решения..
                  Но ти явно не искаш да разбереш (или да потвърдиш ), че идиотските решения са еднакво дразнещи и опасни независимо от какво естество са...
                  Как то изглежда една 9м полу-самоделка (копирана турска така), с Ломбардини колонка с дизелче, на която двигателя е тъп... С жило... И всичко е супер, ама няма НИКАКВА индикация за ниво на горивото...
                  И няма как да се сложи без сериозна реконструкция на лодката (и навярно разхвърляне на палубата)... Или решението да няма контролер за акумулаторите, като се зарежда само единия от двата акумулатора. Айде, акумулатора на радиото, навигацията, навигационните светлини го усещаш като ти умре навигацията. Ама какво става с другия /стартовия акумулатор - не знаеш докато не пробваш да запалиш А ако пък си забравил да го заредиш - няма как да превключиш старта към другият/заредения акумулатор... Насищането е правено по идеен проект на двама КДП С тази лодка излизаме само на дистанция 'плуване свободен стил' от брега


                  Като каза жило и се сетих за 'хибридно' управление на ДВГ на лек автомобил... Приятел разказва как дизела му бил як/стар и т.н... И как газта му била с жило...
                  Гледам - двигателя HDI.. Газта наистина е с жило, и жилото отива до двигателя... Където влиза в един енкодер, и компа вече получава положението на педала Т.е. вместо да сложат енкодера директно на педала, са усложнили ненужно системата...

                  Очаквам в скоро време да се усложни системата за контрол на двигателите на корабите, и да се автоматизира информационния поток както е при самолетите - ACARS....
                  Дали ще е добре за експлоатантите на борда - едва ли... Дали ще помогне на корабособствениците да планират по-добре нещата и да икономисват и избягват излизане от експлоатация на кораба - ами сигурно
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #84
                    От: Мъките на морските електроники

                    Да не ми се бьркат в карането па какво искат друго да правят,да го правят да не върви обаче няма се разберИм
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • #85
                      От: Мъките на морските електроники

                      Сега се замислих, че е възможно противоречията/спора ни да са породени поради това, че ти си по-чувствителен на тема електроника, докато според мен няма значение дали се е строшила механика или електроника - и двете ти се 'мешат в решенията' и правят лодката / механизма да не върви...
                      Да, понякога е по-лесно да оправиш механиката, а в друг случай оправянето на електрониката е елементарно (например измъкнат недобре поставен куплунг)...
                      Но за диагностиката и отстраняване и на двата 'дефекта' са нужни специфични знания и опит.
                      За теб ще е елементарно да установиш скапан импелер и да хванеш ключовете да го смениш, докато 'жичкаджия' може да гледа като теле - железница...
                      А за жичкаджията сигурно ще е елементарно да установи и отстрани даден електронен проблем, при което механика може да гледа като теле - железница...

                      Явно техниката върви натам, че постепенно ще ставаме 'хибриди' - ще трябва да се усъвършенстваме в ремонта и диагностиката на електрониката, и по-малко ще си цапаме ръцете с Джилязото...
                      Не знам дали се сещаш в началото когато започна да се появява АБС що рев беше - 'как някой друг ще решава как да спирам - ще се изтрепем'... Ама в края на краищата в 99% от случаите е точно обратното - електрониката спомогна на безопасността, а и е доста безпроблемна..
                      Дали може да се строши електрониката - може разбира се... Дали си трошил механика - ами сигурно...
                      На базата на личните си знания навярно по-лесно си се справял с механични проблеми...

                      И сте прави - явно все още достатъчно малко 'жичкаджии' са станали моряци, за да знаят кое как трябва да се направи така, че да няма проблеми с експлоатацията... Затова и се случват идиотски недомислици... Докато с механиката опитът е от доста повече години, и затова първоначалните недомислици са изчистени и отстранени - знаеш как е изглеждал първият гребен винт и как е усъвършенстван 'тирбушона' впоследствие
                      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                      Коментар


                      • #86
                        От: Мъките на морските електроники

                        Като ти изпише Обади се на дильра......пък той е на 2000 километра от теб.......и само той има комп за диагностика......кое да и харесам........и то ако оцелея.

                        Брата и Венци са пред Колумбия Ривър,тегли един Гугъл на мястото и ми кажи имаш ли време,е така половин час да накараш дизела да включи и да си даде газ.Питам механици по сбирки разни Това ако спре какво правим......ми нищо не можеш да направиш - платка,комп,софтуер,диагностика.........ма ти имаш само 2 минути и после си на камьните.

                        Не забравяй,че ние сме и пожарникари,и навигатори,механици,електричари,капитани,диагностици,водопроводчици.......и от всичкото това най-мразим електрониката пък тя дава най-много грешки тия години.

                        Аз ти казах - на кораб с един отбор механици,инженери и резервни части и аз мога и баба ми може,да дойде някой да се пробва с един Латерман и един челник на трансмисия за 250 000 долара пълна с електроника и пак си говорим - една ръчка няма да я сритам да включи като и запецнат релетата ма иначе много готино,малииииии какъв кеф,сама кара.



                        11 вечерта е,имат 20 минути до влизане,аз ще си легна след половин час,карат Волво падс на нова моторна за малко под 2 милиона,времето до 15,след 5 часа 40 и няма влизане........да искаш да си на мое място сега или само да ми обясниш колко е готина електрониката след като последните 6 от 6 бяха с проблеми?
                        Да позная ли кога ще пише брата?И какво му е на задника сега......и защо?

                        Как да е,всеки си знае за него си,кекава електроника в морето навряна в нещо което може да е механично може да го измисли само ненормален ПЕДЕРАСТ нямащ си идея какво е вън и защо това ЛАЙНО може да си го навре в Приуса,но е скапана идея да ми го пляска в океана.
                        Последно редактирано от BENZBOSS; 17-10-17, 07:56.
                        TOYOTA SEQUOIA ‘11
                        W140 S420 '99

                        Коментар


                        • #87
                          От: Мъките на морските електроники

                          Босе, за конкретния казус няма две мнения - техниката трябва да е достатъчно сигурна и добре поддържана за да можеш да извършваш дадени преходи...
                          В случая дори няма значение дали зад теб има екипаж или си сам - нещата се развиват и екипажа намалява... Убеден съм, че би оценил натоварването на екипаж, който с месеци плава (неограничен район, обикновено в 'горещи точки) на около 2х.тонен туиндек за тежки товари, с два 100 тонни крана по левия борд... Екипажа е 5 (пет) човека. Сметни вахтите...

                          Знаеш, че на времето поради трудността на материята, по корабите си имаше отделно радисти (че и в Морското училище си имаше отделна специалност)...
                          Сега трудно ли я караш без радист на борда, или успяваш да се свързваш безпроблемно и без излишен умствен напряг с друг кораб или бряг?
                          Ами да - техниката е напреднала достатъчно за да стане достатъчно сигурна и лесна за употреба и диагностика... А когато е и достатъчно евтина - слагаш за всеки случай още едно радио или вземаш резервен сателитен телефон и си на safe side...
                          По ДВГ - рано или късно все повече ще се преминава към електронно управление на двигателя. Да, ако гръмне е лошо... Но от друга страна - ако парахода ти е 2млн $ едва ли ще ти е трудно ако много те е страх да добавиш 2-5х.$ за резервно ЕКУ (да, ЕКУ-то сигурно струва под 100$, ама нали ни лъжат с ноу-хау и т.н. )... Също както можеш да добавиш същата сума за резервен цилиндър или дюза или помпа и т.н...
                          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                          Коментар


                          • #88
                            От: Мъките на морските електроники

                            Има една фундаметална разлика между механиката и електрониката (за съвременната електроника говорим) и боса си е прав да псува.

                            Graceful failure му викат.

                            Не че механиката не може да се строши внезапно и необратимо. Ама за около 1000 века сме се научили да я правим така че да го прави рядко. А и обикновено преди да се строши необратимо почва да трака, скърца, тече, грее, трудно да мърда и всякакви други нишани да дава.

                            Ела да видиш съвременната ЛЕлектроника. Едно нечуваемо пук - мани че вече не работи ами и механиката ще ти натроши. Жокер: електроника правим от 100 години, цифрова такава - откъм 50.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Мъките на морските електроники

                              Докато не оТричаме (за тричане говоря) няколко от радетелите на корпоративната йерархия в тоя ѝ вид - нещата ще отиват на все по-зле. Не на всеки му стига капацитета за инженер, и се насочват към мениджмънт. После почват да редят кой да взема технически решения. В резултат си виждаш SOS копчето на монитора, дето работи на Свети Крепки!
                              Ще почнат да продават лодките с по една Библия до централния компютър, по подобие на хотелите по запада.

                              Коментар


                              • #90
                                От: Мъките на морските електроники

                                .....ма качена на айпад,че по-лесно
                                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                                W140 S420 '99

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X