Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кой потопи лодката в скалите пред Созопол?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кой потопи лодката в скалите пред Созопол?

    Кой и как, и коя лодка? Да напише и разкаже.
    Долколкото се разбира от новините, че те са трудни за четене и вярване, това е лодка "Олимп", има нещо общо с Техническия университет в София, и са сгрешили нещо при прибиране след засилването на вятъра късно следобед. От два микроострова в морето са уцелили единия, вместо да се скрият край него за да се приготвят.

  • #2
    От: Кой потопи лодката в скалите пред Созопол?

    Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
    Кой и как, и коя лодка? Да напише и разкаже.
    Долколкото се разбира от новините, че те са трудни за четене и вярване, това е лодка "Олимп", има нещо общо с Техническия университет в София, и са сгрешили нещо при прибиране след засилването на вятъра късно следобед. От два микроострова в морето са уцелили единия, вместо да се скрият край него за да се приготвят.
    Не са взели под внимание щормовото предупреждение отправено до всички. 18-20 м/с вятър забиват лодката в скалите.
    След белята е лесно да се каже защо така, а не така. По важното е че всички са живи и здрави.
    Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
    Dacia Duster 4WD

    Коментар


    • #3
      От: Кой потопи лодката в скалите пред Созопол?

      Вчера са бедставали четири лодки в района на Созопол с общо 16 души на борда. Хубавото е, че всички бедстващи са спасени. Благодарност на хората от спасителните екипи.
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Оlimp_Carter 30_sunk 10 Aug 11.jpg
Прегледи:1
Размер:26.0 КБ
ID:5295595
      "Олимп" е ветроходна лодка, собственост на ТУ София- същата като "Кор Кароли" с която покойният кап. Г. Георгиев обиколи света. Строена е в Полша (Шчечин) по лиценз на Dick Carter. Хубава, здрава и мореходна лодка в правилните ръце.
      През 1981 г. с "Олимп", Атанас Колев (шкипер) и екипаж Георги Червенков, Начо Илиев и Иван Попов извършиха плаване по маршрут: Созопол - Рощок - Созопол (7300 мили) и спечелиха годишната награда за ветроходно постижение "Златен глобус Кор Кароли".

      Вчера, явно са били на "разходка с лодка" от северната част на остров Св. Иван и са пропуснали усилването на вятъра от Север и момента да се отдалечат от брега.
      Прогнозите бяха точни и навременни. Колко грамотен и опитен е шкипера на лодката? Защо изобщо са излезли в морето? Защо са проспали момента за начало на лавиране и са оставили вятъра да ги хвърли на камъните? Вятър със сила 18-20м/сек не е непреодолим от тази лодка и с две смени на халса са можели да излязат на чиста вода. Изправен ли е бил двигателя...Явно са направили много грешки и както винаги грешките са започнали на брега.
      Във Влас и в Созопол се събраха много "шкипери", които нямат почти никакъв опит и при първото влошаване на времето за това лято, почнаха белите. Едно е да подпираш бара в марината с вид на капитан, обиколил нос Хорн под ветрила, съвсем друго е да щормуваш на пет мили от кея.
      На морето изобщо не му пука, колко кинти имаш, колко голям тежкар си и колко е скъпа лодката ти, а направо преминава към големите шамари.
      Прикачени файлове
      There is no dark side of the moon really. As a matter of fact it's all dark.
      No wahalla.

      Коментар


      • #4
        От: Кой потопи лодката в скалите пред Созопол?

        Картера по принцип е яка лодка и не би трябвало да и се опьне такова време.Няма да казвам,че с Картер сьм бил и на малко по-кофти та чак капака на котвеното изхвьрча,но на лодката нищо и няма.

        Човешка грешка,кой е човека обаче?
        TOYOTA SEQUOIA ‘11
        W140 S420 '99

        Коментар


        • #5
          От: Кой потопи лодката в скалите пред Созопол?

          Скоро ще се чуе, кой е бил "майстора".
          По принцип, шкипер на ведомствена ветроходна лодка през Август, трява да бъде най-добрият и опитен моряк. Или, както често се получава- най-големият гъз и връзкар.
          Радвам се, че хората са спасени, но ме е яд за хубавата лодка.
          There is no dark side of the moon really. As a matter of fact it's all dark.
          No wahalla.

          Коментар


          • #6
            От: Кой потопи лодката в скалите пред Созопол?

            Бели ще стават, защото се взимат капитански разрешителни без грам опит и обучение. Добре, че няма пострадали. Никой не разчита времето, не ползват радиостанциите си, не чуват какво се говори и резултатът е налице.
            Попитали радио Ереван може ли да се "оправи" жена на площада. Отговорът бил: Да,може, но не е препоръчително, защото всеки ще дава акъл.

            Коментар


            • #7
              От: Кой потопи лодката в скалите пред Созопол?

              Някой каза "20 метра в секунда". Това са 38 възла вятър. 3 рифа на грота и щормовия стаксел...

              Като дойдох навремето тук се учудих колко леваци има по лодките. Сравнявах ги с
              Нашите капитани по регатите. Ама навремето за да пипнеш румпел се искаха години. Не че беше регламентирано, просто си бяхме едни и същи, не беше масово. Масовките водят до лодки по камъните.
              Носете си спасителните ризи!
              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

              Коментар


              • #8
                От: Кой потопи лодката в скалите пред Созопол?

                В новините вече изписаха кой е - Иван Иванов, преподавател по физкултура, пенсионер вече, с нещо като 25 годишен опит.
                Интересно ми е какво е станало, за да ползваме натрупания за сметка на добрата стара лодка опит.
                След това ще може да обсъдим по-сериозно хипотезите за грешка от брега, грешка от преди 25 години, невнимание, небрежност... но отсега отхвърлям причините от рода на "такава прогноза", "вълни", "море" и подобни - още от брега се знае, че си в морето и трябва да имаш изход. Според моя опит, на 25 възла лодката лети, с грот намален със 75% и нищо друго. А има ли скорост, има и управление. Все пак напускане на лодката след решение на капитана е изход от ситуация. Ще почакаме, ще разберем.
                Няма ли някой от Созопол или поне намиращ се в Созополските кръчми да докладва? Аз ще имам сведения след няколко дена чак.

                Коментар


                • #9
                  От: Кой потопи лодката в скалите пред Созопол?

                  За да ги изкара на камъните, брега им е бил подветрено. Един задънен филтър на нафтата и един оплетен фал, лоша преценка и си я качил.
                  За мен поне новината за 25 години стаж е изненадваща. Все си мислех за някой "калитко"...
                  Дано има повече информация, любопитно ми е какво е довело до качването на камъните.

                  На 3ти риф на качване Картера едва мърда. Лети ама на попътен.
                  https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                  Коментар


                  • #10
                    От: Кой потопи лодката в скалите пред Созопол?

                    Тоя Картер му се навива платното около гика и много риф точки няма ако правилно помня Картерите които сме тормозили.Лодката е топово стькмяване,геноа има като за 2 лодки,а гротчето е колкото да не е без хич та нямаш ли нещо пред гротчето Картера не мьрда на повече от 70 градуса кьм вятьра.

                    25 годишен стаж като какво,като учител по физкултура ли?Ако е така .............мойта историчка от 7 клас е войн от конницата на Кан Аспарух или пьк Хан беше...........И като го духат жестоките за него 40 вьзла що не е запалил мотора и да подпре с него?

                    Трая си,седя и чакам да видим на кого ще прехвьрлят вината.




                    На борда са били капитанът й Иван Стоянов, 12-годишният му си син, Любо Пухов - и тримата от Созопол. С тях са преподаватели и студенти от института, чиято собственост е яхтата. Днес Пухов отказа да се срещне с медиите.

                    Край на цитата,някой си Иван е ма дали е Соянов или Иванов
                    Последно редактирано от BENZBOSS; 12-08-11, 01:09.
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • #11
                      От: Кой потопи лодката в скалите пред Созопол?

                      Ванката Иванов ми е бил преподавател по гребане в ТУ
                      За колко е лодкар не знам , но колко разбираше от тънката част
                      Леганди се носеха ...
                      Дано да му е за урок че лодката не е кану в спокойния гребен канал!
                      Живей всеки ден така все едно ти е последен, защото рано или късно ще се окажеш прав
                      :D

                      Коментар


                      • #12
                        От: Кой потопи лодката в скалите пред Созопол?

                        Чета темата с интерес, въпреки, че ми е на "китайски". Срамно е, че съм морско момче (От Варна съм родом и до преди десетина години все покрай морето съм живял), но се разминах с ветроходството. Въпреки това съм запомнил една стара рибарска поговорка: - Морето, тока и огъня приятели нямат! Ще се радвам ако ми посочите сайтове или нещо друго с по-смляна информация да се пообразовам малко на ветроходна тематика колкото да не гледам тъпо постовете ви, а и да мога да обяснявам на сина си - като се наложи. Благодаря предварително.

                        Поздрави

                        Коментар


                        • #13
                          От: Кой потопи лодката в скалите пред Созопол?

                          ветроходство - Тегли му един Гугьл и виж какво ще излезе,аз поне за друго не се сещам.
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • #14
                            От: Кой потопи лодката в скалите пред Созопол?

                            Марто, в София се нароиха вече поне 3 морски клуба, че Панчарево голямо. Запиши един курс по ветроходство, не е дълъг и няма да научиш всичко, но поне основното. Виж Марозов и Васко шегела дали и къде водят не знам, би научил доста от тях.
                            Иначе само с четене и оная работа не става.
                            подаръци за мъже от FACOM
                            промоция на читави инструменти

                            и на хоби такива

                            тел. О879 Ч8Ч 2З5

                            Коментар


                            • #15
                              От: Кой потопи лодката в скалите пред Созопол?

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:yahta-olimp.jpg
Прегледи:1
Размер:49.5 КБ
ID:5295769

                              http://narodensport.eu/vodni/%D1%8F%...%BE%D0%BB.html

                              Ето ви я. В Интернет намирам само една снимка.
                              Брат ми беше прав, грота се навива около гика и така се рифова. Били са северно от острова и е раздухало от Север. Острова подветрено. С навит около гика грот това натяжка /обтяжка, boom vang/ не работи. С 1/3 грот това не качва, като го лашнеш малко надолу и си вирва гика.
                              Геноата хич не е за 18 м/с вятър. Като я гледам как стига до зад вантите, като няма ролриф ами е на ракси... Вдигането на тая голяма геноа е самоубийство, разкачането на голямата геноа и въоръжаване на щормови стаксел отнема време и ако е нямало кой да го направи....

                              Без да знам подробности, поуките- Време се проверява преди да излезеш. Хоризонт се гледа през цялото време. При идване на такова време обикновенно вдига пушилка по брега /сега както е застроено не знам какво вдига, преди в Поморие ясно се виждаше как идва/. Като си с "калитковци" на борда и геноата е на ракси- слагаш поне 3та геноа, ей така, страх ложе пази и да си готов.

                              Защо не е запален мотора само можем да гадаем. Доколкото си спомням тия картери бяха с Волво Пента 2 цилиндъра. Достатъчно да помогне малко за да се измъкнат.
                              Всичко това не го казвам като упрек- като се обърне каруцата, пътища много. Казвам го, защото четат и "новобранци" /не се обиждайте моля/ и някои от тях се питат "е добре де, какво трябва да правя за да не ми се случи и на мене". Като си в морето си играеш на котка и мишка. Мишката си винаги ти. А задремеш, а е щракнал капана.

                              Добре поне, че са се утървали.
                              https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X