Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Окомбайних се 2. Или трети опит за собствен комбайн.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    Има си заводски зададени настройки, и като въведеш културата която ще жънеш-машината сама си прави настройките според това което е зададено, Има си датчици на всички важни валове, и компютъра получава информация за оборотите им. И командва изпълнителните устройства докато оборотите не съвпаднат със зададените.
    Отделно-има възможност да си зададеш свои настройки и да ги запоаметиш. За всяка култура поне по още един режим, а за някои- и по два.
    Отделно-можеш по всяко време да промениш величината на настройвания параметър, според каквото ти се струва по-добре. Така, че настройки си има достатъчно много, и са все безстепенни. Т.е. може да ги променяш и в много малки граници.

    Има си и монитор за загубите, който се настройва на някакви "приемливи за оператора" загуби, и ако те преминат зададените параметри-на монитора се вижда, съответно трябва да се коригира.
    Чистотата на зърното се определя визуално-какво влиза в бункера. И си променяш каквото там трябва за да изчистиш зърното.
    Има хора които карат много мръсно, но пък гарантирано прибират всичко което е на нивата. Такъв е бай Младен(участник тук), но той има и овце, та отсевките отиват за храна на овцете, не получава нищо лошо от това,ч е жъне мръсно.
    Миналата година ми жънаха слънчоглед на другата крайност-искат зърното да е максимално чисто, и комбайнерите съответно така настройвяат машините. Резултата-голяма част от слънчогледа на земята, а не в бункера.
    Размърморих се естествено, и пооправиха настройките, ама пак не беше каквото ми харесва.Обаче нямах друг избор. Нямам склад където да си прибирам стоката, и трябваше веднага да се продаде. А купувача си търси чиста стока...
    Ето какво беше:

    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • KingofROAD
      KingofROAD коментира
      Редактиране на коментар
      А варианти за триор? или някакъв друг вид пресяване няма ли наблизо?
      В смисъл да го ожънеш мръсно, но без загуби, и след пресяване/пречистване, тогава на купувача?

    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Триора е семечистачна машина. Вади супер пречистено зърно, но е много бавна.
      Варианта е веялка, но нито имам такава, нито имам склад където да прибера реколтата, и след това да я вея.
      Надявам се да се сдобия с всичко което ми трябва де, ама не става за една-две години.
      Миналата година трябваше от комбайната да се натовари направо на гондолите, през кантара, и да заминава.
      Нямаше никакво място за съхранение. Имаше де-на площада насред селото, под небето. Не е вариант.

  • #92
    Абе, да се изкажа и аз... Пилеенето на зърното идва от комбайнера, не от машината като такава.Умееш ли да навиваш врътката както трябва, получават се нещата.Аз имам Нива, не се оплаквам и за момента е комбайна, който ми е най-рентабилен.На колегата Кольо пожелавам в тазгодишните кампании по прибиране да ожъне повече, отколкото може да събере в склада !

    Коментар


    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Нивата си е много истинска машина. Макар и вече доста остаряла морално-върши си работата перфектно. Стига да не е утрепана от много работа и лоша поддръжка-може да си жъне доста добре.
      Има две лоши неща-малка производителност, и наистина нечовешки условия за комбайнера. Щом аз, дето не ми пука много за комфорт и лиготии го казвам-значи наистина е така.
      Но ако не се налага да си цялата жътва в кабината-понася се.
      То и другото се понася, като жънехме с нивите бях мераклия комбайнер, и старшията само започваше сутринта за половин час, и ме сменяше само за обяд-още половин час. През другото време си карах аз, от мерак.
      И това цяла бяла жътва. Ама бях на 25 мамка му...

  • #93
    Че те са ти пръснали половината слънчоглед. Това да не са празни семки? Аз също не съм доволен от жътвата последната година и ще купувам нов Claas Avero. За моите нужди ще ми е напълно достатъчен, с 5 редов царевичен адаптер. Слънчогледа винаги го жъна максимално мръсен и сух, а царевицата с не по-малко от 13,5 влага, защото не може винаги да сме от прецаканата страна. Липсата на складове води понякога до големи загуби.
    Toyota Avensis 1ad-ftv 2007
    Toyota Rav4 2ad-ftv 2014 awd

    Коментар


    • #94
      Днес подкарах Ленчето в нивата. Излязоха един-два дребни проблема, ама нищо страшно, засега машината си работи както се очаква.
      Малко късно започнахме, то и ходих с транспорта да се оправям със "склада"-сайванта на бащината ми къща, слизах няколко пъти да гледам загубите на зърно, абе ден за настройки, не за производителност.
      Тази машина би трябвало да прави по 200 декара на ден, ако всичко е наред, и спира само за разтоварване. Ще видим, има доста нива за жътва.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20200624_172352 (Малък).jpg
Прегледи:1109
Размер:108.9 КБ
ID:6617292

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20200624_172621_001 (Малък).jpg
Прегледи:1096
Размер:99.8 КБ
ID:6617293


      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #95
        Пожелавам ти твоето да изкараш и време за услуги да ти остане!

        Коментар


        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Утре(ако днес не вали много) съм на услуга-при тези от които взех Ленчето. Имат 400 декара ечемик, и с две машини търябва да го свършим. Било спешно, имало кораб за товарене. Казаха,ч е след това, като си ожъна моето пак щели да ме викат.
          Което е супер, само машината да върви, че вече съм се наплашил от чупеща се техника...
          То да се чупи, ама нещо което се ремонтира с малко пари. Щото ако е с много-изгарям като стара фактура

      • #96
        Кольо а стария къде го дяна ?
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Мъркатора си стои паркиран на една поляна, която ползвам за парк за техниката.
          С тазгодишните прави посеви с мижав добив-и с него щях да се справя, то да жънеш право жито е песен. Ама нали имам много по-съвременна и производителна машина-работя си с нея, а дядо мъркатор е в пенсия. Засега...
          Обаче за догодина може да го постегна, и да жънем и с него, все ще се намери някой мераклия да го кара. Така и така го имам, нека да си работи.

        • sek.1
          sek.1 коментира
          Редактиране на коментар
          Винаги е добре да имаш резервна машина .

      • #97
        Евала. Как се движи разхода?

        Коментар


        • FiveFinger
          FiveFinger коментира
          Редактиране на коментар
          като гледам че почти няма слама след него, гледам да не питам за това.

        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Не съм засичал разход, няма как, ожънал съм съвсем малко. Като приключа бялата жътва ще знам колко декара съм ожънал с колко нафта, това е истинската сметка.

          Добива е нещо като нищо. Засега. Най-голямата нива е с най-хубавия(на вид) посев, тези дни отивам там, дано поне от тази нива да има добив, че инак горим...
          Да, навсякъде по нашия край положението е такова, ама какво ме топли, имам да плащам техника, банките също си чакат тяхното, имам и лични заеми дето отдавна трбваше да съм ги върнал...

          Обаче нали вземам субсидии, кво да се оплаквам...

        • IvanIvanovi
          IvanIvanovi коментира
          Редактиране на коментар
          айде, айде, Коле, не се прай - по тиливизора казаха че всичките мильони по банките били на зърнарите, или че всички зърнари са милионери..... все едно де, ясно е за какво говоря )))





          Майтап бе, успех и желая и високи добиви!

      • #98
        Не се вижда добре,но тука брата се кефи
        Натиснете снимката за да я уголемите  Име:DSCF0773.JPG Прегледи:0 Размер:780.0 КБ ID:6617570
        А тук цялото кралско войнство:
        Натиснете снимката за да я уголемите  Име:DSCF0775.JPG Прегледи:0 Размер:719.5 КБ ID:6617571
        Натиснете снимката за да я уголемите  Име:DSCF0776.JPG Прегледи:0 Размер:732.9 КБ ID:6617573
        Натиснете снимката за да я уголемите  Име:DSCF0777.JPG Прегледи:0 Размер:736.3 КБ ID:6617574
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF0778.JPG
Прегледи:1083
Размер:732.9 КБ
ID:6617575
        Прикачени файлове
        Нищо не мога,и нищо не знам...

        Коментар


        • gabocvet
          gabocvet коментира
          Редактиране на коментар
          Защо да не се вижда, ухилил се е до ушите!

        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Къде пък ме видя, че съм ухилен?
          То си е вярно де, ама аз поне не мога да го видя това на снимката.

        • gabocvet
          gabocvet коментира
          Редактиране на коментар
          Коле може и от очилата да е, но те виждам почти ясно.

      • #99
        Сега е момента да продадеш стария комбайн срещу реални пари, да върнеш заемите от приятелите. Пример: Всички шофьори първо питат работи ли климатика. Мина времето на Мадарки, Европи, Нива, Дон. Най вероятно няколко двора си затрупал с железа които никога няма да ти потрябват, а някой сега започва и ще им се радва. Борето

        Коментар


        • s_s1
          s_s1 коментира
          Редактиране на коментар
          Коле, да запитам:работи ли и климатика?
          Icon Wink

      • https://business.dir.bg/ikonomika/pa...hlyaba-neyasna

        Коментар


        • Слушах я Мариела.
          Познавам я, умна жена е, и уважам много мнението и.
          И статията си е верна-аз днес приключих жътвата, с плачевен резултат. Кантарните бележки са пред мен на бюрото, но не искам да ги сборувам, страх ме е. Всъщност съм уморен и не ми се смята, но утре...
          Но добива е нещо между 200 и 250 кила, с уклон към 200. Плачевно.
          Сега е момента държавата да подкрепи нашия бранш.
          Щото без туризъм някак си може, без транспорт също някак ще се справим, ама без хляб нцъ...
          А хляба идва от нас. Ако нафалираме масово-нанайси хляб.
          Да де-ще внесат зърно, ама не е там работата.
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • jordanov sv
            jordanov sv коментира
            Редактиране на коментар
            Нулата беше за колегата Асен Кушлев. След толкова години в земеделието и с такава техника /колкото и да е мърша, ама не е/ нали няма да ми кажеш че сега почваш от нулата?

          • v.kostov
            v.kostov коментира
            Редактиране на коментар
            Колега, ако бяхте засели хлебна пшеница колко ли щеше да е добива?

          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Каквато и да беше пшеницата-все тая... Не е до сорт или вид, а до липсата на влага в почвата.

        • На мойто село чичото дето са ми нивите при него, дава за лично ползване ечемик и жито по 700 кила на декар още преди да свърши жътвата. Това почти сигурно означава че и на другите наоколо добивът е там някъде. Нови коли няма, но ще си купува още един МТЗ, 1221, нов. Че и там търговците нещо беха ревнали на умряло....

          Коментар


          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Руснаците имат поговорка:
            "Если в Мая нет дождя-агроном ни хуя".
            А именно през АМй беше голяма суша при нас. При вас както казах си валя, културите се развиваха нормално, и имате нормлни добиви.
            А техънологията съм я спазил, именно заради това нямам добив.
            Жънах на услуга на две места дето са супер калпазаньки гледани-демек не са спазили технологията.
            Единия случай е ечемик с 650 кила добив, а другия от днес-пшеница Енола(български сорт), която само е наторена с 20 кг амониев нитрат, и после жътва.
            Малко над 400.

            Та уж технологии, агрономи, умни глави, ама тази енола е на един свинар, който разбира от земеделие колкото ъъъ... свинар.
            Сушата, сушата ни еба майката. Ако беше с нормално валежи-тези които спазвахме технологиите щяхме да жънем по 500-600 кила.

          • jordanov sv
            jordanov sv коментира
            Редактиране на коментар
            При тия калпазаните, имаше ли дъжд? Май многото торене ви разказва играта там...
            на твое място бих планирал нисък добив със съответната себестойност, но ти си знаеш. Помисли над това дето си го казал там отгоре, български сорт и 20 кила тор.

            Господин Росене, зима нямаше и при нас, но айде, няма да ви говоря.
            Хахаха, точно кога има дъжд, всеки разбира от земеделие. Дядо все разказваше, едно време правили сказка у читалището, едни градски агрономи много хубаво обяснявали. Най-накрая един старец му се допушило и станал - ни ма учети ка да сея, ам дъъжд, дъжд ми дай, гюбрето сам ше го разфърлям. та тъй де, успех със другото.

          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            То хубаво да планирам 200 кила добив, ама не излиза никак сметката.
            На 400 съм на нула, плана е да има поне 450, за да има нещо и за мен.
            Разходите няма как да ги намаля, трябва да не торя и да не пръскам против болести(хербицидите са долу-горе евтини), а не направя ли тези мероприятия-няма как да се чака добив.

            Но пак казвам-гтлавния виновник за слабата реколта е сушата. Който е по нивите всеки ден го вижда много ясно.

        • Така е климата ще ни съсипе...това е само началото....очаква се добруджа да стане пустиня....пък нека тогава да дават ренти по 120 лв на дка....
          Помисли от колко години назад не е имало зима със сняг .....а само оскъдни валежи и то от дъжд
          Както казват водата е необходимо зло за растенията....като я няма ....няма технологии няма наука няма земеделие

          Коментар


          • В Добрич беше превалял малко сняг и тогава се разходих по нивите. Видях къде го е навяло, точно на кои полета и в кои части от тях до поясите. По време на жътвата се видя и разликата, там където е имало малко снежец и засенчване от пояса, т.е. по-малко изпарение, пшеницата беше идеална, напълно развита и с пълни класове. Това ще рече, че без зимна влага есенници трудно стават при толкова суха пролет. Не се подлъгах да торя много, добивът е средно 300кг, пшеницата изглеждаше перфектно, но влагата се оказа недостатъчна за нещо повече от това. На напълно равна нива имах 370, на леко наклоненас южно изложение 250.
            Toyota Avensis 1ad-ftv 2007
            Toyota Rav4 2ad-ftv 2014 awd

            Коментар


            • Кольо
              Кольо коментира
              Редактиране на коментар
              А на мен ми -прави впечатление, че на по-високите места в нивите житата са много по-добре.
              Не знам на какво се дължи, ама от кабината на Ленчето се вижда много добре.

            • iovkito
              iovkito коментира
              Редактиране на коментар
              Много е шарена картината. На ниви със северно изложение пшениците до последно се държаха. На слаби ниви, на които са братили слабо или изобщо не са братили, също изглеждаха добре. Всяка една предпоставка за наличието на повече влага, беше в плюс.

          • Шарена е най-точно казано.Където е минал облака.Буквално.Ако на два пъти е минал през примерно 20 дена е добре,на другите места няма.Имаме сега и такава царевица.Две ниви на разстояние под 100 метра,едната даже няма завързали кочани на 50 процента,и долните листа са аут.Това преди 10 дена.Другата се държеше.Земята нацепена,дето каза един кооператор ключ 36 да изтървеш няма да го намериш.При нас специално житото даде около 400,но май и под. Пролетта беше много добре,брати супер,и удари -9 и отпаднаха слабите братя.После и сушата си каза думата.За сефте от незнам колко години и джанката дето всяка година даваше мн джанки тая година една за цяр нямаше.
            Слънчогледа и той-едната нива падна на два пъти дъжд и е супер,на 1 километър са другите две и там е ала-бала.Няма до пъпа ми.Тая година ще е така.Житото го държим,едно такова леко и набръчкано недохранено.Тутраканския край това.

            Коментар


            • Кольо
              Кольо коментира
              Редактиране на коментар
              В Нова Черна царевиците били напълно изсъхнали, и без нито един кочан. Хората реват...

              При мен някои царевици се държат все още, макар да са свили листата яко.
              И учудващо, песъчливите почви които уж си пазят влагата-тази година са с много слаби посеви, а другите ниви са по-добре.

            • vovka
              vovka коментира
              Редактиране на коментар
              Бе те се държат,ама като гледам прогнозата че няма дъждове,накрая зърното ще е късо,свито и пълно,ама с въздух.Ама на тоя хал и рака е риба.За ренти и печалба въобще не ми се коментира.Файдата е да имаш някаква собствена,иначе си работил за оня.Имаме и царевица вече с увиснали кочани-сиреч и керосин да вали вече й е все тая.

          Активност за темата

          Свий

          Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X