Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Трактори антики от младоста на нашите Бащи и Дядовци !

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Трактори антики от младоста на нашите Бащи и Дядовци !

    Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
    То тия от снимките на жени не приличат Трактора едвам тях ги влачи
    Тия ги мани, ама на живо си има и симпатични.
    Няколко пъти се засичаме на бензиностанцията където зареждаме автобусите, с една 20-тина годишна руса трактористка(зарежда си трактора), като излязла от някой еротичен селскостопански календар. Стройна, височка, все с потничета и къси панталонки, позагорела от слънцето, чат-пат с кърпа на главата...
    И явно това си е основната и работа, защото съм я срещал по всяко време по пътищата, и все с един и същ трактор, някакъв Щайер, с различен инвентар. Фермата където паркират е на няколкостотин метра от моята служба.
    Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

    Коментар


    • #92
      От: Трактори антики от младоста на нашите Бащи и Дядовци !

      Вие май забравихте вица:
      Мара и Пена, комбайнерките, седят край счупената машина.
      Иде Гошо бригадира и пита:
      - Туй, куйбайната ще се опрай ли?
      - Гоше и двете да на и.еш, няма как да стане без механика...
      Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

      Коментар


      • #93
        От: Трактори антики от младоста на нашите Бащи и Дядовци !

        Не е по темата ама като натам ви дърпа...






        Иначе по тия краища на света като светне лампа или нещо се счупи на трактора следва звънене по телефона и пристигат едни младежи с бус и се заемат с проблема, тракториста или трактористката кротко чакат на сянка и толкова.

        Коментар


        • #94
          От: Трактори антики от младоста на нашите Бащи и Дядовци !

          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
          То тия от снимките на жени не приличат Трактора едвам тях ги влачи
          Тая става ли Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Screenshot_20190831-194305_Gallery.jpg
Прегледи:1
Размер:435.1 КБ
ID:5820658...рускинче е момичето
          На нас клиренс ни трябва , не скорост

          Коментар


          • #95
            От: Трактори антики от младоста на нашите Бащи и Дядовци !

            Аз на времето колко си търсех такава колежка https://www.youtube.com/watch?v=jk84nWLHUrk Колегите ми все едни дърти урунгели бяха
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • #96
              От: Трактори антики от младоста на нашите Бащи и Дядовци !

              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
              Аз на времето колко си търсех такава колежка https://www.youtube.com/watch?v=jk84nWLHUrk Колегите ми все едни дърти урунгели бяха
              Знам я тая , снимана от наше момче ...рускинчето е по добро , спасителка е
              На нас клиренс ни трябва , не скорост

              Коментар


              • #97
                От: Трактори антики от младоста на нашите Бащи и Дядовци !

                https://www.youtube.com/watch?v=JQbZ...0vsSht1eqw%3A6

                Коментар


                • #98
                  От: Трактори антики от младоста на нашите Бащи и Дядовци !

                  Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                  Мдааа, и руснаците правят опити за самоуправляващ се трактор. По руски естествено:



                  Колко се равдвам, че малко по малко се отърсваме от техните култура и мироглед.
                  Рано се радвате, аз съм собственик на този трактор и съм бесарабски българин и живея в Украйна, същата година получих българско гражданство ошти с брат ми направихме този комбайн със собствените си ръце

                  Коментар


                  • #99
                    От: Трактори антики от младоста на нашите Бащи и Дядовци !

                    Опс!
                    Последно редактирано от gali_km; 03-09-19, 19:46. Причина: Не намясто
                    Киа Соренто, MB A140 (Поне не съм пеша)

                    Коментар


                    • От: Трактори антики от младоста на нашите Бащи и Дядовци !

                      Първоначално публикуван от KolDon Преглед на мнение


                      Рано се радвате, аз съм собственик на този трактор и съм бесарабски българин и живея в Украйна, същата година получих българско гражданство ошти с брат ми направихме този комбайн със собствените си ръце
                      Ха, изгледал съм всичките ви клипове в you tube.
                      Харесва ми това, че се мъчите да направите нещо от стари железа които вече са само за музей или скрап.
                      То и аз работя главно с такива, защото нуждата ме принуждава.
                      Сигурен съм, че и при вас е така.
                      Ако имате възможност да си купите нови машини-щяхте ли да се занимавате с тези допотопни техники?
                      Ако нямате друга работа, и заради хобито-да, но за машина с която да работите реална работа...

                      Искрено ви се възхищавам, че се захващате да правите нещо, колкото и трудно да е, вместо да се оплаквате колко е труден живота.

                      Добре дошли в нашия форум, и знаите, че тук хора като вас са на почит. Можем да сме полезни един на друг, с много.
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • От: Трактори антики от младоста на нашите Бащи и Дядовци !

                        Браво, KolDon, клиповете ти са чудесни!
                        Добре дошъл и не се впечатлявай особено от тукашните коментари.
                        Успех в работата и големи добиви да изкарате!

                        Коментар


                        • От: Трактори антики от младоста на нашите Бащи и Дядовци !

                          Историята на един Трактор


                          Трактор стар почти столетник тихо дреме сам на двора


                          И от старост Чак не вижда фарове си няма даже


                          Под капака 2 врабеца
                          лани свили са гнездо


                          Той ги слуша Кат си думат Де са Били и летели
                          по нивята по гората


                          Тези приказки врабешки
                          вмигом спомени му връщат


                          Га го като нов докара от чужбина бай Иван


                          Как го в селото посрещат като много важен гост


                          Целият бе той окичен с китки Здравец и Бръшлян


                          С бяло менче и водица му подляха за късмет




                          И пристъпи той в полето като момък най-напет


                          С рев и дизелови сажди плуга дръпна най-подир


                          И се нижеха браздите черни мазни Кат катран


                          Тракторист му беше първо пъргавият млад Иван


                          Той ореше денем нощем
                          без почивка ни за час


                          Че , безкрайни орни площи чакаха го тук и там


                          После мисълта му скокна
                          га го гътна наш Траян


                          В синора на келемето хлътна той в един геран


                          Че, го с воловете тегли цяло село ... зор голям


                          Оттогаз му тъй остана
                          туй огънато кише
                          на кабината отгоре
                          като белег на Юнак


                          После ей го на 9-ти
                          взеха го във Текезето


                          И започна веселба
                          ден работи два се чупи


                          Все го правят ма не става че , от старостта Нали всички части изтънели и се чупят кат стъкло


                          Тъй не става рече Кметът той не може да оре ,
                          сили няма и се чупи
                          карайте го във музея
                          като спомен най-добър


                          За музея го стъкмиха
                          с нова боя и седалки
                          колелата стари Даже с нови шипове снабдиха


                          Ей го на напет нагизден , карат го със камион
                          сложиха го на вратата да се вижда отдалеч


                          Във музея беше скучно ,
                          там обрасна със трева


                          Минаха години доста
                          и боята избеля
                          и ръжда го хвана здраво
                          и изяде на места


                          Изведнъж дойдоха хора с кранове и със фадроми , купили били музея


                          Мол Ще ставал Той сега


                          А пък тези вехтории ...
                          никому ненужни днес
                          Дава ли ги на вторични
                          да не пречат най-подир


                          В миг в сърцето му желязно мина силен жалък стон ...


                          Е това е .... краят иде
                          свърши се за мен света


                          Но при него ненадейно спря се тихо мъж един
                          той го бавничко разгледа
                          и изчезна яко дим


                          После следващата сутрин за вторични ред дойде


                          Кранът Леко го повдигна
                          и в камиона го постави


                          А Шофьорчето напето
                          тъй чевръсто с лекота


                          Върза го с колани здрави
                          за камионската снага


                          След туй дойде ненадейно Оня мъж от онзи ден


                          Дето тихо го огледа
                          и изчезна без следа


                          Той с шофьора поговори и му рече без шега :


                          " Да внимаваш кат го возиш много ценен ми е той


                          Него дядо го е карал като бил напет ерген "


                          Карай го сега във къщи спомен скъп е той за мен


                          И се разцвърча врабеца котката Била тъдява


                          Трактора се сепна леко
                          в двора той се осъзна
                          и се тихичко разхлипа по тези свидни младини.

                          Ей така ми хрумнаха тези думи докато гледам фотосите на тези Заслужили машини.
                          Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
                          Място и хора към които да принадлежи ...

                          Коментар


                          • От: Трактори антики от младоста на нашите Бащи и Дядовци !

                            Допада ми начина по който колегата Asteri води темата, така че мисля да се придържам към зададения бонтон. Уви, снимки на такива автентични старини трудно могат да се направят тук, но затова пък може да осигурим фотографии и коментари.

                            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                            Благодаря за снимките, ние, които сме отраснали със земеделската техника знаем как се радват хората когато в стопанството дойде нова машина.
                            А в онези времена когато почти всичко е било ръчна работа-всяка машина която заменя работника е била силно желана и голяма придобивка.
                            Та си представям каква радост е била когато хората са си купували тези машини.

                            Не, само си представете-да жънеш със сърп и паламарка, в най-горешия сезон, и да не спираш, щото може да дойде градушка, и да очука всичко. И 10 декара се жънат от няколко човека няколко дни.
                            И изведнъж идва машина която жъне вместо хората, и тези 10 декара ги прави за един ден. Какво облекчение е било за хората.
                            Или ореш с два коня, ама ти се уморяваш повече от конете, щото командваш плуга със своите мускули.
                            И изведнъж идва трактор който оре по-дълбоко, повече декари на ден, и вечерта си уморен 184 пъти по-малко...

                            Който не е работил ръчна работа в земеделието не може да оцени благостта на механизацията.
                            Хем е така, хем не е така. По правило, по нашите земи нивите които може да обработиш със семейството ти осигуряват поминъка и препитанието. От векове е така. Ако декарите ти са много - наемаш ратаи/надничари или даваш земята на изполица. Предпоставки за индустриална революция липсват при нас. Затова сме измисляли плугове например, но не и жътварки. А в Англия/Шотландия в един момент рязко се наложило да напрягат сивото си вещество. В Америка даже Маккормик не само че направил достатъчно съвършена машина, ами успял и да я презентира/както се казва сега/, да я патентова, да осигури производство и да я продава успешно. Ето две снимки от България. 22-а година, техническа работилница "Победа" на Йордан Чолаков, жетварки без гребла и платформи.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190911_123241.jpg
Прегледи:1
Размер:380.9 КБ
ID:5820973

                            26-а година, жътварки - сноповръзвачки, за съжаление не разчитам марката..

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190911_123526.jpg
Прегледи:1
Размер:363.4 КБ
ID:5820971
                            Да, по жътва е имало напрежение за мало и голямо, ама седмица или две, докато направят снопите на кръстци. После за вършитбата и там се събират по комшийски и братовчедски и така. Изобщо, по спомени на дядо, земеделската работа е била около два до три месеца в годината, това за полските села говорим. През другото време - животни, търговия, дърводобив, кираджийство, тухли и кирпич за къщи и дувари и така. Може и да мързелуваш ако не те е срам от хората. Ей го например баба са били много деца пък с малко имотец - баща й купува млади волчета, обучава ги да работят и ги продава на чифтове. Като е студено седи на топло и плете чорапи, дечурлигата гонят добитъка. Прието е било учениците на по-бедните семейства да отсъстват когато има работа. Войниците също са ги пускали в отпуск за жътва. Пак по правило - порядъчният мъж най-късно до 45 години възраст трябва да е приключил с физическия труд на полето. Синовете му са отслужили, довели са си булки и започват те. Ако стопанството е редовно, може да се разделят и да почнат да си правят къщи. Ако има само дъщери, задължително се намира приведен зет - на тия образи в село моментално им се лепва уникален прякор. Общо взето, с труд и разумен начин на живот се е поминувало. Пази Боже, стигне ли се до тежко раждане, лоши болести или операции, трябвали са свежи пари и заеми. За средно образование в града или висше - също, но там пък после ще има работа за редовна заплата. Както е и сега.
                            Прадядо ми - на заплата, горски стражар и с 20ина декара нива, макар и вдовец е отгледал, изучил до трето отделение /днешен седми клас/ и задомил три деца. Дядо като пораснал, сме взели и една нива около 40 декара наполовин /изполица/ - с устен договор и стискане на ръцете - земята и семето от собственика, труда от нас, добив зърно се дели на две и така повече от десет години. Това нещо сме го работили с нередовен чифт - вол и крава, от 45 до 50-та година сме имали и хубава кобила, нещата са отивали на увеличаване на впрегатния добитък и вземане на още някой декар. Само че сме влезли в ТКЗС и приоритетите станали други. Овце сме имали винаги и без прекъсване, чак до края на 20 век. Крупни земевладелци в наше село не е имало - макс по 100-150 декара са гледали хората. С два чифта волове или чифт волове/биволи и чифт коне. Жътварки/сноповръзвачки са били няколко броя, щото и нивите не са били на едно място, ами разпръснати. Обаче, /по разкази на дядо/ грамотните хора, демек карали някакви курсове или земеделски училища, задължително са засявали с конни сеялки - наясно са били още тогава с предимствата на добрата сеитба. Трактори също няколко - един или два Булдог, един Оливер, май и Интернационал. Почти не са ги ползвали за нещо друго освен да въртят вършачки и някоя стационарна машина. Първите вършачки са били с парна несамоходна машина - локомобил - и са ги придвижвали с по два чифта биволи. Едната е била на кооперацията, другите частни, но по правило и те са били орташки.
                            Харман през 40-те, с локомобил.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190911_123424.jpg
Прегледи:1
Размер:449.6 КБ
ID:5820970

                            Отварям скоба, локомобилът е бил първата голяма творческа тръпка на малкото фермерско момче Хенри Форд. Още хлапак, а е мислил как да олекоти тая махина, да й направи самоход и да зарадва съседите си фермери. Работата при Едисон обаче, а и времето било такова че го накарали да мисли за автомобила... Години по-късно, за добро или за лошо, ще се върне пак към тракторите. Велик човек, затварям скобата.
                            За оранта с жива тяга, също някои уточнения. При чифт животни и нагласен двуколесен плуг, не може да се говори за тежка умора. Животните се умарят преди орача, тъй че той се съобразява с тях и почива. Верно, навива се километраж, но това не може да уплаши мъж сойто е правил походи като войник. Даже дядо като юноша - здраво набито момче с чичо му /синовете войници/ една голяма нива са я орали по "совалковия" метод. Два чифта добри волове с хубави железни плугове, чичото разчертава, дядо пуска първа бразда /:Ей Иванчо, ти се едно с на баща си пушката куршуми пускаш!/, после двамата застават в двата края и само прекарват плуговете през обръщалото и ги забиват. Чичото е имал стотина декара, много работлив и ги е оправял сам със семейството, за жътва и вършитба е вземал надничари.
                            Виж, при оран с тек и плугче с едно колело или рало вече е малко по-така, имам личен скромен опит. Особено ако животното не е научено и няма кой да води. Ама това тогава е било по изключение.

                            Сеитба в опитна станция по зеленчукопроизводство.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190911_123327.jpg
Прегледи:1
Размер:355.6 КБ
ID:5820972

                            Не знам какво сеят, почвата като че ли не е на градинска обработка. А може и да са по обръщалото. Сеялката не я знам, до към 80-та на село имаше една или две СЗУ с такива железни колела. Тракторчето е ХТЗ-7, официално първи съветски малогабаритен трактор. Бензинов два цилиндъра, реверс, заден навес хидравлика, тежести на предните колела и вода в гумите. Произведени са близо 50 хиляди броя в няколко завода, на село е имало такива, но бяха изчезнали вече през моето детство. Предшественик на коментираните по-горе ДТ-14 и 20, дядо на Владимиреца.

                            Един от първите в България самоходни комбайни, но няма точна датировка.

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20190910_123926[1].jpg
Прегледи:1
Размер:355.9 КБ
ID:5820974

                            С-4, произвеждан е в няколко завода. От серията Сталинец, приложени са много от техническите решения при прикачните С-1 и С-6. Бензинов двигател отпред при водача /както и при прикачните има отделни комбайнер и водач-"Щурвален", и няколко помощника/, прикачно ремарке-копнител в което се събира сламата /може и на самотек по полето/, зърното се изсипва на самотек по улей в чували или на ниска платформа. На снимката по-горе зад екипажа май се виждат и чували, а това е някъде из ГДР



                            Имат и модернизирана версия вече с шнеков транспортьор. Разбира се, с появата на серия СК бързо изчезват от полята.
                            Последно редактирано от jordanov sv; 16-09-19, 20:13.

                            Коментар


                          • От: Трактори антики от младоста на нашите Бащи и Дядовци !

                            2012 ходихме на състезание в село Беловец, кубратско.
                            Там се натъкнах на тези трактори, и естествено ги наснимах:

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 089 (Medium).jpg
Прегледи:1
Размер:193.5 КБ
ID:5820977Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 090 (Medium).jpg
Прегледи:1
Размер:241.5 КБ
ID:5820978Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 091 (Medium).jpg
Прегледи:1
Размер:141.7 КБ
ID:5820979Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 092 (Medium).jpg
Прегледи:1
Размер:206.6 КБ
ID:5820980Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 093 (Medium).jpg
Прегледи:1
Размер:151.8 КБ
ID:5820981Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 094 (Medium).jpg
Прегледи:1
Размер:177.3 КБ
ID:5820982Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 095 (Medium).jpg
Прегледи:1
Размер:255.8 КБ
ID:5820983Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 096 (Medium).jpg
Прегледи:1
Размер:188.3 КБ
ID:5820984Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 097 (Medium).jpg
Прегледи:1
Размер:272.5 КБ
ID:5820985
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • rosen_offroad
                              rosen_offroad коментира
                              Редактиране на коментар
                              Коле я кажи веднага какво си натоварил на Форда

                              Дървендър ли ми се струва....

                            • Кольо
                              Кольо коментира
                              Редактиране на коментар
                              Де пък я изнамери тази тема, че и снимката на която се вижда по-съвременната техника...

                              На Форда не може да се събере дифендър, бая си е по-дълъг от каросерията.
                              Това там е Франко, първоначално беше витара...

                          • Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 (1).JPG
Прегледи:430
Размер:171.1 КБ
ID:6523263Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 (2).JPG
Прегледи:419
Размер:234.7 КБ
ID:6523264Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2 (3).JPG
Прегледи:429
Размер:154.1 КБ
ID:6523265Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3 (1).JPG
Прегледи:430
Размер:170.7 КБ
ID:6523266Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3 (2).JPG
Прегледи:438
Размер:160.7 КБ
ID:6523267Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3 (3).JPG
Прегледи:430
Размер:234.5 КБ
ID:6523268

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X