Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Аналогова любителска радиостанция

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Аналогова любителска радиостанция

    Здравейте, колеги,

    Не съм писал от миналия век . Искам да си купя две (поне) радиостанции. Трябва ми нещо от рода на Моторола XT420 или подобно. Искам да е аналогова или да има и и аналогова възможност (да не ми се смеят разбирачите), както и да има добър обхват (5-10км при пряка видимост).

    Дайте някакви идеи за модели, че гледах, четох и накрая прецених, че някой с опит ще е по-полезен.

  • #2
    Не ми е типично да съветвам някой да купува китайщини но изискванията ти се покриват от токита тип бау-мяу.
    Отвори бауфенг българия например и според бюджета.
    Използването на повечето от радиата там не е съвсем легално без лиценз дори на свободните честоти но ако спазваш обща култура в ефира не мисля, че ще предизвикаш проблем.
    Ся за 10км ще трябва да издуеш малко мощността затова гледай да има 5W.
    Иначе на открито 5км са постижимо за PMR воки-токи от всеки авжийски магазин.
    Всъщност само PMR радио е ОК законово да ползваш.
    Враг усраине

    Коментар


    • #3
      На гореспоменатата Моторола какво и е? Даже я има в наличност.
      Не съм сигурен, че разбирам какво точно питаш. Търсиш нещо евтино или нещо хубаво или и двете.
      Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

      Коментар


      • incognito
        incognito коментира
        Редактиране на коментар
        Ами то е трудно постижимо онази приказка "за душата в Рая", и затова предпочитам нещо хубаво. Относно Моторолата - всичко ми допадна, само обхвата не можах да открия какъв е.

    • #4
      И аз не разбрах авторът какво точно иска. По-точно за какво ще го ползва това, дето си мисли, че му трябва...
      Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

      Коментар


      • #5
        Първоначално публикуван от santaclash Преглед на мнение
        И аз не разбрах авторът какво точно иска. По-точно за какво ще го ползва това, дето си мисли, че му трябва...
        Това е добро начало за една диагноза Значи ми трябва алтенативен метод за комуникация за открито с приличен обхват.

        Коментар


        • #6
          Обхвата на моторолата го пишат в спецификациите, тук например.
          Това е 0.5W PMR радио покриващо всички регулации за гражданска употреба без лиценз.
          Въпросните 15км в сайта са силно теоритизирани и вероятно не са невъзможни при определени обстоятелства.

          С китайската скрап ще получиш значително повече за много по-малко пари.
          Няма да е съвсем лигъл, няма гаранция колко време ще го получаваш но въпреки това в случая вероятно да е по-добрата сделка.
          Стига разбира се да не ползваш радиата за отговорни или важни дейности!
          Враг усраине

          Коментар


          • KingofROAD
            KingofROAD коментира
            Редактиране на коментар
            Братчед, доколкото разбирам, за употреба без лиценз трябва и антената да е фиксирана. Да не е на резба. Освен ако няма някакви промени по нашата нормативна уредба.

          • Esper
            Esper коментира
            Редактиране на коментар
            Да, въпросната моторола е така.
            Чайниците - не. Поне на масовите.
            Но нямам идея това изобщо дали е важно в случая!

        • #7
          Колко да е трудно да се вземе изпита за радиолюбител клас 2 и после съвсем легално да си ползва 5 ватова станция, че и репитри отгоре?
          Прочее без репитри връзката на 15 км е силно съмнителна в повечето сценарии, даже с 5 ватово УКВ...

          Коментар


          • siem
            siem коментира
            Редактиране на коментар
            С 5 ватов преносима китайка "Баофенг" без транслатори покривам цялото софийско пОле без пролем. От малка височина на "Витоша". Пробвано.

        • #8
          За такива разстояния не е важно радиото а антената.
          Враг усраине

          Коментар


          • #9
            Важни са релефът, растителността, сградите, източниците на смущения...които в 90% от случаите ограничават връзката от портативни станцийки до 2-3 км. макс.
            И каква толкова антена може практически да се курдиса на уоки, без да го направи бетер стационарна станция? Не че са големи шансовете да помогне особено много.

            Коментар


            • #10
              Не аз съм обявил 15км а търгашина, който продава нещото.
              Но и двамата сме в една позиция - няма никакво значение какво пише
              Враг усраине

              Коментар


              • #11
                Първоначално публикуван от incognito Преглед на мнение
                Здравейте, колеги,

                Не съм писал от миналия век . Искам да си купя две (поне) радиостанции. Трябва ми нещо от рода на Моторола XT420 или подобно. Искам да е аналогова или да има и и аналогова възможност (да не ми се смеят разбирачите), както и да има добър обхват (5-10км при пряка видимост).

                Дайте някакви идеи за модели, че гледах, четох и накрая прецених, че някой с опит ще е по-полезен.
                Значи това с 15-те километра обхват на 0.5 вата, просто го забрави...
                Не, че подценявам Моторола като производител и факир, който с 5 вата рация бие 10вата "марков" китаец, но 15км е доста пресилено; 3км при абсолютно равно поле без нито едно дръвче или храст и не е Ретрограден Меркурий, няма нито един облак и двамата се намирате на някакви 5 метрови бабуни - може, но не и 15км.
                Като искаш читава връзка, не се чуди, а изкарай един курс за радиолюбител за 30лв който ти дава да излъчваш до 5вата и после си купи например един Куангшенг УВ5 за 40лв (какъвто аз ползвам), който ще бие по излъчване тази моторола и е с чип последно поколение, а и ще ти останат едни 290лв - а този тъп ПМР на 0.5вата ти върши работа само ако работиш в някакъв склад, охрана на чалга дискотека или сте група велосипедисти.
                Щом Аз, дето до преди 2 седмици не знаех какво е Закон на Ом и какво е УКВ антена, го взех с 55 верни отговора от 60въпроса - значи и ти би трябвало да можеш.
                Но ако все пак си решил да дадеш някакви за рация, то виж в Алито марката Retevis, мега читава е и имат комплект, не от една, а даже и от 2 радиостанции ПМР 0.5 вата за 40лв като можете да направите партийка с някого, а и ако сега прочетеш това писмо, то след около 2 часа започва Черния Петък в алито и можеш да ги купиш 2-те и за 31лв
                Но помни, че ако ползваш ПМР, но на мощност по-голяма от 0.5вата, вече влизаш в нарушение.
                Но в противен случай, ако просто си решил набързо да дадеш някакви пари за радиостанция, то си вземи от продавалника един Баофеннг УВ5Р, има ги и за 50лв, пък го сложи на най-малката мощност на излъчване която е 1ват и не го размотавай много на видно място е града и го ползвай без да минаваш през репитър - пак е незаконно, но няма да пречиш на никого.
                Цифрова радиостанция или комбинирана такава, няма да трябва в близките 5-10 защото в аналогов режим са малко по-слаби от чисто аналоговите, поне като гледах по тестове - а са в няколко пъти по-скъпи, понеже са нова технология.
                Но те съветвам да купиш гореспоменатия от Мен Куангшенг, ще можеш да си вкарваш честоти и да слушаш какво си говорят радиолюбителите в градът ти и месец след това, като започнеш да влизаш в час, ще разбереш каква умна покупка си направил и ще си ми благодарен
                Последно редактирано от Ton4o_84; 22-11-23, 21:45.

                Коментар


                • ezhko
                  ezhko коментира
                  Редактиране на коментар
                  15 км. връзка на половин ват е документирана между двата височки скалисти бряга на морски залив с редки фермички наоколо. 😀

              • #12
                Много добри отговори. Сега е моментът, ако някой има време да пусне по един линк за обучението, както и за станции. Аз имам нужда от няколко, като поне три от тях няма да имат нужда от батерии.
                ;-)
                Grand Cherokee I - 5.2 - супер беше!
                нула 999 нула 3 нула 9 нула 3

                Коментар


                • ezhko
                  ezhko коментира
                  Редактиране на коментар
                  Относно станциите е въпрос на конкретни изисквания и отделени средства. Когато синковеца се пилееше с мотор по планинските гори, ползвахме една водонепроницаема TYT-8600. Щото я има навсякъде и БЕШЕ евтина, за разлика от в пъти по-добрата за същите нужди YAESU FTM-10 R/E.
                  При мобилни станции (в кола) е много важна антената и качествения и монтаж. С 25W и добра антена на покрива на джипа имам връзка от хълмче в Букурещ през репитъра на Ботев до Редута в София.
                  Накратко - зависи.

              • #13
                https://lzradio.eu/?fbclid=IwAR3gftH...N4xxzuKNyPew6U
                -Чем занимаетесь по жизни?
                -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
                -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

                Коментар


                • #14
                  Най-важното относно изпитите за радиолюбителски клас, дати и места на провеждане, записване, такси, примерни тестове и т.н., директно от източника (Комисия за регулиране на съобщенията) тук:
                  https://crc.bg/bg/rubriki/142/inform...-radiolubiteli
                  Последно редактирано от ezhko; 23-11-23, 08:50.

                  Коментар


                  • #15
                    Мидланд на старо ако ще си нелегален,тия 15 километра за нищо ги няма
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X