Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

    Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
    Спортист, моряк, пилот, международен шофьор - пак не дадено всекиму.
    Или един достоен български офицер от... ДеСе-то?
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

      Може и извън щатен.
      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

      Коментар


      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

        Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
        Може и извън щатен.
        Сигурно. Щото "без връзки"
        Не даваха виза за повече от една западна страна, пък аз взимах за три и повече и то нееднократно.
        Али си био неки веома талентован забављач (глумац, ово je "актьор" на бугарски, али нешта музичар, мађионичар) ?
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

          Добре де, Гагич, тебе от детската градина на обмяна на опит ли те пратиха в Северна Корея ?
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

            Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
            Добре де, Гагич, тебе от детската градина на обмяна на опит ли те пратиха в Северна Корея ?
            Писал съм, да си чел. И Северна Корея, ако не знаеш, да ти споделя едно голямо геоРграВско откритие, не е западна страна, ами далекоизточна.
            Как вървят продажбите? ЗЕми, зАдели нЕкой леФ за форумЪт и си плАти за "търговски партньор", а?
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
              ЧасТпромът запълваше традиционния повсеместен дефицит на всякакви стоки и услуги и упражняващите го ставаха приказно богати. Коментирали сме във форума манифактурите на авточасти - разни шайбички, тампони, уплътнения, буталца за спирачки, семеринги на Киселинчев, Настев и други "легенди", тенекеджийските услуги на `Ристо Мръсното и т.н. Това бяха соц-милионери. И не се дължи само на тяхното трудолюбие и предприемчивост - по "него време" всички материали и оборудване за производството на въпросните стоки и услуги бяха... държавни. Тези хора ползваха държавен ресурс за "часТпрома" си, бяха практически монополисти на пазара и деряха по три кожи от клиентите си. Оттам неприязънта към "честния частник", която все още битува в населението.
              Гагич, чета ти постовете, не само в тази тема и оставам с впечатлението, че не познаваш честни хора. Такива, които не мамят. Та мога да продължа с личните си наблюдения и разкази "първа ръка". Дядо ми беше грънчар. От както аз помня - значи някъде твърдо от 1974 година насам, правеше детски играчки от глина - бърдучета, няколко модела глинени пистолети, окарини, стомнички. Ей такива неща. Преди е правил истинска посуда, стомни и други такива, но индустриалното производство го беше изместило. Не само него. Фабрика, която прави чиния с един удар на пресата за около 3 секунди не може да се конкурира от майстор точар, който прави същата чиния за 30 секунди. Тук комунизъм или капитализъм няма нищо общо. Просто развитие на технологиите. Както по-горе позна Гоблиин, не беше съвсем самосиндикален. Работеше под шапката на ТКЗС-то като член кооператор и плащаше към него някакви отчисления. Няма идея какви са били. Срещу тях му се внасяха социалните осигуровки. Пенсията му беше доста по-висока от на майката на майка ми - бивша учителка. Също можеше да си добива глината от кариерата на ТКЗС-то без да плаща отделно. Дървата за пещта купуваше от горското и му ги докарваха с камион на горското пред къщата. Нямаше как да е скрито, защото купуваше по 30-40 кубика дърва годишно. Тогава това бяха 4-5 "Джогана". Интересно, тогава един "Джоган" караше 8, а не 10 кубика както сега. Явно и соц джуганите са били по-лабави от сегашните демократични. Боите и лаковете - от железарията. Другото си беше негов труд. Водеше си книга с поръчките, където се вписваше всичко. Не му пукаше от стопанската милиция, нито от финансовите ревизьори, нито от данъчните. Бяха добре дошли. Нямаше какво да крие от тях. Повечето му приятели също бяха занаятчии. Всякакви - други грънчари, дърводелец, резбар, обущар, часовникар. И не съм забелязал някой от тях да краде от държавата. Може да е изненада за някого, но тези хора си имаха легален достъп до материали и суровини. И за мен честния частник си е честен преди всичко, а след това частник. Хората, описани в цитата на Гагич, бяха наричани "печалбари" и от тях се бягаше като "дявол от тамян". Някак ми беше вменявано, че хората, крадящи от държавата или кооперацията не могат да не откраднат и от клиента си. При тях основното е да "краднат", а дали ще си свършат работата - не е важно. Дали в другата система би просперирал повече - не знам. Не си падаше по врътки, "схеми" и всякакви други гимнастики с които в момента гледам, че яко се просперира. Просперирало се е от тях и по царско време. Въобще спомените му от "царско време" никак не бяха ласкави. Все пак е посрещнал "9-ти" на 33 години, със собсвена къща и работилница, без заеми. Значи е имал зрял поглед и върху българския капитализъм. А за "часпрома" на баща ми - беше само като математик. С официални договори, защото поръчките му бяха от различни предприятия или институти. Не работеше в БАН. В моят живот частната инициатива съществуваше. И не само в частта "доходи" на семейството. Аз ходех на частни уроци по английски. Сестра ми ходеше на частни уроци по рисуване. Баща ми като ученик е ходил на частни уроци по цигулка. Голяма част от мебелите в апартамента бяха изработени от дърводелец - частник. Инициативата е била ограничавана и държана в доста строги рамки, но е била невъзможна.

              Коментар


              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
                Гагич, чета ти постовете, не само в тази тема и оставам с впечатлението, че не познаваш честни хора.
                Всъщност - да. E, все пак във ФорумЪт се запознах с няколко, дето (засега) ми изглеждат честни.

                Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
                Хората, описани в цитата на Гагич, бяха наричани "печалбари" и от тях се бягаше като "дявол от тамян". Някак ми беше вменявано, че хората, крадящи от държавата или кооперацията не могат да не откраднат и от клиента си. При тях основното е да "краднат", а дали ще си свършат работата - не е важно.
                Те преобладаваха. Част от тях сега тъгува много по комунизЪма и социализЪма... Другата част, дето не тъгува, е сред управляващите.
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                  Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                  Щото аз и към днешна дата си нямам къща, гараж и т.н. Ба-а-а-а-аа-ровьец си тииииии!
                  Абе ти имнаш къща и гараж , ама трансформирани в онуй чудоИще Хеми

                  А това пък може ли да има няква какпка истина ?
                  Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                  За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                  A1+

                  Коментар


                  • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                    Eтикетите имаха самостоятелна стойност. Продаваха се даже (т.е. ментета на марковите) нови. Те и найлоновите торбички с надпис "Marlboro" и т.п. имаха такава самостоятелна стойност, ама в СССР.
                    Аз, точно с комерсиална цел не съм ги събирал. Поскоро сантиментална - придобиването и носенето на дънки по онова време си беше статус, в този контекст, нещо като свидетелство (като в онзи виц за функцията тоалетната хартия в Румъния) - имал съм възможността да износя пет чифта (образно) дънки.
                    В гимназията ходех с една чанта, ушита от стари дънки. Не мога да кажа колко пъти ('щот са доста) ми беше намалявано поведението заради нея. Ма можех да си го позволя (не чантата - да ми намаляват поведението).
                    И торбички не съм събирал с комерсиална цел, но си спомням, че майка ги переше (не само тези с надписите - всички), за да се ползват многократно.
                    А като става дума за алъш-вериш из "Съюза" - това мисля и друг път съм го споделял - за литър "Слънчев удар" сме се возили на въртолет от базовия лагер под Елбрус до Москва.



                    "Частпромът" наистина не беше изкоренен (апологетите на социализма, сигурно много съжаляват, евентуално смятайки, че той е допринесъл за краха му - ма да не се абят, той и без това нямаше шанс). Като се замисля, нашето семейство фактически се издържаше именно от него. Имаше и частпром-обществена тайна-полунелегален, имаше и такъв съвсем официален (именно по причина крайната несъстоятелност на опитите в онази действителност да се реши проблемна с тоталния дефицит). Баща ми (инак офицер), упражняваше вторият вид, беше член на Задругата на майсторите на художествени занаяти, хобито - реално осигуряваше семейството (ако, че и майка е със съвсем съществена професия). Дядо пък, заради частпром, така и не се пенсионира (СОАТ-аджия), защото и стажът му отпреди "девети" (също офицер) не "вървеше"...


                    Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                    А това пък може ли да има няква какпка истина ?
                    Всъщност - всичкото, открай-докрай (е истина)!
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                      1. Живели са в къщи, не в панелки, нали?
                      2. Криели са се да ги не надуши "Стопанската мЕлиция" (вж. по-горе Тодор Колев) и са гледали да не бият много-много на очи, което не им е пречело във всеки един момент да извадят 20-на хиляди лева (= шестица от тотото "по него време").
                      3. Твоите критериЙ за "приказно богат" видимо се различават от моЙте. Щото аз и към днешна дата си нямам къща, гараж и т.н. Ба-а-а-а-аа-ровьец си тииииии!
                      Когато баба ми е започнала да строи къщата през 1948 година сегашния жк. Изгрев е бил на 4 километра от София и са ходили пеша през гората да хванат трамвая на семинарията да отидат на работа . На мястото където сега е Интерпред е било сгурището на София а в началото на Дяна бад бяха варниците на София където в моето детство беше работилницата на великия частник акумолаторджия мултимилиардер Кеворк. Толкова беше богата баба ми че последната вноска за къщата я е платила малко преди да почине от рак през 1974 година. Баща ми почина през 1979 година и той от рак и аз израснах от малък покрай комшиите майстори . Понеже бях бая луд и в нито едно училище не ме държаха както завърших осми клас вуйчо ми ме назначи като автомонтьор в сервиз "Дружба" а после се прехвърлих в Москвич на "Ботевградско шосе" при лудия македонец Буйно Петков (лека му пръст) . Всичките ми колеги работехме "частно" и караха бентлита и мазератита Ако по твоите критерии приказно богат е че имах парите за 1550 лева от Мототехника да си купя чисто нова Ява 350 значи съм бил богаташ Спестявах в парк хотела и по специално инвестирах в балета Нито мене нито който и да било от комшиите го е закачала стопанска милиция . Айде за мен да кажем щото съм от партизански род ама другите си бяха най обикновени хора . Тая пролет от мазето на един комшия бай Станко (лека му пръст) внуците му изхвърлиха пресичките с които правеше на времето значки и копчета . Който не го мързеше и на времето съвсем законно можеше да изкара пари . Една жътвена кампания в селското стопанство за 2 месеца съвсем спокойно се изкарваха 2-3 хилядарки . Вярно работа 12 - 16 часа на волана на трактор или комбайн в прахта и жегата ама после си аристокрация изкарал си пари за половин Москвич 2140
                      Последно редактирано от sek.1; 09-08-16, 06:43.
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                        Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
                        Странно как изкривяванията на соца за някой хора са нещо нормално. Четя и се чудя.
                        "Нормално" е това, което всички ( 85%) вършат. Онова, което би трябвало да вършат, се нарича "правилно".
                        Страничен пример - когато в един 15 етажен блок повечето комшии си объркат комшийките - това не е правилно но е нормално. Обусловено е от човешката природа.
                        Последно редактирано от bogilloff; 09-08-16, 07:13.
                        ОФБ ДБ X22SE
                        Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                        Коментар


                        • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                          Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
                          "Нормално" е това, което всички ( 85%) вършат. Онова, което би трябвало да вършат, се нарича "правилно".
                          Страничен пример - когато в един 15 етажен блок повечето комшии си объркат комшийките - това не е правилно но е нормално. Обусловено е от човешката природа.
                          Да ти кажа това се е случвало доста от преди панелното строителство Данни има още от когато въобще е нямало строителство а хората са ползвали на готово пещерите Както казваше един колега за една негова комшийка на времето оплака ми се че мъжа и много рядко се сещал за нея и той от съжаление така десетина години
                          Последно редактирано от sek.1; 09-08-16, 07:41.
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                            Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                            ... че имах парите за 1550 лева от Мототехника да си купя чисто нова Ява 350 значи съм бил богаташ Спестявах в парк хотела и по специално инвестирах в балета Нито мене нито който и да било от комшиите го е закачала стопанска милиция . Айде за мен да кажем щото съм от партизански род .... Една жътвена кампания в селското стопанство за 2 месеца съвсем спокойно се изкарваха 2-3 хилядарки .
                            Да, де и аз посочих по-горе как за 1 месец изкарах 4000 лева от заплата + ъ-ъ-ъ... съучастие в "частпром" (кражба на камъни) на кариерата в Балша
                            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                            Коментар


                            • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                              Да, де и аз посочих по-горе как за 1 месец изкарах 4000 лева от заплата + ъ-ъ-ъ... съучастие в "частпром" (кражба на камъни) на кариерата в Балша
                              Да де само че аз не съм крал нищо от никой . Освен свободното време от себе си
                              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                              Коментар


                              • От: Само за 29 г. и нагоре (спомени от миналото)

                                Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                                Абе ти имнаш къща и гараж , ама трансформирани в онуй чудоИще Хеми
                                За 20 000 лв. некой кокошарник от плет и кал с навес, в някое трънско село, сигурно може да се купи...
                                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 1 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X