Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

    Ето една снимка, да не си помислите, че не се работи по проекта.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:019159713-big.jpg
Прегледи:1
Размер:172.1 КБ
ID:5184571
    Рила 1400/Москвич 408 - 1969г. завод "Балкан" гр. Ловеч! :D

    Коментар


    • #77
      От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

      Бат Здравко, както си видял и в Моделистиката - има и друга кола с име Рила 1400:


      Тук е наречена Балкан - а аз съм я виждал преди повече от 15 години наживо в завод Балкан в Ловеч, беше в една изложбена зала. Казаха че е със стъклопластово купе и двигател боксер от Фолксваген Костенурка тогава - не съм го проверявал кое какво е. Инак ловешкия завод сглобяваше и 2140, и по-късните Алекота. Мисля че у дома имам 3 комплекта ремонтни бутала, сегменти и бутални болтове от 408, заедно с нови стъкла за стоповете - но трябва да проверя. Ако ти трябват - обаждай се тук.

      Коментар


      • #78
        От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

        Такаааааа, вчера определно беше един интересен ден.
        Станах по обед, хапнах нещо и отидох в гаража, към 17:10 реших, че няма какво да правя повече, и е време да се прибирам. Прибирам се, хвърлям работните дрехи и с периферното си зрение виждам че някой ми пише на Skype. Доближавам се и виждам, че този някой е Стоян.
        -"Сашко е при теб, кажи си телефона"
        Съобщенията бяха през половин час, още от 12:00
        Сетих се, че Сашо има село наблизо, и затова е тук.
        Моментално му пиша моя номер! След не повече от 5мин. телефона ми звъннна, Сашо се обади. Разбрахме се за място...

        Отивам аз на паркинга, където беше Рилата. Всяка бяла кола я виждах вече с 4 фара, но това е друг въпрос. Не след дълго от завоя се чу познат звук, и характерно виене на дкоростната кутия. Е....няма такова нещо... останах с широко отворена уста...
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:019324645-big.jpg
Прегледи:1
Размер:176.9 КБ
ID:5187884 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:019324646-big.jpg
Прегледи:1
Размер:167.2 КБ
ID:5187885 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:019324648-big.jpg
Прегледи:1
Размер:145.7 КБ
ID:5187886
        Машината свети от всякъде... идеален хром... чак да се не нарадва човек.
        Тук да отбележда, че все още е 17:30.
        Не след дълго, отидохме до Рилата ми, която изобщо не е за показване...
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:019324649-big.jpg
Прегледи:1
Размер:194.3 КБ
ID:5187887 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:019324650-big.jpg
Прегледи:1
Размер:151.2 КБ
ID:5187888
        Заприказвахме се, това... онова...
        Времето си минаваше...
        След време, от пипане и оглеждане на части, бяхме се омазали целите в масло...
        Моментално бягам до вкъщи, взимам една торба парцали, слагам си някакви работни дрехи, че си омазах дрехите с масло (напълно нормално за мен) и се връщам, успяхме да се измием, поне Сашо...
        Времето си минаваше, ние си приказвахме... Объсдихме почти целия автомобил....
        Дойде един мой притятел, който ми помагаше да оправим Рилата преди да минем КАТ. И така тримата, олисани и залисани в приказки, не усетихме кога стана 22:30...
        Ето и една снимчица.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:019324644-big.jpg
Прегледи:1
Размер:126.1 КБ
ID:5187889
        Използвахме предните седалки на Рилата (тук не си личи колко са ми омазани работните дрехи )...
        -"Стана време за тръгване" -казваме си и двамата.
        Заключихме гаража, Москвича се премести пред нас, зщаото трябваше да дам на Сашо нещо...
        Пак се заприказвахме на тротоара, в тъмното и отиде 00:20...
        Вече наистина беше време за тръгване. Сашо запали Москвича и с характерния вой замина...
        Интересен ден беше, казах си аз...
        Рила 1400/Москвич 408 - 1969г. завод "Балкан" гр. Ловеч! :D

        Коментар


        • #79
          От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

          Браво колега!!! Като чета тука поста и се кефя! Направо е заразителен ентусиазма ти! Та ще взема и аз да се поразмърдам малко... Преди 3 г. купих един Вартбург 353. Уникалното с него е, че е бил в движение само 2 г. и е на 18 000 РЕАЛНИ км. Не ме питайте откъде съм толкова сигурен? На комшиията беше... Разфасовах го за обновяване и пребоядисване. Направо се шашнах!!! НИКЪДЕ по него нямаше и грам ръждица!!! Не съм виждал такова нещо на 30 годишен автомобил! Реших да го направя кукличка, ама все не ми стига времето... Пък и още не мога да реша някой неща... Дали да го боядисам някво металисе? Да го тунинговам с кръгли стопове и брони от нов модел? Мога да го докаросам да хваща окото и до новите западни автомобили. Или пък да го оставя напълно както си е бил оригинално? Не съм решил още.

          Коментар


          • #80
            От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

            Естествено, всички ще ти кажат, че е срамота запазен екземпляр да бъде тунингован под каквато и да е форма. Запази го в оригиналния вид!

            Коментар


            • #81
              От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

              Всяка стара барака може да се направи всякакъв тунинг. Но оригиналното отлично състояние е безценно! Поне според мен, запази го както си е, другото ще е съсипия!
              Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

              Коментар


              • #82
                От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                Всеки да си прави колата както си иска.....Все пак той дава парите и той ще си я кара........Другото са съвети!!Друг въпрос е ако иска да ходи по изложения и да се перчи колко му е "оригинална" колата с нови(афтърмаркет) части,абе..всичко ново(все пак нали оригинално значи да си е произведено от завода майка(или неговите производни фирми) специално за тази кола.........едва ли вече има такива така че.................НИКОГА НЯМА ДА БЪДЕ ЕДНА КОЛА ОРИГИНАЛНА ..Единствен начин е да е държана винаги в гараж на сухо,и само да е припалвана понякога......Това е мнението ми:...за оригиналността)

                Коментар


                • #83
                  От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                  Не е така. Колата може да е оригинална, като е запазена в оригинален вид, без ремонти, пребоядисване и т.н. И обратно, може от пълна развалина да бъде докарана до напълно оригинален вид. Остаряла, загубила вид и форма, после поправена - и пак ще си е оригинална. Въпросът е частите да отговарят на заводските, а не да е Опел с алтернатор от Москвич, да речем. По света за много автомобили от /примерно/ 30-те и 40-те се произвеждат резервни части от фирми, които нямат нищо общо с производителя на колата. Обаче частите се купуват, хората си поддържат колите с тях и се броят за абсолютно оригинални. Същото е и с частите, които хората си правят сами.
                  Някои казват, че съм ужасен човек. Но това не е така - аз имам сърце на мил, чувствителен юноша. Пазя го в буркан със спирт на бюрото си...

                  Коментар


                  • #84
                    От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                    Дали има разлика между един заводски детайл по колата, или правен от мен такъв - значение за мен няма. Даже правя и ще правя заводски доработки по автомобила. Например алуминиевата чашка, където стои термостата. На 408 тя е отлята от алуминии. Мустаците са изпилени много грубо, и е сглобено всичко. Аз я полирах. Ще полирам и много други неща, просто защото така е трябвало да бъдат, но това е така само на книга. Има значение обаче и за каква оригиналност говорим. За конкретния екземпляр, или за модела. Поради ненавремнните реакции на стария собственник, моята Рила има изгнило на места, където е просто абсурдно да гние една кола. 4-те врати, 4-те калника, капаците и куп дребни елементи ще бъдат сменени. Правя реставрация на дадения модел, не на конкретния автомобил. Накрая ще си имам един оригинален модел автомобил, но сглобен с ламарини, възли и агрегати, от други такива. Много по - лесно е да сменя кривите и изгнили врати със запазени такива, оригинални за модела, но не и за колата.
                    Поздрави!
                    Рила 1400/Москвич 408 - 1969г. завод "Балкан" гр. Ловеч! :D

                    Коментар


                    • #85
                      От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                      От последния път когато писах мина доста време - напредъка не е кой знае колко но пък мисля, че ще ви е интересно.
                      Първото нещо, което ми направи впечатление когато извадих буталата беше, че те са някакви много странни - досега не бях виждал такива за тези двигатели:
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:020596114.jpg
Прегледи:1
Размер:17.3 КБ
ID:5208515Натиснете снимката за да я уголемите

Име:020596117.jpg
Прегледи:1
Размер:18.0 КБ
ID:5208516Натиснете снимката за да я уголемите

Име:020596118.jpg
Прегледи:1
Размер:22.1 КБ
ID:5208517
                      Две от буталата очевидно са удряли нещо и са набраздени (снимка 3).
                      Другото което ми направи впечатление, че биелите имат дупка за мазане на буталния болт - нещо което също не бях виждал по тези двигатели:
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:020596120.jpg
Прегледи:1
Размер:31.6 КБ
ID:5208518

                      Набавих си разградски бутала 76,10мм с бутални болтове, лагери, основни и биелни, съветски сегменти, стоманено ангренажно колело и някой други дреболии...
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:020596121.jpg
Прегледи:1
Размер:49.8 КБ
ID:5208519

                      Ето и снимка с моментното състояние на купето:
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:020596444-big.jpg
Прегледи:1
Размер:120.2 КБ
ID:5208520
                      Реших цвета да си е оригиналния - тъмно морско син, салона обаче ще бъде черен, за разлика от оригиналния червен, така и ще се връзва с пластмасите по таблото и тапицерията на колонките.
                      Рила 1400/Москвич 408 - 1969г. завод "Балкан" гр. Ловеч! :D

                      Коментар


                      • #86
                        От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                        Привет!
                        Преди няколко дни свалих коляновия вал, маслените тапи от блока, кранчето за източване на водата, и някой други дреболии...
                        Свалих също и водните тапи - препоръчвам го на всички, прилагам снимка:
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:020751831.jpg
Прегледи:1
Размер:40.6 КБ
ID:5212168
                        Такова беше положението и като свалих кранчето за източване на водата - ръжда, котлен камък и други л@й#а.
                        Разпробих тапите с бургия 4мм на няколкото места и с помоща на отверка ги изскубах. След известно ровене с разни остри инструменти в отворите под тапите, успях да събера шепа неизвестна за мен субстанция - съдържаща ръжда и котлен камък. Нищо чудно...
                        Днес блока беше изкъпан с обезмаслител и водоструйка.
                        Интересното беше когато струята вода беше вкарана в някой отвор, водещ до водната риза - от всички възможни дупки се изтрелваше като фонтан нещо подобно на тиня.
                        Ето резултата от измиването:
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:020751801-big.jpg
Прегледи:1
Размер:119.1 КБ
ID:5212160
                        Под двата пръста масло и прах излезе оригиналната сребриста боя, с която са били боядисани чугунените отливки по автомобила.
                        Въртеше ми се в главата да боядисам блока в някой интересен цвят, но в крайна сметка реших да е в оригиналния сребърен.
                        Последно редактирано от Бат-Здравко; 24-09-10, 20:21.
                        Рила 1400/Москвич 408 - 1969г. завод "Балкан" гр. Ловеч! :D

                        Коментар


                        • #87
                          От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                          Всичко добре, ама трябваше веднага да го подсушиш и намажеш с масло цилиндрите, леглата на повдигачите на клапаните, леглата на основните лагери... Не се мотай много, ами действай докато е време.

                          А колкото до оригиналния вид на една ретро-кола - Теодор е прав. К'во като детайла е "афтърмаркет" - произведен е за тази марка/модел автомобил, носи съответния католожен номер и си пасва на мястото както следва.
                          С "Фармахим" - непобедим
                          Дизел - само дънки!

                          Коментар


                          • #88
                            От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                            Първоначално публикуван от м20_маниак Преглед на мнение
                            Всичко добре, ама трябваше веднага да го подсушиш и намажеш с масло цилиндрите, леглата на повдигачите на клапаните, леглата на основните лагери... Не се мотай много, ами действай докато е време.
                            Стоянчо, те са намазани, ама само те - блока външно стана на точки ръжда...
                            Вчера внесох блока в моята стая и днес цял ден се ровя около него.
                            От водната риза вече извадих парчета тел, прилично големи парчета шлака и... ГАЙКА?! .
                            До колкото знам, телта изпълнява роля при отливането на блока, така, че няма нищо нередно.. ама някаква видоизменена и проядена гайка?...
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:020758310-big.jpg
Прегледи:1
Размер:128.7 КБ
ID:5212325
                            Рила 1400/Москвич 408 - 1969г. завод "Балкан" гр. Ловеч! :D

                            Коментар


                            • #89
                              От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                              Евала наистина ще стане много хубав Москвич!

                              Коментар


                              • #90
                                От: Рила 1400 - 1969г. Ловеч!

                                Привет на всички! Скоро не съм писал по темата с Рилата, а се случиха много неща. Преди почти месец, една вечер докато стоях пред компютъра, Стоян ми писа по Скайп - каза ми, че имало нужните за мен ламарини - врати и капак. Даде ми координатите на Ники (nickbochev) от форума. Запознахме се и поговорихме. Той имаше 4-ри врати, преден, заден капак и други по - дребни неща от Москвич 408И. Беше много точен и ми изпрати подробни снимки на нужните за мен ламарини, а именно вратите и предния капак, за което му благодаря! Харесах си двете десни врати и предния капак. Разбрахме се как и кога да ми ги изпрати. Е, ламарините пристигнаха и моментално бяха монтирани на автомобила. Наистина ламарините са много запазени. Намираше ми се ненужен спрей Космос и напръсках някой съмнителни места по цялото купе, тъй като в гаража е много влажно и не искам ръжди на пролет - нищо че ще се минава песъкоструй. Остават ми още две леви врати, предни калници и заден капак. Задните калници реших да ги възстановя (по-скоро левия тъй като не е изгнил отдолу, десния е много зле и ще видим).

                                Вчера пък се видяхме със Сашо, Живко и Стоян. Сашо имаше работа насам и беше дошъл. В 20:41 ми звънна, като ми каза, че идват към града и ще се видим, разбрахме се за място - паркинга където беше Рилата ми. В 21:21 На паркинга дойде белия бус на Живко с който бяха дошли от София. Стоян, моментално след като си стиснахме ръцете ме попита къде е Рила-та и бързо се насочихме към гаража. Очарован от напълно оголеното купе каза:

                                -"Ей, че то не тежи много бе"

                                Близо секунда след това повдигна задницата на Рилата за левия заден калник и я пусна, при което купето не уцели трупчетата и... се озова на земята на гаража! Как можа бе Стояне?!

                                Днес след като вдигнах купето пак на трупчетата направих и няколко снимки:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:021335933-big.jpg
Прегледи:1
Размер:102.7 КБ
ID:5225214Натиснете снимката за да я уголемите

Име:021335935-big.jpg
Прегледи:1
Размер:136.8 КБ
ID:5225215Натиснете снимката за да я уголемите

Име:021335937-big.jpg
Прегледи:1
Размер:134.8 КБ
ID:5225216

                                Поздрави!
                                Последно редактирано от Бат-Здравко; 07-11-10, 15:48.
                                Рила 1400/Москвич 408 - 1969г. завод "Балкан" гр. Ловеч! :D

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X