Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Аналогова любителска радиостанция

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Това 15 км с PMR...не е сериозно. 2-3...айде 5 при идеални условия. Аз лично съм доста скептичен към възможностите на PMR обхвата, по простата причина, че изискванията към устройствата са силно завишени и реалното им приложение не надхвърля нуждите на охранители, алпинисти (миячи на фасади, монтажници на изолация, климатици и пр.) и работници в склад. Наистина, в тия услвоия са идеални, защото дават добра връзка на нищожна цена, батериите карат дълго и 50 станции в рамките на една индустриална зона примерно, могат да не си пречат. От там нататък, какво и как ще работи при 0.5 вата мощност...е чист късмет. Концепцията не е лоша, но устройствата нормативно са удушени!

    Така, че...поддържам написаното горе- най-правилното решение е изпита за клас 2 и след това китайска станция с цена до 100 лева. Има достатъчно възможности! За да няма спорове-изобщо не твърдя, че ще е космическа технология. Няма такъв филм. Поне не за тия пари. Но е абсолютно достатъчно за масовия потребител, на който му трябва алтернативна комуникация там, където свършват възможностите на редовия мобилен телефон. Даже ако се хване промоция по интернет магазините, може да изпадне устройство с някоя гъди-гъди екстра...като например втора батерия, соларно зарядно, непромокаем калъф и пр.
    Руснаците на фронта в Украйна се оказа, че също масово са с Баофенг. Вярно е, че се чупи, свършва му батерията, не издържа да го киснеш една седмица в тинята и пр. , но за тия пари-толкова...5 блиндажа в радиус 2-3 км поддържат комуникация помежду си, колкото да се знаят, че са живи. Западен аналог на тая цена няма.
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • Esper
      Esper коментира
      Редактиране на коментар
      Тая работа с хам лицензията и законността на радиовръзките не винаги е толкова лесно изпълнимо!
      Има ситуации в които е неосъществимо - например ако от другата страна са деца или случайни хора.
      Аз и по-горе писах, че това далеч не е углавно престъпление, не е нужно да се правим на ощипана мома.
      Нищо драматично няма да се случи от умерено пиратстване в ефира, много по-важно е човек да се съобразява с това.
      Предимно обща култура трябва че радиото да не стане на фейс буклук.

    • KingofROAD
      KingofROAD коментира
      Редактиране на коментар
      Да, братчеда, както винаги прав сЕди. По-важното да не се прекалява, и да не се привлича нежелано внимание. Нарушението е по-скоро административна глоба.
      Последно редактирано от KingofROAD; 04-12-23, 15:18.

    • santaclash
      santaclash коментира
      Редактиране на коментар
      Тук бъркате. В БГ е престъпление, наказуемо с лишаване от свобода, не административно нарушение.

  • #17
    Първоначално публикуван от Esper
    Тая работа с хам лицензията и законността на радиовръзките не винаги е толкова лесно изпълнимо!
    Има ситуации в които е неосъществимо - например ако от другата страна са деца или случайни хора.
    Аз и по-горе писах, че това далеч не е углавно престъпление, не е нужно да се правим на ощипана мома.
    Нищо драматично няма да се случи от умерено пиратстване в ефира, много по-важно е човек да се съобразява с това.
    Предимно обща култура трябва че радиото да не стане на фейс буклук.
    За получаване на радиолюбителски клас 2 (позволяващ да се ползва до 5 Вата) няма възрастово ограничение, т.е. могат да го получат и деца, стига да изкарат изпита. Пробвано на практика с моите деца.
    Изпитът изобщо не е труден (четвъртокласник го взе за два следобеда учене) и повечето от материалите за него (напр. разрешени честоти), са наистина необходими, ако искаме да знаем какво правим и не искаме да пречим на другите (примерно наземните служби на някое летище). Общата култура включва и елементарна грамотност.
    Иначе, умереното пиратство в ефира не е по-драматично от умереното изхвърляне на боклук през балкона. Въпрос на елементарна хигиена и липса на клиничен мързел.
    Последно редактирано от ezhko; 04-12-23, 19:36.

    Коментар


    • #18
      Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
      ...Иначе, умереното пиратство в ефира не е по-драматично от умереното изхвърляне на боклук през балкона. Въпрос на елементарна хигиена и липса на клиничен мързел.
      Доста неподходящо сравнение.
      Всъщност като кон с колкошка, че и повече.
      Принципно не знаех, че няма вързастови ограничения но пък и това беше само пример.
      Идеята ми беше, че правим волно или неволно доста по-сериозни провинения в реалният живот от радио пиратство.

      Поне аз, де!




      Враг усраине

      Коментар


      • Esper
        Esper коментира
        Редактиране на коментар
        То при съвременните технологии радиото може да се каже, че е безсмислено като начин за комуникация но това не пречи да е хоби за много хора.
        Телеграфията също и не се наемам да давам оценка дали тя или телефонията е по-полулярна в наистина хам обществото.
        Тоест това на което викате морз си се кълве и в момента и никога не е спирало.
        На който му е интересно да си вземе една хуйесби пишка (SDR) и да послуша вечер телеграфните обхвати

        Всъщност точно тая софтуерна дрисня е правилната стъпка към хамаджийство а не бау-мяу токи ма т'ва си е мое мнение

        Иначе аз съм радист от казармата но никога не съм бил добър в това.
        И не си спомням дали съм държал изпит за телеграфия на изпита, вероятно съм.

      • santaclash
        santaclash коментира
        Редактиране на коментар
        Радиото си е живо. Интернет и wifi нямаше да са възможни, ако преди това някой не се беше сетил да направи пакетното радио...

      • Esper
        Esper коментира
        Редактиране на коментар
        Ставаше въпрос, че телеграфията си е също толкова жива, колкото и радиото.
        Независимо, че са я премахнали от изпита.
        И си има контести на телеграф както и едно време.
        Друг е въпроса, че ако гониш резултати на тях без компотер - пак не вървиш.

        Съсипаха я тая държава, ей!

    • #19
      Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
      Принципно не знаех, че няма вързастови ограничения но пък и това беше само пример.
      Идеята ми беше, че правим волно или неволно доста по-сериозни провинения в реалният живот от радио пиратство.
      Възрастовите ограничения са един от въпросите на изпита. Ако човек не го домързи да седне да понаучи за следобед-два нещата, няма да се налага да прави от детето си пират (освен по Хелоуин). Няма да прави и други неволни прегрешения, защото ще е наясно на кого и как пречи в противен случай. А и току-виж се е светнал на някой и друг полезен номер, като работа с репитри или каква антена къде да си тури 😉

      Коментар


      • #20
        Е, аз ги карах през соца.
        Както и шафйорските изпити.
        И двете дейности не ми се отдават но цинично или не съм легален.
        Та с какво съм по-така от пирата или модерната дума: джигита?

        Мъгла
        Враг усраине

        Коментар


        • ezhko
          ezhko коментира
          Редактиране на коментар
          Ясно е като бял ден: те може да са много по-прости, ама не могат те стигна на инат? 😜

      • #21
        Първоначално публикуван от Esper
        То при съвременните технологии радиото може да се каже, че е безсмислено като начин за комуникация но това не пречи да е хоби за много хора.
        Телеграфията също и не се наемам да давам оценка дали тя или телефонията е по-полулярна в наистина хам обществото.
        Тоест това на което викате морз си се кълве и в момента и никога не е спирало.
        На който му е интересно да си вземе една хуйесби пишка (SDR) и да послуша вечер телеграфните обхвати
        Съвременните технологии са подчинени на правенето на пачки и оттам предлагат услуги най-вече там, където с малко разходи могат да обслужват достатъчно на брой платежоспособни клиенти. На Боровец може да имаш 5G мобилен интернет, ама до хижа Заврачица няма и гласово покритие. В София можеш да ползваш Вайбър от най-близкия WiFi, ама цели области от Западните Родопи са без покритие. Така че или се свираш при останалото стадо, или се връщаш в средновековието, или се сещаш защо на Вълчо му е дебел врата и започваш от Баофенгите, щото сателитните телефони са леко скъпи.
        Освен това, модерните технологии разчитат, че наоколо е относителна цивилизация и демокрация. Не знам дали си даваме сметка колко са крехки тези две състояния на обществото. И дали все още имаме средсвата и познанията да се оправяме и при тяхната липса. В областта на комуникациите това означава поне един късовълнов приемник и комплект УКВ станции.
        Софтуерно дефинираното радио и уеб радиата са готини играчки, ама непригодни в горните случаи.
        Последно редактирано от ezhko; 07-12-23, 11:48.

        Коментар


        • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
          ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
          Редактиране на коментар
          То да имат станции ок , ама трябва и този с когото искаш да се свържеш да има , щото нали ...
          Последно редактирано от ИВАН НЕДОКЛАНОВ; 12-12-23, 06:48.

        • ezhko
          ezhko коментира
          Редактиране на коментар
          Че и да може да ги ползва. Факт.

      • #22
        Не зная до колко електрическка поща и IM все още се водяъ съвременни технологии но за тях не е нужно никакво G.
        Всъщност работят или са го правили дори през пакет радио

        Съгласен съм с казаното, за мен е ясно.

        Обаче процента хора, които ползват основно и само съвременните технологии е много голям.
        Пример: Работя в екип от 5 човека.
        Останалите 4 излизат от града по изключение.
        Мисля, че не знаят какво и къде е Заврачица без да питат гугъл или оная глупост дик-дик.
        И засега това е ок пък и дано си остане така.

        Ама както беше оня лаф на даскала по НВО: "Смейте се сега ама като падне атомната бомба - аз ще се смея!"
        Враг усраине

        Коментар


        • ezhko
          ezhko коментира
          Редактиране на коментар
          Високите технологии харчат твърде много електрика и са доста крехки...
          A процентът хора, които могат да се загубят в Лозенската планина и да умрат от глад при наличие на несготвени продукти, но липса на интернет да поръчат от Глово, нараства застрашително. Май ще играе Дарвин.
          Последно редактирано от ezhko; 07-12-23, 13:21.

      • #23
        Не подценявайте толкова хората. Всички се раждаме с празен диск. Т.е. по рождение всички сме тъпи. Разликите се пораждат от нуждите после.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • KingofROAD
          KingofROAD коментира
          Редактиране на коментар
          и средата в която живеят...

      • #24
        Стандартната УКВ станция, и стандартния ПРМ, изобщо не винаги ще се чуват. ПРМ-а има два вида шумоподавяне, и който от тях да е включен - няма връзка с нормалното УКВ на същата честота.
        Антената на ПРМ по закон не може да се сменя, не може и конструктивно. Освен ако радиото не се счупи, за да се навре там нещо друго. Така че и 200 вата да е - все тая, това е просто гуменка. Но и да се смени антената, и да се изключат филтрите - то все едно ще работи само на тия 8 фиксирани честоти, и нищо повече.
        Филтрите на ПРМа са безценни в голям град, или в друга тежка радиосреда от много станции, щото различните радиомрежи да не си пречат една на друга. Кулокрана на строежа да не се бърка в приказките на тия дето коват стиропор по фасадите, пък те да не чуват разносвачите на пици в същия квартал. Което в днешно време е рядко. Но в голяма колона джипове например, от различни отбори, напълно осигурява връзките вътре в отборите, без да пречи на другите. Не е Тетра, но спасява от хаоса, който ще възникне в стандартното УКВ.

        Коментар


        • ezhko
          ezhko коментира
          Редактиране на коментар
          С малката подробност, че джипът е почти фарадеева клетка, което силно ограничава и без друго малкия обхват на PMR-a. За там си трябва мобилна станция с външна антена. Която може и да е на средни вълни например.

        • Esper
          Esper коментира
          Редактиране на коментар
          И двата вида шумоподавители ги има в повечето случаи и в укв радиата но не се използват активно в хам връзките.
          С изключение на рапитрите - почти всички се "отварят" само с тон.
          Но да - не е сигурно че ще си "говорят" едно заради твърдо набитият тонален скуелч на ПМР радиата и друго заради специфичната стъпка на каналите при пмр.
          А тая стъпка не всяко укв я има в настройките.
          Бау-мяу няма такъв проблем - то всичко си има.
          Проблемът е, че някой трябва да настрои това имАне

      Активност за темата

      Свий

      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

      Зареждам...
      X