Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Любопитни факти за уискито

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Любопитни факти за уискито

    Ако обичате това питие, сигурно ще ви е интересно да узнаете малко повече за него.

    Най-големият производител и консуматор на уиски в световен мащаб е Индия.

    Елаговата киселина, съдържаща се в малцовото уиски, е естествен антиоксидант, за който се твърди, че може да спре развитието на ракови клетки и да предотврати различни сърдечни заболявания. Впрочем, в червеното вино също има елагова киселина, но нейното количество в него е много по-малко от това в уискито.

    По време на „сухия режим“ в САЩ, единствената позволена за продажба алкохолна напитка е била уискито, но се е разрешавала само за използване с медицински цели.

    Уискито запазва вкусовите си качества в продължение на 100 години. Ако бутилката е отворена – цели 5 г.

    1494 г. се приема за официалната дата на създаване на първото шотландско уиски. Тази година е отбелязана на бележка на Кралската хазна, която гласи, че Джон Кор е купил 500 кг малц за производството на «aqua vitae».

    Американците започват да използват широко уискито след „сухия режим“, обявен през 1920 година.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:whiskey-768x1024.jpg
Прегледи:1
Размер:45.5 КБ
ID:5998094

    Уискито е отличен продукт за инвестиция. Например, през февруари 2005 бутилка 17-годишно уиски Ardberg е струвало 75 долара, а през февруари 2007 – 198 долара. Т. е. за 30 месеца стойността му се е увеличила почти с 250%.

    Наименованието на напитката идва от келтското й име uisce beatha, което означава „жива вода“.

    В Шотландия се изписва „whisky“, а на всички останали места по света - „whiskey“. Ако върху етикета е изписано „whisky“, може да бъдете сигурни, че е произведено в Шотландия.

    На руски уиски е „виски"

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0050.jpg
Прегледи:1
Размер:127.3 КБ
ID:5998095


    Линк
    LZ1ZAH

  • #2
    От: Любопитни факта за уискито

    Браво колега не предполагах че любимото ми питие има лечебен ефект
    Pajero 2.8 tdi GLS къса база

    Коментар


    • #3
      От: Любопитни факта за уискито

      Тези неща важат ли и за бърбана или само за скоч става дума?

      Коментар


      • #4
        От: Любопитни факти за уискито

        Между другото - в Англия има закон, който забранява продажба на уиски, което не е отлежало поне 3 години !

        Коментар


        • #5
          От: Любопитни факти за уискито

          Мой приятел-колекционер има в хола си 10 метрова "уиски-тека" - нещо като библиотека, но от дебели дъбови рафтове, наредени с бутилки по видове и марки, в три реда - по 3 от образец една зад друга. Най-хубавото е, че може да се тестват, е поне тези, които взе още ги има на пазара. Най-харесвам леко опушените.
          Някои стари уискита са по 43* (%).
          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

          Коментар


          • #6
            От: Любопитни факти за уискито

            Ейй, трябва да ни запознаеш

            Коментар


            • #7
              От: Любопитни факти за уискито

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1972-The-Whiskey-Experience-Edinburgh1.JPG
Прегледи:1
Размер:568.2 КБ
ID:5442533
              LZ1ZAH

              Коментар


              • #8
                От: Любопитни факти за уискито

                А неее, това го направи нарочно!

                пп От къде се купува читаво /не менте/ виски в тая държава? Или това е нещо като оксиморон?

                Коментар


                • #9
                  От: Любопитни факти за уискито

                  Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                  ...От къде се купува читаво /не менте/ виски ..?
                  Това си е цяла наука за колекционерите. Най-евтиния е "уиски-туризъм", следват разпродажби на колекции и при фалити на дестилатори, накрая и аукциони за бутилки на по 100 години.
                  ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                  Коментар


                  • #10
                    От: Любопитни факти за уискито

                    Демек, няма от къде тук , освен домашното българско, дето му викат ракия и повечето го изпиват преди да преседи години в бъчва. Един приятел вадеше 12 годишна ракийка, особено черешовата невероятна. И от няколко вида бъчви, че става различно... Явно ще трябва нещо такова да се направи...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Любопитни факти за уискито

                      Правил съм си сметки по този въпрос. Ако имаш голяма къща на село, началната инвестиция за дестилационна ще струва колкото джип на старо. Но си иска голям мерак, много четене и опит "проба-грешка". А дали ще има реализация и възвращаемост - никой не знае.
                      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                      Коментар


                      • #12
                        От: Любопитни факти за уискито

                        Да ви разкажа и аз една интересна история свързана с уискито.Преди време живях за малко в Полша.Там като си поръчаш две бутилки Джони Уокър идва в къщи екип от двама бармани и две сервитьорки.Носят си сглобяем бар и правят различни коктейли.Програмата е около 4-5 часа,такъв купон е........Естествено пробваха и от нашата ракия.....ама става много дълго за обяснение.
                        не ме е яд когато ме лъжат а когато си мислят че им вярвам

                        Коментар


                        • #13
                          От: Любопитни факти за уискито

                          Първоначално публикуван от Захари Коровски(Zahari007) Преглед на мнение
                          Ако обичате това питие.... Например, през февруари 2005 бутилка 17-годишно уиски Ardberg е струвало 75 долара, а през февруари 2007 – 198 долара. Т. е. за 30 месеца стойността му се е увеличила почти с 250%.
                          Точно щото го обичаме, ще си позволим деликатната забележка, че няма сингъл малт наречен ArdbeRg. Има Ardbeg
                          Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Любопитни факти за уискито

                            Имам едни стари списания, в едното има много обширна статия за уискито.
                            Ако толкова много искате-ще взема да я препиша тук.
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Любопитни факти за уискито

                              Първоначално публикуван от jaxan Преглед на мнение
                              Да ви разкажа и аз една интересна история свързана с уискито.Преди време живях за малко в Полша.Там като си поръчаш две бутилки Джони Уокър идва в къщи екип от двама бармани и две сервитьорки.Носят си сглобяем бар и правят различни коктейли.Програмата е около 4-5 часа,такъв купон е........Естествено пробваха и от нашата ракия.....ама става много дълго за обяснение.
                              Ти си живял в спокойно място. Аз бях на специализация в Джеканов-Лешни (до Варшава). Една вечер се прибрах непредпазливо с бутилка уиски в прозрачен плик и като ме споходиха едни колежки, не ме оставиха да се наспя.
                              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X